ºÝºÝߣ

ºÝºÝߣShare a Scribd company logo
1
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
KSSR BAHASA MALAYSIA TAHUN 2
ASPEK TATABAHASA
Tarikh /Hari : 21 Februari 2012 (Selasa)
Tahun : 1 Kreatif
Bil Murid : 36 orang
Masa : 8.10 – 9.10 pagi
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tema : Kesihatan dan Kebersihan
Tajuk : Lagu Bangun Pagi
Standard Kandungan
5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks.
Standard Pembelajaran
5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am yang mudah dengan betul mengikut
konteks.
Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat:
- Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga perkataan kata nama am anggota badan dengan
betul.
- Membina tiga ayat tunggal dengan menggunakan kata nama am anggota badan.
Sistem Bahasa :
Tatabahasa – kata nama am anggota badan
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Kesihatan
Nilai Murni : Kebersihan diri, kasih sayang
Peraturan sosiobudaya : Amalan kebersihan
Elemen Nilai Tambah (ENT)
Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait, membanding beza, menyelesaikan masalah.
Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebersihan dalam kehidupan
seharian.
Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik, Intrapersonal, Interpersonal, Muzik
Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat, memproses maklumat, kemahiran
membuat persembahan.
EMK : Kreativiti dan Inovasi: Mendeklamasikan sajak berdasarkan teks lagu ‘Bangun Pagi’
2
Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mengamalkan amalan kebersihan diri dalam
kehidupan seharian mereka.
Langkah/
Masa
Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan
Set Induksi
(6 minit)
Peralatan kebersihan diri;
Berus gigi
Ubat gigi
Sabun mandi
Tuala mandi
Guru menunjukkan bahan
maujud peralatan kebersihan
diri.
Guru dan murid bersoal jawab
tentang penggunaan peralatan
tersebut.
Guru mengaitkan jawapan
murid dengan tajuk pelajaran
hari ini.
BBB
Bahan maujud
(berus gigi, ubat gigi,
sabun mandi, dll)
ENT:
KB
Menghubung kait
BCB
Mengumpul
maklumat
KP
Verbal linguistik
Intrapersonal
Interpersonal
Nilai murni
Kebersihan
Kasih sayang
Pembelajaran
Kontekstual
Langkah 1
(12 minit)
Lagu: Bangun Pagi
Bangun pagi,
Gosok gigi,
Cuci muka,
Pakai baju,
Minum susu,
Bakar roti,
Badan sihat ,
Senang hati
Murid diperdengarkan rakaman
lagu Bangun Pagi.
Murid-murid diminta
menyanyikan lagu bersama-sama
dengan guru.
Murid diminta melakukan gerak
kreatif berdasarkan seni kata lagu
tersebut.
BBB
Teks lagu
Rakaman lagu
LCD
Teknik
Pemerhatian
Tunjuk cara
Olah tubuh
Langkah/
Masa
Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan
3
Langkah 2
(15 minit)
Lagu: Bangun Pagi
Bangun pagi,
Gosok gigi,
Cuci muka,
Pakai baju,
Minum susu,
Bakar roti,
Badan sihat ,
Senang hati
Guru mengedarkan teks lagu
kepada semua murid
Murid-murid diminta membaca
teks lagu tersebut secara
berkumpulan
Murid-murid diminta mengenal
pasti jenis kata yang bergaris.
Guru meminta murid-murid
menyatakan kata nama am hidup
manusia
Guru menerangkan jenis kata
nama am hidup manusia
Kreativiti dan Inovasi:
Murid menyanyikan lagu ‘Bangun
Pagi’ sambil membuat gerak kreatif.
KP
Intrapersonal
Verbal linguistik
Kinestetik
Nilai Murni
Yakin, Berani,
Bekerjasama
BBB
Teks lagu
Teknik
Induktif
Deduktif
KP
Intrapersonal
Verbal linguistik
Nilai Murni
Yakin, Berani,
Bekerjasama
EMK – Kreativiti dan
Inovasi
Langkah 3
(12 minit)
Kata Nama Am
1. Muka
2. Gigi
3. Badan
4. Hati
1.Guru mempamerkan gambar
tubuh manusia
2.Murid diminta melabelkan kata
nama am pada gambar tersebut.
3.Murid diminta membina ayat
tunggal berdasarkan kata nama
am. (Penilaian)
4.Guru menyemak hasil kerja
murid.
BBB
Gambar tubuh
manusia
Kad perkataan
Borang penilaian
rakan sebaya
BCB
Menjana idea
bagi membina
ayat tunggal
KP
Verbal Linguistik
Intrapersonal
Langkah/
Masa
Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan
4
Langkah 4
(10 minit)
Anggota Badan
Tangan
Kaki
Jari
Kuku
Mata
Pengayaan:
1. Murid diminta mencatat kata
nama am anggota badan
berdasarkan petikan yang
disediakan oleh guru.
