ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Kobieta islamu.   Prawa i obowiązki. Wykonała: Aleksandra Niesłuchowska Kl. I LO D
Czym właściwie jest islam? Islam-  dosłownie z arabskiego „ oddanie się woli bożej ”. Założycielem religii był Machomet. Tradycja arabska głosi, że w Noc Objawienia Archanioł Gabriel objawił się Machometowi i powołał go na proroka, wzywając jednocześnie do głoszenia wiary w jedynego Boga-  Allaha . Prawdy głoszone przez Machometa przysporzyły mu nie lada problemów dlatego w 662 r. musiał wyjechać z Mekki do Medyny, gdzie z czasem objął przywództwo nad tamtejszymi Arabami i rozpoczął walkę o utworzenie zjednoczonego państwa arabskiego, w którym zamierzał wprowadzić nową religie i nowe prawa, które zostały później spisane z  Koranie - świętej księdze islamu.
Aby zostać zbawionym, osoby wierzące w Islam muszą przestrzegać następujących zasad: Publicznie wygłaszać wyznanie wiary w jednego Boga Modlić się 5 razy dziennie z twarzą zwróconą w kierunku Mekki Przestrzegać całodniowego postu w miesiącu ramadan Dawać jałmużnę na rzecz ubogich, a także na potrzeby państwa arabskiego Przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do świętego miasta Mekki, gdzie znajduje się Czarny Kamień (według muzułmańskiej tradycji zesłany Adamowi z nieba)
Narodziny dziecka ; „Wa’du” Urodzenie dziewczynki dawało na ogół matce mniej powodów do radości niż urodzenie chłopca. Już podczas porodu dało się wyczuć jakiej płci dziecko przyszło na świat. Kiedy był to chłopiec kobiety pomagające przy porodzie wznosiły gromkie okrzyki radości i głośno chwaliły Boga, natomiast kiedy była to dziewczynka dało słyszeć się tylko ciche szepty. „ Wa’du”  Polega na zagrzebywaniu przez ojców żywcem nowonarodzonych dziewczynek. Surowo zakazywał tego Koran, a także karcił ojców, którzy dawali wyraz swemu niezadowoleniu gdy urodziła im się córka.
„ [...] gdyż lepiej by było dla córki, gdyby się w ogóle nie urodziła, jeżeli już jednak przyszła na świat, powinna albo leżeć w grobie, albo wyjść za mąż.” Przeważnie bardzo prędko, już w wieku dziesięciu, dwunastu lat dziewczynki wydawano za mąż. Jednym z powodów było to, że od młodej narzeczonej jako warunku małżeństwa wymagano dziewictwa. Wcześnie wydawane za mąż dziewczęta najczęściej nie miały możliwości ani dojrzeć umysłowo ani też dalej się uczyć. Małżeństwo nie było sprawą miłości dwojga ludzi a przede wszystkim transakcją dokonywaną przez dwie rodziny.Ponieważ kobiety pokazywały się publicznie bardzo rzadko i to starannie zawoalowane, mężczyzna nie mógł swojej przyszłej żony ani zobaczyć, ani bliżej poznać. Narzeczoną znał tylko wtedy kiedy brał za żonę kuzynkę, co w islamie jest dopuszczalne i zdarza się bardzo często. Zamążpójście wiąże się z mahru, czyli przekazaniem daru ślubnego przez pana młodego rodzinie panny młodej.
Zjawisko poliginii Poliginia - jest to forma małżeństwa, w której mężczyzna wiąże się z wieloma kobietami. Kobietę traktuje się jako „jedną z wielu” części życia mężczyzny. Koran zezwala bowiem mężczyznom żenić się aż czterokrotnie.  Po zawarciu małżeństwa, sytuacja prawna i moralna kobiety jest nadzwyczaj trudna. Kobieta nie ma prawa sama oddalać się od miejsca zamieszkania, zawsze musi być pod opieką męża, brata lub innego mężczyzny należącego do rodziny
Niska pozycja społeczna kobiet islamu. Mimo,że w kulturze islamu nie ma religijnych podstaw do traktowania płci żeńskiej gorzej niż męskiej, nie ma równych praw dla kobiet i mężczyzn. W krajach muzułmańskich pozycja kobiety pozostaje od lat bardzo niska, ale paradoksem jest to, że szokiem jest to raczej dla kobiet zachodu niż wschodu. Zgodnie z wielowiekową tradycją od dzieciństwa przygotowuje się tam dziewczynki wyłącznie do rodzenia dzieci, zajmowania się domem i służenia mężczyźnie. I o dziwo, wielu kobietom islamu bardzo to odpowiada. Czują się bezpieczne, otoczone opieką, chronione przez prawo, chociaż nierzadko bite przez mężów i traktowane jak odrębny gatunek ludzki. nauczone, że zajmują w społeczeństwie pozycję podporządkowaną mężczyźnie, jako mniej wykształcone, słabsze, bezradne akceptują w znacznej większości swoją społeczną rolę i swój los. Nauczone takiej postawy wobec życia nie podejmują one działania w zakresie walki o zmianę swojej sytuacji.
