ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
 ТУКУБАЕВА ТОЛКЫН ТОЛЕУХАНОВНА
Бастауыш сынып мұғалімі, 20 жыл, жоғары, ІІ деңгей
 Бастауыш сынып
 Өскемен қаласы әкімдігінің «А. Байтұрсынов атындағы
№ 20 орта мектебі» КММ
Түсінік хат
 М. Қабанбай «Сурет салғым келмейді»
 «Мәуелі бақ» тарауының 19 – сабағы
 Жаңа материалды меңгерту сабағы, бірлескен оқу
 М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен таныстыру.
Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын тұжырымдауға, дәлелдеуге,
түйіндей білуге, сараптай білуге жетелеу.
 Табыс критерийлері:
- шығарманыңмағынасын түсінеді (толық, толық емес)
– басқа топ мүшелеріне жеткізуі (өте жақсы, жақсы, жеткізе алмады)
– хат жазу (мағынасы ашылды, толық емес)
-өлең жолдары (құрылысы жақсы, ортатөмен)
 Жаңа әдіс – тәсілдерді сабақ барысындатиімді пайдалана отырып,
оқушылардыңбілім, білік, дағдыларындамыту.
- С. Рахметова, Т. Әбдікәрім, Р. Базарбекова«Әдебиеттік оқу» 4 сынып
- «Әдебиеттік оқу» оқыту әдістемесі 4 сынып
- ОрақоваА.Ш. ЖартыноваЖ.А. т.б. «Интерактивті оқыту әдісін
қолданып сабақты жоспарлаужәне басқару».
 Интербелсенді тақта, интернет беттері (YouTube видеоролик)
Сабақ барысы
Түрткі
(сұрақ,
тапсыр
ма,
жағдаят)
Ба
ға
лау
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың
іс-әрекеті
Психоло
гиялық
ахуал
Оқушыларды ұйымдастырады,
жағымды ахуал қалыптастырады.
-Шеңберге тұрайық,
достарымызбенқолұстасайық! Бір-
бірімізге қарап күлкімізді
сыйлайық!
Қол алысып, қәне, біз,
Достасайық бәріміз.
Айтарым бар сендерге,
Тез тұрыңдар шеңберге.
– Балалар, бір-біріміздің
қолымыздан ұстап, алақан арқылы
Оқушылар шеңберде
жиналып, мұғаліммен
бірге бүгінгі сабаққа
сәттілік тілейді.
Қандай жақсы бір
тұру,
Достарменен бір
жүру!
Қандай жақсы дос
болу!
Сабақтың
тақырыбы
М. Қабанбай.Суретсалғым келмейді.
Мақсаты М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен
таныстыру. Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын
тұжырымдауға, дәлелдеуге, түйіндей білуге, сараптай
білуге жетелеу.
Оқушылар үшін
оқу нәтижелері
– шығармамен танысады, мағынасынтүсінеді;
– өз ойларын ашық айта алады;
– мәтіндегі негізгі ойды анықтай отырып, өз ойларын
дәлелдейді.
Негізгіидея «“Ана” – әрбір адамның жарық дүниедегіең жақыны,
жанашыры, қадірлісі, қамқоршысы ақ сүтін беріп,
аялаған, жанын да аямаған ардақтысы.»
Сабақта
қолданылатын
материалдар
Оқулық, автордың суреті және шығармалары, флипчарт,
маркерлер, топқа бөлуге қажетті материалдар
презентация
Оқыту әдістері Бірлескен оқу, ПСМТ әдісі, синквейн
Дерек көздері Оқулық, интернет беттері
жүректің жылуын сезініп, үйренген
қандай тамаша, қандай қуаныш!
Топқа
бөлу.
Үй
тапсыр
масын
тексеру
Топқа бөледі. (таңдаған суреттері
бойынша)
2.Осы өлеңнен қандай ой
түйдіңдер?
3. «Мен таңдаған мамандық...»
рөлдік ойын
таңдап алу арқылы
топқа бөлінеді.
1.Мәнерлеп оқу.
2.Ойларын айтады.
3.Өздері үйден
дайындап келген
мамандық иесіне еніп
ойнайды.
Қызығу
шылық
ты ояту
Жұмбақ жасыру.
