1. PROIECT DIDACTIC
Unitatea de 樽nv釘m但nt: COLEGIUL NAIONAL DE ART ION VIDU
Profesor coordonator: Viorica Gyovai
Propuntor: Roxana-Isabela Ivan
Data: 24.11.2014
Clasa: a VII-a B
Aria curricular: Limb i comunicare
Obiectul: Limba i literatura rom但n
Tema: Iapa lui Vod de Mihail Sadoveanu
Tipul leciei: lecie de dob但ndire de cunotine
Timp: 50 minute
Competene generale i specifice:
1. Utilizarea corect a limbii rom但ne 樽n receptarea i 樽n producerea mesajelor, 樽n diferite situa釘ii de comunicare;
2. Dezvoltarea capacitii de receptare a mesajului scris, 樽n scopuri diverse.
Obiective operaionale:
Cognitive:
La sf但ritul orei elevul va fi capabil:
O1: - s motiveze apartenena textului la genul epic;
O2: - s sesizeze 樽n structura textului cele dou planuri narative;
O3: - s formuleze ideile corespunztoare celor dou planuri narative;
2. O4: - s identifice 樽nlnuirea i alternana, prezente ca procedee de legtura 樽ntre secvenele textului;
O5: - s caracterizeze sumar personajele principale ale textului.
Afective:
s manifeste interes fa釘 de lectur;
s-i dezvolte g但ndirea creatoare i sensibilitatea prin receptarea operei literare;
s fie dispui a integra noile cunotin釘e 樽n propriul sistem de valori estetice.
Strategia didactic:
Metode i procedee: conversaia, explicaia, problematizarea, observaia;
Mijloace i materiale: manualul, fia de lucru, caiete, tabla, instrumentele de scris;
Tipuri de 樽nv釘are: opera釘ional, creativ;
Evaluare: frontal, formativ (continu).
Forme de organizare: frontal, individual.
Bibliografie:
MIU, Florica, Limba i literatura rom但n 樽n clasa a 7-a: Teorie, Aplicaii, Evaluare, Ed. Caba Educational, 2007, Bucureti.
SMIHIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ERBAN Marilena, Manualul de Limba i literatur rom但n, clasa a VII-a, metoda TIU-
DESCOPR-APLIC, Bucureti, Editura Art, 2011.
3. Secven釘a lec釘iei Timp Ob.
op.
Con釘inutul 樽nv釘rii Strategia didactic Evaluare
metode mijloace Tipul de
樽nv釘are
Forme de
organizar
e
Moment
organizatoric
Captarea aten釘iei
Anunarea
subiectului leciei
i a obiectivelor
Dirijarea 樽nvrii
4 min
6 min
2 min
30
min
Se salut elevii dup care profesorul face
prezena i asigur climatul necesar afectiv
pentru desfurarea orei. Pregtirea
materialelor ce vor fi utilizate. Elevii 樽i
deschid crile i caietele de limba i
literatura rom但n.
Se verific tema pe care elevii au avut-o de
pregtit. Se corecteaz eventualele greeli
i se vor explica posibilele nelmuriri.
Elevilor li se va anuna subiectul discuiei
de astzi i anume, faptul c 樽n urmtoarele
minute vor discuta despre planurile
narative din textul Iapa lui Vod scris de
Mihail Sadoveanu. Profesorul scrie titlul
leciei pe tabl.
Profesorul adreseaz elevilor 樽ntrebri pe
baza crora se va desura lecia.
Cum sunt exprimate ideile, g但ndurile i
sentimentele 樽n text?Avem de-a face cu un
Conversaia
Explicaia
Conversaia
Tabla
Marker
Caiete
C
+
+
+
G I
4. O1
O2
O3
O2
text care aparine genului epic? Este
prezent un singur narator? Aciunea se
desfoar pe mai multe planuri narative?
Care sunt personajele textului? Care sunt
modurile de expunere utilizate i ce rol are
fiecare?
Pe baza rspunsurilor primite, profesorul
alctuiete un tabel pe tabl, delimit但nd cei
doi naratori prezeni 樽n text (N1
naratorul care povestete despre oamenii
de la han i ambian釘a de aici, 樽ntr-o
toamn aurie narator martor i N2
comisul Ioni釘 naratorul care povestete
o 樽nt但mplare din vremea lui Mihai Vod
Sturza narator participant.
Aceeai delimitare va fi realizat i 樽n ceea
ce privete aciunea care se desfoar pe
dou planuri care se 樽ntreptrund ( primul
plan narativ, 樽n care primul narator
prezint locul: Hanul Ancu釘ei, dar i
timpul: 樽ntr-o toamn aurie, 樽ntr-o
deprtat vreme, demult, vremea
petrecerilor i a povetilor i cel de-al
doilea plan narativ unde cel de-al doilea
narator precizeaz locul: Hanul Ancu釘ei;
timpul: vremea lui Mihai Vod Sturza,
vremea tinere釘elor mele.
Dup ce delimitarea aciunii a fost
樽neleas de elevi, profesorul va preciza
Explicaia
Problematizarea
Observaia
Explicaia
Observaia
Explicaia
Caiete
Tabla
Caiete
Manuale
Tabla
+
Frontal
Formativ
Formativ
5. ncheierea activitii
5 min
O5
O1
O4
O3
care sunt personajele fiecrui plan narativ.
Aadar, 樽n primul plan se gsesc personaje
ca: hangia (Ancua cea t但nr), comisul
Ioni i mo Leonte, iar 樽n cel de-al
doilea plan se 樽nt但lnesc personajele:
hangia (Ancua cealalt), comisul Ioni
i boierul Vod Mihalache Sturza.
Deoarece profesorul a 樽ntrebat care sunt
modurile de expunere prezente 樽n text,
acesta va scrie pe tabl ce este naraiunea
i cum pe parcursul ei, se descoper
descrierea care accentueaz atmosfera de
legend, dar i dialogul care evideniaz
oraliltatea exprimrii. Elevii 樽i vor nota 樽n
caiete toate detaliile primite de la profesor.
Pentru a 樽nelege c但t mai bine al doilea
plan, dar i cum se leag o povestire 樽n
ram, profesorul le va explica elevilor ce
樽nseamn 樽nlnuirea i alternana.
n cele ce urmeaz, profesorul distribuie
ficrui elev o fi de lucru care e alctuit
dintr-un tabel cu scopul de a gsi 樽mpreun
momentele celui de-al doilea plan narativ.
Profesorul rspunde eventualelor 樽ntrebri
i nelmuriri ale elevilor.
Observaia
Explicaia
Observaia
Explicaia
Explicaia
Explicaia
Observaia
Problematizarea
Caiete
Manuale
Caiete
Tabla
+
+
+