Time Management & Productivity - Best PracticesVit Horky
油
The six step guide to practical project managementMindGenius
油
Beginners Guide to TikTok for Search - Rachel Pearson - We are Tilt __ Bright...RachelPearson36
油
Unlocking the Power of ChatGPT and AI in Testing - A Real-World Look, present...Applitools
油
12 Ways to Increase Your Influence at WorkGetSmarter
油
Ad
RPH KELAS GEOGRAFI 1E 12 MAC 2025 ARAH.pdf
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata pelajaran Geografi
Tarikh / hari 12 Mac 2025/ Rabu
Tingkatan 1 E
Bilangan murid / pelajar 29 Orang
Masa 7.30 pagi 8.30 pagi
Tema Kemahiran Geografi
Tajuk Arah
Kemahiran fokus Bermaklumat
2. STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
1.2 Arah Mata Angin 1.1.1 Mengenalpasti 8 arah mata angin
1.1.2 Menentukan arah mata angin menggunakan matahari
1.1.3 Menggunakan kompas untuk menentukan arah mata angin
Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid / pelajar dapat:
BIL OBJEKTIF
1. Murid dapat menyatakan 8 arah mata angin dengan tepat.
2. Murid dapat menentukan arah mata angin menggunakan matahari.
3. Murid dapat menentukan arah mata angin menggunakan kompas.
3. Kriteria Kejayaan : Proses yang dilaksanakan bagi menjayakan objektif ialah :
BIL KRITERIA KEJAYAAN
1. Murid dapat menyatakan 5 daripada 8 arah mata angin dengan betul.
2. Murid dapat menentukan 4 daripada 8 arah mata angin dengan betul menggunakan matahari.
3. Murid dapat menentukan 4 daripada 8 arah mata angin menggunakan kompas.
Fokus
Strategi Pengajaran (SP) Pengajaran direktif
Nilai Murni (NM) Peka
Tekun
Bekerjasama
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) Kelestarian alam sekitar
Nilai Murni
Bahasa
Kemahiran Berfikir (KB) Memahami
Mengenalpasti
Menganalisis
4. Pengetahuan sedia ada murid / pelajar : (berkaitan dengan tajuk)
1. Murid mengetahui bahawa matahari terbit ialah timur dan matahari terbenam ialah barat
Bahan Bantu Mengajar
No Jenis Bilangan
1. Buku Teks Geografi Tingkatan 1 1
2. Kompas 1
3. Gambar 1
4. Lembaran Kerja Buku Teks ms 10 1
5. Langkah
Pengajaran
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Bahan Bantu Mengajar /
Organisasi (PJK)
Fokus
Set Induksi
(5 minit)
Pengenalan arah 1. Guru menunjukkan gambar 8 arah
mata angin dan menunjukkan kompas
kepada murid.
2. Guru kemudian menyatakan
kepentingan mengetahui arah mata
angin dan cara menggunakan kompas.
NM : Peka
6. Pembangunan Pengajaran dan Pembelajaran
Langkah 1
(15 minit)
Menentukan arah
mata angin
dengan matahari
1. Guru menerangkan secara lebih
mendalam tentang 8 arah mata angin.
2. Murid meminta seorang murid
untuk berdiri menghadap ke arah
matahari terbit.
3. Guru menerangkan bahawa hadapan
murid ialah timur manakala belakang
murid adalah barat.
4. Guru meminta murid untuk
mendepakan kedua-dua belah tangan
dan menerangkan tangan murid
tersebut menunjukkan arah utara dan
tangan kanan murid tersebut
menunjukkan arah selatan.
KB :
Memahami,
Mengenal pasti
NM : Tekun,
Bekerjasama
7. Langkah 2
(15 minit)
Menentukan arah
mata angin
dengan kompas
1. Guru mengedarkan kompas kepada
setiap murid
2. Guru menunjukkan cara-cara
menggunakan kompas yang betul.
3. Guru kemudian meminta murid untuk
mencari arah binaan di kawasan
sekolah menggunakan kompas.
KB :
Menganalisis
NM : Berani,
Tekun
Langkah 3
(15 minit)
Latihan
pengukuhan
1. Guru meminta murid menjawab
latihan pada buku teks ms 10.
2. Guru meminta murid melakar 8 arah
mata angin dalam bentuk peta i-Think.
KB :
Menganalisis
NM : Tekun
8. Penutup
(5 minit)
Rumusan
pembelajaran
1. Guru bertanya soalan kepada
murid:
-Apa yang kita telah pelajari hari ini?
2. Guru membuat rumusan
pembelajaran dengan
menerangkan semula perkara
yang telah dipelajari secara
ringkas.
3. Guru memberi ruang kepada
murid untuk bertanyakan soalan.
NM : Berani,
Jujur
Refleksi Guru:
Kekuatan :