синонімія складнопідрядних і безсполучникових складних речень
1. Тема. Синонімія складнопідрядних і безсполучникових складних речень
Мета: поглибити в учнів поняття про складне речення, основні ознаки;
вдосконалити вміння визначати вид складних синтаксичних конструкції, будувати
схеми; розвивати вміння правильно й комунікативно доцільно висловлювати власні
думки за допомогою синонімічних відповідників різних видів складних речень; за
допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу
сприяти зацікавленню постатями вітчизняної історії, зокрема особистістю Олени
Пчілки.
Тип уроку: комбінований (поглиблення, узагальнення, систематизація знань,
розвиток практич них навичок і умінь).
Хід уроку
І. Організаційно-емоційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів.
- Пригадайте, які розділові знаки ставимо у безсполучникових складних
реченнях.
- Від чого залежить вибір розділового знака?
- Які труднощі виникають при встановленні смислових відношень між
частинами безсполучникових складних речень?
Саме явище синонімії безсполучникових складних і складнопідрядних речень
полегшує встановлення смислових відношень між частинами безсполучникових
речень, а відповідно легше ставити розділові знаки.
ІІІ. Оголошення теми й мети уроку. Формулювання очікуваних результатів
Ми повторимо і поглибимо …
Ми дослідимо…
Ми вдосконалюватимемо вміння…
«Діти – се наш дорогий скарб, се наша надія, се молода Україна». Ці слова
належать людині, яка все життя присвятила справі розвитку української культури,
невтомно й самовіддано працювала в ім’я відродження української нації. Звати цю
людину Ольга Петрівна Драгоманова (по чоловікові Косач). Псевдонім, який вона
собі обрала і під яким найчастіше друкувалася, - Олена Пчілка.
Згадаєш її ім’я - і зразу ж виникає образ невтомної трудівниці,громадської діячки,
письменниці, яка, як бджілка, зносила мед до вулика української культури.
ІV. Опрацювання навчального матеріалу у процесі виконання практичних
вправ.
Проблемне завдання. Дослідити, як впливає явище синонімії на зміст і стилістику
складнопідрядних і безсполучникових складних речень
Дослідження-трансформація Перебудуйте складні сполучникові речення у
безсполучникові. Проаналізуйте, чи змінився зміст речень. Поясніть, які розділові
знаки ви поставили.
Її творчість замовчувалася у радянські часи, адже вважалась буржуазною та
націоналістичною, незважаючи на те, що все життя Олена Пчілка прагнула
служити розквіту української мови та культури . Ольга Драгоманова-Косач була
жінкою особливою, бо була перша в Україні жінка -журналістка, перша жінка-
академік, а ще вона писала поезію, прозові твори, драми, критичні статті. Олена
Пчілка належить до родоначальників української дитячої літератури, бо її перу
належать численні поезії, казки, оповідання.
2. Із секретів синтаксису
Безсполучникові складні речення вживаються в усіх стилях мовлення, але майже
не характерні для наукового, якому властива чітка логічність, підкреслена
сполучниками сурядності й підрядності.
Вони широко вживаються у стилі художньої літератури, публіцистичному стилі та
розмовній мові, де важливу роль відіграє інтонація — один з основних засобів
їхнього емоційно-експресивного оформлення .
Пунктуаційний аналіз. Обґрунтуйте розділові знаки у поданих реченнях,
накресліть схеми. Трансформуйте речення, враховуючи явище синонімії складних
речень.
Доля не милувала Олену Пчілку, час від часу жорстоко травмувала її душу:
смерть брата й матері (1895), найстаршого сина (1903), чоловіка (1909), доньки
(1913) – все це вона мусила пережити, переболіти.
В останні роки життя Ользі Косач довелося зазнати прикрих переслідувань -
лише тяжка передсмертна недуга врятувала її від репресій. Уже приїхав по неї
“чорний ворон”, та з’ясувалося, що жінка хвора й не може ходити.
Пунктуаційний практикум. Знайдіть пунктуаційні помилки. Поясніть вживання
розділових знаків у безсполучникових складних реченнях за допомогою
пунктуаційних правил і явища синонімії СПР і БСР.
