2. Седам светских чуда новог света Нових седам светских чуда (енгл. New Seven Wonders of the World ) или Седам светских чуда новог света је међународно такамичење одржано 2007. године на иницијативу Бернарда Вебера, оснивача "Нове отворене светске корпорације." На овом такмичењу могле су да учествују грађевине настале од почетка света и завршене до 2000. године, уз услов да и данас постоје и да су у очуваном стању. Проглашење победника се одржало у Португалу, у Лисабону, 7. јула, 2007. године (07.07.07.). Ред по ком су победници били објављивани је, према организаторима, насумичан, и нема везе са бројем гласова које је свако од њих добио.
3. Кинески зид Када је Нил Армстронг, први човек који је крочио на Мецес, погледао према нашој планети, запазио је само две грађевине направљене људском руком – насипе у Холандији и Кинески зид.
4. Кинески зид је највећа одбрамбена грађевина старе Кине. Изградња зида је трајала више од 2000 година, од периода пролећа и јесени (770.-476. год. п.н.е.), периода Зараћених држава (475.-221. год. п.н.е.), па све до краја периода у коме је владала династија Минг. Протежући се од истока на запад Кине, Велики зид се уздиже и спушта преко планина, степа, пустиња.
5. Древни град Петра Петра се сматра величанственим и најпознатијим пределом у Јордану. Налази се око 262 км јужно од Амана и 133 км северно од града Акаба. Она је наслеђе Набатеанаца, номадског народа Арапа који су се населили на југу Јордана пре више од 2000 година.
6. Христос Спаситељ . Христос Спаситељ (порт. Cristo Redentor ) је скулптура која се налази на брду Корковаду поред Рио де Жанеира, у Бразилу, и представља Исуса Христа. Налази се на 709 метара надморске висине. Скулптура је висока 38 метара, од чега је 8 метара само постоље. Радови су трајали пет година, а свечано је откривена 12. октобра 1931. године.
7. Мачу Пикчу Мачу Пикчу (шп. Machu Picchu ) је свети град Инка који се налази на највишем делу источних Анда, на источним падинама планинског ланца Урубамба, на висини од 2.350 метара надморске висине. Мачу Пикчу је вероватно изграђен око 1300. године, али је остао сакривен све до 1911. године кад га је открио Американац Хајрам Бингам.
8. Чичен Ица Чичен Ица (шп. Chichén Itzá ) је археолошко налазиште на Јукатану у Мексику, из доба цивилизације Маја. Од средине класичног периода, тј. од око 600. године, Чичен Ица је била велики град, достигавши свој врхунац након што су већ пропали центри Маја у централним низијама на југу. Чичен Ица на језику Маја значи "На извору Ица (народа)."
9. Колосеум Колосеум , изворно назван „Флавијев амфитеатар“ , је амфитеатар у Риму. У Колосеуму су одржаване гладијаторске борбе, које је могло пратити 50.000 гледалаца. Одржавале су се и борбе са животињама. У случају пожара Колосеум би се испразнио за 10 минута. Градња је започета 72. год. за време цара Веспазијана, а довршена десетак година касније за време владавине његовог сина Тита (79.-81.).
10. Таџ Махал Таџ Махал је грађевина у Агри у Индији, изграђена између 1631. и 1654. године. Градило ју је 22.000 људи. Шах Џахан је наредио изградњу овог маузолеја као симбол велике и вечне љубави према својој преминулој супрузи, Арџуманд Бано Бегум, која је познатија као Мумтаз Махал.