際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
Rancangan Mengajar Harian


       Mata Pelajaran                : Perdagangan Tingkatan 4
       Tarikh / Hari               :     9 Mac 2010
       Masa                            : 10.10 AM -11.50 AM
       Tingkatan                   : 4 Biruni
       Bilangan                    : 8 orang
       Bahagian                    : Bab 3.0 Perniagaan Dalam Negeri
       Topik                       : 3.1 Perniagaan Dalam Negeri
                                       3.2 Saluran Agihan
       Sub Topik                     : Maksud perniagaan dalam negeri
                                         Jenis-jenis saluran agihan
       Hasil Pembelajaran              : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat :
         i. Menerangkan maksud perniagaan dalam negeri dan peruncit
       ii. Menjelaskan bentuk-bentuk saluran agihan


KBKK                            : Menjana idea, kefahaman, membina pengetahuan dan membuat
                  rumusan
  : Menghormati guru, bertanggungjawab, ketekunan,
         keyakinan, bersemangat, bekerjasama dan patuh.
       Strategi Pengajaran         : Berpusatkan kepada guru, pelajar dan bahan.


       Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) :
                            BBM : Gambar-gambar, lembaran kerja dan peta minda.


       Pengetahuan Sedia ada      : Pelajar-pelajar telah mengetahui tentang perniagaan dalam
        Negeri melalui pembacaan awal.



                                     AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN



       Langkah/Masa             Isi               Aktiviti Guru              Aktiviti Pelajar        Strategi/Kaedah/
                            kandungan                                                               ABM/ Nilai/ KBKK

          Set Induksi    Permulaan           1. Guru menanyakan          1.Pelajar    menyatakan    Strategi :-
           (5 minit)     dengan              kepada        pelajar       tajuk     yang     telah   Berpusatkan guru
                         gambaran            pelajaran yang telah        dipelajari pada minggu     dan pelajar
                         situasi.            dipelajari.                 lepas                      Kaedah :-
                                                                                                    Perbincangan dan
                                             2.    Guru    menarik       2. Pelajar menjawab        penerangan
                                             perhatian      pelajar      soalan yang diajukan       ABM :-
                                             dengan    memaparkan        oleh guru.                 Gambar,Papan putih
                                             gambar pengajaran dan                                  dan marker,keratan
                                             keratan akhbar sambil       3. Pelajar mendengar       akhbar.
                                             melakonkan      babak       penerangan guru.           Nilai :-
                                             peniaga       menjual                                  Pecaya diri dan
                                             barang.                                                yakin
                                                                                                    KBKK :-
3. Guru menyuruh                                        Menjana idea dan
                                 pelajar meneka apakah                                   menghubungkait.
                                 kaitan lakonan dengan
                                 tajuk pengajaran pada
                                 hari ini.

                                 3. Guru menyatakan
                                 tajuk yang akan
                                 dipelajari dan perkaitan
                                 dengan babak lakonan
                                 tadi




  Langkah 1     Maksud           -Guru menerangkan           Pelajar mendengar           Strategi:
   (10 minit)   perniagaan       maksud perniagaan           penerangan guru             Berpusatkan guru dan
                dalam negeri.    dalam negeri                                            pelajar

                Konsep           -Guru memberi lakaran                                   Kaedah:
                Saluran agihan   peta minda kepada           Pelajar boleh menyoal       Penerangan guru dan
                                 pelajar mengenai            untuk mendapatkan           soal jawab
                Jenis Saluran    perniagaan dalam            penerangan lanjut dan
                Agihan           negeri secara ringkas.      menjawab sekiranya          ABM:
                                                             guru menanyakan             Nota ringkas, buku
                                 -Guru memberikan            soalan-soalan mudah.        teks, peta minda
                                 penerangan kepada
                                 pelajar maksud dan                                      Nilai:
                                 konsep dalam saluran                                    Menghormati guru,
                                 agihan                                                  rajin dan peka

                                                                                         KBKK:
                                                                                         Menentukan,
                                                                                         Membanding beza dan
                                                                                         mengelas