Pemulihan:
1. Memadankan kata nama am
anggota badan berdasarkan
gambar yang diberi.
BBB
- Lembaran kerja
KB :
Menyelesaikan
masalah
KP:
Verbal linguistik
Interpersonal
Nilai Murni
Yakin, berani
Peraturan Sosio
Budaya : Berbudi
bahasa
Penutup
5 minit
Kognitif : Rumusan isi
pelajaran
Cara menyanyikan lagu
‘Bangun Pagi’ dengan
kelancaran dan gaya yang
menarik.
Sosial : Pujian dan galakan
Nyanyian lagu ‘Bangun Pagi’
Murid diminta menyebut
kata nama am yang telah
dipelajari.
Guru memberi pujian atas
sikap murid dan meminta
murid-murid menyanyikan
lagu diiringi muzik latar dan
paparan lirik.
BBB
LCD
Skrin
Lirik lagu
KB
Merumus
Nilai
Amalan Budi
Bahasa
KP:
Verbal linguistik
Intrapersoal
5
Lampiran 1
PANTUN BUDI BAHASA
1. Ambilkan saya buah delima
Masak sebiji di balik daun
Budi tuan saya terima
Jadi kenangan bertahun-tahun
2. Puan Julia berjalan-jalan
Bayu bertiup terasa nyaman
Akhlak mulia jadikan amalan
Supaya hidup ceria dan aman
3. Bertatah permata cincin suasa
Dipakai oleh gadis remaja
Bersopan santun berbudi bahasa
Walau berada di mana sahaja
4. Banyak ubi perkara ubi
6
Ubi keledek ditanam orang
Banyak budi bernama budi
Budi baik dikenang orang
5. Pergi ke sungai membawa joran
Dapat seekor ikan sembilang
Pelihara hubungan sesama jiran
Rakyat makmur negara gemilang
6. Goreng pisang goreng keladi
Mari digereng dalam kuali
Hidup di dunia hidup berbudi
Kalau mati nama terpuji
7. Ikan patin masak tempoyak
Turut dihidang jeruk salak
Apalah guna harta banyak
Jikalau diri tidak berakhlak
8. Pisng emas dibawa belayar
Masak se biji di atas peti
Hutang emas boleh dibayar
Hutang budi dibawa mati
Lampiran 2
Kad Arahan Permainan Bahasa
Ketua Kumpulan diminta membaca peraturan permainan kepada ahli kumpulan
1. Pastikan setiap ahli mendapat sehelai petikan pantun bertajuk Budi Bahasa dan 8 helai
Borang Penilaian
2. Pembacaan pantun.
3. Permainan akan bermula apabila muzik dimainkan.
4. Apabila muzik dimainkan kotak berisi nombor pantun akan mula diserahkan kepada ahli di
sebelah kanan bermula dengan ketua kumpulan.
5. Apabila muzik dihentikan ahli kumpulan yang terakhir memegang kotak akan mengambil
nombor pantun
7
6. Andaikan anda pemantun dalam pertandingan pantun dan baca pentun dengan lancar dan
gaya yang menarik serta tunjukkan anda berkomunikasi dengan rakan lain dalam kumpulan
semasa membaca pantun.
7. Rakan lain dalam kumpulan diminta mengisi borang penilaian rakan sebaya.
8. Masa yag diberi untuk membca pantun ialah 30 saat dan masa membuat penilaian ialah 30
saat juga.
9. Selepas tamat masa, permainan akan diteruskan sehingga selesai semua nombor pantun.
Lampiran 3
Borang Penialan Rakan Sebaya : Pembacaan Pantun
Nama rakan yang menilai:.............................................................
Nama rakan yang dinilai : .............................................................
Tarikh : ............................................................
8
Aspek Tahap
1 2 3 4
Kelancaranan
1. Intonasi pantun
2.Tidak tersekat-sekat
3. Sebutan jelas
4.Kelantangan
Gaya dan
penyampaian
menarik
5. Mimik muka
6. Bahasa tubuh
7.Lenggok
bacaan/berirama
8.
Kontak/berkomunukasi
dengan penonton/
pendengar
Skor Penailaian
28 - 32 A ( Sangat Baik)
20 -25 B (Baik )
15-19 C (Sederhana)
10 -14 D (Lemah)
4 – 9 E (Sangat lemah)
Lampiran 4
Situasi berkaitan dengan amalan budi bahasa pada skrin.
Situasi 1
9
Anda dijemput untuk mengahdiri majlis sambutan hari lahir seorang rakan baik anda. Pada masa yang
sama, ibu and meminta anda menjaga adik kecil di rumah kerana ibu ada temu janji dengan doktor.
Jelaskan bagaimana anda dapat menghadapi situasi tersebut supaya ibu anda tidak berkecil hati jika anda
tidak dapat menjaga dan rakan and tidak berkecil hati jika anda terpaksa menolak jemputannya.
Situasi 2
Anda terserempak dengan dua orang rakan karib anda yang sedang berkelahi dengan mengeluarkan kata-
kata kesat dan di belakang kelas.
Jelaskan bagaimana anda akan meminta kedua-dua rakan karib anda itu menyelesaikan masalah mereka
dengan berbincang secara baik dan bertolak ansur.

More Related Content

What's hot (20)

Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &
Muhammad Anuar
Ìý
Kepentingan Perkembangan Kurikulum PSV Sekolah Rendah
Kepentingan Perkembangan Kurikulum PSV Sekolah RendahKepentingan Perkembangan Kurikulum PSV Sekolah Rendah
Kepentingan Perkembangan Kurikulum PSV Sekolah Rendah
Erica Leenya
Ìý
Rph model assure
Rph model assureRph model assure
Rph model assure
tanaipoh
Ìý
BAB 6 STRATIFIKASI SOSIAL.pptx
BAB 6 STRATIFIKASI SOSIAL.pptxBAB 6 STRATIFIKASI SOSIAL.pptx
BAB 6 STRATIFIKASI SOSIAL.pptx
YOUAZLIN
Ìý
Kaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstualKaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstual
Nor Hamizah Sahari
Ìý
5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr
Sharieda Md Dam
Ìý
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
Amran Aris
Ìý
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
ArifahAzlanShah2
Ìý
Rph kata nama
Rph kata namaRph kata nama
Rph kata nama
Ahmad NazRi
Ìý
Rph menulis
Rph menulisRph menulis
Rph menulis
mabaa73
Ìý
Kaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan SebutKaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan Sebut
kuliahpismp09
Ìý
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
Suhaida Anior
Ìý
Pengajian Kurikulum Bahasa Melayu Sekolah Rendah (BM 3101)
Pengajian Kurikulum Bahasa Melayu Sekolah Rendah (BM 3101) Pengajian Kurikulum Bahasa Melayu Sekolah Rendah (BM 3101)
Pengajian Kurikulum Bahasa Melayu Sekolah Rendah (BM 3101)
Stephanie Unsil
Ìý
Model disiplin asertif canter
Model disiplin asertif canterModel disiplin asertif canter
Model disiplin asertif canter
dimidur
Ìý
PLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptxPLC Kemahiran Menulis.pptx
PLC Kemahiran Menulis.pptx
FAIZZUDDINBINYAAKOPM
Ìý
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan Malaysia
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan MalaysiaSejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan Malaysia
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan Malaysia
ArifahAzlanShah2
Ìý
Konsep 5p
Konsep 5pKonsep 5p
Konsep 5p
Nordin Yusof
Ìý
Kaedah pengajaran dan pembelajaran tradisional
Kaedah pengajaran dan pembelajaran tradisionalKaedah pengajaran dan pembelajaran tradisional
Kaedah pengajaran dan pembelajaran tradisional
Haslin Bahkiar
Ìý
Kod kognitif
Kod kognitifKod kognitif
Kod kognitif
mohamadawang
Ìý
Rph 3 menulis BM TAHUN 4 KSSR
Rph  3 menulis BM TAHUN 4 KSSRRph  3 menulis BM TAHUN 4 KSSR
Rph 3 menulis BM TAHUN 4 KSSR
Puyam Sabar
Ìý
Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &Aspek seni bahasa &
Aspek seni bahasa &
Muhammad Anuar
Ìý
Kepentingan Perkembangan Kurikulum PSV Sekolah Rendah
Kepentingan Perkembangan Kurikulum PSV Sekolah RendahKepentingan Perkembangan Kurikulum PSV Sekolah Rendah
Kepentingan Perkembangan Kurikulum PSV Sekolah Rendah
Erica Leenya
Ìý
Rph model assure
Rph model assureRph model assure
Rph model assure
tanaipoh
Ìý
BAB 6 STRATIFIKASI SOSIAL.pptx
BAB 6 STRATIFIKASI SOSIAL.pptxBAB 6 STRATIFIKASI SOSIAL.pptx
BAB 6 STRATIFIKASI SOSIAL.pptx
YOUAZLIN
Ìý
Kaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstualKaedah pembelajaran kontekstual
Kaedah pembelajaran kontekstual
Nor Hamizah Sahari
Ìý
5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr5. rph kemahiran membaca kssr
