1. НАВЧАННЯ ГРАМОТИ (ЧИТАННЯ)
Тема: Буква Є, є. Позначення літерою Є звука [е]в сполученні з [й] та іншими
м’якими приголосними.Опрацювання тексту «Барвисте коромисло» за
В.Сухомлинським
Мета: ознайомити учнів з буквою Є, дати поняття про її звукове значення,
удосконалювати навички звукового аналізу слів, формувати вміння читати
склади, слова та тексти з вивченою буквою, розвивати та збагачувати мовний
запас учнів. виховувати любов до слова,
Обладнання: предметні малюнки, фішки для позначення звуків, картка з
буквою Є, комп’ютерна презентація по темі.
Хід уроку.
І Організація класу
Продзвенів дзвінок
Починається урок.
Працюватимем старанно,
Щоб почути у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці.
II Оголошення теми і завдань уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
1. Казка про букву Є.
Легенький вітерець зашелестів кронами дерев і опустив на землю
букву Е, що літала разом з лелеками, лебедями на озера, а то й далеко
за море. -
-- «Е -е-е,- промовила буква Е, - тут діється щось цікаве. А де це я?»
Вона піднялася на ганок, де відпочивав звук [й], і тихенько присіла
біля нього, зітхнувши: «Е-е-е».
Звук [й] почув знайоме зітхання, прокинувся і промовив: Як добре
зазвучало - [е] ! Зі мною разом так це буде: [йе] Ми подаруємо азбуці
ще одну букву!
2. 2.Звуко – буквений аналіз слів
3.Знайомство з буквою Є На що схжа буква ( слайди)
Буква Є. Яка вона?
Наче скибка кавуна.
Кавуна маля просило,
Двічі скибку надкусило.
4. Розгляд будови літери. Друкування в «Супутнику Букваря»
5.Місце букви в азбуці
6.Сім’я букви
3. ІV. Читання складів, слів
1
2. Співставляння складів з е –є , читання слів.
ллє
синє
давнє
літнє
колишнє
-Які слова мають однакове значення? Утворіть словосполучення
3.Утвори слово
Радість – радіє
спів - ….
малюнок - ….
розум - …
4.Прочитай слова, встанови зв’язок
Євгенко Євгенія Євгенівна
Євгенко – малий. Євген –дорослий . Батько Євгенії – Євген. Євгенія по
батькові Євгенівна.
(Діти називають ім’я батька і формулюють ім’я , по батькові.)
4. Фізкультхвилинка.
V. Робота над загадкою
1. Словникова робота
Коро́мисло — дугоподібна, частіше дерев'яна палиця для ручного
перенесення вантажу, часто використовується для перенесення двох відер
води на плечі. На кожному кінці коромисло має дві ямки або металічні гачки,
за які зачіплюються відра, посередині коромисло пласкіше, для рівномірного
розподілу тиску на плече. Сучасніше коромисло має на кінцях закріплені
ланцюги, довжиною 25—30 см кожен, які на кінцях закінчуються гачками.
За допомогою коромисла можна носити два відра як на одному плечі, так і на
двох плечах, тримаючи коромисло позаду від шиї, в останньому випадку
носіння зручніше, оскільки вага розподіляється на плечі рівномірно.
Складання речень зі словом «коромисло»
2. Читання загадки учнями
3.Слово – відгадка (веселка)
4.Що спільного ?
- Що ви знаєте про веселку?
Цікаво знати
Веселка пов'язана з заломленням і відбиттям сонячного світла у водяних
краплях, зважених у повітрі. Ці крапельки по-різному відхиляють світло
5. різних кольорів, у результаті чого біле світло розкладається на спектр.
Спостерігач, що стоїть спиною до джерела світла, бачить різнобарвне
світіння, що виходить із простору по колу
Традиційно умовно виділяють сім кольорів веселки в послідовності
зменшення довжини світлової хвилі: червоний , оранжевий (помаранчевий),
жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий . Цю послідовність легко
запам'ятати за мнемонічною формулою, кожне слово якої розпочинається на
літеру, що відповідає кольору.
Наприклад:
Чапля Осінь Жде Завзято, Буде Сад Фарбувати
VІ. Робота над текстом
Короткі відомості про В. Сухомлинського
1.Словникова робота
дужих - міцних грає-виграває -виблискує
дивнеє - чудове, чудне Грім-Буревій
бризкає – розкидає ркаплі води
( Читання слів «луною» і з’ясування значень, «джмеликом», «загадкою» )
2.Читання тексту вчителем
- Про що розповідається в тексті?
3. Читання тексту учнями (вибірково)
- З чим порівнюється веселка?
- Хто тримає веселку?
Вправа «Добери пару»
хмара грає-виграває
веселка повисло
коромисло синіє
- Які дії виконує Грім-Буревій ?
Фізкультхвилинка.( Імітація рухів)
4.Читання тексту учнями «ланцюжком»
- Що говориться в тексті про те, як утворилася веселка?
5. Вибіркове читання
-Що робить веселка на небі?
- Як описується райдуга?
- Де знаходиться могутній велетень?
- Де тримає Грім-Буревій дивнеє коромисло?
VІ Розвиток з’взного мовлення
6.Робота в групах. Складання описів
І Опис веселки
ІІ Опис Грому-Буревію
6. 7.Доведи думку
Веселка –позитивне явище природи…
Грім, буревій – негативне явище пророди…
VІІІ. Підсумок
Після буль-якої негоди хмари розбігають і виходить сонечко.
Прихід СОНЕЧКА
Сонце – це джерело світла, тепла, енергії.
Під дією тепла капельки води випаровуються і веселка зникає.
А залишає хороший настрій та бажання праювати, відпочивати, дарувати
усмішку.
ІХ.Підсумок уроку.
Вправа «Усміхнись СОНЕЧКУ»
(У промінчиках завдання)
1. Скільки звуків позначає буква є ?
Після приголосного [е]
Після голосного та на початку слова [йе]
2. Розгляньте моделі слів і доберіть, якому слову відповідає кожна із них.
Грає Єва літнє
[= 0 - 0] [= 0 - = 0] [- - 0 = 0]
Барвисте коромисло
над класом повисло,
Букву є нам нагадало.
Знання міцні подарувало !!!
7. 7.Доведи думку
Веселка –позитивне явище природи…
Грім, буревій – негативне явище пророди…
VІІІ. Підсумок
Після буль-якої негоди хмари розбігають і виходить сонечко.
Прихід СОНЕЧКА
Сонце – це джерело світла, тепла, енергії.
Під дією тепла капельки води випаровуються і веселка зникає.
А залишає хороший настрій та бажання праювати, відпочивати, дарувати
усмішку.
ІХ.Підсумок уроку.
Вправа «Усміхнись СОНЕЧКУ»
(У промінчиках завдання)
1. Скільки звуків позначає буква є ?
Після приголосного [е]
Після голосного та на початку слова [йе]
2. Розгляньте моделі слів і доберіть, якому слову відповідає кожна із них.
Грає Єва літнє
[= 0 - 0] [= 0 - = 0] [- - 0 = 0]
Барвисте коромисло
над класом повисло,
Букву є нам нагадало.
Знання міцні подарувало !!!