Langkah 2       Faktor           -Guru memberi               Pelajar memberi             Strategi :-
  ( 10 minit)   pemilihan         penerangan lebih lanjut    perhatian semasa P&P        Pemusatan guru, pelajar
                Saluran           jenis saluran agihan       disampaikan oleh guru       dan bahan.
                Agihan            yang terlibat besertakan
                                  contoh mudah.              Pelajar mendengar           Kaedah :-
                                                                                         Perbincangan dan
                                                             dengan teliti ketika guru   penerangan
                                 -Guru       memberikan      sedang mengajar dan
                                 penerangan       kepada     melihat contoh-contoh
                                                                                         ABM :-
                                 pelajar faktor pemilihan    yang diberikan oleh         Papan putih dan marker
                                 saluran          agihan     guru.                       pen, gambar.
                                 besertakan contoh dan
                                 lukisan peta minda          Pelajar diberikan           Nilai :-
                                                             peluang untuk               ketekunan, keyakinan,
                                 -Guru     menerangkan       bertanyakan soalan          berinteraksi dan
                                 contoh-contoh      yang     sekiranya terdapat          memberikan perhatian
                                 berkaitan dengan situasi    kekeliruan.
pelajar.                                               KBKK :-
                                                                                   Menjana idea ,
                                                                                   hubungkait.



Langkah 3       Aktiviti    -Guru mengarahkan           Pelajar menjawab dan       Strategi:
( 10 minit)     pengayaan   pelajar menyalin nota       menyalin nota yang         Berpusatkan guru dan
                            ringkas berbentuk peta      diberikan dengan           pelajar.
                            minda yang kreatif bagi     kreativiti masinng-
                            tajuk yang dipelajari       masing                     Kaedah:
                            berserta dengan sesi                                   Soal jawab guru
                            soal jawab.                                            pelajar

                            -Guru memantau              Pelajar akan sedaya        ABM:
                            aktiviti pelajar beserta    upaya menghafal item       Lembaran nota, papan
                            memberikan galakkan         tersebut.                  putih,lembaran kerja.
                            kepada pelajar
                                                                                   Nilai :
                            -Guru menggunakan                                      Hormat, peka,
                            kata kunci bagi setiap                                 berusaha
                            item yang penting yang      Pelajar menjawab
                            perlu diambil perhatian     lembaran kerja tersebut.
                                                                                   KBKK:
                            oleh pelajar.                                          Membuat refleksi
                                                                                   kendiri
                            -Guru memberi
                            lembaran kerja dengan
                            kepada pelajar.

    Penutup     Membuat     Guru menyoal pelajar        Pelajar menjawab dan       Strategi:
    (4 minit)   rumusan.    beberapa soalan tentang     bersoal jawab dengan       Berpusatkan guru dan
                            pelajaran hari ini secara   guru tentang perkara       pelajar.
                            spontan dan berbentuk       yang kurang difahami.
                            lisan.                                                 Kaedah:
                                                                                   Soal jawab guru
                            Guru memberi ucapan         Pelajar mendengar          pelajar
                            syabas kepada pelajar       dengan teliti.
                            kerana memberi                                         ABM:
                            kerjasama pada guru                                    Gambar
                            pada kelas pengajaran
                            hari ini.                                              Nilai :
                                                                                   Hormat, peka,
                                                                                   berusaha
                            Guru menunjukkan peta
                            konsep kreatif tentang
                                                                                   KBKK:
                            apa yang telah
                                                                                   Membuat refleksi
                            dipelajari hari ini.Guru
                                                                                   kendiri.
                            membuat rumusan
                            tentang topik yang
                            diajar.


                            Guru mengakhiri kelas
                            dengan memberikan
                            salam kepada murid
Rancangan mengajar haria1