5. rph kemahiran membaca kssr
Sharieda Md Dam
Ìý
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
Pendekatan Pengajaran Muzik_MUZK3093
Amran Aris
Ìý
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
Contoh RPH BM Tahun 4 (PdPr)
ArifahAzlanShah2
Ìý
Rph kata nama
Rph kata namaRph kata nama
Rph kata nama
Ahmad NazRi
Ìý
Rph menulis
Rph menulisRph menulis
Rph menulis
mabaa73
Ìý
Kaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan SebutKaedah Pandang Dan Sebut
Kaedah Pandang Dan Sebut
kuliahpismp09
Ìý
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
RPH KSSR BM (kemahiran mendengar dan bertutur)
Suhaida Anior
Ìý
Pengajian Kurikulum Bahasa Melayu Sekolah Rendah (BM 3101)
Pengajian Kurikulum Bahasa Melayu Sekolah Rendah (BM 3101) Pengajian Kurikulum Bahasa Melayu Sekolah Rendah (BM 3101)
Pengajian Kurikulum Bahasa Melayu Sekolah Rendah (BM 3101)
Stephanie Unsil
Ìý
Model disiplin asertif canter
Model disiplin asertif canterModel disiplin asertif canter
Model disiplin asertif canter
dimidur
Ìý
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan Malaysia
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan MalaysiaSejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan Malaysia
Sejarah Perkembangan Drama Di Dunia dan Malaysia
ArifahAzlanShah2
Ìý
Kaedah pengajaran dan pembelajaran tradisional
Kaedah pengajaran dan pembelajaran tradisionalKaedah pengajaran dan pembelajaran tradisional
Kaedah pengajaran dan pembelajaran tradisional
Haslin Bahkiar
Ìý
Kod kognitif
Kod kognitifKod kognitif
Kod kognitif
mohamadawang
Ìý
Rph 3 menulis BM TAHUN 4 KSSR
Rph  3 menulis BM TAHUN 4 KSSRRph  3 menulis BM TAHUN 4 KSSR
Rph 3 menulis BM TAHUN 4 KSSR
Puyam Sabar
Ìý

Viewers also liked (20)

RPMH Kata Nama
RPMH Kata NamaRPMH Kata Nama
RPMH Kata Nama
echizen mike
Ìý
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
She Dah
Ìý
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
Suhaida Anior
Ìý
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 2
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 2RPH BAHASA MELAYU TAHUN 2
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 2
abcdblog2012
Ìý
Kata nama
Kata namaKata nama
Kata nama
Zue Layhar
Ìý
Kata nama
Kata namaKata nama
Kata nama
Zue Layhar
Ìý
Soalan latihan bahasa melayu kata nama am untuk pengayaan dan pemulihan
Soalan latihan bahasa melayu kata nama am untuk pengayaan dan pemulihanSoalan latihan bahasa melayu kata nama am untuk pengayaan dan pemulihan
Soalan latihan bahasa melayu kata nama am untuk pengayaan dan pemulihan
suzighani
Ìý
Tatabahasa: kata nama am,kata nama khas, kata nama ganti
Tatabahasa: kata nama am,kata nama khas, kata nama gantiTatabahasa: kata nama am,kata nama khas, kata nama ganti
Tatabahasa: kata nama am,kata nama khas, kata nama ganti
faidzilataj
Ìý
Beberapa bentuk kesalahan tatabahasa
Beberapa bentuk kesalahan tatabahasaBeberapa bentuk kesalahan tatabahasa
Beberapa bentuk kesalahan tatabahasa
Fadzli Osman
Ìý
Perpaduan
PerpaduanPerpaduan
Perpaduan
Penang Lim
Ìý
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
Stephanie Unsil
Ìý
Contoh penulisan rph pendidikan jasmani tahun 1
Contoh penulisan rph pendidikan jasmani tahun 1Contoh penulisan rph pendidikan jasmani tahun 1
Contoh penulisan rph pendidikan jasmani tahun 1
Yasuo Kimi
Ìý
contoh Rph pedagogi bermain
contoh Rph pedagogi bermaincontoh Rph pedagogi bermain
contoh Rph pedagogi bermain
Rohana Hamid
Ìý
Rph muzik
Rph muzikRph muzik
Rph muzik
izzall
Ìý
Kata nama am dan kata nama khas
Kata nama am dan kata nama khasKata nama am dan kata nama khas
Kata nama am dan kata nama khas
Azran1973
Ìý
Matematik kspk full
Matematik kspk fullMatematik kspk full
Matematik kspk full
Rashidin Bujang
Ìý
Quotes ~ Inspiration
Quotes ~ InspirationQuotes ~ Inspiration
Quotes ~ Inspiration
SO! What? SOcial.
