1. Навчання грамоти (читання)
Тема: Закріплення звукового значення букви «ї».
Опрацювання тексту «Гроші України».
Мета: закріпити звукове значення вивчених букв,
удосконалювати читацькі уміння, збагатити словниковий запас,
розвивати зв’язне мовлення, розширити кругозір по темі «Гроші»,
виховувати уважність, старанність, повагу до славетних українців,
бережливе ставлення до грошей.
Обладнання: фішки для звуко-буквеного аналізу, портрети славетних
українців, ілюстрації «Історія грошей», Мультфільм «Світова історія
грошей» №1, ілюстрації купюр, колекція монет. Картки для словничка,
картки для роботи в групах «Що не можна купити за гроші»,
текстовий матеріал «Історія гривні», фішки «мудрики», аплікація вазона
«грошове дерево »
Хід уроку
І Організація класу
Привітання
Праюємо – дружно
Слухаємо – уважно
Читаємо – виразно
Відповідаємо – чітко, правильно
За роботу отримуємо матеріальне заохочення « мудрик» та безцінний скарб -
знання
ІІ Повторення вивченого матеріалу
1. Гра «Ходить буква рядами»
2. Виділення слова з мовного потоку учнів для подальшої роботи ( Україна )
3. З’ясування звукового значення букви «Ї»
4. Звуко-буквений аналіз слова «Україна»
5.Добір синонімів до слова «Україна»
Ш І Г О Р
ІІІ Оголошення теми уроку
Склади з букв слово і дізнаєшся тему уроку
IV Актуалізація опорних знань
1.Продовж речення
Гроші – це…
Гроші бувають…
Люди тридумали гроші для…
2. 2.Складання тематичного словника (записую слова, названі дітьми)
V Мотивація навчальної діяльності
VІ Вивчення нового матеріалу
1.Розповідь з елеменами бесіди
Багато років тому в людей не було грошей. Як проходили торги ви дізнаєтеся,
переглянувши мультфільм «Всесвітня історія грошей»
(Бесіда за змістом мультфільму)
Обмін товарами називається БАРТЕР
Спочатку він був хаотичний, подекуди навіть небезпечний. Згодом для обміну
почали використовувати самі необхілні та цінні речі : зерно, хутро, сіль.
Пізніше з’явилися гроші. Спочатку це були монети, а потім паперові гроші.
(Демонструю колекію срібних та мідних монет, паперові гроші)
Люди, які колекціонують монети називаються НУМІЗМАТИ
Паперові гроші – грошові білети - КУПЮРИ
На монетах і купюрах є малюнки, портрети, захисні знаки і цифри.
Цифри на грошах означають їх номінал,цінність. Якщо додати усі числа то
дізнаєшся скільки в тебе грошей . НОМІНАЛ – це вартість грошей.
Говори так : «монета номіналом 1 копійка»
« купюра номіналом 1 гривня»
VІІ Робота над текстом
1.Робота над заголовком
На уроці домінуючими є слова «гроші» , « Україна»
Утворіть словосполучення
(українські гроші, України гроші, гроші України )
Одне із словосполучень співпадає із заголовком тексту. Гроші України
2.Словникова робота ( лексична)
- Як називається грошова одиниця України?
- Чи завжди слово «гривня» означало гроші? Про це дізнаємося, прочитавши
історичну довідку
Назва «гривня» походить від прикраси з золота або срібла у вигляді обруча,
який носили на шиї (тобто — на «загривку»). Частіше за все це були м'яко
закруглені обручі, з кінцями у вигляді голівок левів, прикрашені кольоровою
емаллю.
3. В XI столітті слово "гривна" набуло іншого значення - вагового.
У Київській Русі в обігу були так звані "київські" гривни, які мали шестикутну
форму і важили 150 г срібла.
Словникова робота (орфоепічна)
лати Грузія
ларі Білорусія
ліри Росія
гривні Туреччина
долари Латвія
рублі Сполучені Штати Америки
Читання «луною», «джмеликом», вибірково.
3.Послухайте текст і доберіть загальну назву до групи слів
Читання тексту вчителем
4. Узагальнення груп слів
Лати, ларі, ліри, гривні, долари, рублі – це гроші.
Грузія, Білорусія, Росія, Туреччина, Латвія, Сполучені Штати Америки – це
держави.
5.Читання тексту учнями.
6. Вправа «Добери пару»
Держава – гроші (показую купюри)
7.Вибіркове читання
Що зображено на українських гривнях?
8.Музей «Славетні українці»
(На частині дошки портрети видатних синів і дочок України.)
- Про кого вам відомо?
- Що ви знаєте про цих героїв?
(Стисло доповнюю знання учнів інформацією)
На українських гривнях портрети поетів, письменників, князів, гетьманів.
Добір купюр.
На купюрі номіналом 5 гривень зображений гетьман Богдан Хмельницький.
На купюрі номіналом 2 гривні зображений київський князь Ярослав Мудрий
- Хто зображений на купюрі номіналом 10 грривень?
- Хто зображений на купюрі номіналом 100 грривень?
4. Зауваж і правильно вживай!
Дві гривні.
Десять гривень.
9. Вправа «Вибір думки»
Чи головне в житті гроші?
ТАК НІ
10.Робота в групах «Чого не купиш за гроші»
Підкресліть правильну відповідь.
І група Зошит, знання, цукерки, щастя, хліб, здоров’я, автомобіль, успіх.
ІІ група Повага, одяг, родина, будинок, доброта, книги, дружба, золото.
ІІІ група Воля, кінь, мудрість, килим, розум, комп’ютер, віра, торт, сім’я.
VІІІ Підсумкова бесіда
- Яку тему розкривали?
- Що цікавого дізналися?
- Якими словами доповнили словник?
ІХ Вір або перевір
Прикмети і гроші
- Гроші люблять тишу. Крик і суперечки не притягують гроші.
- Не можна свистіти в приміщенні. Це змітає все з дому.
- Гроші ображаються і не приходять туди, де з ними поводяться неакуратно.
Розправляйте купюри і кладіть їх в гаманець обличчям догори.
- Паперові гроші кладіть окремо від мідних.
- Крадені та знайдені гроші не приносять прибутку.
- Намагайтеся бути завжли в гарному настрої. Гроші люблять оптимістів і
гумористів.
- Посадіть грошове дерево і доглядайте за ним. Цей вазон прикрасить ваш
дім , допоможе залучити у ваше життя гроші.
Пам’ятайте!
Що більше віддаєте, то більше отримуєте. Не шкодуйте грошей якщо вони
можуть подарувати щастя вам і оточуючим.
Х Підсумок уроку
За роботу на уроці ви отримали матеріальне заохочення « мудрики» Ви стали
багатші? Чи готові мої учні поділитись своїм заробітком?
Діти прикрашають аплікацію вазона «грошове берево» « мудриками»
А що залишилося у вас? Безцінний скарб - знання.
Збагачуйтесь не тільки матеріально, а й духовно, розумово, морально.
Отримуйте знання, набувайте умінь, навичок і не робіть багатство ціллю свого
життя.