際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN



Tarikh                 : 3 APRIL 2012

Hari                   : Isnin

Masa                   : 10.30 - 11.30 pagi (60 minit)

Tahun                  : 4 Bestari

Umur                   :10 tahun

Bilangan murid         : 29 orang

Tajuk Pelajaran        : Pelancongan



Hasil Pembelajaran

Fokus Utama:

     5.1 Membaca kuat perkatan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca

         Aras 3 (i)

         - Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul

Fokus Sampingan:

         1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila

         Aras 2 (ii)

         - Memberi respons yang sesuai berdasarkan soalan yang dikemukakan

Objektif Pelajaran

 Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

         i. Menceritakan secara lisan suasana di pusat peranginan berdasarkan 3
            paparan gambar yang disediakan menggunakan sebutan , intonasi dan gaya
            penyampaian yang betul

       ii. Membaca petikan teks Pulau Langkawi dan dapat meyenaraikan kata nama
           yang terdapat dalam petikan.

                                               1
iii. Menulis semula sekurang-kurangnya 5 isi penting yang terdapat dalam
           petikan teks  Pulau Langkawi

Sistem Bahasa:

      Tatabahasa: Ayat majmuk dan ayat tunggal.

Pengisian kurikulum

      Ilmu    : Kawasan peranginan negara

      Nilai   : Bertanggungjawab dan berdidikasi

      Kemahiran berfikir: Mengenal pasti sebab dan akibat, menjana idea dan
       kecerdasan pelbagai

      Belajar cara belajar: Perbincangan dan kerja kumpulan

Bahan bantu mengajar:

      LCD, power-point slide

      kad gambar, kad perkataan, petikan dan lambaran kerja.



      Pengetahuan sedia ada:

       - murid pernah melancong di tempat peranginan

       - murid sudah mempunyai pengetahuan dan pengalaman melancong.




                                           2
3
LANGKAH                 ISI PELAJARAN                              AKTIVITI P&P                     CATATAN
MASA
   Set Induksi   Mari Melancong                          1. Guru menunjukkan klip video kisah       * BBM:

    (5 minit)    ii. Soalan:                                temuduga dengan menggunaka slide        -際際滷 powerpoint,
                                                            power-point                             gambar
                 1.Apakah yang kamu faham tentang
                 watak tersebut?                         2. Guru meminta murid memerhatikan klip    *KB: Menjana idea

                 - mencari kerja                            video yang ditunjukkan dengan teliti    *Teknik

                 2. apakah jenis pekerjaan yang Encik    3. Guru dan murid bersoal jawab            -bersoal jawab ,
                 Irfan akan ditemuduga?                                                             sumbang saran
                                                         4. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk * Pengisian kurikulum
                 - pemandu pelancong
                                                            diajar
                 iii. Tajuk: Temuduga Pelancongan                                                   -verbal linguistik

                                                                                                    -intrapersonal



   Langkah 1     AKTIVITI 1                              AKTIVITI 1                                 BBM

   (15 minit)    Ke manakan kamu pergi semasa cuti       1. Guru      akan   bertanya     murid-Gambar 2D dan
                                                                                        kepada
                 hujung minggu yang lepas?                                                      gambar 3D
                                                            mengenai pengetahuan mereka tentang
                 Adakah kamu pergi melancong ke

                                                     4
tempat peranginan dalam negara?             pelancongan.                               2. Teknik

                                                                                       -perbincangan dan
                                                                                       kerusi panas
                                         2. Murid menceritakan pengalaman pergi ke
                                                                                     3.Kecerdasan
                                            kawasan     atau    pusat     peranginan.pelbagai
                                            yang pernah dilawati di malaysia
                                                                                       -intrapersonal