Równość praw kobiet W islamie równość praw kobiet i mężczyzn pozostaje fikcją Nierówny dostęp do praw wyborczych, dóbr kultury, do możliwości podejmowania pracy, niemożność samorealizacji poza domem, brak warunków do bycia sobą, konieczność osłaniania ciała i twarzy - wszystko to sprawia, że kobieta w islamie jest całkowicie podporządkowana mężczyźnie, który podejmuje decyzje za nią i „dla jej dobra”. Jest istotą w dużym stopniu ubezwłasnowolnioną, własnością mężczyzny. Mamy prawie XXI wiek, a tam czas zatrzymał się dla kobiet w miejscu. Charakterystyczne, że im bardziej jakiś kraj jest zacofany w rozwoju cywilizacyjnym, tym gorzej na co dzień traktuje swoje kobiety.
Prawa kobiety Islamu W obowiązkach religijnych, tj. modlitwa, jałmużna, post, pielgrzymka, kobieta ma te same zobowiązania co mężczyzna. Kobieta na równi z mężczyzną otrzymuje to samo wynagrodzenie i podlega tej samej karze zarówno w życiu doczesnym jak i ostatecznym.  Równe partnerstwo w człowieczeństwie. Kobieta na równi z mężczyzną ma prawo do ochrony swej godności i honoru. Kobieta na równi z mężczyzną ma prawo do dziedziczenia po bliskich. Kobieta równa jest mężczyźnie w kompetencjach i swobodzie w dysponowaniu majątkiem. Kto dba o honor kobiety, określany jest przez islam jako osoba w pełni dojrzała, mądra i dobra. Kobieta na równi z mężczyzną posiada prawo do wykształcenia, zdobywania wiedzy oraz nauczania Kobieta na równi z mężczyzną ma prawo do wychowania. Kobieta na równi z mężczyzną ponosi odpowiedzialność za naprawę społeczeństwa przez nakazywanie dobra i zakazywanie zła.
Obowiązki kobiet Islamu. 1. Posłuszeństwo i pytanie męża o pozwolenie.  2. Dbanie o majątek męża: Obejmuje to jego pieniądze, dobytek itp.  3. Dobro jej męża: Musi upewnić się, że potrzeby jej męża są zaspokojone.  4. Dbanie o dzieci.
„ Służba małżeńska” W Islamie praktykuje się także, oddawanie żony na „służbę małżeńską”. Praktyka ta polega na tym, że bezpłodny mąż „wypożycza” swoją żonę bogatemu i możnemu mężczyźnie z plemienia, aby tą drogą zdobyć potomstwo. Odebranie „wypożyczonej” żony” następowało po stwierdzeniu faktu jej zajścia w ciążę.
Dopuszczalne kary cielesne Mężczyzna powinien obdarzać żonę należytym szacunkiem, traktując ją w sposób łagodny i delikatny. Islam dopuszcza kary cielesne w stosunku do żony, ale zaleca traktować je jako ostateczność. Zastrzega się, że w żadnym razie mężczyzna nie powinien bić żony na tyle mocno, by miała ślady owego bicia na ciele. Jest jeden werset Koranu, w którym zezwala się mężowi na stosowanie kary cielesnej, aczkolwiek – co jest ogromnie ważne – tylko w przypadku takich zachowań, które mogą wywołać  nushuz , czyli rebelię. Chodzi o aroganckie zachowanie żony wobec męża lub permanentną odmowę współżycia małżeńskiego
Bibliografia Książka pt.”Kobieta Islamu” Internet: www.arabia.pl Encyklopedia Historia wyd. Greg

More Related Content

Niesłuchowska Aleksandra

  • 1. Kobieta islamu. Prawa i obowiązki. Wykonała: Aleksandra Niesłuchowska Kl. I LO D
  • 2. Czym właściwie jest islam? Islam- dosłownie z arabskiego „ oddanie się woli bożej ”. Założycielem religii był Machomet. Tradycja arabska głosi, że w Noc Objawienia Archanioł Gabriel objawił się Machometowi i powołał go na proroka, wzywając jednocześnie do głoszenia wiary w jedynego Boga- Allaha . Prawdy głoszone przez Machometa przysporzyły mu nie lada problemów dlatego w 662 r. musiał wyjechać z Mekki do Medyny, gdzie z czasem objął przywództwo nad tamtejszymi Arabami i rozpoczął walkę o utworzenie zjednoczonego państwa arabskiego, w którym zamierzał wprowadzić nową religie i nowe prawa, które zostały później spisane z Koranie - świętej księdze islamu.
