1. УНИВЕРЗИТЕТ У НОВОМ САДУ
ПЕДАГОШКИ ФАКУЛТЕТ
СОМБОР
ПИСАНА ПРИПРЕМА ЗА ЧАС ИЗ ПРЕДМЕТА
МЕТОДИКА МАТЕМАТИКЕ
Наставна јединица:
Ментор: Студент:
Проф.др Ненад Петровић Татјана Ђорђијевски
08/11/034
Сомбор,фебруар,2010.год.
1
2. Методички оквири за обраду теме
Да би настава математике постала лакша деци , потребно је да у њој
буде више математичких игара , конкретног матријала , посматрање и
експериментисање, више очигледности , бројнији и богатији дидактички
материјали и наставна средства . Математички појмови су апстрактни ,
конкретни су само њихови модели , слике и цртежи . Деца не могу да
изграде апстрактне појмове и апстрактно мишљење ако оно не почива на
конкретним предметима и дидактичким материјалима . Само интересовање
и сопствена активност детета доводи до стварања чулног искуства ,
представа и даље изградње математичких појмова .
Принцип очигледности је средство у почетној настави математике и
треба децу постепено ослобађати од опажајног. Преко принципа
очигледности води пут од конкретног ка апстрактном , појмовном
мишљењу и првих математичких знања. Настава математике у првом
разреду мора да задовољи и остале принципе : систематичност ,
поступност , активности ученика, самосталности...Настава математике мора
бити повезана са животним ситуацијама блиским ученицима да га
заинтересују и примене стечена знања у свакодневном животу.
2
3. Памћењем имена бројева , пребројавањем и записивањем
цифрама до 10 учи се ,, АРИТМЕТИЧКА АЗБУКА''.Узастопним
бројањем ученици откривају законитост формирања низа природних
бројева.
Већина ученика на почетку првог разреда зна да броји до 100 .
Међутим , учитељи се на то не смеју ослањати јер је број један од
фундаменталних појмова у математици и у животу уопште а уједно и
сложен појам. Формирање овог појма започиње још од предшколског
узраста бирајући адекватне методе рада за њихово усвајање.
Настава математике мора бити систематична , очигледна и
приступачна ученицима , повезана са праксом и адекватно осмишљена .
Наставник треба да усмерава и потстиче и усмерава ученике на
интелектуалниу активност , усвајање појмова ,објашњавању правила и
поступака.
ПЛАНИРАЊЕ И ОРГАНИЗАЦИЈА ЧАСА
3
4. ОПШТИ ПОДАЦИ
ОСНОВНА ШКОЛА ,, Јован Jовановић – Змај“
Хајдучица
РАЗРЕД Први
СТУДЕНТ Татјана Ђорђијевски
МЕНТОР Проф. Др Ненад Петровић
МЕТОДИЧКИ ПОДАЦИ
Наставни предмет Математика
Наставна тема Природни бројеви до 100
Наставна јединица Десетице прве стотине
Тип часа: Обрада
Схватити десетицу као нову декадну јединицу
Циљ часа (1Д=10).Усвајање одговарајућих термина ( речи )
за означавању бројева и знакова за записивање
бројева
ЗАДАЦИ ЧАСА
а)Образовни задаци - Упознавање , читање и упоређивање
десетица прве стотине ;
- Бројање , читање , записивање и
упоређивање десетица и бројева до 100;
- Оспособљавање ученика за примену
усвојених математичких знања у решавању
разноврсних задатака ;
б) Васпитни задаци - Мотивисање ученика за математичке
саадржаје
- Развијање уредности , самосталности и
тачности;
- Формирање система вредности .
- Подстицање такмичарског духа;
Методе рада - дијалошка
- метода писаних радова
4
5. - илустративно-демостративна ,
- хеуристичка
Облици рада - фронтални
- индивидуализовани,
- рад у паровима
Настаавна средства - штампани матријал
- дидактички материјал
СТРУКТУРА ЧАСА
УВОДНИ ДЕО ЧАСА Бројање до десет , десетица
( 5 мин)
1) Упознавање десетица прве стотине
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА
2) Бројање десетица унапред и уназад
( 30 мин)
3) Упоређивање десетица
4) Одређивање претходне и следеће десетице
5) Игра
ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА Рад на наставним листићима – диференцирани
( 10 мин) задаци
5
6. ТОК ЧАСА
УВОДНИ ДЕО ЧАСА Мотивација : Корелација са предметом Музичка
( 5 мин ) култура . Певање песме ,, Десет љутих гусара'',
користим музику са CD-a.
