際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN
Tarikh : 20 Januari 2013 (Ahad)
Tahun : 2 Pulai
Bilangan murid : 16 orang
Masa : 12.15p.m.  1.15 p.m. (60 minit)
Matapelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Keluarga Bahagia
Tajuk : Riang Ria di Taman Tema Air
Standard Kandungan : 2.2 membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai
sumber dengan sebutan yang betul
Standard Pembelajaran: 2.21 membaca dan memahami perkataan yang mempunyai diftong
dengan sebutan yang betul.
Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat:
I. Mengenal pasti huruf diftong
II. Menyebut huruf diftong
III. Mengenalpasti perkataan yang mempunyai huruf diftong
IV. Membaca perkataan yang mempunyai huruf diftong
Pengisian Kurikulum : Ilmu : Pendidikan Moral
Nilai : Kasih sayang, bertanggungjawab
Peraturan Sosiobudaya: Laras Bahasa
Kemahiran Berfikir : Kemahiran Belajar cara belajar
Pembelajaran Konstruktivisme
EMK : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau
Pengetahuan sedia ada: Murid pernah belajar vokal a,e,i,o,u
Sistem Bahasa : Sebutan dan intonasi ( perkataan diftong)
Bahan sumber
Pengajaran dan
pembelajaran
(BSPP) : 1. Lagu  Ikan Kekek 
2. 際際滷 vokal
3. Gambar
3. 際際滷 suku kata
Langkah
/
Masa
Kandungan Aktiviti Pengajaran dan
Pembelajaran
Catatan
Set Induksi
( 5 minit)
Lirik Lagu Ikan Kekek 1. Guru menayangkan lirik
lagu Ikan Kekek
2. Murid diperdengarkan lagu
Ikan Kekek.
3. Guru mengaitkan tajuk
pengajaran berdasarkan
lirik lagu Ikan Kekek.
BSPP:
Lirik lagu
Ikan Kekek
Langkah 1
( 5 minit)
1. Guru menerangkan maksud
diftong.
2. Murid memberi perhatian
terhadap penerangan guru.
3. Guru mamaparkan vokal
BSPP:
際際滷 vokal
Pembelajaran
Konstruktivisme
Langkah 2
(10 minit)
Contoh diftong: 1. Guru mencantumkan vokal
menjadi huruf diftong.
2. Guru membimbing murid
menyebut huruf diftong.
3. Murid menyebutkan huruf
diftong dengan bimbingan
guru.
BSPP:
際際滷 vokal
際際滷 suku kata
Kemahiran
Belajar cara
belajar
Langkah 3
(10 minit ) ( Sila rujuk 際際滷 Perkataan Diftong)
1. Guru memaparkan gambar
yang mempunyai perkataan
diftong.
2. Murid memerhatikan
BSPP:
Gambar
際際滷 diftong
Ikan kekek mak iloi-iloi
Ikan gelama mak ilai-ilai
Nanti adik mak iloi-iloi
Pulang sama mak ilai-ilai
Tenang-tenang air di laut
Sampan golek mudik ke tanjung
Hati terkenang mulut tersebut
Budi yang baik rasa dijunjung
a e
o u
i
a i ai
a u
+ =
+ = au
o + i = oi
gambar yang dipapar.
3. Guru memaparkan
perkataan yang mempunyai
huruf diftong berdasarkan
gambar.
4. Murid mengeja dan
membacakan perkataan
yang mempunyai huruf
diftong berdasarkan gambar
yang dipapar.
5. Guru membimbing murid
mengeja dan membacakan
perkataan yang mempunyai
huruf diftong berdasarkan
gambar yang dipapar.
Tatabahasa:
Sebutan dan
intonasi
( perkataan
diftong)
Langkah 4
( 5 minit)
Pentaksiran:
Contoh perkataan yang mempunyai
huruf diftong:
1. limau
2. kicau
3. cakoi
4. kaloi
5. pantai
6. lambai
1. Guru memaparkan
perkataan yang
mempunyai huruf
diftong.
