Rangkaian pengajaran harian ini merangkumi tiga topik pembelajaran berkaitan kemahiran saintifik untuk murid tahun satu sains. Ia meliputi aktiviti untuk mengingati semula, mempraktikkan kemahiran melakar dan menyimpan bahan sains dengan betul serta memberi maklum balas mengenai pemahaman murid.
1 of 3
Download to read offline
More Related Content
RPH MINGGU 8 SAINS THN 1 BY CIKGU GORGEOUS.docx
1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
SAINS SK TAHUN 1
MINGGU 8
TARIKH 1/1/2022 MASA
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Mari Ulang Kaji
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Kemahiran Manipulatif
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.2.3 Melakar spesimen, peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ,murid
dapat:
1. Melakar dua spesimen,peralatan dan bahan
sains dengan betul
2. Menyimpan peralatan dan bahan sains
dengan betul dan selamat
Murid dapat :
1. Melakar __ daripada dua spesimen,
peralatan dan bahan sains dengan betul
2. Menyimpan peralatan dan bahan sains
dengan betul dan selamat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minatmurid,memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid mengimbas kembali tentang kemahiran saintifik.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid meneliti gambar dan teks di halaman
buku.
2. Murid menyelesaikan soalan mari ulang kaji.
Guess Game (Tekalah)
3. Murid membentuk kumpulan.
4. Murid diberi lembaran kerja.
5. Murid berbincang dalam kumpulan bagi
melengkapkan mari ulang kaji. Table Cloth
(Alas Meja)
6. Wakil murid dipilih untuk menjawab soalan
mari ulang kaji.
7. Murid berbincang jawapan yang betul.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kemahiran saintifik dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 009 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Guess Game (Tekalah) PAK-21 Table Cloth (Alas
Meja)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapatmenguasai objektifpembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
2. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
SAINS SK TAHUN 1
MINGGU 8
TARIKH 1/1/2022 MASA
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Ingat Semula
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Kemahiran Manipulatif
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.2.3 Melakar spesimen,peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ,murid
dapat:
1. Melakar dua spesimen,peralatan dan bahan
sains dengan betul
2. Menyimpan peralatan dan bahan sains
dengan betul dan selamat
Murid dapat :
1. Melakar __ daripada dua spesimen,
peralatan dan bahan sains dengan betul
2. Menyimpan peralatan dan bahan sains
dengan betul dan selamat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minatmurid,memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid mengimbas kembali tentang kemahiran saintifik.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid membentuk pasangan untuk
menjalankan aktiviti.
2. Murid mengingatsemula tentang apa yang
telah dipelajari Dynamic Duo (Dua
Dinamik)
3. Murid bersoal jawab dengan guru tentang
apa yang tidak difahami. Teach Me
(Ajarkan Saya)
4. Murid diberi lembaran kerja.
5. Murid menyelesaikan lembaran kerja sama
ada secara individu atau berbincang dalam
kumpulan.
6. Murid berbincang jawapan bagi lembaran
kerja yang dilakukan sama ada betul atau
salah.
7. Murid mendengar penerangan guru tentang
kemahiran saintifik
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kemahiran saintifik dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 010 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Dynamic Duo (Dua Dinamik) PAK-21 Teach Me (Ajarkan
Saya)
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapatmenguasai objektifpembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektifpembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana:
3. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
WWW.CIKGUGORGEOUS.COM
RANCANGAN PENGAJARAH HARIAN
SAINS SK TAHUN 1
MINGGU 8
TARIKH 1/1/2022 MASA
HARI Ahad KELAS
TEMA KEMAHIRAN SAINTIFIK
TAJUK Ingat Semula
STANDARD KANDUNGAN 1.2 Kemahiran Manipulatif
STANDARD
PEMBELAJARAN
1.2.3 Melakar spesimen,peralatan dan bahan sains dengan betul.
1.2.5 Menyimpan peralatan dan bahan sains dengan betul dan selamat.
OBJEKTIF KRITERIA KEJAYAAN
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ,murid
dapat:
1. Melakar dua spesimen,peralatan dan bahan
sains dengan betul
2. Menyimpan peralatan dan bahan sains
dengan betul dan selamat
Murid dapat :
1. Melakar __ daripada dua spesimen,
peralatan dan bahan sains dengan betul
2. Menyimpan peralatan dan bahan sains
dengan betul dan selamat
AKTIVITI PERMULAAN ( SET INDUKSI )
Aktiviti untuk menarik minatmurid,memaklumkan kepada murid tentang OP dan KK dan Merangsang ingatan
terhadap pembelajaran terdahulu
1. Murid mengimbas kembali tentang kemahiran saintifik.
AKTIVITI UTAMA ( AKTIVITI )
Penerangan kandungan pembelajaran, Contoh dan tunjuk cara. Peluang membuat latihan, Bimbingan dan
maklum balas berterusan, Beri pelbagai gaya pembelajaran,Cabaran bersesuaian untuk semua murid,
Peluang untuk belajar secara kolaboratif dan Pentaksiran untuk
1. Murid memberi perhatian semasa
penerangan guru tentang rekreasi sains.
2. Murid mengambil sehelai daun.
3. Murid memerhatikan daun tersebut
menggunakan kanta pembesar.
4. Murid melakarkan bentuk daun tersebut.
Stretch to Sketch (Lukis Mengikut
Kreativiti)
5. Murid mengambil daun berlainan bentuk.
6. Murid mengulangi langkah 3 dan 4. Same
different
7. Murid mendengar penerangan guru
berkaitan melakar, menggunakan dan
menyimpan peralatan serta bahan sains
dengan betul.
AKTIVITI PENUTUP ( PENUTUP )
1. Murid merumuskan isi pelajaran tentang kemahiran saintifik dengan bimbingan guru.
KAEDAH PENGAJARAN Bersemuka
BUKU Buku Teks hlmn 010 Buku Aktiviti hlmn 000
ABM/BBM - STRATEGI PdP Pembelajaran
Konstektual
PAK-21 Stretch to Sketch (Lukis
Mengikut Kreativiti)
PAK-21 Same Different
KBAT Menilai KB -
PETA PEMIKIRAN - PENILAIAN P&P Hasil Kerja Murid
EMK : ILMU Nilai Murni EMK : NILAI Kasih Sayang
LATIHAN PEMULIHAN PENGAYAAN PENGUKUHAN
PENILAIAN
TP1 TP2 TP3 TP4 TP5 TP6
REFLEKSI ___ / ___ orang murid dapatmenguasai objektifpembelajaran dan diberi
latihan pengayaan / pengukuhan
___ / ___ orang murid tidak menguasai objektif pembelajaran dan diberi
latihan pemulihan
Aktiviti pengajaran dan pembelajaran ditangguhkan kerana: