(i) Pelajaran menggambar ikan menggunakan teknik mozek. (ii) Murid belajar menggunakan alat dan bahan seperti kertas, pensil dan gunting untuk membuat mozek ikan. (iii) Aktiviti termasuk melukis ikan, memotong kertas warna dan menampalkannya pada gambar ikan.
1 of 14
Downloaded 693 times
More Related Content
Rancangan pengajaran harian bidang menggambar
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Tahun : 4 Arif
Tarikh : 14 Ogos 2012
Bidang : Menggambar
Tajuk : Ikan
Teknik : Mozek
Masa : 9:50am – 10:50am (60 Minit)
Objektif P&P : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
(i) Memilih bahan, bentuk dan warna mozek yang sesuai untuk menghasilkan mozek kapal
laut.
(ii) Membuat gambar ikan dengan teknik mozek dengan betul.
(iii) Menghargai hasil kerja yang telah dilakukan.
1
2. Pengetahuan Sedia Ada :
i. Murid telah sedia ada mengetahui jenis-jenis ikan.
ii. Murid telah mempelajari teknik mozek.
iii. Murid telah mempelajari kemahiran membentuk,menampal, menyusun dan memadankan warna.
Penerapan Nilai :
i. Menghargai makhluk ciptaan Tuhan.
ii. Kekemasan dan ketekunan dalam mengaplikasikan unsur seni.
iii. Berfikir secara kritis dan kreatif.
Kemahiran Berfikir Kritis Dan Kreatif :
i. Dapat membentuk, menyusun dan menampal dengan kemas.
ii. Dapat menggunakan pelbagai warna dan bentuk mozek untuk menghasilkan kapal laut.
Bahan Bantu Mengajar : Kertas lukisan, pensel, kertas pelbagai warna, gam dan gunting.
Alat Bantu Mengajar :
i. gambar jenis-jenis ikan melalui tayangan power point.
ii. Carta langkah menghasilkan gambar ikan menggunakan teknik mozek.
iii. Hasil gambar kapal laut menggunakan teknik mozek dan pelbagai produk lain.
2
3. Langkah / masa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Catatan / Strategi
Pembelajaran Pembelajaran
Set Induksi Guru membuat rangsangan (i) Guru menunjukkan Teori Kontekstual
(5 minit) pelajaran untuk menarik minat pelbagai gambar ikan
murid agar memberikan melalui slaid power point. BBM : LCD, projector,
penumpuan terhadap P&P. slaid jenis-jenis ikan
(ii) Guru menyoal murid
Soal-jawab : secara rawak.
a) Apakah gambar yang (iii) Murid bangun dan
sedang ditayangkan ? menjawab soalan guru.
b) Dimana pernah kamu
melihatnya?
c) Apakah fungsinya
kepada manusia?
Jawapan :
a) Gambar jenis-jenis
ikan.
b) Di pasar ikan, di
dalam aquarium dan
ketika memancing.
c) Ikan merupakan
makanan yang
membekalkan sumber
3
4. protein kepada tubuh.
Langkah 1 1. Pengenalan kepada teknik 1. Guru memperkenalkan BBM
(5 minit) mozek. teknik mozek sebagai tajuk Slaid power point, LCD,
pelajaran pada hari ini. projector dan
a) Guru menunjukkan Hasil karya yang telah
hasil menggambar siap.
ikan menggunakan Teori Kecerdasan
teknik mozek. Pelbagai
b) Memberi kefahaman • Visual Ruang
kepada murid tentang
teknik mozek yang Nilai
betul. Ketekunan
Kesabaran
2. Alat dan Bahan a) Guru menunjukkan alat Teliti bekerjasama
dan bahan yang
diperlukan dalam .
teknik mozek seperti
kertas lukisan, kertas
warna, pensil,
pembaris, gam dan
gunting
3. Menentukan gambar lakaran 2. Murid di bimbing untuk
bagi ciri-ciri seekor ikan melukis ikan.
4
5. • Rupa ikan
• Sirip
• Ekor
Langkah 2 1. Penerangan langkah – Murid memulakan aktiviti Teori Kecerdasan
(15 minit) langkah dalam menggambar menggunakan Pelbagai
menghasilkan lakaran ikan teknik mozek dengan • Visual Ruang
menggunakan teknik mozek. bimbingan guru. • Belajar cara
Belajar
i) guru melukis gambar Nilai
ikan menggunakan • Tekun
pensil di atas sekeping
• Teliti
kertas lukisan
• Kerjasama
• Sabar
ii) Guru menunjukkan langkah
2 iaitu cara memotong
kertas warna.
5
6. 2. Memberi kefahaman kepada
murid tentang cara
memotong kertas warna
dengan anggaran ukuran
1cm x 1cm.
6
7. iii) Murid memahami cara
memotong kertas
warna.
iv) menampal ikan
menggunakan teknik
mozek.
7
8. Langkah 3 Memberi kefahaman kepada murid Guru menunjukkan langkah 3
(10 minit) tentang menampal potongan kertas iaitu cara menampal dan
warna pada badan ikan menyusun kertas warna yang
menggunakan teknik mozek yang telah dipotong tadi.
betul.
8
9. Murid memahami cara menampal
dan menyusun kertas warna pada
badan ikan.
Langkah 4 Mengaplikasikan prinsip Guru menunjukkan langkah 4 dan Teori Pembelajaran
(15 minit) menggambar menggunakan teknik 5. Masteri
mozek. Nilai
9
12. Guru menekankan kehalusan
kerja dan kesesuaian
penggunaan warna.
Penilaian Guru mengambil kerja murid yang Guru menyoal murid :
(5 minit) telah siap secara rawak dan 1. Apakah komen kamu
dipamerkan di hadapan kelas. terhadap hasil karya ini?
2. Apakah yang patut
Murid diminta membuat kritikan. dilakukan untuk
menghasilkan gambar
Penambahbaikan / Pemulihan menggunakan corak
mozek agar ia kemas dan
menarik ?
3.
Penutup Merumus P&P Guru merumus hasil karya
(5 minit) menggunakan teknik mozek.
12
13. SUMBER RUJUKAN:
Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Pendidikan Seni
Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia.
Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah
Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.
Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni Visual (Tahun 4), Penerbitan Mega
Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.
13