                                             o Pulau Langkawi                          4. KBKK:
AKTIVITI 2                                                                             Pembelajaran
                                             o Pulau Redang                            kontektual
Bina dua ayat berdasarkan gambar
                                             o Cameron Highland                        5. Belajar cara belajar
peranginan yang di pamerkan oleh guru.
                                                                                       -memerhati dan
                                         AKTIVITI 2                                    membina ayat

                                         1. Guru akan memberi tugas kepad murid        6. Nilai:
                                                                                       Bertanggungjawab,
                                            untuk membina dua ayat berdasarkan
                                                                                       sayang alam sekitar
                                            gambar yang dipamerkan melalui LCD.
AKTIVITI 3

Mengkelaskan gambar mengikut tempat
peranginan
                                         AKTIVITI 3
    o Pulau Langkawi
                                         1. Murid jdikehendaki pergi kehadapan untuk

    o Pulau Redang                          memilih kad jawapan untuk dilekatkan



                                   5
o Cameron Highland                  pada  Papan Cuti-cuti Malaysia ( 3D) .




Langkah 2    AKTIVITI 1                           AKTIVITI 1                                     1.BBM

(15 minit)   Baca petikan dibawah dengan suara1. Guru akan meminta murid yang boleh- Teks Sejarah
             yang kuat tentang Sejarah Langkawi membaca, membaca petikan secara kuatLangkawi
                                                     dan jelas supaya dapat membantu murid
                                                     yang lemah membaca bersama-sama.            2. Teknik

                                                                                                 -penerangan
             AKTIVITI 2
                                                  AKTIVITI 2                                     -perbincangan
             Senaraikan kata nama yang terdapat
             dalam petikan yang diberi            1. Murid akan di minta meneliti teks dan
                                                     senaraikan kata nama yang ada dalam
                                                     petikan yang diberi.
             AKTIVITI 3

             Bina ayat daripada Kata Nama yang
                                                  AKTIVITI 3
             telah anda senaraikan.
                                                  1. Murid akan di minta untuk membina ayat.

                                                  2. Kemudian secara rawak, guru akan
                                                     memilih murid untuk membacakan ayat
                                                     yang telah dibina.



                                            6
Langkah 3    AKTIVITI 1                                   1. Guru    membentuk beberapa kumpulan*F.U: 5.1, A:3(i)

(20 minit)   Aktiviti Penggayaan                       untuk aktiviti penggayaan dan aktiviti BBM
                                                       pemulihan.
             Senaraikan 5 isi penting yang terdapat                                          -petikan dan lambaran
             dalam teks sejarah Langkawi.           Aktiviti Penggayaan                      kerja

                                                                                                        2. Teknik
               i.    Pulau Langkawi berasal daripada        i.    Guru meminta murid membaca petikan
                     singkatan perkataan Lang iaitu               secara       individu   dan   kumpulan-perbincangan dan
                                                                                                        kerusi panas
                     sejenis burung                               mengikut perenggan
                                                                                               3.Kecerdasan
              ii.    Sebuah pulau yang banyak               ii.   Guru membimbing murid membacapelbagai
                     mengeluarkan hasil rempah dan                petikan dengan sebutan dan intonasi
                                                                                                        -intrapersonal
                     lada hitam                                   yang betul
                                                                                                    4. KBKK:
              iii.   Diberi nama Pulau                     iii.   Guru    berbincang    tentang  isiPembelajaran
                                                                                                    kontektual
                     Long~ya~kioo~yi                              kandungan dan bersoaljawab dengan
                                                                  murid                             5. Belajar cara belajar
              iv.    Disumpah oleh Mahsuri selama 7
                                                                                                        -memerhati dan
                     keturunan                            iv.     Guru meminta murid membaca petikan
                                                                                                        mencatat nota
                                                                  secara bersama
              v.     Pulau Langkawi menjadi mundur                                                       6. Nilai:
                     dan tidak dikenali oleh orang v.             Guru juga akan meminta muridBertanggungjawab,
                                                                                                         sayang alam sekitar
                     ramai                                        senaraikan 5 isi penting yang terdapat
                                                                  dalam teks sejarah Langkawi.
             Padankan perkataan dengan gambar
             yang    sesuai   berdasarkan    tayangan vi.         Guru akan menyemak tugasan itu

