Презентация от октомври 2010 за семинара "Съдържание за уеб". Разказва за това как да направим уеб съдържанието си -- текст, картинки, видео -- по-ползваемо, по-лесно за употреба, по-разбираемо.
1 of 31
More Related Content
Ползваемо уеб съдържание
1. Ползваемост на уеб съдържаниетоГеорги Варзоновцевhttp://mchell.net@georgivarСъдържание за уеб7 октомври 2010
17. Интро текст: АнонсиОбразователна програма за всички, които искат да променят кариерата си и да потърсят развитие в зелени сектори
18. ИзреченияДеятелен вместо страдателен залогДеятелен залогКомпанията започна проект за понижаване на разхода на енергия.Страдателен залогПроект за понижаване на разхода на енергия беше започнат от компанията.
19. ИзреченияПредлагаме ви няколко полезни трика за подготовка на повърхността. С тях ще постигнете и желания резултат, и освежаващ ефект.
20. АбзациПрез 2008г. GLOBUL с помощта на ЕС инвестира над половин милион лева в обучение на служителите си с цел повишаване на ефективността при обслужване на клиенти и постигане на тяхната по-висока удовлетвореност. Освен стремежът за по-качествено обслужване на клиентите, през 2008г. компанията започна дългосрочен проект, целящ опазване на околната среда. За първи път, българска телекомуникационна компания предлага дългосрочен план от мерки и инициативи, насочени към намаляване на въздействието от дейността й върху околната среда, насърчаване на рециклирането и повторната употреба на мобилни устройства и за подкрепа на обществени проекти в тази насока.GLOBUL инвестира над половин милион лева в обучение на служителите си. Целта бе да се повиши ефективността на обслужване на клиентите, за да са по-удовлетворени от компанията. Проектът се разви през 2008 с подкрепата на ЕС. През 2008 започна дългосрочен проект, целящ опазване на околната среда. За първи път българска телекомуникационна компания предлага дългосрочен план от мерки и инициативи за:намаляване на въздействието от дейността й върху околната среда,
25. СписъциЗа да изтеглите пари от банкомат:Вкарайте картата в банкоматаВъведете ПИН кодИзберете сумата, която искате да изтеглитеВземете паритеВземете бележкатаДините ни са:кръгли
28. сочниЧислаАтентати в ИракСлед нападение на сепаратисти в Северен Ирак бяха убити сто и петдесет души,а други 200 са ранени.Атентати в ИракСлед нападение на сепаратисти в Северен Ирак бяха убити 150 души, други 200 са ранени.
30. ВидеоКратки – до 2-3 минутиПоказват последователност от действия / процесНай-добре за помощ и уроциГоворещите глави са скучни и трябва да се избягват
31. Празно пространствоДава настроението – наблъскано или семплоПодпомага преглеждането на информациятаВоди погледаПодсказва връзки между отделни елементи
32. ТествайтеУеб съдържанието никога не е готовоПравете непрекъснати промени и нови варианти и ги тествайтеGoogle Website Optimizer безплатно онлайн тестване на различни вариантиhttp://www.google.com/websiteoptimizer
33. Накратко:Предварително проучване за аудиторията – какво търсят, как го търсятВажната информация се предава в началотоКратко и ясноЗаглавия и подзаглавия, които накъсват и обобщават съдържаниетоКратки изречения в деятелен залогСписъци за изброяванеЛинкове със смислен и описателен текстКратки абзаци, които обясняват една тема / идеяКартинки, свързани със съдържанието; допълват го.Видеа: кратки и показват последователност от действия, която няма как да се опише в текстВнимателно с форматирането.
Ползваемостта е качествена характеристика, която оценява колко лесни за използване са потребителските интерфейси.Има много други важни качествени характеристики. Ключова характеристика е ползата, която има отношение към функционалността на дизайна: прави ли това, от което имат нужда потребителите? Ползваемостта и ползата са еднакво важни: няма особено значение ако нещо е лесно, но не върши каквото искате. Не е добре и когато хипотетично системата може да направи, каквото ви трябва, но вие не можете да го накарате да се случи, защото потребителският интерфейс е прекалено сложен.
За пари.За да накараме хората да купят („купят“) нещо от нас.Трябва да си изясним какво се оптиваме продадем – много добре да разбираме същността му, за да можем да го обясним (ако можеш да обясниш на баба си, значи знаеш какво е)
Маркетинговите персони не вършат работа.Трябва да знаем за кого създаваме съдържание:Какви са нуждите му?Какво го мотивира?Какво знае предварително?Персоните са много полезен инструмент, защото дават човешки вид на целевата аудитория (вместо да говорим за мъже от 30 до 40) говорим за съседа Гошо от горния етаж.
Чак след като си изясним защо, за кого и какво съдържание трябва да създадем трябва да почнем да си отговаряме на въпроса как да го създадем. Само по този начин то ще отговаря и на нашите бизнес цели, и на нуждите на потребителите.