1. Сансыз ойлар бетiнде,
Сайрап жатыр бар тiлде.
Қажетпiн мен әр күнде,
Өшпейдi бiр әрпiм де.
2. Қабы сояу,
Дiнi – бояу.
(Тақтадан жауаптарының суреттері
шығып тұрады: қағаз, бояулар,
қарындаштар.)
-Мына құралдар қай мамандық
иесіне қажет?
-Суретші деген кім?
-Суретшілерден кімдерді
білесіңдер?
Ой жинау.
-Кімге сурет салған ұнайды?
-Салған суреттерің өздеріңе
әрқашанда ұнайды ма?
-Өз жұмыстарың ойдағыдай болу
үшін не істеу керек?
-Әр адам суретші бола алады ма?
-Ол үшін қандай қасиеттер болу
керек?
«Кластер»
-Жұмбақтарды
шешеді.
-Сұрақтарға жауап
береді.
-Өз ойларын айтады.
Сурет өнері.
Қазақ бейнелеу өнері, ұлттық көркем
мәдениеттің бір бөлігі. Ал Қазақстан
бейнелеу өнері осы өлкедегі бейнелеу
өнері шеберлерінің шығармашылығы
олардың шығармаларынан құралады.
Қазақ суретшілері график, кескіндеме
шебері, сәндік қолданбалы өнермен
айналысатын суретшілер, мүсінші және
дизайн туындыларын жасайтын
суретшілер болып бірнеше топқа
бөлінеді.
Қазақ бейнелеу өнерінің қайсы түрі
болмасын тарихи, тұрмыстық, әскери,
анималистік және т.б. жанрларға
бөлінеді. Сонымен қатар графика,
кескіндеме шығармаларының кейбірі
натюрморт, пейзаж жанрларына жатады.
Қазақстан бейнелеу өнері
шығармаларының тақырыптары сан
алуан. Олар: «Ежелгі қазақ елінің салт
дәстүрі», «Ұлттық ойындар», «Айтыс
өнері», «Ұлттық киім», «Үй жиһаздары»,
«Азамат соғысы», «Қазан төңкерісі»,
«Ұлы Отан соғысы», «Ана образы»,
«Тарихи тұлғалар бейнелері», «Қазіргі
еңбек, өнер, әдебиет, музыка, ғылым,
қоғам қайраткерлерінің образы» деген
ауқымды мазмұнды қамтиды.
Қазақстан бейнелеу өнерінің негізін
қалаған көптеген суретшілеріне
республикадағы сіңірген еңбегіне қарай
«Қазақстан Республикасының Халық
суретшісі», «Қазақстанның еңбек сіңірген
өнер қайраткері» атақтары берілген.
ҚР суретшілері:
Ағамсалы Дүзелханұлының, Айша
Ғалымбаеваның, Әбілхан Қастеевтің,
Гүлфайрус Ысмайылованың, Нелли
Бубенің, Евгений Сидоркиннің,
Молдахмет Кенбаевтің, Орал
Таңсықбаевтің, Серік Тайыновтың түрлі
тақырыптардағы шығармалары
бейнеленген. Олар өте әдемі және
байқасаңдар әр түрлі тақырыптарда
салынған.
(Видеоролик «Қазақстан суретшілері»
көрсету.)
«Кластер» құрады.
Мағұлматты
тыңдайды, өз
білетіндерін ортаға
салады.
Мағына
ны тану
-автор
туралы
түсінік;
-мәтінмен
танысу;
-мәтін
мазмұнын
а қатысты
сұрақтарғ
а жауап.
Өзін
-өзі
баға
лау
(бас
бар
мақ
әдісі
ар
қы
лы)
Топ
тар
да
ғы
өза
ра
баға
лау
(бағ
дар
шам
ар
қы
лы)
І.Мақсат қою
Біз бүгін М. Қабанбайдың
«Сурет салғым келмейді» әңгімесін
оқып, танысамыз. Әңгіменің
тақырыбын ашып, оны өз
ойымызбен аяқтаймыз.
ІІ.Автор туралы
мәлімет.
Марат Қабанбай
(1948-2000) - қазақ
жазушысы,
журналист һәм көсемсөз шебері.
