1. Тема уроку .Національний та етнічний склад населенняУкраїни.
Мета:
1. Сформувати уявлення про національний склад населення України.
2. Сприяти засвоєнню учнями понять «нація», «етнос», «національний склад
населення»
3. Розвивати вміння і навички систематизувати вивчений матеріал у
таблицях, будувати діаграми, працювати зі статичним матеріалом.
4. Виховувати повагу до всіх нації та народностей, що населяють Україну,
патріотизм, почуття національної гідності, демократичне мислення.
Тип уроку: вивчення нового матеріалу, практична робота.
Методи: виступи учнів з виконаними випереджальними завданнями
практична робота, мультимедійна презентація, робота з атласом та
картами самостійна робота.
Форми роботи: індивідуальна творча робота учнів з Інтернет- ресурсом,
колективна, групова.
План уроку.
1. Робота з головними поняттями теми.
2. Історія формування української нації (виступи учнів, з виконаними
випереджальними завданнями).
3. Огляд національних груп, проживаючих на території України
(виступи учнів, з виконаними випереджальними завданнями).
4. Виконання завдань на закріплення матеріалу.
5. Висновки.
Хід уроку.
Етапи уроку
І. Організація
навчальної
діяльності
Діяльність вчителя
Ознайомлення з темою, метою та
планом роботи.
Діяльність учнів
Починають роботу в
зошитах.
2. Фронтальна бесіда за питаннями:
ІІ.
1. Кількість населення
-46 млн чоловік
Актуалізація
2. Що впливає на кількість населення? - природній та
опорних знань
3. З чого складається природній рух?
Дати визначення.
4. Який природній приріст в Україні?
Пояснити.
5. З чого складається механічний рух?
Дати визначення.
6. Яке сальдо міграції в Україні?
Пояснити
ІІІ. Мотивація
навчальної
діяльності.
механічний рух
- смертність та
народжуваність
- від’ємний, тому що…..
- еміграція, імміграція
- від’ємне, тому що…
V.
Закріплення
VІ. Домашнє
завдання
Метод «Мікрофон»
учні приймають
участь в обговоренні
питань.
Зробити висновки.
ІV. Вивчення
нового
матеріалу.
Хто за національністю ви і ваші
батьки? Чи впливає національний
склад населення на кількість
населення у державі? На що
впливає? Навіщо вивчають
національний склад? (слайд 4)
1. Робота над головними
поняттями теми (слайд 5).
2. Історія формування
української нації (слайд 6 – 11)
3. Національний склад
населення. Огляд
національних меншин (слайд
12-22)
Виконати завдання за підручником
І гр.- проаналізуйте дані таблиці 5 ,
які зміни сталися за 70 років?
Назвіть причини.(ст. 39)
ІІ гр..- простежте динамику змін
національного складу населення
криму (таблиця 4, ст. 41)
ІІІ гр..- за картою в атласі дайте
порівняльну характеристику двох
областей: Одеської і Луганської. Як
формувався склад цих областей?
Висновок.
1. опрацювати текст підручника сторінка
36 – 41
2. вивчити поняття теми
3. підготувати презентацію за темами по
групах:
І група – ссхідна діаспора
ІІ група – західна діаспора
ІІІ група – духовна культура українського
народа.
Запис домашнього
завдання в
щоденники.
Записи в зошиті.
Виступи учнів з
випереджальними
завданнями
Учні виконують
завдання та дають
відповіді.