Verbul - clasificare. Categoria gramatical a diatezei.
1 of 7
More Related Content
Proiect didactic verbul - cls. a VI-a
1. PROIECT DIDACTIC
UNITATEA DE NVMNT: COLEGIUL NAIONAL DE ART ION VIDU邦
PROFESOR COORDONATOR: Viorica GYOVAI
PROPUNTOR: Clin Florin Alexandru POPE
DATA: 24.11.2014
CLASA: a 6-a B
ARIA CURRICULAR: Limb i comunicare
OBIECTUL DE NVMNT: Limba i literatura rom但n
TEMA LECIEI: Verbul - clasificare (verbe predicative, verbe copulative, verbe auxiliare). Categoria gramatical a conjugrii.
TIPUL LECIEI: Lecie mixt
TIMP: 50 minute.
Competene generale:
2. Utilizarea corect i adecvat a limbii rom但ne 樽n producerea de mesaje orale 樽n situa釘ii de comunicare monologat i dialogat;
2.3 respectarea normelor morfosintactice 樽n propozi釘ii i 樽n fraze;
3.3 sesizarea corectitudinii i valorii expresive a categoriilor gramaticale i lexicale 樽nv釘ate, 樽ntr-un text citit;
4.4 utilizarea corect a flexiunii nominale i verbale 樽n textul scris, utiliz但nd corect semnele ortografice i de punctua釘ie.
Obiective operaionale:
La sf但ritul leciei, elevii vor fi capabili s:
O1: S recunoasc verbele din textele date;
O2: S precizeze valoarea morfologic a verbelor (predicative, copulative, auxiliare);
2. O3: S utilizeze acelai verb cu valori morfologice diferite;
O4: S identifice modul, timpul, persoana i numrul verbelor discutate;
O5: S alctuiasc enunuri cu verbele, la diferite moduri i timpuri.
Strategia didactic:
a). Metode i procedee: exerciiul, problematizarea, explicaia, conversaia euristic;
b). Mijloace de 樽nvm但nt: fie de lucru, tabla, marker, caiet, manual;
c). Forme de organizare a activitii: activitate frontal, pe grupe, individual.
d) Metode i tehnici de evaluare: observarea sistematic, conversaia examinatoare, aprecierea verbal.
Bibliografie:
1. SMIHIAN, Florentina, DOBRA, Sofia, ERBAN, Marilena, Manualul de Limba i literatur rom但n pentru clasa a VI-a, Metoda TIU-
DESCOPR-APLIC, Bucureti, Editura Art, 2011.
2. VASILACHE, Gh. N., Ghid de ortografie, ortoepie i morfosintax a limbii rom但ne, Iai, Editura Polirom, 2011.
3. ILIESCU, Ada, Gramatica practic a limbii rom但ne actuale, Ediie revizuit dup Dicionarul ortografic, ortoepic i morfologic al limbii
rom但ne (ediia a II-a, 2005), Bucureti, Editura Corint, 2006.
3. SCENARIUL DIDACTIC
Secvena leciei Timp Obiective
op.
Coninutul tiinific
al leciei
Strategia didactic
Evaluare O
B
S
Metode Mijloace Forme
de org.
Momentul
introductiv
3
min.
Salutul. Notarea absenilor 樽n catalog.
Pregtirea materialelor de lucru i asigurarea
climatului afectiv necesar desfurrii orei.
Elevii 樽i deschid crile i caietele de limba
i literatura rom但n.
Conversaia Frontal
Captarea
ateniei i
reactualizarea
noiunilor
ancor
13
min.
Se verific tema pe care elevii au avut-o de
pregtit. Se corecteaz eventualele greeli i
se ofer explicaii suplimentare. Profesorul
face observaii i aprecieri, dup caz,
antren但nd 樽ntreaga clas la discuii.
Se adreseaz 樽ntrebri legate de cunotinele
anterioare, despre una dintre cele mai
importante pri de vorbire flexibile, nucleul
propoziiei, verbul.
Se noteaz pe tabl titlul leciei.
Profesorul solicit elevilor s-i aminteasc
i s relateze c但teva aciuni pe care le-au
fcut 樽n dimineaa respectiv, 樽ncerc但nd s-i
fac pe acetia s observe utilitatea formelor
verbale 樽n conversaie.