Ìý
Miriam Sturdee - Xray vision
Miriam Sturdee - Xray vision Miriam Sturdee - Xray vision
Miriam Sturdee - Xray vision
Sebastian Weise
Ìý
Addsource introduction
Addsource introduction Addsource introduction
Addsource introduction
David Dovman
Ìý
RPMH Kata Nama
RPMH Kata NamaRPMH Kata Nama
RPMH Kata Nama
echizen mike
Ìý
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 2
She Dah
Ìý
RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)RPH KSSR BM (tatabahasa)
RPH KSSR BM (tatabahasa)
Suhaida Anior
Ìý
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 2
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 2RPH BAHASA MELAYU TAHUN 2
RPH BAHASA MELAYU TAHUN 2
abcdblog2012
Ìý
Kata nama
Kata namaKata nama
Kata nama
Zue Layhar
Ìý
Kata nama
Kata namaKata nama
Kata nama
Zue Layhar
Ìý
Soalan latihan bahasa melayu kata nama am untuk pengayaan dan pemulihan
Soalan latihan bahasa melayu kata nama am untuk pengayaan dan pemulihanSoalan latihan bahasa melayu kata nama am untuk pengayaan dan pemulihan
Soalan latihan bahasa melayu kata nama am untuk pengayaan dan pemulihan
suzighani
Ìý
Tatabahasa: kata nama am,kata nama khas, kata nama ganti
Tatabahasa: kata nama am,kata nama khas, kata nama gantiTatabahasa: kata nama am,kata nama khas, kata nama ganti
Tatabahasa: kata nama am,kata nama khas, kata nama ganti
faidzilataj
Ìý
Beberapa bentuk kesalahan tatabahasa
Beberapa bentuk kesalahan tatabahasaBeberapa bentuk kesalahan tatabahasa
Beberapa bentuk kesalahan tatabahasa
Fadzli Osman
Ìý
Perpaduan
PerpaduanPerpaduan
Perpaduan
Penang Lim
Ìý
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah  - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
BM 3117E Kaedah Bahasa Melayu Sekolah Rendah - RPH KSSR TAHUN 3 (SEMESTER 4)
Stephanie Unsil
Ìý
Contoh penulisan rph pendidikan jasmani tahun 1
Contoh penulisan rph pendidikan jasmani tahun 1Contoh penulisan rph pendidikan jasmani tahun 1
Contoh penulisan rph pendidikan jasmani tahun 1
Yasuo Kimi
Ìý
contoh Rph pedagogi bermain
contoh Rph pedagogi bermaincontoh Rph pedagogi bermain
contoh Rph pedagogi bermain
Rohana Hamid
Ìý
Rph muzik
Rph muzikRph muzik
Rph muzik
izzall
Ìý
Kata nama am dan kata nama khas
Kata nama am dan kata nama khasKata nama am dan kata nama khas
Kata nama am dan kata nama khas
Azran1973
Ìý
Matematik kspk full
Matematik kspk fullMatematik kspk full
Matematik kspk full
Rashidin Bujang
Ìý
Miriam Sturdee - Xray vision
Miriam Sturdee - Xray vision Miriam Sturdee - Xray vision
Miriam Sturdee - Xray vision
Sebastian Weise
Ìý
Addsource introduction
Addsource introduction Addsource introduction
Addsource introduction
David Dovman
Ìý

Similar to Rph kssr thn 2 tatabahasa (20)

Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Nor Hasnizah Abd Razak
Ìý
RPH BM Tahun 4
RPH BM Tahun 4RPH BM Tahun 4
RPH BM Tahun 4
Oh Jenny
Ìý
Rph tahun 3
Rph tahun 3Rph tahun 3
Rph tahun 3
Lydia Walter
Ìý
RPH BAHASA MALAYSIA PEMULIHAN 1
RPH BAHASA MALAYSIA PEMULIHAN 1RPH BAHASA MALAYSIA PEMULIHAN 1
RPH BAHASA MALAYSIA PEMULIHAN 1
Jamalluddin Abdul Ghaffar
Ìý
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Nurfaten Ismail
Ìý
Bahasa kita bahasa indonesia untuk kelas 1 - muhammad jaruki
Bahasa kita bahasa indonesia untuk kelas 1  - muhammad jarukiBahasa kita bahasa indonesia untuk kelas 1  - muhammad jaruki
Bahasa kita bahasa indonesia untuk kelas 1 - muhammad jaruki
primagraphology consulting
Ìý
Rancangan pengajaran harian seni dalam pendidikan
Rancangan pengajaran harian seni dalam pendidikanRancangan pengajaran harian seni dalam pendidikan
Rancangan pengajaran harian seni dalam pendidikan
Mohd Syafiq A. Ghani
Ìý
Sd1bhsind bahasa kitabhsind
Sd1bhsind bahasa kitabhsindSd1bhsind bahasa kitabhsind
Sd1bhsind bahasa kitabhsind
asih yuliana
Ìý
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitarRPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