1948 жылы Шығыс Қазақстан
облысында туған. Шығармалары:
«Сары самауыр», «Бәрін,бәрін
білгім келеді», «Жұмбақ қыз»,
«Бақбақ басы толған күн».
ІІІ. Мәтінмен танысу
«ДЖИГ-СО» оқыта үйрету ойыны
арқылы мәтінмен танысуды
ұсынады.
Автор туралы
мағұлмат алады.
Қысқаша дәптерге
жазады.
Мәтінмен танысады.
«ДЖИГ-СО» оқыта
үйрету ойыны арқылы
мәтінмен танысады.
Әр топ мәтінге
қатысты 3 сұрақтан
дайындайды. Топтар
өзара бір-бірінің
сұрақтарына жауап
береді.
Сергіту
сәті
Өлең жолдарынаяқтауды ұсынады:
Сурет салам - гүл саламын,
«Гүлге толып тұрса алаңым».
Сурет салам - күн саламын,
«Күндей күліп тұрса маңым».
Сурет салам - қала саламын,
.............................................................
Сурет салам - Ана саламын,
.............................................................
.............................................................
Өлең жолдарын
аяқтайды. (ауызша)
Ой
толғаныс
Топ
тар
дың
өза
ра
баға
ла
уы
Иша
ра
ар
қы
лы
баға
лау
-Негізгі салмақ ИДЕЯ-ға
(зерттеушілік әңгіме)
- «Автор орындығы» әр топтан
үздік ойды ортаға салуды ұсынды.
Топта талдайды,
ПСМТ әдісі (Позиция-
Себеп-Мақсат-
Талқылау)
Әңгімені өз ойымен
аяқтайды.(автор
ретінде сезінеді)
Синк
вейн
«Екі
жұл
дыз,
бір
ті
лек»
ар
қы
лы
-Ержанға хат жазуды және
синквейн құрастыруға тапсырма
береді.
(Видеоролик «Ана туралы»)
-1 және 2 топ: Ержанға
хат жазады.
3 топ: «АНА»
тақырыбына 5 жолды
өлең құрастырады.
Қорытынды жасайды.
Үйге
тапсыр
ма
Үйге тапсырма береді.(оқу,
мазмұндау, топтар тапсырмамен
алмасады)
Күнделіктеріне
жазады.
Рефлек
сия
Кері
байла
ныс
«Бес саусақ әдісі» Оқушылар өз ойларын
жазады.

More Related Content

м. қабанбай. сурет салғым келмейді

  • 1.  ТУКУБАЕВА ТОЛКЫН ТОЛЕУХАНОВНА Бастауыш сынып мұғалімі, 20 жыл, жоғары, ІІ деңгей  Бастауыш сынып  Өскемен қаласы әкімдігінің «А. Байтұрсынов атындағы № 20 орта мектебі» КММ
  • 2. Түсінік хат  М. Қабанбай «Сурет салғым келмейді»  «Мәуелі бақ» тарауының 19 – сабағы  Жаңа материалды меңгерту сабағы, бірлескен оқу  М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен таныстыру. Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын тұжырымдауға, дәлелдеуге, түйіндей білуге, сараптай білуге жетелеу.  Табыс критерийлері: - шығарманыңмағынасын түсінеді (толық, толық емес) – басқа топ мүшелеріне жеткізуі (өте жақсы, жақсы, жеткізе алмады) – хат жазу (мағынасы ашылды, толық емес) -өлең жолдары (құрылысы жақсы, ортатөмен)  Жаңа әдіс – тәсілдерді сабақ барысындатиімді пайдалана отырып, оқушылардыңбілім, білік, дағдыларындамыту. - С. Рахметова, Т. Әбдікәрім, Р. Базарбекова«Әдебиеттік оқу» 4 сынып - «Әдебиеттік оқу» оқыту әдістемесі 4 сынып - ОрақоваА.Ш. ЖартыноваЖ.А. т.б. «Интерактивті оқыту әдісін қолданып сабақты жоспарлаужәне басқару».  Интербелсенді тақта, интернет беттері (YouTube видеоролик)