- Бројање до 10 ( унапред и уназад )
Деца одговарају на следећа питања :
1) Који је најмањи број прве десетице ?
- Најмањи број прве десетице је број 1.
2) Који је највећи број прве десетице ?
- Највећи број прве десетице је број 10.
Уз примену 10 једнаких коцкица бројим до десет
ради схватања појма десетица.Прилог : слајд бр.1
Исто тако уз примену других дидактичких
материјала усвајамо десетицу .( Штапић са десет
нанизаних куглица) . Деца сама , свако на свој
штапић нижу куглице и при том броје до 10.
Нанизали су десетицу.Прилог : слајд бр.2
ГЛАВНИ ДЕО ЧАСА : 1)
( 30 мин) Упознавање десетица прве стотине
Прилог : слајд бр.: 3,4,5,6,7,8,9,10,11.
Упознавање и читање десетица прве стотине
вршићемо помоћу дидактичког материјала
( штапића са куглицама ) који деци
представља десетицу и апликацијама
наведеним на слајдовима у Power point-
y.Пошто су ученици већ усвојили појам
десетице добројавањем десетица уводимо их у
десетице прве стотине.
Постављам им питања:
- Колико штапића са нанизаним куглицама
видите на слици ?
- А колико имате куглица ? Избројите .
- Овај поступак са записивањем понављам
док их не уведем у све десетице прве
стотине ?
2. Бројање десетица унапред и уназад
6
7. Прилог ,слајд бр 12.
Деца посматрајући апликацију фронтално
броје десетице до 100 унапред и уназад.
3. Упорећивање десетица
Прилог , слајд бр.13
Постављам деци питање :
Колико овде има десетица?
Колико има више десетица ?
Колико десетица има мање ?
4. Одређивање претходне и следеће десетице
Прилог , слајд 14.
Да би деца успешно упорђивала десетице прве
стотине користим бројевну праву . Уочавамо да
су пета, четврта , трећа , друга и прва десетица
Испред шесте десетице. Кажемо да су те десетице
претходнице шестој десетици .За десетице које су
иза шесте десетице кажемо да су следбеници.
Исто тако гледјући бројеву праву са исписаним
десетицама лако уочавају и непосредне
претходнике , односно непосредне следбенике.
4. ИГРА
Ученицима су подељени картончићи на
којима су исписане десетице прве стотине.
Сваки ученик је добио једну десетицу .
Наставник на табли напише 70 . На знак
наставниа треба брзо да дођу до табле сви
ученици који имају :
1. претходну десетицу
2. мању десетицу
3. следећу десетицу
4. већу десетицу
Наставник напише на табли 30 . На знак опет
иде игра са истим захтевима.
Следећи захтев : Треба да изађу сви ученици
који имају десетице које се налазе између 40 и
7
8. ЗАВРШНИ ДЕО ЧАСА Рад на задацима – Наставни листићи са
( 10 мин ) диференцираним задацима
Сваки ученик добија задатак према својим
могућностоима и способностима. Задаци су у три
нивоа тежине. Сврха је да се утврди степен
усвојености знања на овом часу.
Прилог , 15.
ЗАКЉУЧАК
Усменим и писменим проверама , вежбањима на наредним часовима
провериће се степен усвојености предвиђених садржаја:
-Појам јединица и десетица ;
-Појам прва стотина.
Потребно је да друге наставне јединице , за које претпостављамо да
ученици теже усвајају , презентујемо на овај начин. Деца тада учење
доживљавају као игру па је мотивација за рад већа.
Овакав вид наставе је одлично прихваћен од стране ученика .
Ученици су веома заинтересовани , активни и расположени.Много брже
уочавају захтеве уз помоћ графичког приказа и анимације.
Модерна технологија поможе стварању креативних часова и
мотивише учитеље , наставнике и ученике за рад.
8