ºÝºÝߣ

ºÝºÝߣShare a Scribd company logo
PROIECT DIDACTIC
DATA: noiembrie, 2007
CLASA: a VII-a B
OBIECTUL: Limba şi literatura românǎ
SUBIECTUL: Substantivul - actualizare
TIPUL LECÅ¢IEI: mixtÇŽ
PROFESOR:Adelina Nuţescu
OBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralǎ
2.3 Să utilizeze categoriile gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziţii
3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris
3.4 Să sesizeze organizarea morfologică şi sintactică a textelor citite
OBIECTIVE OPERAÅ¢IONALE:
a) Cognitive:
O1: sǎ recunoascǎ pǎrţile de vorbire studiate, folosindu-le în diferite secvenţe de comunicare;
O2: sǎ cunoască flexiunea substantivului;
O3: sǎ precizeze funcţiile sintactice şi valori stilistice.
b) Psihomotorii:
O4: sǎ alcǎtuiascǎ diferite comunicări (ortografie, ortoepie, punctuaţie)
c) Afective:
O5: să manifeste spirit de colegialitate şi cooperare în cadrul echipei;
O6: să participe cu interes la activitate;
O7: sÇŽ se autoevalueze corect.
STRATEGIA DIDACTICÄ‚
a) Metode şi procedee: cadranele, ciorchinele, rebusul, învǎţarea prin cooperare, învǎţarea prin descoperire, exerciţiul,eseul de cinci minute, conversaţia, problematizarea,
b) Mijloace de învăţământ: fişa, tabla, manualul, culegeri
1
c) Forme de organizare a activităţii : activitate în grupe, activitate frontală, activitate individuală
d) Resurse ÅŸi managementul timpului:
 spaţiu de lucru: sala de clasǎ
 capacităţi normale de învăţare ale elevilor
 cunoştinţele lor anterioare;
 timpul de învăţare: 50 minute.
BIBLIOGRAFIE:
• Programe şcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limbă şi comunicare, Bucureşti, 1999;
• -,,Limba şi literatura română’’, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Corint, Bucureşti, 2004;
• ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba şi literatura română’’– învăţământ primar şi gimnazial, Ministerul Educaţiei şi Cercetării, 2002
• ,,Metodica predării limbii şi literaturii române’’, Valeriu Marinescu, ed. Fundaţiei România de mâine, Bucureşti, 2002;
• ,,Exerciţii de limba română, compuneri şi tehnici de studiu’’ – Daniela Nedelcuţ, Ed. Cardinal, 1994
• H. Soare, Gh. Soare, Limba şi literatura română, Îndrumător pentru manualele alternative, Ed. Carminis, Piteşti, 2005.
2
MODALITÄ‚Å¢I DE EVALUARE: frontalÇŽ, formativÇŽ, oralÇŽ prin calificative, eseul de cinci minute.
Scenariu didacticNr.
crt
Etapele lecţiei
Timp
Activităţi elev / profesor Strategia didactică Evaluare
Metode ÅŸi
procedee
Mijloace de
învăţământ
Forma de
organizare
1 Moment organizatoric
1’
Se asigură condiţiile necesare defăşurării optime a
activităţii: asigurarea liniştii, pregătirea materialului
didactic, cretă, burete, caiete, manuale, pixuri etc.
Conversaţia Activitate
frontală
Observarea
sistematicÇŽ a
elevilor
2
Verificarea temei scrise,
a cunoştinţelor anterior
însuşite
ÅŸi
captarea atenţiei
8’
Se verificÇŽ tema cantitativ; se corecteazÇŽ eventualele
greÅŸeli.
Elevii, împarţiţi în echipe – grupuri de câte 4 – primesc
câte o fişǎ de lucru pe care vor descoperi un rebus cu
ajutorul căruia vor fi verificate cunoştinţele despre verb.
Spargerea gheţii
Jocul didactic
Problemati-
zarea
Ffişa de lucru Activitate în
echipe
Formativă
Frontală
Orală
3. Anunţarea temei şi a
obiectivelor
2’
Elevii sunt anunţaţi că în această oră vor recapitula şi
sistematiza cunoştinţele despre substantiv;
Sunt prezentate obiectivele.
conversaţia
Activitate
frontală
Observarea
sistematicÇŽ a
elevilor
4.
Dirijarea învǎţǎrii
ÅŸi
obţinerea performanţelor
29’
Fiecare echipă va primi o fişă în care vor găsi trasate
sarcinile ce le revin. Liderul de grup va prezenta ÅŸi explica
la tablă judecăţile.
Echipa nr. 1 : Cerinţe:
 Definiţie
 Clasificare
 Gen
 Număr
Echipa nr.2 : Cerinţe:
 Cazurile substantivului.
 Prepoziţii care cer anumite cazuri
Echipa nr. 3:. Cerinţe:
 Funcţiile sintactice ale substantivului
 Articolul
Echipa nr. 4: Cerinţe:
 Valori stilistice
(!) Li se cere elevilor ca, pe parcursul orei, să nu
uite că lucrează în echipă şi să le explice colegilor soluţia
găsită.