  • 3. Сабақ барысы Түрткі (сұрақ, тапсыр ма, жағдаят) Ба ға лау Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Психоло гиялық ахуал Оқушыларды ұйымдастырады, жағымды ахуал қалыптастырады. -Шеңберге тұрайық, достарымызбенқолұстасайық! Бір- бірімізге қарап күлкімізді сыйлайық! Қол алысып, қәне, біз, Достасайық бәріміз. Айтарым бар сендерге, Тез тұрыңдар шеңберге. – Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы Оқушылар шеңберде жиналып, мұғаліммен бірге бүгінгі сабаққа сәттілік тілейді. Қандай жақсы бір тұру, Достарменен бір жүру! Қандай жақсы дос болу! Сабақтың тақырыбы М. Қабанбай.Суретсалғым келмейді. Мақсаты М. Қабанбай туралы мағұлмат бере отырып, мәтінмен таныстыру. Мәтіннің мағынасынашу. Өз ойларын тұжырымдауға, дәлелдеуге, түйіндей білуге, сараптай білуге жетелеу. Оқушылар үшін оқу нәтижелері – шығармамен танысады, мағынасынтүсінеді; – өз ойларын ашық айта алады; – мәтіндегі негізгі ойды анықтай отырып, өз ойларын дәлелдейді. Негізгіидея «“Ана” – әрбір адамның жарық дүниедегіең жақыны, жанашыры, қадірлісі, қамқоршысы ақ сүтін беріп, аялаған, жанын да аямаған ардақтысы.» Сабақта қолданылатын материалдар Оқулық, автордың суреті және шығармалары, флипчарт, маркерлер, топқа бөлуге қажетті материалдар презентация Оқыту әдістері Бірлескен оқу, ПСМТ әдісі, синквейн Дерек көздері Оқулық, интернет беттері
  • 4. жүректің жылуын сезініп, үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш! Топқа бөлу. Үй тапсыр масын тексеру Топқа бөледі. (таңдаған суреттері бойынша) 2.Осы өлеңнен қандай ой түйдіңдер? 3. «Мен таңдаған мамандық...» рөлдік ойын таңдап алу арқылы топқа бөлінеді. 1.Мәнерлеп оқу. 2.Ойларын айтады. 3.Өздері үйден дайындап келген мамандық иесіне еніп ойнайды. Қызығу шылық ты ояту Жұмбақ жасыру. 1. Сансыз ойлар бетiнде, Сайрап жатыр бар тiлде. Қажетпiн мен әр күнде, Өшпейдi бiр әрпiм де. 2. Қабы сояу, Дiнi – бояу. (Тақтадан жауаптарының суреттері шығып тұрады: қағаз, бояулар, қарындаштар.) -Мына құралдар қай мамандық иесіне қажет? -Суретші деген кім? -Суретшілерден кімдерді білесіңдер? Ой жинау. -Кімге сурет салған ұнайды? -Салған суреттерің өздеріңе әрқашанда ұнайды ма? -Өз жұмыстарың ойдағыдай болу үшін не істеу керек? -Әр адам суретші бола алады ма? -Ол үшін қандай қасиеттер болу керек? «Кластер» -Жұмбақтарды шешеді. -Сұрақтарға жауап береді. -Өз ойларын айтады.