                                                      7
paparan    di     LCD       serta   sebutkan          secara rawak mengikut kumpulan
perkataan tersebut. BIna ayat tunggal
secara lisan dan spontan berdasarkan
perkataan tersebut.                            2. Murid akan diminta untuk memaadankan
                                                  perkataan dengan gambar yang sesuai
                                                  berdasarkan tayangan paparan di LCD
Aktiviti Pemulihan                                serta sebutkan perkataan tersebut.

 vi.   Membina ayat mengunakan
       perkataan diberi.
                                               3. Kemudian murid akan membIna ayat
                a. Makan                          tunggal       secara   lisan   dan   spontan
                                                  berdasarkan perkataan tersebut.
                b. Berenang

                c. Cantik
                                               Aktiviti Pemulihan
                d. Abang
                                                 i.   Guru akan membimbing murid yang
                e. Seronok
                                                      lemah untuk belajar membina ayat
                f. Adik                               tunggal menggunakan perkataan yang
                                                      diberi.
vii.   Padankan perkataan dengan
       gambar yang sesuai berdasarkan           ii.   Guru juga akan memantau murid yang
       tayangan paparan di LCD serta                  masih lemah untuk mebina ayat.


                                         8
sebutkan perkataan tersebut.        iii.     Guru akan membetulkan penggunaan
                                             dan susunan ayat yang dibina oleh
                                             murid.

                                    iv.      Murid yang berjaya membina ayat
                                             tunggal dengan baik akan dipuji oleh
                                             guru manakala murid yang masih
                                             melakukan kesilapan akan dibantu
                                             oleh guru.

                                   4. Guru juga akan memantau murid yang
                                          sedang menjalankan aktiviti penggayaan
                                          serta pemulihan secara berkala.

                                   5. Fokus yang lebih akan guru berikan
                                          kepada murid pemulihan.

                                   6. Murid akan cuba untuk memaadankan
                                          perkataan dengan gambar yang sesuai
                                          berdasarkan tayangan paparan di LCD
                                          serta sebutkan perkataan tersebut secara
                                          individu dengan kuat.




                               9
Penutup     1. Rumusan isi pelajaran              1. Guru    memberi           penekanan      berkaitanBBM

(5 minit)   Pelancongan.                            dengan          aktiviti      melancong        dapat-Menggunakan power
                                                    menambah pengalaman baru di sampingpoint
            Kawasan peranginan yang boleh
            dikunjungi dalam Malaysia.              dapat kenal tempat pelancongan yang
                                                    menarik dalam negara Malaysia yang
            Nilai murni:                                                                                  1. Kecerdasan
                                                    tercinta ini.
            - Dapat mengisi masa lapang dengan                                                            pelbagai
            perkara yang berfaedah.               2. Guru juga memberi peringatan kepada
                                                                                                          -Kinestetik
                                                    murid untuk menyiapkan tugasan yang
                                                    telah diberi.                                         2. Teknik

                                                                                                          - Soal jawab
                                                  3. Guru   menutup            sesi   pengajaran    dan
                                                    pembelajaran dengan meminta murid-
                                                    murid      menyanyikan            lagu    Cuti-Cuti
                                                    Malaysia bersama-sama di dalam kelas.




                                             10
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODELASSURE
MODEL A.S.S.U.R.E.