– Anexa 1 -
conversaţia
exerciţiul
Conversaţia
Problemati-
zarea
Explicaţia
învǎţare prin
cooperare
FiÅŸa
Manualul
Culegeri
Activitate în
echipÇŽ
Activitate în
echipÇŽ
Observarea
sistematicÇŽ a
elevilor
Aprecierea
rÇŽspunsurilor
elevilor
evaluare
formativÇŽ
scrisÇŽ
Se rezolvă în clasă, pe grupe, exerciţiile: 2/115,
1/116(ultima secvenţă), 5/116(a,b, c, d), 6/116 Se verificǎ
Manualul
Activitate evaluare frontalÇŽ
3
Anexa nr. 1
Echipa nr. 1 : Cerinţe:
 Definiţie
 Clasificare
 Gen
 Număr
Echipa nr.2 : Cerinţe:
 Cazurile substantivului.
 Prepoziţii care cer anumite cazuri
Echipa nr. 3:. Cerinţe:
 Funcţiile sintactice ale substantivului
 Articolul
Echipa nr. 4: Cerinţe:
 Valori stilistice
4
Anexa 2
SUBSTANTIVUL
- parte de vorbire flexibilă
- denumeşte numele obiectelor gramaticale (fiinţe,
lucruri, fenomene ale naturii etc.)
CLASIFICARE
după înţeles după alcătuire
GEN
NUMÄ‚R
CAZUL
F
U
N
C
Å¢
I
I
S
I
N
T
A
C
T
I
C
E
Articol:
Prepoziţie
Valori stilistice:
5
Anexa nr. 3
AUTOEVALUARE
OBSERVAÅ¢IILE
PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult:
Nu mi-a plăcut:
Pot rǎspunde la o întrebare despre:
Am o întrebare despre :
Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:
vesel trist furios
6
Anexa nr. 3
AUTOEVALUARE
OBSERVAÅ¢IILE
PROFESORULUI
Mi-a plăcut cel mai mult:
Nu mi-a plăcut:
Pot rǎspunde la o întrebare despre:
Am o întrebare despre :
Eu îmi dau nota………………………...... şi sunt:
vesel trist furios
6

More Related Content

Plan de lect subst actualizare

  • 1. PROIECT DIDACTIC DATA: noiembrie, 2007 CLASA: a VII-a B OBIECTUL: Limba ÅŸi literatura românÇŽ SUBIECTUL: Substantivul - actualizare TIPUL LECÅ¢IEI: mixtÇŽ PROFESOR:Adelina NuÅ£escu OBIECTIVE CADRU / OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: 2. Dezvoltarea capacităţii de exprimare oralÇŽ 2.3 Să utilizeze categoriile gramaticale învăţate, în diverse tipuri de propoziÅ£ii 3. Dezvoltarea capacităţii de receptare a mesajului scris 3.4 Să sesizeze organizarea morfologică ÅŸi sintactică a textelor citite OBIECTIVE OPERAÅ¢IONALE: a) Cognitive: O1: sÇŽ recunoascÇŽ pÇŽrÅ£ile de vorbire studiate, folosindu-le în diferite secvenÅ£e de comunicare; O2: sÇŽ cunoască flexiunea substantivului; O3: sÇŽ precizeze funcÅ£iile sintactice ÅŸi valori stilistice. b) Psihomotorii: O4: sÇŽ alcÇŽtuiascÇŽ diferite comunicări (ortografie, ortoepie, punctuaÅ£ie) c) Afective: O5: să manifeste spirit de colegialitate ÅŸi cooperare în cadrul echipei; O6: să participe cu interes la activitate; O7: sÇŽ se autoevalueze corect. STRATEGIA DIDACTICÄ‚ a) Metode ÅŸi procedee: cadranele, ciorchinele, rebusul, învÇŽÅ£area prin cooperare, învÇŽÅ£area prin descoperire, exerciÅ£iul,eseul de cinci minute, conversaÅ£ia, problematizarea, b) Mijloace de învăţământ: fiÅŸa, tabla, manualul, culegeri 1
  • 2. c) Forme de organizare a activităţii : activitate în grupe, activitate frontală, activitate individuală d) Resurse ÅŸi managementul timpului:  spaÅ£iu de lucru: sala de clasÇŽ  capacităţi normale de învăţare ale elevilor  cunoÅŸtinÅ£ele lor anterioare;  timpul de învăţare: 50 minute. BIBLIOGRAFIE: • Programe ÅŸcolare pentru clasele V-VIII. Aria curriculara: limbă ÅŸi comunicare, BucureÅŸti, 1999; • -,,Limba ÅŸi literatura română’’, Manual pentru clasa a VI-a, Editura Corint, BucureÅŸti, 2004; • ,,Ghid metodologic pentru aplicarea programelor de limba ÅŸi literatura română’’– învăţământ primar ÅŸi gimnazial, Ministerul EducaÅ£iei ÅŸi Cercetării, 2002 • ,,Metodica predării limbii ÅŸi literaturii române’’, Valeriu Marinescu, ed. FundaÅ£iei România de mâine, BucureÅŸti, 2002; • ,,ExerciÅ£ii de limba română, compuneri ÅŸi tehnici de studiu’’ – Daniela NedelcuÅ£, Ed. Cardinal, 1994 • H. Soare, Gh. Soare, Limba ÅŸi literatura română, ÃŽndrumător pentru manualele alternative, Ed. Carminis, PiteÅŸti, 2005. 2 MODALITÄ‚Å¢I DE EVALUARE: frontalÇŽ, formativÇŽ, oralÇŽ prin calificative, eseul de cinci minute.