Amalia si amal
Ìý
Rpp tema 1 kls 4
Rpp tema 1 kls 4Rpp tema 1 kls 4
Rpp tema 1 kls 4
sofianurwahyuni
Ìý
RPP SD 23 RAHA
RPP SD  23 RAHA RPP SD  23 RAHA
RPP SD 23 RAHA
Operator Warnet Vast Raha
Ìý
Kelas01 bahasa kita-bindo-jaruki
Kelas01 bahasa kita-bindo-jarukiKelas01 bahasa kita-bindo-jaruki
Kelas01 bahasa kita-bindo-jaruki
DIKNAS PENDIDIKAN
Ìý
RPP Diva Pendidikan - Hidup Rukun Dengan Teman Bermain
RPP Diva Pendidikan - Hidup Rukun Dengan Teman BermainRPP Diva Pendidikan - Hidup Rukun Dengan Teman Bermain
RPP Diva Pendidikan - Hidup Rukun Dengan Teman Bermain
Om Photrot
Ìý
Kelas 2b t1 st3 pb 5 (teguh hidayat)
Kelas 2b t1 st3 pb 5 (teguh hidayat)Kelas 2b t1 st3 pb 5 (teguh hidayat)
Kelas 2b t1 st3 pb 5 (teguh hidayat)
Teguh Hidayat
Ìý
Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2
Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2
Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2
Tjoetnyak Izzatie
Ìý
B.indo subtema 2
B.indo subtema 2B.indo subtema 2
B.indo subtema 2
Am-mbarz Febrey
Ìý
RPP K6 TEMA 3 ST 1 REV. 2018 (datadikdasmen.com).doc
RPP K6 TEMA 3 ST 1 REV. 2018 (datadikdasmen.com).docRPP K6 TEMA 3 ST 1 REV. 2018 (datadikdasmen.com).doc
RPP K6 TEMA 3 ST 1 REV. 2018 (datadikdasmen.com).doc
MuhSinin14
Ìý
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Rancangan pengajaran harian bahasa melayu tahun 4
Nor Hasnizah Abd Razak
Ìý
RPH BM Tahun 4
RPH BM Tahun 4RPH BM Tahun 4
RPH BM Tahun 4
Oh Jenny
Ìý
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positifRph psk t4 penampilan diri yang positif
Rph psk t4 penampilan diri yang positif
Nurfaten Ismail
Ìý
Bahasa kita bahasa indonesia untuk kelas 1 - muhammad jaruki
Bahasa kita bahasa indonesia untuk kelas 1  - muhammad jarukiBahasa kita bahasa indonesia untuk kelas 1  - muhammad jaruki
Bahasa kita bahasa indonesia untuk kelas 1 - muhammad jaruki
primagraphology consulting
Ìý
Rancangan pengajaran harian seni dalam pendidikan
Rancangan pengajaran harian seni dalam pendidikanRancangan pengajaran harian seni dalam pendidikan
Rancangan pengajaran harian seni dalam pendidikan
Mohd Syafiq A. Ghani
Ìý
Sd1bhsind bahasa kitabhsind
Sd1bhsind bahasa kitabhsindSd1bhsind bahasa kitabhsind
Sd1bhsind bahasa kitabhsind
asih yuliana
Ìý
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitarRPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
RPP Tematik bermain dengan benda-benda sekitar
Amalia si amal
Ìý
Kelas01 bahasa kita-bindo-jaruki
Kelas01 bahasa kita-bindo-jarukiKelas01 bahasa kita-bindo-jaruki
Kelas01 bahasa kita-bindo-jaruki
DIKNAS PENDIDIKAN
Ìý
RPP Diva Pendidikan - Hidup Rukun Dengan Teman Bermain
RPP Diva Pendidikan - Hidup Rukun Dengan Teman BermainRPP Diva Pendidikan - Hidup Rukun Dengan Teman Bermain
RPP Diva Pendidikan - Hidup Rukun Dengan Teman Bermain
Om Photrot
Ìý
Kelas 2b t1 st3 pb 5 (teguh hidayat)
Kelas 2b t1 st3 pb 5 (teguh hidayat)Kelas 2b t1 st3 pb 5 (teguh hidayat)
Kelas 2b t1 st3 pb 5 (teguh hidayat)
Teguh Hidayat
Ìý
Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2
Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2
Rpp kls iv tema 6 subtema 1 pb 2
Tjoetnyak Izzatie
Ìý
RPP K6 TEMA 3 ST 1 REV. 2018 (datadikdasmen.com).doc
RPP K6 TEMA 3 ST 1 REV. 2018 (datadikdasmen.com).docRPP K6 TEMA 3 ST 1 REV. 2018 (datadikdasmen.com).doc
RPP K6 TEMA 3 ST 1 REV. 2018 (datadikdasmen.com).doc
MuhSinin14
Ìý

Rph kssr thn 2 tatabahasa

