ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Dawid HubrichAgrobiologia IIIrPłonnik pospolityPolytrichumcommune
Domena - jądrowceKrólestwo - roślinyGromada - mchyKlasa - płonnikiRząd - płonnikowceRodzina - płonnikowateRodzaj - płonnikSystematyka
Środowisko życia i występowaniePłonnik to popularny rodzaj mchu, występujący zarówno na mroźnych terenach strefy podbiegunowej, jak i gorących lasach Nowej Zelandii.W Polsce spotykany od niżu po góryPreferuje wilgotne, zacienione stanowiska, o podłożu kwaśnym, zarówno w lasach jak i na łąkach czy torfowiskach
Budowa - gametofitGametofit – pokolenie dominujące, większy od sporofitu, wieloletni i samożywny. Rozdzielnopłciowy.Łodyżka ma długość od kilku do kilkunastu centymetrów, jest gęsto porośnięta listkami długości do centymetra. Prymitywna wiązka przewodząca łodyżki składa się m. in. z hydroidów (martwe, przewodzą wodę) i leptoidów (żywe, przew. subst. org.). Do podłoża przytwierdzona jest chwytnikami.Liście mają budowę wielowarstwową. Spód liścia stanowi skórka wzmocniona żeberkiem, zawierającym komórki mechaniczne i przewodzące. Na wierzchniej stronie występuje naga tkanka asymilacyjna, nie okryta skórką, mająca liczne blaszki zwiększające powierzchnię asymilacyjną liścia oraz chłonące i gromadzące wodę deszczową.
Budowa - sporofitSporofit - jest pokoleniem krótkotrwałym; po wytworzeniu zarodników obumiera i odpada.Pojedyncza, nieulistniona, nierozgałęziona łodyżka zwana setą, zakończona zarodnią w formie puszki z zarodnikami, ukrytej pod czepkiem. Zarodnia posiada mechanizm otwierający - wieczko, umożliwiające wysyp dojrzałych zarodników.
Cykl rozwojowy Płonnika
Znaczenie mszaków na przykładzie płonnikaOrganizmy pionierskie – pojawiają się często na ubogich podłożach, mając wpływ na tworzenie warstwy gleby i przygotowując podłoże dla innych, bardziej wymagających roślin. Retencja – zdolność do zatrzymywania wody. Są jednym z podstawowych elementów regulujących bilans wodny wielu ekosystemów, przykładowo przez zmniejszenie parowania i ograniczenie odpływu wody z terenu. Darnie mchów, w tym płonników, pokrywając szczelnie glebę, chronią ją przed wysychaniem i erozją.
Płonnik pospolity

More Related Content

Płonnik pospolity

  • 1. Dawid HubrichAgrobiologia IIIrPłonnik pospolityPolytrichumcommune
  • 2. Domena - jądrowceKrólestwo - roślinyGromada - mchyKlasa - płonnikiRząd - płonnikowceRodzina - płonnikowateRodzaj - płonnikSystematyka
  • 3. Środowisko życia i występowaniePłonnik to popularny rodzaj mchu, występujący zarówno na mroźnych terenach strefy podbiegunowej, jak i gorących lasach Nowej Zelandii.W Polsce spotykany od niżu po góryPreferuje wilgotne, zacienione stanowiska, o podłożu kwaśnym, zarówno w lasach jak i na łąkach czy torfowiskach
  • 4. Budowa - gametofitGametofit – pokolenie dominujące, większy od sporofitu, wieloletni i samożywny. Rozdzielnopłciowy.Łodyżka ma długość od kilku do kilkunastu centymetrów, jest gęsto porośnięta listkami długości do centymetra. Prymitywna wiązka przewodząca łodyżki składa się m. in. z hydroidów (martwe, przewodzą wodę) i leptoidów (żywe, przew. subst. org.). Do podłoża przytwierdzona jest chwytnikami.Liście mają budowę wielowarstwową. Spód liścia stanowi skórka wzmocniona żeberkiem, zawierającym komórki mechaniczne i przewodzące. Na wierzchniej stronie występuje naga tkanka asymilacyjna, nie okryta skórką, mająca liczne blaszki zwiększające powierzchnię asymilacyjną liścia oraz chłonące i gromadzące wodę deszczową.
  • 5. Budowa - sporofitSporofit - jest pokoleniem krótkotrwałym; po wytworzeniu zarodników obumiera i odpada.Pojedyncza, nieulistniona, nierozgałęziona łodyżka zwana setą, zakończona zarodnią w formie puszki z zarodnikami, ukrytej pod czepkiem. Zarodnia posiada mechanizm otwierający - wieczko, umożliwiające wysyp dojrzałych zarodników.
  • 7. Znaczenie mszaków na przykładzie płonnikaOrganizmy pionierskie – pojawiają się często na ubogich podłożach, mając wpływ na tworzenie warstwy gleby i przygotowując podłoże dla innych, bardziej wymagających roślin. Retencja – zdolność do zatrzymywania wody. Są jednym z podstawowych elementów regulujących bilans wodny wielu ekosystemów, przykładowo przez zmniejszenie parowania i ograniczenie odpływu wody z terenu. Darnie mchów, w tym płonników, pokrywając szczelnie glebę, chronią ją przed wysychaniem i erozją.