ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Батлав:     ЕБС-ийн тэнхимийн эрхлэгч : /............................/ Д. Баярцэцэг

Хичээл №3.

Хичээл заах сэдэв: Дүр дүрслэл ба хайкү шүлэг

Анги : му1а,б Тк1б, Га1б

Хичээлийн зорилго: Уран зохиолын дүр дүрслэл, хайкү шүлэгний онцлогийг
ойлгуулахХичээлийн зорилт:

   -   Хайкү шүлгийн онцлогийг ойлгох
   -   Хайкү шүлэгний талаар онолын ойлголттой болгох
   -   Хайкү шүлэгний хөгжил, төлөвшлийн талаар мэдэх
   -   Хайкү шүлэг зохиолгож сургах
                                    Хичээлийн үйл явц
       Багшийн үйл ажиллагаа             минут       Сурагчийн үйл ажиллагаа
       Сурагчидтай мэндлэх, ирцийг       5 минут     Багштай мэндэлнэ. Ирцийн
       бүртгэх                                       мэдүүлэгг өгнө
       Хайкү шүлэгний үүсэл, хөгжил, чиг 15 минут Сурагчид анхааралтай сонсож,
       хандлагын талаар онолын мэдээлэл              бичиж тэмдэглэж авна. Сурагчид
       өгөх                                          өөрсдийн мэдэх зүйлээ багштай
                                                     харилцан ярилцна.
       Японы хайкү шүлэг бичигч          15минут     Сурагчид сайтар сонсож, шүлэг
       хүмүүсийн уран бүтээлтэй                      тус бүрийн утга санааг сайтар
       танилцуулах                                   ойлгож дэвтэртээ тэмдэглэж
                                                     авадад багштайгаа ярилцна.
       Хайкү шүлэгний гол гол            20 минут Сурагчид 3 мөр 17 үе бүхий
       ойлголтуудыг сурагчдад өгөөд                  бүтэцтэй монгол сэтгэлгээ
       сурагчдаар байгалын тухай                     шингэсэн хайкү шүлэг зохиож
       зурагласан хайкү шүлэг                        багшдаа уншиж шалгуулна.
       зохиолгоно.
       Монгол улсад хайкү шүлэг          25 минут Сурагчид өөрийнхөө таньж
       зохиодог хүмүүсийн бүтээл, ижил               мэдэх зохиолчдын хайкү төстэй
       төстэй шүлгийг танилцуулна                    шүлэг байгаа эсэхийг ярилцаад
                                                     багштай хамтран шинэ мэдлэг
                                                     мэдээллийг бүтээнэ.
       Үнэлэх                            Хичээлд оролцсон сурагчдад оролцооны
                                         үнэлгээ өгнө.
       Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн          -үзүүлэн тараах материал
                                         - зохиолчийн зураг
                                         - сурах бичиг
Хичээл заах хэлбэр   -асуулт хариултын арга
                     - венийн диаграмын арга
                     - лекцийн арга

Гэрийн даалгавар     Гэрт “үгийн шид” эхтэй төсөөт эх зохиож
                     ирнэ үү?

More Related Content

хайкү шүлэг, хөтөлбөр

  • 1. Батлав: ЕБС-ийн тэнхимийн эрхлэгч : /............................/ Д. Баярцэцэг Хичээл №3. Хичээл заах сэдэв: Дүр дүрслэл ба хайкү шүлэг Анги : му1а,б Тк1б, Га1б Хичээлийн зорилго: Уран зохиолын дүр дүрслэл, хайкү шүлэгний онцлогийг ойлгуулахХичээлийн зорилт: - Хайкү шүлгийн онцлогийг ойлгох - Хайкү шүлэгний талаар онолын ойлголттой болгох - Хайкү шүлэгний хөгжил, төлөвшлийн талаар мэдэх - Хайкү шүлэг зохиолгож сургах Хичээлийн үйл явц Багшийн үйл ажиллагаа минут Сурагчийн үйл ажиллагаа Сурагчидтай мэндлэх, ирцийг 5 минут Багштай мэндэлнэ. Ирцийн бүртгэх мэдүүлэгг өгнө Хайкү шүлэгний үүсэл, хөгжил, чиг 15 минут Сурагчид анхааралтай сонсож, хандлагын талаар онолын мэдээлэл бичиж тэмдэглэж авна. Сурагчид өгөх өөрсдийн мэдэх зүйлээ багштай харилцан ярилцна. Японы хайкү шүлэг бичигч 15минут Сурагчид сайтар сонсож, шүлэг хүмүүсийн уран бүтээлтэй тус бүрийн утга санааг сайтар танилцуулах ойлгож дэвтэртээ тэмдэглэж авадад багштайгаа ярилцна. Хайкү шүлэгний гол гол 20 минут Сурагчид 3 мөр 17 үе бүхий ойлголтуудыг сурагчдад өгөөд бүтэцтэй монгол сэтгэлгээ сурагчдаар байгалын тухай шингэсэн хайкү шүлэг зохиож зурагласан хайкү шүлэг багшдаа уншиж шалгуулна. зохиолгоно. Монгол улсад хайкү шүлэг 25 минут Сурагчид өөрийнхөө таньж зохиодог хүмүүсийн бүтээл, ижил мэдэх зохиолчдын хайкү төстэй төстэй шүлгийг танилцуулна шүлэг байгаа эсэхийг ярилцаад багштай хамтран шинэ мэдлэг мэдээллийг бүтээнэ. Үнэлэх Хичээлд оролцсон сурагчдад оролцооны үнэлгээ өгнө. Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн -үзүүлэн тараах материал - зохиолчийн зураг - сурах бичиг
  • 2. Хичээл заах хэлбэр -асуулт хариултын арга - венийн диаграмын арга - лекцийн арга Гэрийн даалгавар Гэрт “үгийн шид” эхтэй төсөөт эх зохиож ирнэ үү?