3. Standart : 4.1.2 Sözün qrammatik mənasını kontektə
uyğun izah edir.
4.1.4 Əsas nitq hisslərinin yazılışı ilə bağlı qaydalara
əməl edir.
Məqsəd: Sifətin müqayisə dərəcələrinin yaranma
yollarını müəyyən edir.
Sifətin müqayisə dərəcələrinin yazılışı ilə bağlı
qaydalara əməl edir.
İnteqrasiya: Xarici dil 4.1.2
Əşya və hadisələrin əlamətlərini yazır.
Dərsin tipi: İnduktiv
İş formasi: Frontal iş, qrup işi
İş üsulu: Beyin həmləsi, müzakirə
Resurslar: Müəllim üçün metodiki vəsait,dərslik, iş
vərəqləri, vatman kağızları,kompyuter,proyektor
4. Motivasiya
Şagirdlərə belə bir sualla müraciət
edirəm.Gördüyünüz şəkillər bir-
birindən nə ilə fərqlənir.
Tez ol şəkilə bax
fikiləş tap!!!!
7. Qrup iş formasından istifadə
olunur.Müəllim saydırma yolu ilə
şagirdləri qruplara bölərək işçi
vərəqlərini paylayır.
8. Verilmiş ifadələrin qarşısında onları əvəz edən
sözləri yazın.
1. Şirinliyi adi normadan çox olan çay –
2. Sarılığı adi normadan az olan rəng –
3. Boyunun hündürlüyü adi normadan az olan adam –
4. Göylüyü adi normadan az olan rəng –
5. Ağlığı adi normadan az olan rəng –
10. Sol sütundakı söz,şəkilçi və ya söz hissələrini
sağ sütundakı sifətlərdən uyğun gələnlərə artırıb yazın.
-ca2
, qıp, tər, sap, düm,
daha, ən, lap, tünd
Qırmızı, doğru, göy,
maraqlı, yaşıl, yaxşı,
gözəl, qara, təmiz, sarı,
şirin
11. Verilmiş sözləri uyğun gələn sütunlarda yerləşdirin:
açıq qırmızı, tünd göy, ən yaxşı,şip-şirin, göm-göy, tər-
təmiz, sapsarı, qırmızımtıl, ağ-appağ, düm-düz, ən
doğru
YANLIŞ DOĞRU
12. Məlumatın mübadiləsi və
müzakirəsi:
Qruplar təyinatı üzrə qrup liderləri işlərini
təqdim edirlər.İş vərəqləri lövhəyə
asılır.Şagirdlər suallar əsasında
müzakirəyə başlayırlar.
13. Nəticə və ümumiləşdirmə:
Şagirdlərin diqqətini tədqiqat sualına yönəldərək qeyd
edirəm ki,sifətin 3 müqyisə dərəcəsi var.
1.Adi 2.Azaltma 3.Çoxaltma
Sifətin azaltma və çoxaltma dərəcələri 2 üsulla
əmələ gəlir: morfoloji üsul , sintaktik üsul
Morfoloji üsulla yaranan sifətlə şəkilçilərin və ya
hissəciklərin, sintaktik üsulla yaranan sifətlər isə bəzi
sözlərin, ədatların və hissəciklərin köməyi ilə yaranır.Daha
sonra sifətin dərəcələrinin rus və ingilis dili fənlərində tədrisi
haqqında məlumat verərək qeyd edirəm ki, ingilis və rus
dillərində sifətin adi,müqayisə və üstünlük dərəcələri vardır.
14. Bu dillərdə müqayisə dərəcəsi adi dərəcəyə şəkilçilərin,
üstünlük dərəcəsi isə bəzi sözlərin artırılması yolu ilə
yaranır.Məs:
ingilis dilində
old – qoca (adi dərəcə)
older – qoca (müqayisə dərəcəsi)
oldest – qoca (üstünlük dərəcəsi)
interesting – maraqlı (adi dərəcə)
more interesting – daha maraqlı (müqayisə dərəcəsi)
most interesting - ən maraqlı (üstünlük dərəcəsi)
rus dilində
красивий – gözəl (adi dərəcə)
красивee – gözəl (müqayisə dərəcəsi)
caмый красивий – gözəl (üstünlük dərəcəsi)
15. Yaradıcı və tətbiqetmə:
Müəllim şagirdlərə dərslikdəki elmi məlumatı
öyrənin və sifətin müqayisə dərəcələrindən istifadə
edərək söz birləşmələri düzəldib yazın.
16. Əməkdaşlıq edir5.
Fəallıq göstərir4.
Sifətin dərəcələrinin yazılışı
ilə bağlı qaydalara əməl
edir.
3.
Sifətin dərəcələrinin hansı
yollarla əmələ gəldiyini bilir.
2.
Sifətin dərəcələrini tanıyır
və fərqləndirir.
1.
IVIIIIIIQruplar
Meyarlar
№