際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

                     AKTIVITI : GUNAKAN SAYA




Kelas             Prasekolah Mawaddah



Tarikh            6 November 2012



Masa              60 Minit



Bilangan murid    25 orang



Umur              5 dan 6 tahun



Tema              Dunia teknologi



Subtema           Kemudahan awam




Tunjang Utama     Komunikasi Bahasa Melayu
Standard Pembelajaran Utama             BM 3.9.2 

                                        Menceritakan bahan yang dibaca secara lisan, tulisan atau lukisan.



Standard    Pembelajaran   Lain   Yang KM 6.3.3 
Disepadukan
                                        Bercerita tentang kepentingan alam sekitar

                                        KTI 2.1.8 

                                        Menyanyi dengan iringan muzik



Objektif Pelajaran                      Pada akhir pengajaran, murid dapat:

                                        a) menceritakan semula berkaitan dengan penjagaan kebersihan persekitaran.

                                        b) mengasingkan bahan yang boleh dikitar semula ke tempat yang sesuai.



Pengetahuan sedia ada                   a ) murid-murid pernah mendengar cerita yang disampaikan oleh guru

                                        b ) murid-murid pernah mehiat situasi tersebut




Kemahiran Utama                         Bercerita
Penerapan nilai                   Bertanggungawab, berdisiplin dan tolong-menolong



Kosa Kata                         Kitar semula, plastik, kaca dan kertas



Alatan / bahan                    LCD, Komputer riba, lembaran kerja, video berkaitan dengan penjagaan kebersihan
                                  persekitaran.




                                           Slot Pengajaran:



Langkah / Masa    Isi pelajaran       Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran           Bahan / Catatan   Kesepaduan
Set induksi     Tayangan video            -Guru menunjukan video himpunan sampah         LCD, komputer
                pencemaran alam           sarap yang mengotori sesuatu tempat.           riba
( minit )
                                          - Guru menanya murid sama ada mereka suka
                                          tinggal di tempat sebegini.




    Langkah 1   Memberitahu kesan         - Guru menceritakan keadaan di tempat yang
                pencemaran terhadap       banyak sampah sarap, kesannya kepada
( minit )
                manusia serta kepentingan kesihatan pendudk setempat serta
                menjaga alam sekita       kepentingan menjaga kebersihan persekitaran.




    Langkah 2   Menceritakan semula apa   - Guru meminta murid menceritakan semula                       PSE 2.3.6
                yang didengar             apa yang telah dijelaskan oleh guru.
( minit )                                                                                                Berinteraksi
                                                                                                         dengan yakin
Langkah 3   Penggunaan tong kitar   - Guru menanya murid sama ada mereka
                semula                  pernah melihat tong sampah awam yang
( minit )
                                        berwarna.

                                        - Guru memberitahu murid tong sampah ini
                                        membantu dalam usaha kitar semula.

                                        - Guru menunjukkan slaid tong sampah
                                        berwarna dan memberitahu murid bahawa
                                        tong sampah adalah untuk jenis tertentu




                                        Coklat-kaca

                                        Jingga- plastik, aluminium, dan besi

                                        Biru- kertas




    Langkah 4   Lembaran kerja          - Guru mengedarkan lembaran kerja kepada      Lembaran kerja
                                        setiap murid.
( minit )

                                        - Murid hendaklah memilih objek yang sesuai
                                        bagi setiap tong kitar semula tersebut.
鰻温馨温:盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫                       Tarikh:..   ( Suaipadan )
                                                      LEMBARAN KERJA

                      Padankan bahan terbuang dengan tong sampah.


                                                                                          - Murid melengkapkan lembaran kerja yang
                                                                                          diberi.


                                                                                          - Guru akan membuat perbincangan bersama
                                                                                          dengan murid.




Penutup              Nyanyi lagu                                                          -Murid  murid dikehendaki menyanyikan     CD lagu    KTI 2.1.8
                                                                                          sebuah lagu yang bertajuk   Kemudahan
( 2 minit )                                                                                                                          Komputer   Menyanyi
                                                                                          Awam 
                                                                                                                                                dengan iringan
                                                                                          - Murid menyanyi beramai-ramai dengan                 muzik
                                                                                          iringan muzik.




              Pengintergerasian teknologi pengajaran yang telah dimasukkan dalam penyediaan RPH.
BIL    ISI PELAJARAN          PENGINTERGERASIAN TEKNOLOGI PENGAJARAN                         CONTOH

1     Set Induksi         1. Menggunakan LCD dan laptop untuk menayangkan video.
      (Tayangan Video)
                          2. Video dimuat turun melalui youtube di alamat
                             http://www.youtube.com/watch?v=kilKJGHQQGo                      KLIK DI SINI

                          3. Video telah ditukar format kepada Windows Media Player.

2     Penggunaan Tong     1. Sesi pengajaran tersebut menggunakan kaedah slaid
      Kitar Semula           powerpoint yang telah dibuat.

                          2. Di dalam slaid powerpoint itu ada penerangan mengenai isi
                                                                                             KLIK DI SINI
                             pelajaran di samping tayangan video yang terdapat dalam slaid
                             powerpoint tersebut.

3.    Lembaran Kerja      1. Master Copy dibuat dalam bentuk slaid powerpoint. Tujuannya
                             semasa membuat perbincangan dengan murid, guru akan
                             menunjukkan jawapan kepada murid melalui slaid tersebut.
                                                                                             KLIK DI SINI
                          2. Lembaran kerja tersebut akan dicetak dan diberikan kepada
                             murid untuk membuat latihan tersebut.

