Rangkuman dokumen tersebut adalah:
Guru mengajar teknik membuat corak tak terancang menggunakan resis kepada murid-murid tingkatan 4. Aktiviti ini melibatkan proses menggunakan warna dan titisan lilin untuk menghasilkan corak yang unik dan kreatif.
1 of 13
Downloaded 494 times
More Related Content
Rancangan pengajaran harian mencorak dan membuat rekaan
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Tarikh : 8 Ogos 2012
Hari : Rabu
Tahun : 4 Budi
Masa : 8.40 – 9.40 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 17 Orang
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Bidang : Membuat Corak dan Rekaan
Tajuk : Corak Tak Terancang
Aktiviti : Menghasilkan corak tak terancang menggunakan teknik resis.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid akan dapat :
i. Menghasilkan corak tak terancang.
ii. Menghargai hasil kreativiti dan inovasi sendiri.
Pengalaman sedia ada murid : Murid telah mengetahui teknik resis dan corak tak
2. terancang.
BBM / ABM : Pensil, jangka lukis, kertas lukisan, lilin, mancis, warna
poster, palet, pembaris, sebotol dakwat dan berus lukisan,
video langkah penghasilan, slaid jenis-jenis corak .
Penerapan Nilai : Kerjasama, ketelitian dan ketekunan.
Persediaan Murid : Murid bersedia ke bilik Pendidikan Seni Visual dengan
membawa alat dan bahan yang diperlukan.
Persediaan Guru : Guru menyediakan penerangan tentang bidang Membuat
Corak dan Rekaan menerusi slaid power point dan video
langkah.
KBKK : Menghubungkait, menjana minda, mengaplikasi, membuat
urutan, mereka bentuk.
Rujukan :
1. Kementerian Pendidikan Malaysia,(2000).Sukatan Pelajaran Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah
Pendidikan Seni Visual. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia.
3. 2. Pusat Perkembangan Kurikulum Kementerian Pendidikan Malaysia,(2003).Kurikulum Bersepadu Sekolah
Rendah Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan Seni Visual, Dewan Bahasa Dan Pustaka, Kuala Lumpur.
3. Mohd. Azlan Zakaria, (2004), Paduan Khas & Lembaran Aktiviti Pendidikan Seni Visual (Tahun 4), Penerbitan
Mega Setia Emas Sdn.Bhd. Petaling Jaya.
Langkah / Masa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi Bahan maujud 1. Guru membawa hasil corak tak BBM : Bahan maujud
terancang yang telah siap
(5 minit) Hasil Coral Tak Terancang Sikap : Sikap ingin
dibingkaikan
yang telah siap. tahu pelajar.
2. Murid diminta menganalisis apakah
. Pengetahuan sedia
jenis corak yang ditunjukkan oleh
ada : Murid telah
guru.
mengetahui apa itu
3. Murid menyatakan ianya jenis corak corak tak terancang.
tak terancang.
Teori Kecerdasan
Pelbagai.
Langkah 1 Bentuk-bentuk corak tak 1. Guru menayangkan slaid bentuk- ABM : Komputer Riba
terancang. bentuk corak tak terancang yang , projektor, Slaid
4. (5 minit) terdapat di sekeliling. Power Point.
2. Murid menonton tayangan slaid guru. Strategi Berasaskan
Sumber
1. Guru membuat perkaitan slaid
tersebut dengan aktiviti seni yang Kaedah Demonstrasi
akan dipelajari pada hari tersebut.
Langkah 2 Reka bentuk penghasilan corak 1. Guru meminta murid mengeluarkan BBM : kertas lukisan,
tak terancang kertas lukisan, jangka lukis, warna jangka lukis, warna
(15 minit)
poster, pembaris dan pensil. poster, pembaris,
pensil dan video
2. Bahan-bahan lain telah pun
langkah.
disediakan oleh guru.
ABM : Gunting,
3. Guru mula membimbing murid cara-
krayon dan gam.
cara menghasilkan corak tak
terancang menggunakan bantuan Strategi Pemerhatian
video langkah.
Strategi Berasaskan
Sumber
5. Kaedah Demonstrasi
Langkah 3 Langkah –langkah penghasilan 1. Murid memulakan aktiviti seperti : Strategi Berpusatkan
Murid
(25 minit)
Mereka cipta.
Menjana idea.
Pendekatan Induktif
(i) Menyediakan bahan dan alat seperti
kertas lukisan, warna poster,
pembaris dan pensil.
6. (ii) Lakarkan bentuk segiempat
dengan menggunakan
pembaris bermula dari
bahagian tepi kertas lukisan. Strategi Kolaboratif
(i) Warnakan lakaran lapisan
7. segiempat
yang telah dibuat denganmenggunakan
warna poster.
(v) Gunakan warna-warna kontras
supaya corak yang dihasilkan
nampak menarik.
9. (vi) Nyalakan lilin dan titiskan lilin secara
bebas di atas corak yang telah
dibuat. Titiskan lilin sehingga
memenuhi ruang.
10. (i) Ambil sebotol dakwat dan
berus lukiasan. Sapukan
dakwat ke seluruh corak yang
telah dihasilkan.
11. (ii) Dengan menggunakan
pembaris, guriskan titisan-
titisan lilin itu.
12. (i) Inilah rekaan corak titisan lilin
dengan teknik gurisan. Hasilnya
cukup unik dan menarik.
2. Guru memantau dan membantu
sekiranya murid memerlukan
bantuan
13. 1. Guru meminta murid-murid
mengangkat dan menunjukkan
Langkah 4 Sesi apresiasi dan refleksi Membanding beza.
hasilan kreativiti corak yang terhasil.
(5 minit) Menganalisi.
2. Murid mengangkat dan menunjukkan
hasil kreativiti masing-masing. Pendekatan Induktif
3. Secara rawak, guru bertanyakan
perasaan murid-murid sepanjang
Kaedah Bercerita
penghasilan corak tak terancang
tersebut. Verbal Linguistik.
4. Murid yang dipilih bangun dan
bercerita secara ringkas perasaan
mereka.
Langkah 5 Rumusan isi pembelajaran 1. Guru membuat kesimpulan
berdasarkan topik yang diajar.
(5 minit)