Analisa (Analysis)
Tarikh                : 3 APRIL 2012

Hari                  : Isnin

Masa                  : 10.30 - 11.30 pagi (60 minit)

Tahun                 : 4 Bestari

Umur                  :10 tahun

Bilangan murid        : 29 orang

Tajuk Pelajaran       : Pelancongan



Penyataan Objektif (State objective)

                                                        11
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

  i.    Menceritakan secara lisan suasana di pusat peranginan berdasarkan 3 paparan gambar yang disediakan
        menggunakan sebutan , intonasi dan gaya penyampaian yang betul

       ii. Membaca petikan teks Pulau Langkawi dan dapat meyenaraikan kata nama yang terdapat dalam petikan.

       iii. Menulis semula sekurang-kurangnya 5 isi penting yang terdapat dalam petikan teks  Pulau Langkawi


Pemilihan Kaedah dan Bahan Media (Select Method / Media),
    LCD, power-point slide

       kad gambar, kad perkataan, petikan dan lambaran kerja.



KAEDAH PENGAJARAN : Belajar cara belajar, Kemahiran Berfikir,

Penggunaan (Utilize),

Rujuk RPH pada set induksi, langkah 1, dan penutup.


Penyertaan pelajar (Required Participation),

Rujuk RPH pada langkah 2, langkah 3, dan penutup.

Penilaian (Evaluation)

Rujuk RPH langkah 3 berdasarkan lembaran kerja




                                                            12
13

More Related Content

RPH (PELANCONGAN)

