際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Matematik
Kelas : Oli
Tarikh : 18 Julai 2016 (Isnin)
Masa : 9.30-10.30 pagi (1 Jam)
Bilangan Murid : 4 Orang (3 Lembam, 1 Disleksia)
Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 20
Kemahiran : Menulis
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah belajar nilai nombor dalam lingkungan 11-15
Standard Kandungan : 2.5 Menulis nombor dalam lingkungan 20
Standard Pembelajaran : 2.5.1 Menulis nombor 11 hingga 15 dalam angka
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :
KUMPULAN 1
NAMA MASALAH
1. CHANDRA
MOHGAN
LEMBAM
2. YOKGEN LEMBAM
3. YUVINESH LEMBAM
1. Menyebut nilai nombor 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.
2. Membentuk tanah liat 11,12,13,14,15 dalam angka sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan tepat.
KUMPULAN 1
NAMA MASALAH
1. DHARSHAN DISLEKSIA
1. Membilang dan menyebut 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul.
2. Membentuk dan menulis angka 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 secara betul
dengan bimbingan guru.
Penyerapan Nilai : Tekun, Berani mencuba, Kesungguhan, Berusaha, Rajin
Unsur Terapi : Pertuturan, Cara kerja, Psikomotor Halus
Resos : Kad nombor, Tanah liat dan Lembaran kerja
LANGKAH/MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN
Set Induksi
(5 Minit)
Tangga Bernombor 1. Guru menayangan video dan murid diminta untuk
menonton dengan teliti.
2. Guru mencungkil pemikiran murid dengan beberapa
soalan tentang video tersebut.
3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai video
tersebut.
4. Guru memulakan pengajaran pada hari tersebut.
Teknik : Soal jawab,
Nilai : Berani
mencuba, Berusaha
BBM: Komputer riba,
LCD
Terapi : Pertuturan,
Muzik dan
Pengamatan
Langkah 1
(10 Minit)
Persembahan Multimedia 1. Guru menayangkan powerpoint untuk mengenalkan
angka.
2. Guru memberi penerangan mengenai nombor dalam
angka.
3. Guru meminta murid untuk membaca nombor dalam
angka secara bersama.
4. Guru meminta murid untuk menulis nombor dalam
angka mengikut nombor yang ditunjukkan oleh guru.
Teknik : Multimedia
Nilai : Tekun dan
kesungguhan
BBM: Komputer riba,
LCD
Terapi : Pertuturan,
Muzik dan
Pengamatan
Langkah 2
(15 Minit)
Shape Me Kumpulan 1
1. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut.
2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru.
3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan
menggunakan tanah liat.
4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada
kertas.
Teknik : Main
Peranan
Nilai : Berani
mencuba, berusaha
dan kesungguhan
BBM: Tanah liat, Kad
nombor
Terapi : Pertuturan,
Pengamatan,
Psikomotor halus
Kumpulan 2
1. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut.
2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru.
3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan
menggunakan tanah liat.
4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada
kertas.
5. Murid diminta menulis nombor di bawah bentuk angka
dengan bimbingan guru.
Langkah 3
(10 Minit)
Bilang Saya Kumpulan 1
1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor.
2. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut.
3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor dalam
kertas mahjong mengikut susunan yang betul.
4. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut kreativiti
dalam kertas mahjong.
5. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka.
Teknik :
Nilai : Berusaha,
Rajin dan
kesungguhan
BBM: Kertas
mahjong, sampul
surat dan nombor
Terapi : Pertuturan,
Pengamatan,
Psikomotor halus
Kumpulan 2
1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor.
2. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut.
3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor
mengikut susunan dengan bimbingan guru.
4. Murid diminta menulis angka semula pada kertas mereka.
5. Murid diminta menyebut angka secara urutan.
6. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka.
Langkah 4
(5 Minit)
Lembaran Kerja 1. Murid diberi lembaran kerja.
2. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut urutan
dengan betul.
Teknik : Latih tubi
Nilai : Berusaha dan
Kesungguhan
BBM: Lembaran kerja
Terapi : Psikomotor
Halus
Penutup
(5 Minit)
Persembahan Multimedia 1. Guru menayangkan nombor pada murid.
2. Murid diminta menyebut dan membilang nombor.
3. Guru meminta murid untuk bertepuk tangan dan
merumuskan topik pengajaran pada hari tersebut.
Teknik : Soal jawab
Nilai : Berani
mencuba, Berusaha
BBM: LCD, Komputer
riba
Terapi : Pertuturan