Усе більше граней відкриваємо у цій постаті і постає висновок: її треба
нерозривно ставити поруч з донькою Лесею Українкою.
Справжня патріотка, високоерудована особистість, людина принципова і здатна
на самопожертву – такою була мати Косачів.
Олена Пчілка ‒ одна з перших українських жінок-видавців:разом з Наталею
Кобринською заснувала у Львові альманах жінок-письменниць "Перший вінок".
Багатогранна діяльність Олени Пчілки була спрямована на розвиток української
культури, передусім мови – саме вона підписувала лист до міністра освіти в
Петербург про дозвіл навчати дітей українською мовою.
Коментар учителя Високоосвічена (вільно володіла як мінімум п’ятьма мовами –
авт.) Олена Пчілка, оберігаючи дітей від обрусіння, відстоює право навчання
рідною мовою, бо переконана, що “дитина, яка не п’є водичку з рідної кринички,
росте перекоти-полем. Важко потім вже в її душі виполоти чужо земний бур’ян...
Чи виросте дитина приятелем, чи ворогом України, се багато залежить од
виховання”
Пунктуаційний практикум . Розставте пропущені розділові знаки. Поясніть свій
вибір.
Олена Пчілка була не тільки талановитою письменницею і громадською діячкою, а
також талановитим педагогом, винятковою вихователькою власних дітей : їх
було шестеро і з усіх вийшли люди. Подружжя Косачів виховувало і навчало своїх
дітей самотужки: Ользі Петрівні здавалось, що школа зруйнує .її намагання
виховати дітей «в українській мові». Педагогічні принципи Олени Пчілки можуть
бути зразком для теперішніх родин ‒ діти мають рости шляхетними,
національно-свідомими, освіченими, вільними у своєму мисленні.
3. Із секретів синтаксису
Синонімічними є:
Безсполучникові складні речення з часовими, умовними, наслідковими
відношеннями між частинами та складнопідрядні речення з підрядними часу,
умови, наслідку.
Безсполучникові складні речення з причиновими й пояснювальними відношеннями
і складнопідрядні речення з підрядними з’ясувальними, означальними,
причиновими
Безсполучникові складні речення загалом більш напружені, динамічні порівняно із
сполучниковими і вживаються в розмовному і художньому стилях. А сполучникові
складні речення як більш плавні, спокійні використовуються у всіх стилях.
Безсполучникові складні речення вживаються в усіх стилях мовлення, але майже
не характерні для наукового, якому властива чітка логічність, підкреслена
сполучниками сурядності й підрядності. Вони широко вживаються у стилі
художньої літератури, публіцистичному стилі та розмовній мові, де важливу роль
відіграє інтонація — один з основних засобів оформлення їх. У літературі такий
засіб називається асиндетон.
Гляньте: сонечко сміється, в небі жайворонок в'ється,
В'ється, радісно співає — він весну вам сповіщає!
VI. Підведення підсумків уроку.
Проблемне завдання.
- Зробіть висновок, як впливає явище синонімії на зміст і стилістику
складнопідрядних і безсполучникових складних речень?
- Чи зможете ви використати інформацію, отриману на уроці, при виконанні
завдань ЗНО?
Диктант із завданням
Довгий час про неї не писали, не друкували її творів, намагалися викреслити з
історії літератури, і лише останнім часом ім’я Олени Пчілки зазвучало в шані, яку
їй давно вже мало віддати суспільство, про оновлення якого мріяла і для якого так
багато зробила письменниця. Своїм громадянським обов’язком Олена Пчілка
вважала просвітительсько-виховну роботу; багато енергії й таланту віддала справі
виховання й освіти українських дітей, «щоб не виростали вони перевертнями, щоб
звикали шанувати своє рідне». Із вдячністю і гордістю називала Леся Україна свою
матір найкращою, найрозумнішою, найталановитішою жінкою світового рівня,
а Панас Мирний, казав, що Олена Пчілка була "родюча, як земля, а робоча – як
бджола".
VIІ. Домашнє завдання.
Накресліть схеми речень, використаних у диктанті. Перебудуйте, де можливо,
речення, враховуючи явище синонімії складних речень.
VIІІ. Оцінювання роботи учнів.