1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
BAHASA MELAYU
TAHUN 3
MATA PELAJARAN :Bahasa Melayu
NAMA KUMPULAN :kumpulan 2 (PGSR / BM802)
TARIKH :10 Mei 2010
MASA :08.10-9.10
TAHUN : 3 Gemilang
TEMA :Mari Bertani
TAJUK :Buah-buahan
BILANGAN MURID :26 Orang
Hasil Pembelajaran Utama (HPU)
1.0 Berbual dengan keluarga,rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan
tidak formal
5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan,intonasi dan gaya pembacaan yang
sesuai
8.0 Menggunakan pelbagai jenis ayat dan wacana dalam penulisan
Hasil Pembelajaran Khusus(HPK)
1.1 Berbual tentang sesuatu perkara berkaitan kehidupan seharian dengan
menggunakan kata,ungkapan, ayat,sebutan, intonasi dan nada yang sesuai
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul
dan memahami perkara yang dibaca
8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
8.2 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dalam sesuatu penulisan
teks tentang sesuatu tajuk
1
2. Huraian Hasil Pembelajaran (HPP)
Fokus Utama
5.1 Aras 2 i. Membaca pelbagai jenis ayat dengan memberikan penekanan
pada intonasi berdasarkan tanda baca.
8.1 Aras 3 i. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk yang lengkap.
Fokus Sampingan
1.1Aras 1 i) Berbual tentang sesuatu perkara yang dialami dan dengar
dengan menggunakan bahasa yang sesuai.
5.1 Aras 3 i. Membaca teks dengan sebutan dan intonasi yang betul.
8.2 Aras 3 i. Membina pelbagai jenis ayat dalam sesuatu penulisan teks.
Hasil Pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran murid dapat:
i. Menjawab soalan lisan dengan betul tentang sesuatu perkara
secara bertatasusila.
ii. Membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul
iii. Menulis lima ayat tunggal yang lengkap berpandukan gambar
Kemahiran Berbahasa : Kemahiran Bertutur
Kemahiran Membaca
Kemahiran Mendengar
Kemahiran Menulis
Sistem Bahasa : Tatabahasa -Morfologi - Kata Kerja
: Sebutan dan Intonansi - Membaca Ayat
: Sistem ejaan Kata dasar / Kata terbitan ( bajak-membajak )
Pengisian Kurikulum
Ilmu : Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan.
2
3. Kemahiran Bernilai Tambah
Kemahiran Berfikir : menjana idea
Belajar Cara Belajar : mendengar dengan teliti , mencatat
Kecerdasan Pelbagai : kontekstual
Nilai : Bersyukur, berdikari
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui tanaman buah-buahan di sekitar
rumah / kawasan tampat tinggal
Bahan Sumber P & P : Gambar ( Pokok Kelapa, Pisang) petikan, radio dan
cekera padat,Kad Perkataan, Benda maujud ( pisang, daun kelapa )
Penekanan Konsep 5P :
i. Penggabungjalinan : Mendengar, bertutur, membaca dan menulis
ii. Penyerapan : Sains, Kajian Tempatan, Pendidikan Muzik.
iii. Penilaian : Murid mengeja perkataan dan ayat, menulis ayat
dengan tanda baca dan imbuhan yang betul
iv. Pemulihan : Menulis perkataan berimbuhan, menulis ayat
tunggal
v. Pengayaan : Membina ayat majmuk yang gramatis
LANGKAH AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN
Set Induksi Guru meminta murid mendengar muzik lagu
( 5 minit ) melalui radio
KP - muzik
Muzik ( Lagu Murid mendengar dengan teliti lagu yang
Bercucuk diperdengarkan
Tanam ) Guru dan murid menyanyikan lagu bersama-
Sumber P&P: sama
Radio Bersoal jawab tentang lagu
Perkembangan Aktiviti 1 Ilmu: Sains
Langkah 1 Guru menunjukkan buah pisang dan daun BCB
(8 minit) kelapa
mendengar
Guru dan murid bersoal jawab.
3
4. Soalan lisan; Namakan buah ini ? dengan teliti
Sumber P&P: Apakah kegunaan daun kelapa ini?d Teknik
Buah pisang Aktiviti 2 bercerita
dan daun
Guru membaca petikan tentang tajuk. KP:
kelapa Murid mendengar dengan teliti
interpersonal
Langkah 2 Aktiviti 1
(12 minit)
Guru meminta murid membaca petikan dialog BCB: bacaan
yang diberi mentalis,
Sistem ejaan :
Murid membaca perkataan dan ayat secara
tanam = Teknik
mekanis mengikut sebutan dan intonasi yang
menanam,bajak bersoal jawab
betul
= membajak
Aktiviti 2 KP:
Interpersonal
Guru meminta murid membaca petikan dialog (
bacaan mentalis).dan Nilai: berdikari
Mencatat perkataan berimbuhan Sumber P&P:
Aktiviti 3 Petikan
Guru mengemukakan soalan lisan tentang
petikan dialog yang telah dibaca.
Murid memberikan perkataan berimbuhan
yang terdapat dalam petikan
Langkah 3 Aktiviti 1 Ilmu: Kajian
(15 minit) Tempatan
Guru meminta murid membina ayat secara
lisan berpandukan kad perkataan yang KB: Menjana
Ayat Tunggal,
disediakan. idea
Ayat Majmuk
Murid membina ayat tunggal secara lisan
Sumber P&P:
berpandukan kad perkataan yang diberi
Aktiviti 2 (Aktiviti Kumpulan ) -Gambar
4
5. Guru meminta setiap kumpulan murid menulis -Kad
1 ayat tunggal dan 1 ayat majmuk perkataan
berpandukan gambar
Guru membuat ulasan tentang ayat yang
disampaikan dan membuat pembetulan tentang
penggunaan perkataan yang betul dalam ayat
Langkah 4 Aktiviti 1 Aktiviti Penulisan
( 15 minit ) Kumpulan 1 Murid menulis ayat secara terkawal KBCB:
dengan membubuh perkataan pada tempat mencatat
Isi - Ayat
kosong .
Majmuk KP:
Kumpulan 2 Murid menulis ayat majmuk dengan interpersonal
rangkaikata yang disediakan
Sumber P&P:
Kumpulan 3 Murid membina 5 ayat berdasarkan Lembaran
gambar yang disediakan kerja
Pemulihan menulis perkataan berimbuhan
Penutup Guru membuat rumusan tentang tajuk yang telah Rumusan isi
(5 minit) dipelajari pelajaran
-Apakah kebaikan berkebun sayur ?
Penerapan
- Menyanyi bersama lagu,Buah-buahan nilai-nilai
murni.
Refleksi
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
5