ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
SDP PROTIV NELIKVIDNOSTI Zakon o rokovima plaćanja obveza državnih i javnih poduzeća, državnog proračuna i drugih državnih institucija Slavko Linić i Dragica Zgrebec 18.6. 2009.
OCJENA STANJA Nelikvidnost i neurednost plaćanja obveza  – jedan od najvećih problema  hrvatskog gospodarstva. Zakon o obaveznim odnosima –  propisao rokove plaćanja u poslovnim transakcijama – ALI:  oni se ne poštuju! 26.2.2009. – Vladin paket deset antirecesijskih mjera –  3.   mjera: Osiguranje likvidnosti javnih poduzeća, a time i privatnog sektora, skraćenje rokova plaćanja javnih poduzeća te štednja na svim razinama u tim tvrtkama.
Travanj 2009.  -  kontinuirani devetomjesečni trend rasta broja  insolventnih pravnih osoba  krajem travnja registrirano 22.478 takvih subjekata odnosno, njihov je broj u tom razdoblju porastao za 4.331 poduzeća  - u njima je zaposleno 41.074 radnika Dospjele, ali nepodmirene obveze dosegnule su razinu od 16,2 milijardi kuna rastući trend nepodmirenih naloga do 60 dana plaćanja kod pravnih osoba – 21,4% više u odnosu na ožujak  rastući trend i kod nepodmirenih obveza u roku plaćanja od 181 do 360 dana - 9,5% više u odnosu na ožujak  ( HGK, „Gospodarska kretanja“, svibanj 2009. )
Kod  fizičkih osoba (obrtnika)  porastao broj insolventnih subjekata, pa ih je krajem ožujka registrirano 33.490 što je 2,1% više u odnosu na prethodni mjesec, odnosno 9,1% više nego u kolovozu prošle godine.  Njihove nepodmirene obveze iznose 4,4 milijarde kuna što znači da su za 2,4% veće u odnosu na ožujak, odnosno 14,5% u odnosu na kolovoz prošle godine. Kod insolventnih obrtnika zaposleno je 22.299 osoba, a njihov je broj, od kolovoza prošle godine, veći za 5.700 radnika. U travnju je kod fizičkih osoba zabilježen mjesečni rast nepodmirenih obveza do 60 dana od 24,8% pa su te obveze sada veće za 37,5% u odnosu na prosinac 2008. godine. ( HGK, „Gospodarska kretanja“, svibanj 2009. )
Državna i javna poduzeća Pet tvrtki:  HEP, HAC, HC, HŽ, INA  - duguju preko 8 milijardi kuna.  Državne tvrtke – monopolisti na tržištu – realnom sektoru plaćaju obveze u prosjeku za 200 dana. Kako su javna poduzeća vezana s potraživanjima i dugovanjima i uz Državni proračun – dolazimo do začaranog kruga! Stvarni iznos duga javnog sektora i državnih poduzeća – nemoguće je procijeniti – Vlada ne objavljuje te podatke.
Osnovne značajke prijedloga zakona: Zakonom se utvrđuju  rokovi plaćanja obveza: državna i javna poduzeća (i poduzeća s  najmanje 25 % udjela države)  -  rok : 60 dana državni proračun i druge državne institucije –  rok : 30 dana
Postupci odgovorne osobe kada se plaćanje ne vrši u propisanim rokovima:   Ako državno i javno poduzeće ne podmiri obvezu u roku, odgovorna osoba je dužna sačiniti Plan nagodbe s vjerovnikom i o tome izvijestiti Nadzorni odbor. Ako državni proračun i druga državna institucija ne podmire obvezu u roku, odgovorna osoba dužna je sačiniti Plan nagodbe s vjerovnikom i dostaviti ga Vladi RH .
Ako Nadzorni odbor državnog poduzeća utvrdi odgovornost uprave za kašnjenje u podmirivanju obveza utvrđenih Planom nagodbe – pokreće postupak njezinog razrješenja. Nadzorni odbor državnog poduzeća dužan je svaka tri mjeseca izvijestiti Vladu RH o kašnjenju u plaćanju obveza i Planovima nagodbe s vjerovnicima.  Obveze Nadzornog odbora kada se plaćanje ne vrši u propisanim rokovima:
Ako Vlada RH utvrdi odgovornost Nadzornog odbora državnog poduzeća za kašnjenje u plaćanju obveza utvrđenih Planom nagodbe s vjerovnikom  - pokreće postupak razrješenja Nadzornog odbora. Ukoliko Vlada RH utvrdi odgovornost za kašnjenje u plaćanju obveza Državnog proračuna i drugih državnih institucija  - pokreće postupak za razrješenje odgovorne osobe u Ministarstvu odnosno državnoj instituciji. Postupci koje provodi Vlada RH kada se plaćanje ne vrši u propisanim rokovima:
Ostale odredbe prijedloga zakona:   Vlada RH dužna je svaka tri mjeseca izvijestiti Sabor o stanju likvidnosti javnog sektora. obveza popisivanja dospjelih nepodmirenih obveza i način njihova podmirivanja (Vladi RH u roku od 60 dana dostaviti plan)
Izuzimanje od “ isključenja gospodarskog subjekta iz sudjelovanja u postupku javne nabave ” ( Zakon o javnoj nabavi ):  ukoliko dokaže da su njegova potraživanja od javnog sektora veća od njegovih dugovanja Državnom proračunu (porezne obveze, obveze za zdravstveno i mirovinsko osiguranje i druga državna davanja)