                                                                                             KLIK DI SINI



4     Penutup (Nyanyian   1. Menggunakan LCD dan laptop untuk nyanyian lagu.
      Lagu)
                          2. Video dibuat dengan menggunakan Movie Maker dengan
                             menggunakan melodi lagu bapaku pulang dan lirik direka
                                                                                             KLIK DI SINI
                             sendiri.
Rancangan pengajaran harian_krt_3013_converted

More Related Content

Rancangan pengajaran harian_krt_3013_converted

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN AKTIVITI : GUNAKAN SAYA Kelas Prasekolah Mawaddah Tarikh 6 November 2012 Masa 60 Minit Bilangan murid 25 orang Umur 5 dan 6 tahun Tema Dunia teknologi Subtema Kemudahan awam Tunjang Utama Komunikasi Bahasa Melayu
  • 2. Standard Pembelajaran Utama BM 3.9.2 Menceritakan bahan yang dibaca secara lisan, tulisan atau lukisan. Standard Pembelajaran Lain Yang KM 6.3.3 Disepadukan Bercerita tentang kepentingan alam sekitar KTI 2.1.8 Menyanyi dengan iringan muzik Objektif Pelajaran Pada akhir pengajaran, murid dapat: a) menceritakan semula berkaitan dengan penjagaan kebersihan persekitaran. b) mengasingkan bahan yang boleh dikitar semula ke tempat yang sesuai. Pengetahuan sedia ada a ) murid-murid pernah mendengar cerita yang disampaikan oleh guru b ) murid-murid pernah mehiat situasi tersebut Kemahiran Utama Bercerita
  • 3. Penerapan nilai Bertanggungawab, berdisiplin dan tolong-menolong Kosa Kata Kitar semula, plastik, kaca dan kertas Alatan / bahan LCD, Komputer riba, lembaran kerja, video berkaitan dengan penjagaan kebersihan persekitaran. Slot Pengajaran: Langkah / Masa Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Bahan / Catatan Kesepaduan
  • 4. Set induksi Tayangan video -Guru menunjukan video himpunan sampah LCD, komputer pencemaran alam sarap yang mengotori sesuatu tempat. riba ( minit ) - Guru menanya murid sama ada mereka suka tinggal di tempat sebegini. Langkah 1 Memberitahu kesan - Guru menceritakan keadaan di tempat yang pencemaran terhadap banyak sampah sarap, kesannya kepada ( minit ) manusia serta kepentingan kesihatan pendudk setempat serta menjaga alam sekita kepentingan menjaga kebersihan persekitaran. Langkah 2 Menceritakan semula apa - Guru meminta murid menceritakan semula PSE 2.3.6 yang didengar apa yang telah dijelaskan oleh guru. ( minit ) Berinteraksi dengan yakin
  • 5. Langkah 3 Penggunaan tong kitar - Guru menanya murid sama ada mereka semula pernah melihat tong sampah awam yang ( minit ) berwarna. - Guru memberitahu murid tong sampah ini membantu dalam usaha kitar semula. - Guru menunjukkan slaid tong sampah berwarna dan memberitahu murid bahawa tong sampah adalah untuk jenis tertentu Coklat-kaca Jingga- plastik, aluminium, dan besi Biru- kertas Langkah 4 Lembaran kerja - Guru mengedarkan lembaran kerja kepada Lembaran kerja setiap murid. ( minit ) - Murid hendaklah memilih objek yang sesuai bagi setiap tong kitar semula tersebut.
  • 6. 鰻温馨温:盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫盒彫 Tarikh:.. ( Suaipadan ) LEMBARAN KERJA Padankan bahan terbuang dengan tong sampah. - Murid melengkapkan lembaran kerja yang diberi. - Guru akan membuat perbincangan bersama dengan murid. Penutup Nyanyi lagu -Murid murid dikehendaki menyanyikan CD lagu KTI 2.1.8 sebuah lagu yang bertajuk Kemudahan ( 2 minit ) Komputer Menyanyi Awam dengan iringan - Murid menyanyi beramai-ramai dengan muzik iringan muzik. Pengintergerasian teknologi pengajaran yang telah dimasukkan dalam penyediaan RPH.
  • 7. BIL ISI PELAJARAN PENGINTERGERASIAN TEKNOLOGI PENGAJARAN CONTOH 1 Set Induksi 1. Menggunakan LCD dan laptop untuk menayangkan video. (Tayangan Video) 2. Video dimuat turun melalui youtube di alamat http://www.youtube.com/watch?v=kilKJGHQQGo KLIK DI SINI 3. Video telah ditukar format kepada Windows Media Player. 2 Penggunaan Tong 1. Sesi pengajaran tersebut menggunakan kaedah slaid Kitar Semula powerpoint yang telah dibuat. 2. Di dalam slaid powerpoint itu ada penerangan mengenai isi KLIK DI SINI pelajaran di samping tayangan video yang terdapat dalam slaid powerpoint tersebut. 3. Lembaran Kerja 1. Master Copy dibuat dalam bentuk slaid powerpoint. Tujuannya semasa membuat perbincangan dengan murid, guru akan menunjukkan jawapan kepada murid melalui slaid tersebut. KLIK DI SINI 2. Lembaran kerja tersebut akan dicetak dan diberikan kepada murid untuk membuat latihan tersebut. KLIK DI SINI 4 Penutup (Nyanyian 1. Menggunakan LCD dan laptop untuk nyanyian lagu. Lagu) 2. Video dibuat dengan menggunakan Movie Maker dengan menggunakan melodi lagu bapaku pulang dan lirik direka KLIK DI SINI sendiri.