ºÝºÝߣ

ºÝºÝߣShare a Scribd company logo
Hari Pertama (05.03.2012)

                   RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
                       BAHASA MALAYSIA KSSR
                           MURID TAHUN 1
              SEKOLAH KEBANGSAAN KILUGUS KUALA PENYU
    MATA
 PELAJARAN                                Bahasa Malaysia

   TAHUN                                        1 Mawar
 BILANGAN                                      20 Orang
   MURID
   TEMA                                  Haiwan Peliharaan
   TAJUK                                      Bunyi Haiwan
  TARIKH                                       05.03.2012
   MASA                               8.30am-9.30am (60 Minit)


FOKUS          Standard       1.2      Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi
UTAMA          Kandungan               bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan,
                                       frasa dan ayat dengan betul.
               Standard       1.2.3    Mendengar dan menyebut bunyi vokal dan
               Pembelajaran            suku kata tertutup dengan betul dan tepat
               Standard
               Kandungan      2.1      Asas membaca dengan sebutan yang betul.
FOKUS
SAMPINGAN Standard            2.1.3    Mengeja     dan      membatangkan   suku    kata
               Pembelajaran            tertutup dengan sebutan yang betul.




                                         27
Pada akhir pengajaran, murid dapat:
  OBJEKTIF             i.       Mendengar dan menyebut bunyi perkataan
                                yang diakhiri dengan suku kata tertutup.
                       ii.      Mengeja dan membatangkan suku kata tertutup
                                dengan sebutan yang betul.


                       i.     Ilmu: Pendidikan Moral
  PENGISIAN            ii.    Nilai: Hormat-menghormati, Kasih sayang
 KURIKULUM             iii.   KBT: Kemahiran berfikir [menghubungkaitkan]
                                 : Kecerdasan pelbagai [kinestetik & visual
                                                        ruang]


   SISTEM                        Tatabahasa: Kata nama am
   BAHASA
PENGETAHUAN         Murid-murid telah mempunyai pengetahuan sedia ada
  SEDIA ADA
                    terhadap bunyi-bunyi haiwan/binatang di persekitaran
                    mereka.
                    Murid-murid mempunyai pengetahuan sedia ada dalam
                    melakar pelbagai bentuk.



BAHAN BANTU MENGAJAR :

BILANGAN                      BAHAN BANTU MENGAJAR
    1                                Speaker
    2                                 Laptop
    3                              Paparan skrin
    4                                Gambar
    5                              Kad perkataan
    6                             Lembaran aktiviti




                                   28
Langkah Pengajaran dan Pembelajaran.

LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN                 AKTIVITI P&P             CATATAN
Set induksi  Klip video nyanyian     1.) Murid dipertontonkan     Kemahiran
( 5 minit )  mengenai bunyi
                 haiwan.             dengan klip video            Bahasa :
                                     nyanyian lagu bunyi          1.) Kemahiran
                                     haiwan.                      Mendengar.
                                     2.) Murid dan guru bersoal
                                     jawab tentang klip video
                                     yang ditonton.

                                     3.) Guru mengaitkan video
                                     dengan tajuk pengajaran
                                     pada hari tersebut.


Langkah 1        Nama-nama           1.) Murid diperlihatkan      Kemahiran
                 haiwan peliharaan
                                     tayang slide mengenai        Berfikir :
(15 Minit)
                 a.) Ayam            haiwan serta bunyi-          ~ Menjana idea
                 b.) Itik
                                     bunyinya.
                 c.) Kambing                                      Bahan Bantu
                 d.) Kucing
                                     2.) Murid-murid diminta
                 e.) Burung                                       mengajar :
                                     untuk mendengar bunyi
                                                                  ~tayang slide
                                     haiwan yang
                                                                  p.point.
                                     diperdengarkan kepada
                                     mereka dan menyebut
                                     nama bagi haiwan-haiwan
                                     tersebut.


Langkah 2        Ejaan bagi nama-    1.) Guru Meminta murid       Kemahiran
(15 Minit)       nama haiwan
                                     untuk mengeja perkataan      Berfikir :
                 peliharaan
                                     bagi nama-nama haiwan        ~ Menjana idea
                 a.) Ayam
                                     yang dipelajari.
                 b.) Itik                                         Bahan Bantu
                 c.) Kambing
                                     2.) Beberapa orang murid
                 d.) Kucing

                                       29
e.) Burung           dipilih oleh guru untuk   mengajar :
                                  menampal kad perkataan    ~kad perkataan
                                  bagi nama-nama haiwan
                                  di papan tulis dan
                                  mengeja perkataan
                                  tersebut dengan betul.


Langkah 3    Mengeja dan          1.)Guru mengedarkan       Keyakinan diri.
(20 minit)   membatangkan         lembaran kerja kepada
             perkataan suku       murid.
             kata tertutup bagi   2.) Murid dikehendaki
             nama-nama haiwan     mengeja dan
                                  membatangkan suku kata
                                  tertutup dengan betul.
                                  Guru mengedarkan
                                  lembaran kerja kepada
                                  murid.