  • 3. Aby zostać zbawionym, osoby wierzące w Islam muszą przestrzegać następujących zasad: Publicznie wygłaszać wyznanie wiary w jednego Boga Modlić się 5 razy dziennie z twarzą zwróconą w kierunku Mekki Przestrzegać całodniowego postu w miesiącu ramadan Dawać jałmużnę na rzecz ubogich, a także na potrzeby państwa arabskiego Przynajmniej raz w życiu odbyć pielgrzymkę do świętego miasta Mekki, gdzie znajduje się Czarny Kamień (według muzułmańskiej tradycji zesłany Adamowi z nieba)
  • 4. Narodziny dziecka ; „Wa’du” Urodzenie dziewczynki dawało na ogół matce mniej powodów do radości niż urodzenie chłopca. Już podczas porodu dało się wyczuć jakiej płci dziecko przyszło na świat. Kiedy był to chłopiec kobiety pomagające przy porodzie wznosiły gromkie okrzyki radości i głośno chwaliły Boga, natomiast kiedy była to dziewczynka dało słyszeć się tylko ciche szepty. „ Wa’du” Polega na zagrzebywaniu przez ojców żywcem nowonarodzonych dziewczynek. Surowo zakazywał tego Koran, a także karcił ojców, którzy dawali wyraz swemu niezadowoleniu gdy urodziła im się córka.
  • 5. „ [...] gdyż lepiej by było dla córki, gdyby się w ogóle nie urodziła, jeżeli już jednak przyszła na świat, powinna albo leżeć w grobie, albo wyjść za mąż.” Przeważnie bardzo prędko, już w wieku dziesięciu, dwunastu lat dziewczynki wydawano za mąż. Jednym z powodów było to, że od młodej narzeczonej jako warunku małżeństwa wymagano dziewictwa. Wcześnie wydawane za mąż dziewczęta najczęściej nie miały możliwości ani dojrzeć umysłowo ani też dalej się uczyć. Małżeństwo nie było sprawą miłości dwojga ludzi a przede wszystkim transakcją dokonywaną przez dwie rodziny.Ponieważ kobiety pokazywały się publicznie bardzo rzadko i to starannie zawoalowane, mężczyzna nie mógł swojej przyszłej żony ani zobaczyć, ani bliżej poznać. Narzeczoną znał tylko wtedy kiedy brał za żonę kuzynkę, co w islamie jest dopuszczalne i zdarza się bardzo często. Zamążpójście wiąże się z mahru, czyli przekazaniem daru ślubnego przez pana młodego rodzinie panny młodej.
  • 6. Zjawisko poliginii Poliginia - jest to forma małżeństwa, w której mężczyzna wiąże się z wieloma kobietami. Kobietę traktuje się jako „jedną z wielu” części życia mężczyzny. Koran zezwala bowiem mężczyznom żenić się aż czterokrotnie. Po zawarciu małżeństwa, sytuacja prawna i moralna kobiety jest nadzwyczaj trudna. Kobieta nie ma prawa sama oddalać się od miejsca zamieszkania, zawsze musi być pod opieką męża, brata lub innego mężczyzny należącego do rodziny
  • 7. Niska pozycja społeczna kobiet islamu. Mimo,że w kulturze islamu nie ma religijnych podstaw do traktowania płci żeńskiej gorzej niż męskiej, nie ma równych praw dla kobiet i mężczyzn. W krajach muzułmańskich pozycja kobiety pozostaje od lat bardzo niska, ale paradoksem jest to, że szokiem jest to raczej dla kobiet zachodu niż wschodu. Zgodnie z wielowiekową tradycją od dzieciństwa przygotowuje się tam dziewczynki wyłącznie do rodzenia dzieci, zajmowania się domem i służenia mężczyźnie. I o dziwo, wielu kobietom islamu bardzo to odpowiada. Czują się bezpieczne, otoczone opieką, chronione przez prawo, chociaż nierzadko bite przez mężów i traktowane jak odrębny gatunek ludzki. nauczone, że zajmują w społeczeństwie pozycję podporządkowaną mężczyźnie, jako mniej wykształcone, słabsze, bezradne akceptują w znacznej większości swoją społeczną rolę i swój los. Nauczone takiej postawy wobec życia nie podejmują one działania w zakresie walki o zmianę swojej sytuacji.