  • 3. Scenariu didacticNr. crt Etapele lecÅ£iei Timp Activităţi elev / profesor Strategia didactică Evaluare Metode ÅŸi procedee Mijloace de învăţământ Forma de organizare 1 Moment organizatoric 1’ Se asigură condiÅ£iile necesare defăşurării optime a activităţii: asigurarea liniÅŸtii, pregătirea materialului didactic, cretă, burete, caiete, manuale, pixuri etc. ConversaÅ£ia Activitate frontală Observarea sistematicÇŽ a elevilor 2 Verificarea temei scrise, a cunoÅŸtinÅ£elor anterior însuÅŸite ÅŸi captarea atenÅ£iei 8’ Se verificÇŽ tema cantitativ; se corecteazÇŽ eventualele greÅŸeli. Elevii, împarÅ£iÅ£i în echipe – grupuri de câte 4 – primesc câte o fiÅŸÇŽ de lucru pe care vor descoperi un rebus cu ajutorul căruia vor fi verificate cunoÅŸtinÅ£ele despre verb. Spargerea gheÅ£ii Jocul didactic Problemati- zarea FfiÅŸa de lucru Activitate în echipe Formativă Frontală Orală 3. AnunÅ£area temei ÅŸi a obiectivelor 2’ Elevii sunt anunÅ£aÅ£i că în această oră vor recapitula ÅŸi sistematiza cunoÅŸtinÅ£ele despre substantiv; Sunt prezentate obiectivele. conversaÅ£ia Activitate frontală Observarea sistematicÇŽ a elevilor 4. Dirijarea învǎţǎrii ÅŸi obÅ£inerea performanÅ£elor 29’ Fiecare echipă va primi o fişă în care vor găsi trasate sarcinile ce le revin. Liderul de grup va prezenta ÅŸi explica la tablă judecăţile. Echipa nr. 1 : CerinÅ£e:  DefiniÅ£ie  Clasificare  Gen  Număr Echipa nr.2 : CerinÅ£e:  Cazurile substantivului.  PrepoziÅ£ii care cer anumite cazuri Echipa nr. 3:. CerinÅ£e:  FuncÅ£iile sintactice ale substantivului  Articolul Echipa nr. 4: CerinÅ£e:  Valori stilistice (!) Li se cere elevilor ca, pe parcursul orei, să nu uite că lucrează în echipă ÅŸi să le explice colegilor soluÅ£ia găsită. – Anexa 1 - conversaÅ£ia exerciÅ£iul ConversaÅ£ia Problemati- zarea ExplicaÅ£ia învÇŽÅ£are prin cooperare FiÅŸa Manualul Culegeri Activitate în echipÇŽ Activitate în echipÇŽ Observarea sistematicÇŽ a elevilor Aprecierea rÇŽspunsurilor elevilor evaluare formativÇŽ scrisÇŽ Se rezolvă în clasă, pe grupe, exerciÅ£iile: 2/115, 1/116(ultima secvenţă), 5/116(a,b, c, d), 6/116 Se verificÇŽ Manualul Activitate evaluare frontalÇŽ 3
  • 4. Anexa nr. 1 Echipa nr. 1 : CerinÅ£e:  DefiniÅ£ie  Clasificare  Gen  Număr Echipa nr.2 : CerinÅ£e:  Cazurile substantivului.  PrepoziÅ£ii care cer anumite cazuri Echipa nr. 3:. CerinÅ£e:  FuncÅ£iile sintactice ale substantivului  Articolul Echipa nr. 4: CerinÅ£e:  Valori stilistice 4
  • 5. Anexa 2 SUBSTANTIVUL - parte de vorbire flexibilă - denumeÅŸte numele obiectelor gramaticale (fiinÅ£e, lucruri, fenomene ale naturii etc.) CLASIFICARE după înÅ£eles după alcătuire GEN NUMÄ‚R CAZUL F U N C Å¢ I I S I N T A C T I C E Articol: PrepoziÅ£ie Valori stilistice: 5
  • 6. Anexa nr. 3 AUTOEVALUARE OBSERVAÅ¢IILE PROFESORULUI Mi-a plăcut cel mai mult: Nu mi-a plăcut: Pot rÇŽspunde la o întrebare despre: Am o întrebare despre : Eu îmi dau nota………………………...... ÅŸi sunt: vesel trist furios 6
  • 7. Anexa nr. 3 AUTOEVALUARE OBSERVAÅ¢IILE PROFESORULUI Mi-a plăcut cel mai mult: Nu mi-a plăcut: Pot rÇŽspunde la o întrebare despre: Am o întrebare despre : Eu îmi dau nota………………………...... ÅŸi sunt: vesel trist furios 6