  • 1. 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KSSR BAHASA MALAYSIA TAHUN 2 ASPEK TATABAHASA Tarikh /Hari : 21 Februari 2012 (Selasa) Tahun : 1 Kreatif Bil Murid : 36 orang Masa : 8.10 – 9.10 pagi Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tema : Kesihatan dan Kebersihan Tajuk : Lagu Bangun Pagi Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. Standard Pembelajaran 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata nama am yang mudah dengan betul mengikut konteks. Objektif: Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat: - Menyenaraikan sekurang-kurangnya tiga perkataan kata nama am anggota badan dengan betul. - Membina tiga ayat tunggal dengan menggunakan kata nama am anggota badan. Sistem Bahasa : Tatabahasa – kata nama am anggota badan Pengisian Kurikulum Ilmu : Kesihatan Nilai Murni : Kebersihan diri, kasih sayang Peraturan sosiobudaya : Amalan kebersihan Elemen Nilai Tambah (ENT) Kemahiran berfikir : Penyoalan, menghubung kait, membanding beza, menyelesaikan masalah. Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebersihan dalam kehidupan seharian. Kecerdasan pelbagai: Verbal linguistik, Intrapersonal, Interpersonal, Muzik Kemahiran belajar cara belajar : Mengumpul maklumat, memproses maklumat, kemahiran membuat persembahan. EMK : Kreativiti dan Inovasi: Mendeklamasikan sajak berdasarkan teks lagu ‘Bangun Pagi’
  • 2. 2 Pengetahuan Sedia Ada : Murid biasa mengamalkan amalan kebersihan diri dalam kehidupan seharian mereka. Langkah/ Masa Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan Set Induksi (6 minit) Peralatan kebersihan diri; Berus gigi Ubat gigi Sabun mandi Tuala mandi Guru menunjukkan bahan maujud peralatan kebersihan diri. Guru dan murid bersoal jawab tentang penggunaan peralatan tersebut. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini. BBB Bahan maujud (berus gigi, ubat gigi, sabun mandi, dll) ENT: KB Menghubung kait BCB Mengumpul maklumat KP Verbal linguistik Intrapersonal Interpersonal Nilai murni Kebersihan Kasih sayang Pembelajaran Kontekstual Langkah 1 (12 minit) Lagu: Bangun Pagi Bangun pagi, Gosok gigi, Cuci muka, Pakai baju, Minum susu, Bakar roti, Badan sihat , Senang hati Murid diperdengarkan rakaman lagu Bangun Pagi. Murid-murid diminta menyanyikan lagu bersama-sama dengan guru. Murid diminta melakukan gerak kreatif berdasarkan seni kata lagu tersebut. BBB Teks lagu Rakaman lagu LCD Teknik Pemerhatian Tunjuk cara Olah tubuh Langkah/ Masa Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan
  • 3. 3 Langkah 2 (15 minit) Lagu: Bangun Pagi Bangun pagi, Gosok gigi, Cuci muka, Pakai baju, Minum susu, Bakar roti, Badan sihat , Senang hati Guru mengedarkan teks lagu kepada semua murid Murid-murid diminta membaca teks lagu tersebut secara berkumpulan Murid-murid diminta mengenal pasti jenis kata yang bergaris. Guru meminta murid-murid menyatakan kata nama am hidup manusia Guru menerangkan jenis kata nama am hidup manusia Kreativiti dan Inovasi: Murid menyanyikan lagu ‘Bangun Pagi’ sambil membuat gerak kreatif. KP Intrapersonal Verbal linguistik Kinestetik Nilai Murni Yakin, Berani, Bekerjasama BBB Teks lagu Teknik Induktif Deduktif KP Intrapersonal Verbal linguistik Nilai Murni Yakin, Berani, Bekerjasama EMK – Kreativiti dan Inovasi Langkah 3 (12 minit) Kata Nama Am 1. Muka 2. Gigi 3. Badan 4. Hati 1.Guru mempamerkan gambar tubuh manusia 2.Murid diminta melabelkan kata nama am pada gambar tersebut. 3.Murid diminta membina ayat tunggal berdasarkan kata nama am. (Penilaian) 4.Guru menyemak hasil kerja murid. BBB Gambar tubuh manusia Kad perkataan Borang penilaian rakan sebaya BCB Menjana idea bagi membina ayat tunggal KP Verbal Linguistik Intrapersonal Langkah/ Masa Isi pelajaran Langkah dan Aktiviti Catatan