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 3 APRIL 2012 Hari : Isnin Masa : 10.30 - 11.30 pagi (60 minit) Tahun : 4 Bestari Umur :10 tahun Bilangan murid : 29 orang Tajuk Pelajaran : Pelancongan Hasil Pembelajaran Fokus Utama: 5.1 Membaca kuat perkatan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca Aras 3 (i) - Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul Fokus Sampingan: 1.2 Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila Aras 2 (ii) - Memberi respons yang sesuai berdasarkan soalan yang dikemukakan Objektif Pelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat: i. Menceritakan secara lisan suasana di pusat peranginan berdasarkan 3 paparan gambar yang disediakan menggunakan sebutan , intonasi dan gaya penyampaian yang betul ii. Membaca petikan teks Pulau Langkawi dan dapat meyenaraikan kata nama yang terdapat dalam petikan. 1
  • 2. iii. Menulis semula sekurang-kurangnya 5 isi penting yang terdapat dalam petikan teks Pulau Langkawi Sistem Bahasa: Tatabahasa: Ayat majmuk dan ayat tunggal. Pengisian kurikulum Ilmu : Kawasan peranginan negara Nilai : Bertanggungjawab dan berdidikasi Kemahiran berfikir: Mengenal pasti sebab dan akibat, menjana idea dan kecerdasan pelbagai Belajar cara belajar: Perbincangan dan kerja kumpulan Bahan bantu mengajar: LCD, power-point slide kad gambar, kad perkataan, petikan dan lambaran kerja. Pengetahuan sedia ada: - murid pernah melancong di tempat peranginan - murid sudah mempunyai pengetahuan dan pengalaman melancong. 2
  • 3. 3
  • 4. LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN MASA Set Induksi Mari Melancong 1. Guru menunjukkan klip video kisah * BBM: (5 minit) ii. Soalan: temuduga dengan menggunaka slide -際際滷 powerpoint, power-point gambar 1.Apakah yang kamu faham tentang watak tersebut? 2. Guru meminta murid memerhatikan klip *KB: Menjana idea - mencari kerja video yang ditunjukkan dengan teliti *Teknik 2. apakah jenis pekerjaan yang Encik 3. Guru dan murid bersoal jawab -bersoal jawab , Irfan akan ditemuduga? sumbang saran 4. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk * Pengisian kurikulum - pemandu pelancong diajar iii. Tajuk: Temuduga Pelancongan -verbal linguistik -intrapersonal Langkah 1 AKTIVITI 1 AKTIVITI 1 BBM (15 minit) Ke manakan kamu pergi semasa cuti 1. Guru akan bertanya murid-Gambar 2D dan kepada hujung minggu yang lepas? gambar 3D mengenai pengetahuan mereka tentang Adakah kamu pergi melancong ke 4
  • 5. tempat peranginan dalam negara? pelancongan. 2. Teknik -perbincangan dan kerusi panas 2. Murid menceritakan pengalaman pergi ke 3.Kecerdasan kawasan atau pusat peranginan.pelbagai yang pernah dilawati di malaysia -intrapersonal o Pulau Langkawi 4. KBKK: AKTIVITI 2 Pembelajaran o Pulau Redang kontektual Bina dua ayat berdasarkan gambar o Cameron Highland 5. Belajar cara belajar peranginan yang di pamerkan oleh guru. -memerhati dan AKTIVITI 2 membina ayat 1. Guru akan memberi tugas kepad murid 6. Nilai: Bertanggungjawab, untuk membina dua ayat berdasarkan sayang alam sekitar gambar yang dipamerkan melalui LCD. AKTIVITI 3 Mengkelaskan gambar mengikut tempat peranginan AKTIVITI 3 o Pulau Langkawi 1. Murid jdikehendaki pergi kehadapan untuk o Pulau Redang memilih kad jawapan untuk dilekatkan 5
  • 6. o Cameron Highland pada Papan Cuti-cuti Malaysia ( 3D) . Langkah 2 AKTIVITI 1 AKTIVITI 1 1.BBM (15 minit) Baca petikan dibawah dengan suara1. Guru akan meminta murid yang boleh- Teks Sejarah yang kuat tentang Sejarah Langkawi membaca, membaca petikan secara kuatLangkawi dan jelas supaya dapat membantu murid yang lemah membaca bersama-sama. 2. Teknik -penerangan AKTIVITI 2 AKTIVITI 2 -perbincangan Senaraikan kata nama yang terdapat dalam petikan yang diberi 1. Murid akan di minta meneliti teks dan senaraikan kata nama yang ada dalam petikan yang diberi. AKTIVITI 3 Bina ayat daripada Kata Nama yang AKTIVITI 3 telah anda senaraikan. 1. Murid akan di minta untuk membina ayat. 2. Kemudian secara rawak, guru akan memilih murid untuk membacakan ayat yang telah dibina. 6
