1. RANCANGAN PENGAJARAN SLOT
Kelas
: Pra Cinta
Tarikh
: 13 November 2013
Masa
: 8.00 8.40 Pagi (40 minit)
Bil. Murid
: 23 orang
Tajuk/Tema
: Alam Bahan
Subtema
: Peralatan bilik tidur
Tunjang Utama
: Tunjang Komunikasi - Bahasa Malaysia
Standard Kandungan
: (BM 2.1) Berinteraksi dengan mesra
(BM 2.2) Bersoal jawab melalui rangsangan yang diberi
Standard Pembelajaran
: (BM 2.1.3) Berbual menggunakan ayat yang mudah dengan
sebutan yang betul
(BM 2.1.7) Menamakan objek di persekitaran
(BM 2.2.7) Menjawab soalan dengan ayat yang mudah dan
sesuai
Objektif Pembelajaran
: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :
i.
Guru dapat merangsang pertuturan murid melalui soal
jawab dengan mudah dan difahami
ii.
Murid dapat mengenalpasti peralatan yang digunakan
didalam bilik
iii.
Murid dapat mengawal koordinasi tangan
iv.
Murid dapat menjana idea dan berfikir dalam menyusun
perkataan dengan betul
v.
Membina rasa ingin tahu murid dan berasa seronok
dengan pembelajaran
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid telah mengenal beberapa jenis peralatan bilik iaitu,
katil, bantal, kipas, meja tulis, langsir, rak buku
Kemahiran Berfikir (KB)
: Menyelesaikan masalah. Contohnya ; barang tersembunyi dan
susun perkataan
Penerapan Nilai
: Gembira, bekerjasama
2. Alat Bantu Mengajar
: Komputer Riba, LCD projector, Kad Imbasan, Lembaran kerja
1 dan 2
Fokus MI
: Kecerdasan Linguistik, Kecerdasan interpersonal dan
Kecerdasan Intrapersonal.
Kosa Kata
: Almari, Bantal, Meja Tulis, Kipas, Katil
3. LANGKAH /
ISI
MASA
PEMBELAJARAN
Set Induksi
AKTIVITI GURU
AKTIVITI MURID
CATATAN
1. Guru meminta murid untuk
1. Murid diminta untuk
ABM :
beberapa peralatan
duduk di dalam kumpulan
duduk di dalam
Kad
bilik tidur, iaitu :
(5 minit)
Memperkenalkan
dengan tertib
kumpulan dengan tertib
bergambar -
almari, meja tulis,
batal, katil dan kipas.
almari, meja
2. Guru menunjukkan
2. Murid tertanya-tanya
tulis, batal,
kepada murid kotak
apa yang ada di dalam
katil dan
kotak
kipas.
3. Guru meminta murid untuk
meneka apa yang ada di
3. Murid diminta untuk
dalam kotak
meneka apa yang ada di
dalam kotak
4. Guru memilih 5 orang
murid ke depan dan meminta
4. lima orang murid
mereka untuk memasukkan
dipilih dan diminta untuk
tangan di dalam kotak sambil
ke depan dan
menutup mata
memasukkan tangan di
dalam kotak dengan
5. Guru meminta murid
menutup mata
menunjukkannya pada
murid-murid lain dan
5. Murid menunjukkan
mengenalkan kad bergambar
kad bergambar yang
yang dipegaangnya.
dipegangnya pada
murid-murid lain dan
6. Guru meminta murid balik
mengenalkan gambar
ke tempat duduk masing-
itu
masing
6. Murid balik ke tempat
duduk masing-masing
Langkah 1
Pembelajaran
1. Guru meminta murid untuk
1. Murid diminta untuk
ABM :
(10 minit)
menggunakan
duduk dengan tertib.
duduk dengan tertib.
LCD
CD-INTERACTIVE Bilik Saya
Projector,
2. Guru menayangkan slide
2. Murid melihat slide
Komputer
show - bilik saya.
show - bilik saya.
Riba
3. Guru memperkenalkan
3. Murid diperkenal
4. beberapa peralatan didalam
beberapa peralatan
bilik kepada murid-murid.
didalam bilik, iaitu :
iaitu : almari, meja tulis,
almari, meja tulis, batal,
batal, katil dan kipas.
katil dan kipas.
4. Guru meminta murid-murid
4. Murid-murid diminta
untuk mengeja perkataan
untuk mengeja
yang tertera di dalam screen
perkataan yang tertera
yang ditayangkan.
di dalam screen yang
ditayangkan.
Langkah 2
Lembaran kerja -
1. Guru meminta murid untuk
1. Murid membentuk
ABM :
(10 minit)
susun semula huruf
membentuk kumpulan
kumpulan masing-
Lembaran
untuk membentuk
masing-masing dan duduk
masing dan duduk
kerja, susun
perkataan yang betul
dengan tertib
dengan tertib
semula huruf
untuk
2. Guru menerangkan fungsi-
2. Murid mendengar
membentuk
fungsi peralatan di dalam
dengan penuh perhatian
perkataan
bilik tidur
yang betul
3. Murid melihat
3. Guru menunjukkan murid-
lembaran kerja yang di
murid lembaran kerja
tunjukkan oleh guru
4. Guru menerangkan apa
4. Guru menerangkan
yang perlu murid-murid
apa yang perlu murid-
lakukan dengan lembaran
murid lakukan dengan
kerja
lembaran kerja
5. Guru mengedarkan
5. Guru mengedarkan
lembaran kerja kepada
lembaran kerja kepada
murid-murid
murid-murid
Langkah 3
Lembaran kerja -
1. Guru meminta murid-murid
1. Murid-murid
ABM :
(10 minit)
mewarnakan gambar
untuk untuk duduk dengan
dikehendaki mencari
Pensil warna,
yang tersembunyi
tertib
objek yang tersembunyi
Lembaran
di dalam gambar.
kerja,
2. Guru membahagikan
warnakan
empat orang murid dalam
2. Murid dibahagikan
gambar yang
satu kumpulan kecil
empat orang untuk satu
tersembunyi,
kumpulan kecil
5. 3. Guru memberi lembaran
3. Murid-murid
kerja - gambar yang
mewarnakan gambar
tersembunyi kepada murid-
yang tersembunyi di
murid.
dalam kertas yang di
beri oleh guru.
4. Guru meminta murid-murid
mencari dan mewarnakan
4. Murid mencari objek
objek yang tersembunyi
yang tersembunyi dan
didalam gambar dan
mewarnakannya
warnakan.
5. Murid menyerahkan
5. Guru meminta murid untuk
lembaran kerja yang
menyerahkan lembaran kerja
telah siap kepada guru
yang telah siap
Penutup
Sesi imbas kembali
1. Guru meminta murid untuk
1. Murid duduk dengan
ABM :
(5 minit)
pengajaran dan
duduk dengan tertib
tertib
Lirik lagu,
Bilik saya
pembelajaran
2. Guru meminta murid untuk
2. Murid diam
diam
3. Murid mendengar
3. Guru mengimbas kembali
dengan penuh perhatian
sesi pembelajaran
dan memberi tindak
balas dengan menjawab
4. Guru bersoal jawab
apa yang ditanya guru
dengan murid dan
menanyakan murid faham
4. Murid bersoal jawab
atau tidak dengan
dengan guru - murid
pembelajaran
sudah mempunyai
pengetahuan sedia ada
tentang bilik tidur
REFLEKSI :