2. Murid membaca
perkataan yang dipapar
dengan betul.
BSPP:
slide suku kata
Tatabahasa:
Sebutan dan
intonasi
( perkataan
diftong)
Langkah 5
( 20 minit )
Pengayaan:
( Sila rujuk 際際滷 Latihan Pengayaan )
1. Guru memaparkan
perkataan dan gambar
yang mempunyai huruf
diftong.
BSPP:
Gambar
際際滷 suku kata
Pemulihan:
( Sila Rujuk 際際滷 Latihan Pemulihan)
2. Murid yang terpilih
memberi jawapan
berdasarkan gambar
tersebut dan klik
jawapan.
3. Guru membincangkan
jawapan bersama murid.
1. Guru memaparkan
huruf diftong dan
gambar.
2. Guru tuliskan suku kata
yang tertinggal huruf
diftong di papan hitam.
3. Murid yang dipilih akan
klikkan jawapan supaya
menjadi perkataan yang
lengkap
4. Guru membincangkan
jawapan bersama murid.
5. Murid membacakan
perkataan yang
mempunyai huruf
diftong dengan betul
BSPP:
Gambar
Kad suku kata
Penutup
(5 minit )
Lirik Lagu Ikan Kekek
Contoh soalan:
1. Murid-murid, bolehkan anda
mencarikan perkataan-
perkataan yang mempunyai
huruf diftong dalam lagu
ini?
Jawapan:
- iloi
- ilai
- air
- laut
- baik
2. Guru memaparkan lirik
lagu Ikan Kekek.
3. Murid menyanyi lagu
Ikan Kekek dengan
iringan muzik.
4. Guru menanya murid
berkaitan dengan huruf
diftong dalam lirik lagu
 Ikan Kekek.
5. Murid menjawab
soalan guru.
BSPP:
Lirik lagu
Ikan Kekek
Ikan kekek mak iloi-iloi
Ikan gelama mak ilai-ilai
Nanti adik mak iloi-iloi
Pulang sama mak ilai-ilai
Tenang-tenang air di laut
Sampan golek mudik ke tanjung
Hati terkenang mulut tersebut
Budi yang baik rasa dijunjung

More Related Content

Rancangan pelajaaran harian

  • 1. RANCANGAN PELAJARAN HARIAN Tarikh : 20 Januari 2013 (Ahad) Tahun : 2 Pulai Bilangan murid : 16 orang Masa : 12.15p.m. 1.15 p.m. (60 minit) Matapelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Keluarga Bahagia Tajuk : Riang Ria di Taman Tema Air Standard Kandungan : 2.2 membaca dan memahami perkataan, frasa dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul Standard Pembelajaran: 2.21 membaca dan memahami perkataan yang mempunyai diftong dengan sebutan yang betul. Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat: I. Mengenal pasti huruf diftong II. Menyebut huruf diftong III. Mengenalpasti perkataan yang mempunyai huruf diftong IV. Membaca perkataan yang mempunyai huruf diftong Pengisian Kurikulum : Ilmu : Pendidikan Moral Nilai : Kasih sayang, bertanggungjawab Peraturan Sosiobudaya: Laras Bahasa Kemahiran Berfikir : Kemahiran Belajar cara belajar Pembelajaran Konstruktivisme EMK : Alam Sekitar dan Teknologi Hijau Pengetahuan sedia ada: Murid pernah belajar vokal a,e,i,o,u Sistem Bahasa : Sebutan dan intonasi ( perkataan diftong) Bahan sumber Pengajaran dan pembelajaran (BSPP) : 1. Lagu Ikan Kekek 2. 際際滷 vokal 3. Gambar 3. 際際滷 suku kata