More Related Content

Rancangan mengajar haria1

  • 1. Rancangan Mengajar Harian Mata Pelajaran : Perdagangan Tingkatan 4 Tarikh / Hari : 9 Mac 2010 Masa : 10.10 AM -11.50 AM Tingkatan : 4 Biruni Bilangan : 8 orang Bahagian : Bab 3.0 Perniagaan Dalam Negeri Topik : 3.1 Perniagaan Dalam Negeri 3.2 Saluran Agihan Sub Topik : Maksud perniagaan dalam negeri Jenis-jenis saluran agihan Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat : i. Menerangkan maksud perniagaan dalam negeri dan peruncit ii. Menjelaskan bentuk-bentuk saluran agihan KBKK : Menjana idea, kefahaman, membina pengetahuan dan membuat rumusan : Menghormati guru, bertanggungjawab, ketekunan, keyakinan, bersemangat, bekerjasama dan patuh. Strategi Pengajaran : Berpusatkan kepada guru, pelajar dan bahan. Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) : BBM : Gambar-gambar, lembaran kerja dan peta minda. Pengetahuan Sedia ada : Pelajar-pelajar telah mengetahui tentang perniagaan dalam Negeri melalui pembacaan awal. AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN Langkah/Masa Isi Aktiviti Guru Aktiviti Pelajar Strategi/Kaedah/ kandungan ABM/ Nilai/ KBKK Set Induksi Permulaan 1. Guru menanyakan 1.Pelajar menyatakan Strategi :- (5 minit) dengan kepada pelajar tajuk yang telah Berpusatkan guru gambaran pelajaran yang telah dipelajari pada minggu dan pelajar situasi. dipelajari. lepas Kaedah :- Perbincangan dan 2. Guru menarik 2. Pelajar menjawab penerangan perhatian pelajar soalan yang diajukan ABM :- dengan memaparkan oleh guru. Gambar,Papan putih gambar pengajaran dan dan marker,keratan keratan akhbar sambil 3. Pelajar mendengar akhbar. melakonkan babak penerangan guru. Nilai :- peniaga menjual Pecaya diri dan barang. yakin KBKK :-
  • 2. 3. Guru menyuruh Menjana idea dan pelajar meneka apakah menghubungkait. kaitan lakonan dengan tajuk pengajaran pada hari ini. 3. Guru menyatakan tajuk yang akan dipelajari dan perkaitan dengan babak lakonan tadi Langkah 1 Maksud -Guru menerangkan Pelajar mendengar Strategi: (10 minit) perniagaan maksud perniagaan penerangan guru Berpusatkan guru dan dalam negeri. dalam negeri pelajar Konsep -Guru memberi lakaran Kaedah: Saluran agihan peta minda kepada Pelajar boleh menyoal Penerangan guru dan pelajar mengenai untuk mendapatkan soal jawab Jenis Saluran perniagaan dalam penerangan lanjut dan Agihan negeri secara ringkas. menjawab sekiranya ABM: guru menanyakan Nota ringkas, buku -Guru memberikan soalan-soalan mudah. teks, peta minda penerangan kepada pelajar maksud dan Nilai: konsep dalam saluran Menghormati guru, agihan rajin dan peka KBKK: Menentukan, Membanding beza dan mengelas Langkah 2 Faktor -Guru memberi Pelajar memberi Strategi :- ( 10 minit) pemilihan penerangan lebih lanjut perhatian semasa P&P Pemusatan guru, pelajar Saluran jenis saluran agihan disampaikan oleh guru dan bahan. Agihan yang terlibat besertakan contoh mudah. Pelajar mendengar Kaedah :- Perbincangan dan dengan teliti ketika guru penerangan -Guru memberikan sedang mengajar dan penerangan kepada melihat contoh-contoh ABM :- pelajar faktor pemilihan yang diberikan oleh Papan putih dan marker saluran agihan guru. pen, gambar. besertakan contoh dan lukisan peta minda Pelajar diberikan Nilai :- peluang untuk ketekunan, keyakinan, -Guru menerangkan bertanyakan soalan berinteraksi dan contoh-contoh yang sekiranya terdapat memberikan perhatian berkaitan dengan situasi kekeliruan.
  • 3. pelajar. KBKK :- Menjana idea , hubungkait. Langkah 3 Aktiviti -Guru mengarahkan Pelajar menjawab dan Strategi: ( 10 minit) pengayaan pelajar menyalin nota menyalin nota yang Berpusatkan guru dan ringkas berbentuk peta diberikan dengan pelajar. minda yang kreatif bagi kreativiti masinng- tajuk yang dipelajari masing Kaedah: berserta dengan sesi Soal jawab guru soal jawab. pelajar -Guru memantau Pelajar akan sedaya ABM: aktiviti pelajar beserta upaya menghafal item Lembaran nota, papan memberikan galakkan tersebut. putih,lembaran kerja. kepada pelajar Nilai : -Guru menggunakan Hormat, peka, kata kunci bagi setiap berusaha item yang penting yang Pelajar menjawab perlu diambil perhatian lembaran kerja tersebut. KBKK: oleh pelajar. Membuat refleksi kendiri -Guru memberi lembaran kerja dengan kepada pelajar. Penutup Membuat Guru menyoal pelajar Pelajar menjawab dan Strategi: (4 minit) rumusan. beberapa soalan tentang bersoal jawab dengan Berpusatkan guru dan pelajaran hari ini secara guru tentang perkara pelajar. spontan dan berbentuk yang kurang difahami. lisan. Kaedah: Soal jawab guru Guru memberi ucapan Pelajar mendengar pelajar syabas kepada pelajar dengan teliti. kerana memberi ABM: kerjasama pada guru Gambar pada kelas pengajaran hari ini. Nilai : Hormat, peka, berusaha Guru menunjukkan peta konsep kreatif tentang KBKK: apa yang telah Membuat refleksi dipelajari hari ini.Guru kendiri. membuat rumusan tentang topik yang diajar. Guru mengakhiri kelas dengan memberikan salam kepada murid