ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Художественият текст Български език ЗИП ІV клас
Кои текстове са художествени? Художествени са текстовете на приказките, създадени от писатели, на разказите и стихотворенията, на повестите, романите, пиесите. Този дял от литературата се нарича  художествена литература .
В художествените текстове са изобразени случки с герои, картини, човешки преживявания и размисли. В тях винаги има  измислица , която понякога изглежда правдоподобна, друг път е фантастична. Но дори и най-невероятните неща са представени така, че да повярваме в тяхната истинност.
Знаем, че Малкият принц, Ян Бибиян и Карлсон са измислени герои, но можем да си ги представим като действителни. Сигурни сме, че Изумруденият град не съществува, но тайно се надяваме някога да го посетим.
Да си припомним приказката  “За да имаш приятели” от Йордан Радичков. Ясно е, че в действителност не е възможно да живее такова дърво, което да страда, че няма приятели и да се стреми да ги спечели. Цялата тази история е измислена. Но тя ни води към истината, че за да имаме приятели, трябва да знаем как да ги спечелим и задържим, трябва да им предлагаме обич, съчувствие, закрила.
Как да откриваме  темата  на художествен текст Всеки текст има своя  тема . Темата е това, за което става въпрос в текста. Темата на художествения текст поставя въпрос, свързан с живота на човека: приятелството, трудолюбието, обичта, подвига, отношението към природата, знанието, свободата и т.н.
Как да откриваме  основната мисъл  на художествен текст Ако темата е въпросът,  основната мисъл  е отговорът на този въпрос. Това е главната истина, до която стигаме, когато четем или слушаме един художествен текст. Основната мисъл се съдържа в цялостния текст – от началото до края.
Темата и основната мисъл правят художествения текст цялостен и завършен. Когато го четем, имаме чувството, че е казано точно това, което трябва да се каже, и точно толкова, колкото трябва.
Основни разновидности на художествения текст
Повествование Разказ за случки и събития, за действията на героите и отношенията между тях.
Описание Описания на природна картина, външен вид на героя, обстановка, предмет. Описанията могат да обхванат целия текст или да се вместват в повествователни текстове. “ Левски имаше ръст среден, тънък и строен; очи сиви, почти сини; мустаци червеникави, коса руса, лице бяло, околчесто и изпито от непрестанната мисъл и бдение, но което се оживяваше от една постоянна и естествена веселост! “
Разсъждения В художествения текст можем да открием и разсъждения. Припомнете си как разсъждава Мечо Пух, след като е дочул бръмчене откъм дъба. Мечето седна под дървото, сложи глава между двете си лапи и започна да мисли: "Преди всичко - каза си то - това бръмчене значи нещо. Не може да има бръмчене само току-тъй - бръм... бръм... - без да значи нещо. Щом има бръмчене - значи някой бръмчи. А единствената причина да издаваш такъв звук, доколкото знам, е защото си пчела." После мисли още дълго и си каза: "А единствената причина да си пчела - доколкото знам - е да правиш мед!" То се изправи развълнувано. - А единствената причина да се прави мед е, за да мога аз да го ям!
Домашна работа Изберете откъс от своя любима приказка и определете: тема и основна мисъл на текста вид на текста – повествование, описание или разсъждение
Йорданка Първанова СОУ “Любен Каравелов” -Димитровград

More Related Content

Художественият текст

  • 2. Кои текстове са художествени? Художествени са текстовете на приказките, създадени от писатели, на разказите и стихотворенията, на повестите, романите, пиесите. Този дял от литературата се нарича художествена литература .
  • 3. В художествените текстове са изобразени случки с герои, картини, човешки преживявания и размисли. В тях винаги има измислица , която понякога изглежда правдоподобна, друг път е фантастична. Но дори и най-невероятните неща са представени така, че да повярваме в тяхната истинност.
  • 4. Знаем, че Малкият принц, Ян Бибиян и Карлсон са измислени герои, но можем да си ги представим като действителни. Сигурни сме, че Изумруденият град не съществува, но тайно се надяваме някога да го посетим.
  • 5. Да си припомним приказката “За да имаш приятели” от Йордан Радичков. Ясно е, че в действителност не е възможно да живее такова дърво, което да страда, че няма приятели и да се стреми да ги спечели. Цялата тази история е измислена. Но тя ни води към истината, че за да имаме приятели, трябва да знаем как да ги спечелим и задържим, трябва да им предлагаме обич, съчувствие, закрила.
  • 6. Как да откриваме темата на художествен текст Всеки текст има своя тема . Темата е това, за което става въпрос в текста. Темата на художествения текст поставя въпрос, свързан с живота на човека: приятелството, трудолюбието, обичта, подвига, отношението към природата, знанието, свободата и т.н.
  • 7. Как да откриваме основната мисъл на художествен текст Ако темата е въпросът, основната мисъл е отговорът на този въпрос. Това е главната истина, до която стигаме, когато четем или слушаме един художествен текст. Основната мисъл се съдържа в цялостния текст – от началото до края.
  • 8. Темата и основната мисъл правят художествения текст цялостен и завършен. Когато го четем, имаме чувството, че е казано точно това, което трябва да се каже, и точно толкова, колкото трябва.
  • 9. Основни разновидности на художествения текст
  • 10. Повествование Разказ за случки и събития, за действията на героите и отношенията между тях.
  • 11. Описание Описания на природна картина, външен вид на героя, обстановка, предмет. Описанията могат да обхванат целия текст или да се вместват в повествователни текстове. “ Левски имаше ръст среден, тънък и строен; очи сиви, почти сини; мустаци червеникави, коса руса, лице бяло, околчесто и изпито от непрестанната мисъл и бдение, но което се оживяваше от една постоянна и естествена веселост! “
  • 12. Разсъждения В художествения текст можем да открием и разсъждения. Припомнете си как разсъждава Мечо Пух, след като е дочул бръмчене откъм дъба. Мечето седна под дървото, сложи глава между двете си лапи и започна да мисли: "Преди всичко - каза си то - това бръмчене значи нещо. Не може да има бръмчене само току-тъй - бръм... бръм... - без да значи нещо. Щом има бръмчене - значи някой бръмчи. А единствената причина да издаваш такъв звук, доколкото знам, е защото си пчела." После мисли още дълго и си каза: "А единствената причина да си пчела - доколкото знам - е да правиш мед!" То се изправи развълнувано. - А единствената причина да се прави мед е, за да мога аз да го ям!
  • 13. Домашна работа Изберете откъс от своя любима приказка и определете: тема и основна мисъл на текста вид на текста – повествование, описание или разсъждение
  • 14. Йорданка Първанова СОУ “Любен Каравелов” -Димитровград