More Related Content

Sdp Protiv Nelikvidnosti

  • 1. SDP PROTIV NELIKVIDNOSTI Zakon o rokovima plaćanja obveza državnih i javnih poduzeća, državnog proračuna i drugih državnih institucija Slavko Linić i Dragica Zgrebec 18.6. 2009.
  • 2. OCJENA STANJA Nelikvidnost i neurednost plaćanja obveza – jedan od najvećih problema hrvatskog gospodarstva. Zakon o obaveznim odnosima – propisao rokove plaćanja u poslovnim transakcijama – ALI: oni se ne poštuju! 26.2.2009. – Vladin paket deset antirecesijskih mjera – 3. mjera: Osiguranje likvidnosti javnih poduzeća, a time i privatnog sektora, skraćenje rokova plaćanja javnih poduzeća te štednja na svim razinama u tim tvrtkama.
  • 3. Travanj 2009. - kontinuirani devetomjesečni trend rasta broja insolventnih pravnih osoba krajem travnja registrirano 22.478 takvih subjekata odnosno, njihov je broj u tom razdoblju porastao za 4.331 poduzeća - u njima je zaposleno 41.074 radnika Dospjele, ali nepodmirene obveze dosegnule su razinu od 16,2 milijardi kuna rastući trend nepodmirenih naloga do 60 dana plaćanja kod pravnih osoba – 21,4% više u odnosu na ožujak rastući trend i kod nepodmirenih obveza u roku plaćanja od 181 do 360 dana - 9,5% više u odnosu na ožujak ( HGK, „Gospodarska kretanja“, svibanj 2009. )
  • 4. Kod fizičkih osoba (obrtnika) porastao broj insolventnih subjekata, pa ih je krajem ožujka registrirano 33.490 što je 2,1% više u odnosu na prethodni mjesec, odnosno 9,1% više nego u kolovozu prošle godine. Njihove nepodmirene obveze iznose 4,4 milijarde kuna što znači da su za 2,4% veće u odnosu na ožujak, odnosno 14,5% u odnosu na kolovoz prošle godine. Kod insolventnih obrtnika zaposleno je 22.299 osoba, a njihov je broj, od kolovoza prošle godine, veći za 5.700 radnika. U travnju je kod fizičkih osoba zabilježen mjesečni rast nepodmirenih obveza do 60 dana od 24,8% pa su te obveze sada veće za 37,5% u odnosu na prosinac 2008. godine. ( HGK, „Gospodarska kretanja“, svibanj 2009. )
  • 5. Državna i javna poduzeća Pet tvrtki: HEP, HAC, HC, HŽ, INA - duguju preko 8 milijardi kuna. Državne tvrtke – monopolisti na tržištu – realnom sektoru plaćaju obveze u prosjeku za 200 dana. Kako su javna poduzeća vezana s potraživanjima i dugovanjima i uz Državni proračun – dolazimo do začaranog kruga! Stvarni iznos duga javnog sektora i državnih poduzeća – nemoguće je procijeniti – Vlada ne objavljuje te podatke.
  • 6. Osnovne značajke prijedloga zakona: Zakonom se utvrđuju rokovi plaćanja obveza: državna i javna poduzeća (i poduzeća s najmanje 25 % udjela države) - rok : 60 dana državni proračun i druge državne institucije – rok : 30 dana
  • 7. Postupci odgovorne osobe kada se plaćanje ne vrši u propisanim rokovima: Ako državno i javno poduzeće ne podmiri obvezu u roku, odgovorna osoba je dužna sačiniti Plan nagodbe s vjerovnikom i o tome izvijestiti Nadzorni odbor. Ako državni proračun i druga državna institucija ne podmire obvezu u roku, odgovorna osoba dužna je sačiniti Plan nagodbe s vjerovnikom i dostaviti ga Vladi RH .
  • 8. Ako Nadzorni odbor državnog poduzeća utvrdi odgovornost uprave za kašnjenje u podmirivanju obveza utvrđenih Planom nagodbe – pokreće postupak njezinog razrješenja. Nadzorni odbor državnog poduzeća dužan je svaka tri mjeseca izvijestiti Vladu RH o kašnjenju u plaćanju obveza i Planovima nagodbe s vjerovnicima. Obveze Nadzornog odbora kada se plaćanje ne vrši u propisanim rokovima:
  • 9. Ako Vlada RH utvrdi odgovornost Nadzornog odbora državnog poduzeća za kašnjenje u plaćanju obveza utvrđenih Planom nagodbe s vjerovnikom - pokreće postupak razrješenja Nadzornog odbora. Ukoliko Vlada RH utvrdi odgovornost za kašnjenje u plaćanju obveza Državnog proračuna i drugih državnih institucija - pokreće postupak za razrješenje odgovorne osobe u Ministarstvu odnosno državnoj instituciji. Postupci koje provodi Vlada RH kada se plaćanje ne vrši u propisanim rokovima:
  • 10. Ostale odredbe prijedloga zakona: Vlada RH dužna je svaka tri mjeseca izvijestiti Sabor o stanju likvidnosti javnog sektora. obveza popisivanja dospjelih nepodmirenih obveza i način njihova podmirivanja (Vladi RH u roku od 60 dana dostaviti plan)
  • 11. Izuzimanje od “ isključenja gospodarskog subjekta iz sudjelovanja u postupku javne nabave ” ( Zakon o javnoj nabavi ): ukoliko dokaže da su njegova potraživanja od javnog sektora veća od njegovih dugovanja Državnom proračunu (porezne obveze, obveze za zdravstveno i mirovinsko osiguranje i druga državna davanja)