  • 5. Сурет өнері. Қазақ бейнелеу өнері, ұлттық көркем мәдениеттің бір бөлігі. Ал Қазақстан бейнелеу өнері осы өлкедегі бейнелеу өнері шеберлерінің шығармашылығы олардың шығармаларынан құралады. Қазақ суретшілері график, кескіндеме шебері, сәндік қолданбалы өнермен айналысатын суретшілер, мүсінші және дизайн туындыларын жасайтын суретшілер болып бірнеше топқа бөлінеді. Қазақ бейнелеу өнерінің қайсы түрі болмасын тарихи, тұрмыстық, әскери, анималистік және т.б. жанрларға бөлінеді. Сонымен қатар графика, кескіндеме шығармаларының кейбірі натюрморт, пейзаж жанрларына жатады. Қазақстан бейнелеу өнері шығармаларының тақырыптары сан алуан. Олар: «Ежелгі қазақ елінің салт дәстүрі», «Ұлттық ойындар», «Айтыс өнері», «Ұлттық киім», «Үй жиһаздары», «Азамат соғысы», «Қазан төңкерісі», «Ұлы Отан соғысы», «Ана образы», «Тарихи тұлғалар бейнелері», «Қазіргі еңбек, өнер, әдебиет, музыка, ғылым, қоғам қайраткерлерінің образы» деген ауқымды мазмұнды қамтиды. Қазақстан бейнелеу өнерінің негізін қалаған көптеген суретшілеріне республикадағы сіңірген еңбегіне қарай «Қазақстан Республикасының Халық суретшісі», «Қазақстанның еңбек сіңірген өнер қайраткері» атақтары берілген. ҚР суретшілері: Ағамсалы Дүзелханұлының, Айша Ғалымбаеваның, Әбілхан Қастеевтің, Гүлфайрус Ысмайылованың, Нелли Бубенің, Евгений Сидоркиннің, Молдахмет Кенбаевтің, Орал Таңсықбаевтің, Серік Тайыновтың түрлі тақырыптардағы шығармалары бейнеленген. Олар өте әдемі және байқасаңдар әр түрлі тақырыптарда салынған. (Видеоролик «Қазақстан суретшілері» көрсету.) «Кластер» құрады. Мағұлматты тыңдайды, өз білетіндерін ортаға салады.
  • 6. Мағына ны тану -автор туралы түсінік; -мәтінмен танысу; -мәтін мазмұнын а қатысты сұрақтарғ а жауап. Өзін -өзі баға лау (бас бар мақ әдісі ар қы лы) Топ тар да ғы өза ра баға лау (бағ дар шам ар қы лы) І.Мақсат қою Біз бүгін М. Қабанбайдың «Сурет салғым келмейді» әңгімесін оқып, танысамыз. Әңгіменің тақырыбын ашып, оны өз ойымызбен аяқтаймыз. ІІ.Автор туралы мәлімет. Марат Қабанбай (1948-2000) - қазақ жазушысы, журналист һәм көсемсөз шебері. 1948 жылы Шығыс Қазақстан облысында туған. Шығармалары: «Сары самауыр», «Бәрін,бәрін білгім келеді», «Жұмбақ қыз», «Бақбақ басы толған күн». ІІІ. Мәтінмен танысу «ДЖИГ-СО» оқыта үйрету ойыны арқылы мәтінмен танысуды ұсынады. Автор туралы мағұлмат алады. Қысқаша дәптерге жазады. Мәтінмен танысады. «ДЖИГ-СО» оқыта үйрету ойыны арқылы мәтінмен танысады. Әр топ мәтінге қатысты 3 сұрақтан дайындайды. Топтар өзара бір-бірінің сұрақтарына жауап береді. Сергіту сәті Өлең жолдарынаяқтауды ұсынады: Сурет салам - гүл саламын, «Гүлге толып тұрса алаңым». Сурет салам - күн саламын, «Күндей күліп тұрса маңым». Сурет салам - қала саламын, ............................................................. Сурет салам - Ана саламын, ............................................................. ............................................................. Өлең жолдарын аяқтайды. (ауызша)
  • 7. Ой толғаныс Топ тар дың өза ра баға ла уы Иша ра ар қы лы баға лау -Негізгі салмақ ИДЕЯ-ға (зерттеушілік әңгіме) - «Автор орындығы» әр топтан үздік ойды ортаға салуды ұсынды. Топта талдайды, ПСМТ әдісі (Позиция- Себеп-Мақсат- Талқылау) Әңгімені өз ойымен аяқтайды.(автор ретінде сезінеді) Синк вейн «Екі жұл дыз, бір ті лек» ар қы лы -Ержанға хат жазуды және синквейн құрастыруға тапсырма береді. (Видеоролик «Ана туралы») -1 және 2 топ: Ержанға хат жазады. 3 топ: «АНА» тақырыбына 5 жолды өлең құрастырады. Қорытынды жасайды. Үйге тапсыр ма Үйге тапсырма береді.(оқу, мазмұндау, топтар тапсырмамен алмасады) Күнделіктеріне жазады. Рефлек сия Кері байла ныс «Бес саусақ әдісі» Оқушылар өз ойларын жазады.