  • 2. Langkah / Masa Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan Set Induksi ( 5 minit) Lirik Lagu Ikan Kekek 1. Guru menayangkan lirik lagu Ikan Kekek 2. Murid diperdengarkan lagu Ikan Kekek. 3. Guru mengaitkan tajuk pengajaran berdasarkan lirik lagu Ikan Kekek. BSPP: Lirik lagu Ikan Kekek Langkah 1 ( 5 minit) 1. Guru menerangkan maksud diftong. 2. Murid memberi perhatian terhadap penerangan guru. 3. Guru mamaparkan vokal BSPP: 際際滷 vokal Pembelajaran Konstruktivisme Langkah 2 (10 minit) Contoh diftong: 1. Guru mencantumkan vokal menjadi huruf diftong. 2. Guru membimbing murid menyebut huruf diftong. 3. Murid menyebutkan huruf diftong dengan bimbingan guru. BSPP: 際際滷 vokal 際際滷 suku kata Kemahiran Belajar cara belajar Langkah 3 (10 minit ) ( Sila rujuk 際際滷 Perkataan Diftong) 1. Guru memaparkan gambar yang mempunyai perkataan diftong. 2. Murid memerhatikan BSPP: Gambar 際際滷 diftong Ikan kekek mak iloi-iloi Ikan gelama mak ilai-ilai Nanti adik mak iloi-iloi Pulang sama mak ilai-ilai Tenang-tenang air di laut Sampan golek mudik ke tanjung Hati terkenang mulut tersebut Budi yang baik rasa dijunjung a e o u i a i ai a u + = + = au o + i = oi
  • 3. gambar yang dipapar. 3. Guru memaparkan perkataan yang mempunyai huruf diftong berdasarkan gambar. 4. Murid mengeja dan membacakan perkataan yang mempunyai huruf diftong berdasarkan gambar yang dipapar. 5. Guru membimbing murid mengeja dan membacakan perkataan yang mempunyai huruf diftong berdasarkan gambar yang dipapar. Tatabahasa: Sebutan dan intonasi ( perkataan diftong) Langkah 4 ( 5 minit) Pentaksiran: Contoh perkataan yang mempunyai huruf diftong: 1. limau 2. kicau 3. cakoi 4. kaloi 5. pantai 6. lambai 1. Guru memaparkan perkataan yang mempunyai huruf diftong. 2. Murid membaca perkataan yang dipapar dengan betul. BSPP: slide suku kata Tatabahasa: Sebutan dan intonasi ( perkataan diftong) Langkah 5 ( 20 minit ) Pengayaan: ( Sila rujuk 際際滷 Latihan Pengayaan ) 1. Guru memaparkan perkataan dan gambar yang mempunyai huruf diftong. BSPP: Gambar 際際滷 suku kata
  • 4. Pemulihan: ( Sila Rujuk 際際滷 Latihan Pemulihan) 2. Murid yang terpilih memberi jawapan berdasarkan gambar tersebut dan klik jawapan. 3. Guru membincangkan jawapan bersama murid. 1. Guru memaparkan huruf diftong dan gambar. 2. Guru tuliskan suku kata yang tertinggal huruf diftong di papan hitam. 3. Murid yang dipilih akan klikkan jawapan supaya menjadi perkataan yang lengkap 4. Guru membincangkan jawapan bersama murid. 5. Murid membacakan perkataan yang mempunyai huruf diftong dengan betul BSPP: Gambar Kad suku kata
  • 5. Penutup (5 minit ) Lirik Lagu Ikan Kekek Contoh soalan: 1. Murid-murid, bolehkan anda mencarikan perkataan- perkataan yang mempunyai huruf diftong dalam lagu ini? Jawapan: - iloi - ilai - air - laut - baik 2. Guru memaparkan lirik lagu Ikan Kekek. 3. Murid menyanyi lagu Ikan Kekek dengan iringan muzik. 4. Guru menanya murid berkaitan dengan huruf diftong dalam lirik lagu Ikan Kekek. 5. Murid menjawab soalan guru. BSPP: Lirik lagu Ikan Kekek Ikan kekek mak iloi-iloi Ikan gelama mak ilai-ilai Nanti adik mak iloi-iloi Pulang sama mak ilai-ilai Tenang-tenang air di laut Sampan golek mudik ke tanjung Hati terkenang mulut tersebut Budi yang baik rasa dijunjung