Къде гледат хората:Менюта, заглавия, картинки, линкове, списъци, особено форматиране. Рядко банери или неща, които приличат на банери.Хората не преглеждат цялата страница. Никога. Дори когато са сигурни, че това, което търсят е на страницата и оглеждат всичко „внимателно“ пак не виждат всичко (синдрома на бутилката кетчуп в хладилника).Хората не четат, а сканират за нещо, което ще им се стори интересно: търсят разликата – особено форматиране (заглавия), картинки, цифри, линкове.F-образния шаблон за четене е показан на картинката – първо заглавието, първите няколко абзаца и колкото по-надолу, толкова по-малко погледи.
Когато браузват хората са като хищници. Търсят и най-малката следа, която ще ги отведе до плячката (информацията, която търсят). Също както акулите в морето могат да се ориентират от огромно разстояние по капка кръв.
Като знаем къде и как гледат хората и защо така правят можем да оптимизираме начина по който представяме съдържанието си така, че да е максимално ефективно.Когато пишете за уеб трябва да забравите почти всичко, което сте научили в учище за писането (правописът и граматиката не).Стандартният начин за писане (увод, изложение, заключение) е да се натрупват факти и доказателства, постепенно докато може да се направи някакъв категоричен извод. Това изисква много четене преди човек да стигне до извода (обикновено е накрая).
В уеб е точно обратното. Най-важното трябва да е в началото. Журналистите имат похват наречен „обърната пирамида“. Зародил се е в средата на 18-ти век, когато основно средство за предаване на информация бил телеграфът. Телеграфът обаче имал свойството да прекъсва. И съответно ако един репортер почне репортажа си с маловажната информация, важното може и да не стигне до редактора. Със съвременните хора проблемът е същят. Те имат прекалено много работа, бързат и могат да прекъснат връзката си с вашия сайт по всяко време.
Прости думи – възприемат се по-лесно от по-слабо образовани хора и от хора, които преглеждат много бързо.Използвайте кратки, често срещани и които не можеш да объркаш с друга дума, защото звучат / изглеждат подобноДа се избягва жаргон – вътрешнозаводски хумор, термини от индустриятаДа се избягва маркетинговия език – имена на марки вместо истинксите имена на нещата, въздухарски прилагателни, които не носят смисъл.
Около 50 символа би трябвало да са достатъчниПредават смисъла на съдържаниетоТрябва да имат смисъл и самостоятелно – извадени от контекстаИзберете 5-6 ключови думи – питайте се кои думи биха използвали хората, които търсят това, което им предлагатеИзбягвайте съкращения, защото хората изписват целите думи в търсенетоИзбягвайте играта на думи и метафориАко се затруднявайте – намерете извода от цялото нещо и се опитайте да го синтезирате в 5-6 думи.
Хората обикновено пропускат бла бла текста, за да намерят съдържание, с което могат да взаимодействат или да получат конкретна информация (списъци с характеристики на продукти, факти, линкове). Най-лошият вид бла бла текст е този, който просто не казва нищо и служи само за пълнеж. Можете спокойно да го елиминирате и да сложите препратки към истинското съдържаниеhttp://www.useit.com/alertbox/intro-text.html
Информират хората 1) за какво е страницата и 2) защо ще им е полезна преди да отидат на нея или преди да я прочетат цялатаКогато са в списък с линкове им помагат да направят разлика между отделните странициКогато са в началото на страницата помагат да се осигури контекст за съдържаниетоКратки, конкретни – едно, две изреченияИзползвайте ключови думи, за да засилите ефекта от заглавието
Децата първо учат съвсем прости схеми на речта – „кой направи това?“ „Петелът изкукурига“.Това е естесвеният начин, по който говорят хората.Не е необходимо човек първо да го обърне в съзнанието си, за да го направи на езика, който използва в ежедневието.
Разказвайте една тема или идея на абзац. Отговаряйте на един въпрос.Идеята трябва да се обясни още в първото изречение от абзаца, защото в случай, че хората просто преглеждат страницата, могат и да не стигнат до второто. Достатъчни са две-три изречения за абзац. Дългите абзаци изглеждат като тухлена стена – на никого не му е приятно да се сблъска с нея. Кратките абзаци правят текста да изглежда по-лек и съответно, написаното по-просто.
Подзаглавията водят читателя през съдържанието като му показват предварително какво има във всяка подсекция.Подпомагат сканирането – човек разбира за какво става въпрос в текста без да го чете в детайли и може направо да прескочи до частта, която го интересуваПодзагалвията трябва да се отличават от текста.
Удебеляване, промяна на цвета – за да акцентирате върху нещо наистина важно.Използвайте внимателно – прекалено честото акцентиране намалява ефекта, създава визуален шум. Ако искате да акцентирате въвху много неща осмислете внимателно текста си.Не използвайте никога подчертаване за нещо различно от линкове. Никога не правете текст да изглежда като линк ако не е.Не разчитайте само на цвета, защото някои хора / устройства не виждат / разпознават дадени цветове и ако се опитвате да комуникирате нещо важно може да останете неразбрани.
Привличат вниманиетоПодпомагат сканиранетоУвеличават бялото пространствоСъкращават текстаСъздават връзки между отделните подточкиПоказват последователност или важност
Използвайте числа вместо изписване с думи (5 вместо „пет“)Числата изглеждат различно от думите и затова привличат вниманието. Обикновено числата са факти, а хората обичат факти, когато търсят информация.