Exerciiul
Conversaia
Explicaia
Tabl
Marker
4. Dirijarea 樽nvrii 30
min. O1
O2
Profesorul 樽mparte c但te o fi de lucru
fiecrui elev, urm但nd ca acetia s identifice
verbele i s rezolve cerina. (anexa I)
.
Profesorul 樽ncepe cu reamintirea noiunilor-
cheie precum: definiia verbului, rolul su 樽n
enunuri i tipurile de verbe.
Se vor rezolva exerciiile 1 i 2 de la pagina
69, din manual, de la rubrica TIU.
Elevii rspund fiecare, pe r但nd, la posibilele
樽ntrebri ale profesorului.
Profesorul face o clasificare general a
verbelor rom但neti, 樽n funcie de valoarea
morfologic a acestora, urm但nd ca mai apoi
s le explice care este diferena dintre aceste
valori i s le dea exemple clare.
Ex.: Verbul a fi poate avea urmtoarele
valori:
Verb predicativ: Cartea este pe mas. (=
se afl)
Verb copulativ: Fata este frumoas.
(formeaz, 樽mpreun cu numele predicativ
frumoas, predicatul nominal; a se afla, a
exista)
Verb auxiliar: S fi tiut, a fi venit
樽naintea ta. (ajut la formarea timpurilor
compuse; 樽n cazul de fa, timpul perfect al
modului conjunctiv).
Explicaia
Conversaia
Exerciiul
Fi de
lucru
Tabl
Individual
Frontal
Formativ
Aprecieri
verbale
5. O3
O4
O5
Dup ce profesorul s-a asigurat c elevii au
樽neles diferitele valori pe care verbele
rom但neti le pot avea, anun elevilor un
subtitlu: Categoria gramatical a
conjugrii. Pentru o bun 樽nelegere a
acesteia, noteaz pe tabl cele patru
posibliti, exemplific但ndu-le.
Conjugarea I: -a (a c但nta)
Conjugarea a II-a: -ea (a plcea)
Conjugarea a III-a: -e (a merge)
Conjugarea a IV-a: -i;-樽 (a citi, a
hotr樽)
Profesorul le cere elevilor s deschid
manualul la pagina 70 i s rezolve
exerciiile 6 i 7 din rubrica DESCOPR.
Elevii termin de rezolvat exerciiile
propuse de ctre profesor i pun eventualele
樽ntrebri cu privire la ceea ce s-a lucrat.
Profesorul le explic nelmuririle 樽ntr-un
mod c但t mai concis.
Elevii vor primi o fi pe care se afl
categoriile gramaticale ale verbului, acelea
care vor trebui cuprinse 樽n analizele
gramaticale.
Scopul acesteia este o mai bun i mai clar
schematizare a noiunilor. (anexa 2)
Conversaia
euristic
Explicaia
Exerciiul
Explicaia
Tabl
Caiete
Manual
Individual
Frontal
6. Asigurarea
reteniei i a
transferului
2
min.
Elevii vor primi ca sarcin de lucru pentru
acas, s rezolve din manual - exerciiile 9,
14 i 14 de la pagina 72, precum i
exerciiile din auxiliarul didactic, referitoare
la noiunile studiate.
Explicaia Caiete Individual
Aprecieri
2
min.
Se formuleaz aprecieri globale i
individuale privind modul 樽n care elevii au
樽ndeplinit sarcinile propuse de ctre profesor
i aportul elevilor la lecie.
Explicaia Frontal Aprecieri
verbale
7. Anexa I
Identificai verbele din fragmentul de mai jos. Subliniai-le i stabilii modul i timpul
fiecruia.
Era odat o biat femeie srac; ea tria singur i grozav dorea s aib un copil pe
l但ng d但nsa, care s-i fie sprijin la btr但ne釘e. Se duse 樽ntr-o zi 樽n pdure, acolo 樽nt但lni o z但n
creia-i spuse psul ei. Aceasta-i dete un bob de orz, zic但ndu-i:
- sta nu-i orz, de cel care crete pe c但mp i-l mn但nc ginile. Pune-l 樽ntr-un ghiveci
de flori i ateapt.
- ナi mul釘umesc, zise femeia, i cum se 樽ntoarse acas, 樽i sdi bobul de orz.
n cur但nd rsri din pm但nt o floare mare, frumoas, ce semna c-o lalea 樽mbobocit.
( Hans Christian Andersen, Dege釘ica)