Rancangan pengajaran harian membentuk dan membuat binaan
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 20 Mac 2012
Hari : Isnin
Tahun : 4 Arif
Masa : 7.40 pagi – 8.40 pagi
Bilangan Murid : 18 Orang
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk : Topeng Haiwan
Konsep Utama : Pemahaman dan penghargaan
Aktiviti : Menghasilkan sebuah topeng haiwan menggunakan pinggan kertas
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :
i. Membentuk dan membina sebuah topeng dengan menggunakan pinggan kertas.
ii. Menghias topeng muka tersebut dengan warna dan corak.
iii. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.
2. Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengetahui apa itu topeng .
Penerapan nilai : Memahami dan menghargai keindahan ciptaan tuhan, kerjasama,
ketelitian dan ketekunan.
Persediaan Murid : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan membawa alat dan
bahan yang diperlukan.
Persediaan Guru : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Membentuk dan
Membuat Binaan menerusi penggunaan ICT dan contoh aktiviti.
KBKK : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat urutan dan
mereka bentuk
BBM / ABM : LCD – Projektor ,gunting, gam, krayon, pinggan kertas, gelang getah,
kertas warna, carta aliran dan slaid power point dan buku rujukan Teks
Pendidikan Seni Tahun 4.
Rujukan : 1. Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran
Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah Pendidikan Seni
3. Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan
Malaysia.
2. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum
Bersepadu Sekolah Rendah Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan
Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.
3. Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni
Visual (Tahun 4), Penerbitan Mega Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.
4. Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi Guru membawa Topeng 2 1. Guru menayangkan / menunjukkan BBM : Topeng muka
dimensi rupa muka kucing topeng kucing kepada murid-murid.
(5 minit) Sikap : Sikap ingin
Soalan : 2. Guru menanyakan beberapa soalan tahu pelajar.
ringkas.
1. Apakah benda yang
sedang dipegang 3. Murid memerhati dan membuat
guru ? analisa tentang topeng tersebut.
2. Adakah ianya jenis 4. Jawapan murid akan dikaitkan
topeng manusia dengan aktiviti pembelajaran pada Pengetahuan sedia
atau binatang ? hari tersebut. ada : Murid telah
mengetahui apa itu
3. Siapa pernah beli
topeng.
topeng ?
Teori Kecerdasan
Jawapan :
Pelbagai.
1. Topeng.
2. Topeng binatang.
5. 3. Beberapa murid
atau semua akan
mengangkat tangan.
Langkah 1 Jenis-jenis topeng haiwan 1. Guru menayangkan slaid power ABM : Komputer Riba,
point tentang jenis-jenis topeng yang projektor, Slaid Power
(5 minit)
boleh di buat sendiri atau berada di Point.
pasaran.
Strategi Berasaskan
2. Murid menonton tayangan slaid Sumber
guru.
Langkah 2 Reka bentuk penghasilan 1. Guru mengedarkan bahan dan alat BBM : Pinggan kertas,
topeng muka. kepada semua murid. kertas warna, gelang
(5 minit)
getah, lidi dan carta
2. Guru menunjukkan langkah-langkah
langkah.
untuk menghasilkan topeng haiwan
menggunakan bantuan carta ABM : Gunting, krayon
langkah.
6. dan gam.
Strategi Pemerhatian
Strategi Berasaskan
Sumber
Kaedah Demonstrasi
Langkah 3 Penghasilan topeng muka 1. Murid memulakan aktiviti seperti : BBM : Pinggan kertas,
2 dimensi. kertas warna, gelang
(35 minit)
getah, gam, pensil
dan gunting.
Strategi Berpusatkan
Murid
Mereka cipta.
(i) Menyediakan bahan-bahan
Menjana idea.
dan alatan yang diperlukan.
7. Pendekatan Induktif
Strategi Kolaboratif
(ii) Melakar rupa muka kucing
pada permukaan pinggan
kertas.
9. (iv) Memotong bentuk yang
diinginkan menggunakan
gunting.
(v) Menebuk lubang pada
bahagian telinga topeng
pinggan kertas tersebut.
10. (vi) Mengikat getah pada lubang
di bucu topeng.
(vii) Topeng yang telah pun siap.
2. Guru memantau dan membantu
sekiranya murid memerlukan
bantuan.
11. Langkah 4 Sesi apresiasi dan refleksi 1. Guru meminta murid-murid Membanding beza.
mengangkat dan menunjukkan
(5 minit) Menganalisi.
hasilan kreativiti topeng mereka.
Pendekatan Induktif
2. Murid mengangkat dan
menunjukkan hasil kreativiti masing-
masing.
3. Secara rawak, guru bertanyakan
perasaan murid-murid sepanjang
penghasilan topeng kertas tersebut.
4. Murid yang dipilih bangun dan Kaedah Bercerita
bercerita secara ringkas perasaan
Verbal Linguistik.
mereka.
Langkah 5 Rumusan isi pembelajaran 1. Guru membuat kesimpulan
berdasarkan topik yang diajar.
(5 minit)