Contoh rancangan pengajaran harian bagi salah satu unit subjek kajian tempatan
1 of 4
Download to read offline
More Related Content
RPH kajian tempatan
1. Lampiran 4
76
Mata Pelajaran : Kajian Tempatan
Kelas : 6 Uranus
Bilangan Murid : / orang murid
Masa : 10.40 11.40 pagi
Tarikh : 10 Julai 2014
Tema : Ekonomi Negara
Unit : Unit 2: Kegiatan Ekonomi dan Lokasi
Tajuk : Perindustrian
a) Kawasan Perindustrian
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1) Menyusun dua daripada empat puzzle dan menyatakan jenis
perindustrian yang diperolehi.
2) Melabelkan empat daripada lapan kawasan perindustrian dengan
betul di atas peta Malaysia gergasi berpandukan buku teks secara
berkumpulan.
3) Menjawab tiga daripada enam soalan latihan di lembaran kerja
dengan betul secara berkumpulan.
Isi Pelajaran : Kegiatan Perindustrian
1) Jenis-jenis perindustrian negara.
2) Kawasan perindustrian di Malaysia.
3) Soalan latihan di lembaran kerja (Industri ringan dan desa)
Aktiviti P&P : 1) Menyusun puzzle dan menyatakan jenis perindustrian.
2) Melabelkan kawasan perindustrian di peta Malaysia gergasi.
3) Menjawab soalan latihan di lembaran kerja dengan betul
berdasarkan pilihan jawapan yang diberikan.
Pengisian Kurikulum: Kemahiran Bernilai Tambah:
1) Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Kinestatik, Verbal
Linguistik
2) Strategi Pengajaran : Berpusatkan murid, kolaboratif
3) Pendekatan Pengajaran : Deduktif
Penerapan Nilai : Bekerjasama, Bersyukur, Berani, Yakin Diri
Unsur Patriotisme : Berbangga kerana terdapat pelbagai kegiatan ekonomi di negara
kita.
Sumber P&P : Keropok lekor, plastik hitam, peta Malaysia gergasi, Kertas penanda,
puzzle, lembaran kerja
Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid telah mengetahui secara tidak langsung jenis-jenis
perindustrian.
2. Lampiran 4
77
Prosedur Pelaksanaan
Elemen pengurusan/
Pembelajaran Bestari/
Kemahiran Generik
Catatan (Penerapan Nilai Murni/
Nilai Alam Sekitar/ Unsur
Patriotisme/ Sumber P&P/ Isi
Pelajaran)
Set Induksi (5 minit)
1. Murid ditunjukkan sebungkus
plastik hitam yang mengandungi
sesuatu bahan.
2. Murid dikehendaki menghidu,
memegang, dan merasa bagi
meneka bahan yang terdapat di
dalam bungkusan itu.
3. Murid dipilih secara rawak untuk
merasa bahan tersebut sebelum
menyatakan tekaan mereka.
4. Murid dan guru mengaitkan
sumber bahan tersebut dengan
pembelajaran hari ini.
KBKK:
- Menghubungkait
Kemahiran Generik:
- Kontekstual
Kecerdasan Pelbagai:
- Verbal Linguistik
- Visual Ruang
Nilai:
- Berani, Yakin Diri
BSPP:
- Plastik hitam
- Keropok lekor mentah
Isi Pelajaran:
- Perindustrian
1. Soalan guru:
a) Dimanakah keropok lekor
dihasilkan?
- Di desa/ kampung
b) Negeri manakah yang
terkenal dengan penghasilan
keropok lekor?
- Terengganu
Tajuk:
- Perindustrian
Langkah 1 (10 minit)
1. Murid dibahagikan kepada
empat kumpulan.
2. Setiap kumpulan diberikan
puzzle dan perlu
menyelesaikannya secara
berkumpulan.
3. Kemudian, kumpulan yang
berjaya menyelesaikan puzzle
tersebut dikehendaki
menyatakan jenis perindustrian
daripada puzzle tersebut.
4. Murid dibimbing oleh guru untuk
menyiapkan puzzle
berkumpulan itu.
5. Murid diterangkan dengan lebih
jelas berkaitan jenis-jenis
industri yang dinyatakan.