Penutup      Rumusan Kognitif     1.) Guru membimbing
(5 minit)                                                   Lembaran kerja
                                  murid untuk membuat       rumah
                                  rumusan terhadap
                                  pengajaran dan
                                  pembelajaran pada hari
                                  tersebut.

                                  2.) Guru mengedarkan
                                  latihan kepada murid-
                                  murid sebagai kerja
                                  rumah.




                                  30

More Related Content

Rph bunyi haiwan

  • 1. Hari Pertama (05.03.2012) RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA KSSR MURID TAHUN 1 SEKOLAH KEBANGSAAN KILUGUS KUALA PENYU MATA PELAJARAN Bahasa Malaysia TAHUN 1 Mawar BILANGAN 20 Orang MURID TEMA Haiwan Peliharaan TAJUK Bunyi Haiwan TARIKH 05.03.2012 MASA 8.30am-9.30am (60 Minit) FOKUS Standard 1.2 Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi UTAMA Kandungan bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul. Standard 1.2.3 Mendengar dan menyebut bunyi vokal dan Pembelajaran suku kata tertutup dengan betul dan tepat Standard Kandungan 2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul. FOKUS SAMPINGAN Standard 2.1.3 Mengeja dan membatangkan suku kata Pembelajaran tertutup dengan sebutan yang betul. 27
  • 2. Pada akhir pengajaran, murid dapat: OBJEKTIF i. Mendengar dan menyebut bunyi perkataan yang diakhiri dengan suku kata tertutup. ii. Mengeja dan membatangkan suku kata tertutup dengan sebutan yang betul. i. Ilmu: Pendidikan Moral PENGISIAN ii. Nilai: Hormat-menghormati, Kasih sayang KURIKULUM iii. KBT: Kemahiran berfikir [menghubungkaitkan] : Kecerdasan pelbagai [kinestetik & visual ruang] SISTEM Tatabahasa: Kata nama am BAHASA PENGETAHUAN Murid-murid telah mempunyai pengetahuan sedia ada SEDIA ADA terhadap bunyi-bunyi haiwan/binatang di persekitaran mereka. Murid-murid mempunyai pengetahuan sedia ada dalam melakar pelbagai bentuk. BAHAN BANTU MENGAJAR : BILANGAN BAHAN BANTU MENGAJAR 1 Speaker 2 Laptop 3 Paparan skrin 4 Gambar 5 Kad perkataan 6 Lembaran aktiviti 28
  • 3. Langkah Pengajaran dan Pembelajaran. LANGKAH/MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN Set induksi Klip video nyanyian 1.) Murid dipertontonkan Kemahiran ( 5 minit ) mengenai bunyi haiwan. dengan klip video Bahasa : nyanyian lagu bunyi 1.) Kemahiran haiwan. Mendengar. 2.) Murid dan guru bersoal jawab tentang klip video yang ditonton. 3.) Guru mengaitkan video dengan tajuk pengajaran pada hari tersebut. Langkah 1 Nama-nama 1.) Murid diperlihatkan Kemahiran haiwan peliharaan tayang slide mengenai Berfikir : (15 Minit) a.) Ayam haiwan serta bunyi- ~ Menjana idea b.) Itik bunyinya. c.) Kambing Bahan Bantu d.) Kucing 2.) Murid-murid diminta e.) Burung mengajar : untuk mendengar bunyi ~tayang slide haiwan yang p.point. diperdengarkan kepada mereka dan menyebut nama bagi haiwan-haiwan tersebut. Langkah 2 Ejaan bagi nama- 1.) Guru Meminta murid Kemahiran (15 Minit) nama haiwan untuk mengeja perkataan Berfikir : peliharaan bagi nama-nama haiwan ~ Menjana idea a.) Ayam yang dipelajari. b.) Itik Bahan Bantu c.) Kambing 2.) Beberapa orang murid d.) Kucing 29
  • 4. e.) Burung dipilih oleh guru untuk mengajar : menampal kad perkataan ~kad perkataan bagi nama-nama haiwan di papan tulis dan mengeja perkataan tersebut dengan betul. Langkah 3 Mengeja dan 1.)Guru mengedarkan Keyakinan diri. (20 minit) membatangkan lembaran kerja kepada perkataan suku murid. kata tertutup bagi 2.) Murid dikehendaki nama-nama haiwan mengeja dan membatangkan suku kata tertutup dengan betul. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid. Penutup Rumusan Kognitif 1.) Guru membimbing (5 minit) Lembaran kerja murid untuk membuat rumah rumusan terhadap pengajaran dan pembelajaran pada hari tersebut. 2.) Guru mengedarkan latihan kepada murid- murid sebagai kerja rumah. 30