  • 7. Langkah 3 AKTIVITI 1 1. Guru membentuk beberapa kumpulan*F.U: 5.1, A:3(i) (20 minit) Aktiviti Penggayaan untuk aktiviti penggayaan dan aktiviti BBM pemulihan. Senaraikan 5 isi penting yang terdapat -petikan dan lambaran dalam teks sejarah Langkawi. Aktiviti Penggayaan kerja 2. Teknik i. Pulau Langkawi berasal daripada i. Guru meminta murid membaca petikan singkatan perkataan Lang iaitu secara individu dan kumpulan-perbincangan dan kerusi panas sejenis burung mengikut perenggan 3.Kecerdasan ii. Sebuah pulau yang banyak ii. Guru membimbing murid membacapelbagai mengeluarkan hasil rempah dan petikan dengan sebutan dan intonasi -intrapersonal lada hitam yang betul 4. KBKK: iii. Diberi nama Pulau iii. Guru berbincang tentang isiPembelajaran kontektual Long~ya~kioo~yi kandungan dan bersoaljawab dengan murid 5. Belajar cara belajar iv. Disumpah oleh Mahsuri selama 7 -memerhati dan keturunan iv. Guru meminta murid membaca petikan mencatat nota secara bersama v. Pulau Langkawi menjadi mundur 6. Nilai: dan tidak dikenali oleh orang v. Guru juga akan meminta muridBertanggungjawab, sayang alam sekitar ramai senaraikan 5 isi penting yang terdapat dalam teks sejarah Langkawi. Padankan perkataan dengan gambar yang sesuai berdasarkan tayangan vi. Guru akan menyemak tugasan itu 7
  • 8. paparan di LCD serta sebutkan secara rawak mengikut kumpulan perkataan tersebut. BIna ayat tunggal secara lisan dan spontan berdasarkan perkataan tersebut. 2. Murid akan diminta untuk memaadankan perkataan dengan gambar yang sesuai berdasarkan tayangan paparan di LCD Aktiviti Pemulihan serta sebutkan perkataan tersebut. vi. Membina ayat mengunakan perkataan diberi. 3. Kemudian murid akan membIna ayat a. Makan tunggal secara lisan dan spontan berdasarkan perkataan tersebut. b. Berenang c. Cantik Aktiviti Pemulihan d. Abang i. Guru akan membimbing murid yang e. Seronok lemah untuk belajar membina ayat f. Adik tunggal menggunakan perkataan yang diberi. vii. Padankan perkataan dengan gambar yang sesuai berdasarkan ii. Guru juga akan memantau murid yang tayangan paparan di LCD serta masih lemah untuk mebina ayat. 8
  • 9. sebutkan perkataan tersebut. iii. Guru akan membetulkan penggunaan dan susunan ayat yang dibina oleh murid. iv. Murid yang berjaya membina ayat tunggal dengan baik akan dipuji oleh guru manakala murid yang masih melakukan kesilapan akan dibantu oleh guru. 4. Guru juga akan memantau murid yang sedang menjalankan aktiviti penggayaan serta pemulihan secara berkala. 5. Fokus yang lebih akan guru berikan kepada murid pemulihan. 6. Murid akan cuba untuk memaadankan perkataan dengan gambar yang sesuai berdasarkan tayangan paparan di LCD serta sebutkan perkataan tersebut secara individu dengan kuat. 9
  • 10. Penutup 1. Rumusan isi pelajaran 1. Guru memberi penekanan berkaitanBBM (5 minit) Pelancongan. dengan aktiviti melancong dapat-Menggunakan power menambah pengalaman baru di sampingpoint Kawasan peranginan yang boleh dikunjungi dalam Malaysia. dapat kenal tempat pelancongan yang menarik dalam negara Malaysia yang Nilai murni: 1. Kecerdasan tercinta ini. - Dapat mengisi masa lapang dengan pelbagai perkara yang berfaedah. 2. Guru juga memberi peringatan kepada -Kinestetik murid untuk menyiapkan tugasan yang telah diberi. 2. Teknik - Soal jawab 3. Guru menutup sesi pengajaran dan pembelajaran dengan meminta murid- murid menyanyikan lagu Cuti-Cuti Malaysia bersama-sama di dalam kelas. 10
  • 11. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BERDASARKAN MODELASSURE MODEL A.S.S.U.R.E. Analisa (Analysis) Tarikh : 3 APRIL 2012 Hari : Isnin Masa : 10.30 - 11.30 pagi (60 minit) Tahun : 4 Bestari Umur :10 tahun Bilangan murid : 29 orang Tajuk Pelajaran : Pelancongan Penyataan Objektif (State objective) 11
  • 12. Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat: i. Menceritakan secara lisan suasana di pusat peranginan berdasarkan 3 paparan gambar yang disediakan menggunakan sebutan , intonasi dan gaya penyampaian yang betul ii. Membaca petikan teks Pulau Langkawi dan dapat meyenaraikan kata nama yang terdapat dalam petikan. iii. Menulis semula sekurang-kurangnya 5 isi penting yang terdapat dalam petikan teks Pulau Langkawi Pemilihan Kaedah dan Bahan Media (Select Method / Media), LCD, power-point slide kad gambar, kad perkataan, petikan dan lambaran kerja. KAEDAH PENGAJARAN : Belajar cara belajar, Kemahiran Berfikir, Penggunaan (Utilize), Rujuk RPH pada set induksi, langkah 1, dan penutup. Penyertaan pelajar (Required Participation), Rujuk RPH pada langkah 2, langkah 3, dan penutup. Penilaian (Evaluation) Rujuk RPH langkah 3 berdasarkan lembaran kerja 12
  • 13. 13