  • 4. 4 Langkah 4 (10 minit) Anggota Badan Tangan Kaki Jari Kuku Mata Pengayaan: 1. Murid diminta mencatat kata nama am anggota badan berdasarkan petikan yang disediakan oleh guru. Pemulihan: 1. Memadankan kata nama am anggota badan berdasarkan gambar yang diberi. BBB - Lembaran kerja KB : Menyelesaikan masalah KP: Verbal linguistik Interpersonal Nilai Murni Yakin, berani Peraturan Sosio Budaya : Berbudi bahasa Penutup 5 minit Kognitif : Rumusan isi pelajaran Cara menyanyikan lagu ‘Bangun Pagi’ dengan kelancaran dan gaya yang menarik. Sosial : Pujian dan galakan Nyanyian lagu ‘Bangun Pagi’ Murid diminta menyebut kata nama am yang telah dipelajari. Guru memberi pujian atas sikap murid dan meminta murid-murid menyanyikan lagu diiringi muzik latar dan paparan lirik. BBB LCD Skrin Lirik lagu KB Merumus Nilai Amalan Budi Bahasa KP: Verbal linguistik Intrapersoal
  • 5. 5 Lampiran 1 PANTUN BUDI BAHASA 1. Ambilkan saya buah delima Masak sebiji di balik daun Budi tuan saya terima Jadi kenangan bertahun-tahun 2. Puan Julia berjalan-jalan Bayu bertiup terasa nyaman Akhlak mulia jadikan amalan Supaya hidup ceria dan aman 3. Bertatah permata cincin suasa Dipakai oleh gadis remaja Bersopan santun berbudi bahasa Walau berada di mana sahaja 4. Banyak ubi perkara ubi
  • 6. 6 Ubi keledek ditanam orang Banyak budi bernama budi Budi baik dikenang orang 5. Pergi ke sungai membawa joran Dapat seekor ikan sembilang Pelihara hubungan sesama jiran Rakyat makmur negara gemilang 6. Goreng pisang goreng keladi Mari digereng dalam kuali Hidup di dunia hidup berbudi Kalau mati nama terpuji 7. Ikan patin masak tempoyak Turut dihidang jeruk salak Apalah guna harta banyak Jikalau diri tidak berakhlak 8. Pisng emas dibawa belayar Masak se biji di atas peti Hutang emas boleh dibayar Hutang budi dibawa mati Lampiran 2 Kad Arahan Permainan Bahasa Ketua Kumpulan diminta membaca peraturan permainan kepada ahli kumpulan 1. Pastikan setiap ahli mendapat sehelai petikan pantun bertajuk Budi Bahasa dan 8 helai Borang Penilaian 2. Pembacaan pantun. 3. Permainan akan bermula apabila muzik dimainkan. 4. Apabila muzik dimainkan kotak berisi nombor pantun akan mula diserahkan kepada ahli di sebelah kanan bermula dengan ketua kumpulan. 5. Apabila muzik dihentikan ahli kumpulan yang terakhir memegang kotak akan mengambil nombor pantun
  • 7. 7 6. Andaikan anda pemantun dalam pertandingan pantun dan baca pentun dengan lancar dan gaya yang menarik serta tunjukkan anda berkomunikasi dengan rakan lain dalam kumpulan semasa membaca pantun. 7. Rakan lain dalam kumpulan diminta mengisi borang penilaian rakan sebaya. 8. Masa yag diberi untuk membca pantun ialah 30 saat dan masa membuat penilaian ialah 30 saat juga. 9. Selepas tamat masa, permainan akan diteruskan sehingga selesai semua nombor pantun. Lampiran 3 Borang Penialan Rakan Sebaya : Pembacaan Pantun Nama rakan yang menilai:............................................................. Nama rakan yang dinilai : ............................................................. Tarikh : ............................................................
  • 8. 8 Aspek Tahap 1 2 3 4 Kelancaranan 1. Intonasi pantun 2.Tidak tersekat-sekat 3. Sebutan jelas 4.Kelantangan Gaya dan penyampaian menarik 5. Mimik muka 6. Bahasa tubuh 7.Lenggok bacaan/berirama 8. Kontak/berkomunukasi dengan penonton/ pendengar Skor Penailaian 28 - 32 A ( Sangat Baik) 20 -25 B (Baik ) 15-19 C (Sederhana) 10 -14 D (Lemah) 4 – 9 E (Sangat lemah) Lampiran 4 Situasi berkaitan dengan amalan budi bahasa pada skrin. Situasi 1
  • 9. 9 Anda dijemput untuk mengahdiri majlis sambutan hari lahir seorang rakan baik anda. Pada masa yang sama, ibu and meminta anda menjaga adik kecil di rumah kerana ibu ada temu janji dengan doktor. Jelaskan bagaimana anda dapat menghadapi situasi tersebut supaya ibu anda tidak berkecil hati jika anda tidak dapat menjaga dan rakan and tidak berkecil hati jika anda terpaksa menolak jemputannya. Situasi 2 Anda terserempak dengan dua orang rakan karib anda yang sedang berkelahi dengan mengeluarkan kata- kata kesat dan di belakang kelas. Jelaskan bagaimana anda akan meminta kedua-dua rakan karib anda itu menyelesaikan masalah mereka dengan berbincang secara baik dan bertolak ansur.