  • 8. Równość praw kobiet W islamie równość praw kobiet i mężczyzn pozostaje fikcją Nierówny dostęp do praw wyborczych, dóbr kultury, do możliwości podejmowania pracy, niemożność samorealizacji poza domem, brak warunków do bycia sobą, konieczność osłaniania ciała i twarzy - wszystko to sprawia, że kobieta w islamie jest całkowicie podporządkowana mężczyźnie, który podejmuje decyzje za nią i „dla jej dobra”. Jest istotą w dużym stopniu ubezwłasnowolnioną, własnością mężczyzny. Mamy prawie XXI wiek, a tam czas zatrzymał się dla kobiet w miejscu. Charakterystyczne, że im bardziej jakiś kraj jest zacofany w rozwoju cywilizacyjnym, tym gorzej na co dzień traktuje swoje kobiety.
  • 9. Prawa kobiety Islamu W obowiązkach religijnych, tj. modlitwa, jałmużna, post, pielgrzymka, kobieta ma te same zobowiązania co mężczyzna. Kobieta na równi z mężczyzną otrzymuje to samo wynagrodzenie i podlega tej samej karze zarówno w życiu doczesnym jak i ostatecznym. Równe partnerstwo w człowieczeństwie. Kobieta na równi z mężczyzną ma prawo do ochrony swej godności i honoru. Kobieta na równi z mężczyzną ma prawo do dziedziczenia po bliskich. Kobieta równa jest mężczyźnie w kompetencjach i swobodzie w dysponowaniu majątkiem. Kto dba o honor kobiety, określany jest przez islam jako osoba w pełni dojrzała, mądra i dobra. Kobieta na równi z mężczyzną posiada prawo do wykształcenia, zdobywania wiedzy oraz nauczania Kobieta na równi z mężczyzną ma prawo do wychowania. Kobieta na równi z mężczyzną ponosi odpowiedzialność za naprawę społeczeństwa przez nakazywanie dobra i zakazywanie zła.
  • 10. Obowiązki kobiet Islamu. 1. Posłuszeństwo i pytanie męża o pozwolenie. 2. Dbanie o majątek męża: Obejmuje to jego pieniądze, dobytek itp. 3. Dobro jej męża: Musi upewnić się, że potrzeby jej męża są zaspokojone. 4. Dbanie o dzieci.
  • 11. „ Służba małżeńska” W Islamie praktykuje się także, oddawanie żony na „służbę małżeńską”. Praktyka ta polega na tym, że bezpłodny mąż „wypożycza” swoją żonę bogatemu i możnemu mężczyźnie z plemienia, aby tą drogą zdobyć potomstwo. Odebranie „wypożyczonej” żony” następowało po stwierdzeniu faktu jej zajścia w ciążę.
  • 12. Dopuszczalne kary cielesne Mężczyzna powinien obdarzać żonę należytym szacunkiem, traktując ją w sposób łagodny i delikatny. Islam dopuszcza kary cielesne w stosunku do żony, ale zaleca traktować je jako ostateczność. Zastrzega się, że w żadnym razie mężczyzna nie powinien bić żony na tyle mocno, by miała ślady owego bicia na ciele. Jest jeden werset Koranu, w którym zezwala się mężowi na stosowanie kary cielesnej, aczkolwiek – co jest ogromnie ważne – tylko w przypadku takich zachowań, które mogą wywołać nushuz , czyli rebelię. Chodzi o aroganckie zachowanie żony wobec męża lub permanentną odmowę współżycia małżeńskiego
  • 13. Bibliografia Książka pt.”Kobieta Islamu” Internet: www.arabia.pl Encyklopedia Historia wyd. Greg