KBKK:
- Menjana Idea
Kemahiran Generik:
- Kontekstual
Kecerdasan Pelbagai:
- Visual ruang
- Interpersonal
Nilai:
- Bekerjasama
BSPP:
- Puzzle
Isu Pelajaran:
- Jenis-jenis perindustrian:
1. Industri Pemprosesan:
- Melibatkan pemprosesan
hasil-hasil pertanian,
perlombongan, pembalakan
dan perikanan.
2. Industri Berat:
- Melibatkan pengeluaran
jentera-jentera dan alat-alat
moden yang perlukan
kemahiran tinggi.
3. Industri Ringan:
- Mengeluarkan barangan
untuk keperluan penduduk
tempatan dan eksport
(barangan pengguna).
3. Lampiran 4
78
4. Industri Desa:
- Dijalankan secara kecil-
kecilan di kawasan luar
bandar.
Langkah 2 (20 minit)
1. Murid dibiarkan berada dalam
kumpulan yang sama dan
diminta membuka buku teks.
2. Murid dikehendaki membaca
senyap buku teks berkaitan
kawasan perindustrian yang
terdapat di Malaysia.
3. Kemudian, setiap kumpulan
akan diedarkan sebuah peta
Malaysia gergasi dan
dikehendaki melabel kawasan
perindustrian berdasarkan buku
teks.
4. Murid dibenarkan berbincang
dalam kumpulan dan guru
sentiasa mengawal keadaan
kelas.
5. Murid dikehendaki menunjukkan
hasil kerja kumpulan mereka di
hadapan kelas dan wakil setiap
kumpulan dikehendaki hadir ke
hadapan.
6. Murid dan guru bersoal jawab
dengan jawapan yang diberikan
dan kumpulan yang
menandakan kawasan
perindustrian dengan betul
diberikan token.
KBKK:
- Menjana idea
Kemahiran Generik:
- Kontekstual
Kecerdasan Pelbagai:
- Visual ruang
- Interpersonal
- Kinestatik
Nilai:
- Bekerjasama
BSPP:
- Peta Malaysia
- Buku Teks
- Kertas Penanda
Isi Pelajaran:
- Kawasan Perindustrian di
Malaysia.
- Industri Berat:
i. Pembuatan kereta Tanjung
Malim, Perak dan Shah
Alam Selangor.
ii. Membuat kapal Sibu,
Sarawak.
- Industri Pemprosesan:
i. Memproses petroleum
Pasir Gudang, Johor.
ii. Memproses kelapa sawit-
Muadzam Shah, Pahang.
- Industri Ringan:
i. Membuat minyak masak-
Likas, Sabah.
ii. Membuat pakaian Perai,
Pulau Pinang.
- Industri Desa:
i. Membuat labu sayong
Kuala Kangsar, Perak.
ii. Membuat kraf tangan
Melaka.
Langkah 3 (20 minit)
1. Murid-murid diedarkan satu
lembaran kerja setiap seorang.
2. Murid dikehendaki membaca
dan menjawab soalan yang
telah disediakan.
3. Murid dan guru bersoal jawab
membincangkan jawapan yang
KBKK:
- Menjana Idea
Kemahiran Generik:
- Kontekstual
Kecerdasan Pelbagai:
- Intrapersonal
- Interpersonal
Nilai:
- Bekerjasama
Isi Pelajaran:
- Kawasan Perindustrian di
Malaysia
BSPP:
- Lembaran kerja
4. Lampiran 4
79
diberikan murid.
4. Murid dikehendaki menampal
latihan tersebut di dalam buku
tulis masing-masing dan guru
memantau aktiviti murid dan
membimbing.
Penutup (5 minit)
1. Murid diberikan borang soal
selidik setiap seorang.
2. Murid diterangkan arahan
untuk menjawab soalan di
borang soal selidik tersebut.
3. Murid dikehendaki menandakan
jawapan yang berkaitan dnegan
diri sendiri sahaja.
4. Setelah murid selesai, borang
itu dikutip semula oleh guru.
KBKK:
- Membuat rumusan
Kemahiran Generik:
- Kontekstual
Kecerdasan pelbagai:
- Interpersonal
- Verbal linguistik
Nilai:
- Bersyukur
BSPP:
- Borang soal selidik
- Soalan guru:
a) Dimanakah salah satu
tempat di Malaysia yang
menjalankan aktiviti
industri desa?
- Kuala Kangsar
Isi Pelajaran:
- Kawasan Perindustrian