More Related Content

RPH Matematik Pendidkan Khas

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Matematik Kelas : Oli Tarikh : 18 Julai 2016 (Isnin) Masa : 9.30-10.30 pagi (1 Jam) Bilangan Murid : 4 Orang (3 Lembam, 1 Disleksia) Tajuk : Nombor Bulat Dalam Lingkungan 20 Kemahiran : Menulis Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah belajar nilai nombor dalam lingkungan 11-15 Standard Kandungan : 2.5 Menulis nombor dalam lingkungan 20 Standard Pembelajaran : 2.5.1 Menulis nombor 11 hingga 15 dalam angka
  • 2. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat : KUMPULAN 1 NAMA MASALAH 1. CHANDRA MOHGAN LEMBAM 2. YOKGEN LEMBAM 3. YUVINESH LEMBAM 1. Menyebut nilai nombor 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul. 2. Membentuk tanah liat 11,12,13,14,15 dalam angka sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan tepat. KUMPULAN 1 NAMA MASALAH 1. DHARSHAN DISLEKSIA 1. Membilang dan menyebut 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 dengan betul. 2. Membentuk dan menulis angka 11,12,13,14,15 sekurang-kurangnya 4 daripada 5 secara betul dengan bimbingan guru. Penyerapan Nilai : Tekun, Berani mencuba, Kesungguhan, Berusaha, Rajin Unsur Terapi : Pertuturan, Cara kerja, Psikomotor Halus Resos : Kad nombor, Tanah liat dan Lembaran kerja
  • 3. LANGKAH/MASA ISI KANDUNGAN AKTIVITI PENGAJARAN CATATAN Set Induksi (5 Minit) Tangga Bernombor 1. Guru menayangan video dan murid diminta untuk menonton dengan teliti. 2. Guru mencungkil pemikiran murid dengan beberapa soalan tentang video tersebut. 3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai video tersebut. 4. Guru memulakan pengajaran pada hari tersebut. Teknik : Soal jawab, Nilai : Berani mencuba, Berusaha BBM: Komputer riba, LCD Terapi : Pertuturan, Muzik dan Pengamatan Langkah 1 (10 Minit) Persembahan Multimedia 1. Guru menayangkan powerpoint untuk mengenalkan angka. 2. Guru memberi penerangan mengenai nombor dalam angka. 3. Guru meminta murid untuk membaca nombor dalam angka secara bersama. 4. Guru meminta murid untuk menulis nombor dalam angka mengikut nombor yang ditunjukkan oleh guru. Teknik : Multimedia Nilai : Tekun dan kesungguhan BBM: Komputer riba, LCD Terapi : Pertuturan, Muzik dan Pengamatan
  • 4. Langkah 2 (15 Minit) Shape Me Kumpulan 1 1. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut. 2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru. 3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan menggunakan tanah liat. 4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada kertas. Teknik : Main Peranan Nilai : Berani mencuba, berusaha dan kesungguhan BBM: Tanah liat, Kad nombor Terapi : Pertuturan, Pengamatan, Psikomotor halus Kumpulan 2 1. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut. 2. Murid diminta mencabut nombor daripada guru. 3. Murid dikehendaki membentuk angka dengan menggunakan tanah liat. 4. Murid dikehendaki membilang sambil melekat pada kertas. 5. Murid diminta menulis nombor di bawah bentuk angka dengan bimbingan guru.
  • 5. Langkah 3 (10 Minit) Bilang Saya Kumpulan 1 1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor. 2. Murid diberi penerangan tentang aktiviti tersebut. 3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor dalam kertas mahjong mengikut susunan yang betul. 4. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut kreativiti dalam kertas mahjong. 5. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka. Teknik : Nilai : Berusaha, Rajin dan kesungguhan BBM: Kertas mahjong, sampul surat dan nombor Terapi : Pertuturan, Pengamatan, Psikomotor halus Kumpulan 2 1. Murid diberikan sampul surat yang mengandungi nombor. 2. Murid diberi penerangan mengenai aktiviti tersebut. 3. Murid diminta menyusun dan melekatkan nombor mengikut susunan dengan bimbingan guru. 4. Murid diminta menulis angka semula pada kertas mereka. 5. Murid diminta menyebut angka secara urutan. 6. Murid dikehendaki membentang hasil kerja mereka.
  • 6. Langkah 4 (5 Minit) Lembaran Kerja 1. Murid diberi lembaran kerja. 2. Murid dikehendaki menulis nombor mengikut urutan dengan betul. Teknik : Latih tubi Nilai : Berusaha dan Kesungguhan BBM: Lembaran kerja Terapi : Psikomotor Halus Penutup (5 Minit) Persembahan Multimedia 1. Guru menayangkan nombor pada murid. 2. Murid diminta menyebut dan membilang nombor. 3. Guru meminta murid untuk bertepuk tangan dan merumuskan topik pengajaran pada hari tersebut. Teknik : Soal jawab Nilai : Berani mencuba, Berusaha BBM: LCD, Komputer riba Terapi : Pertuturan