ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
БҚО Орал қаласындағы № 20 ОЖББМ
Мергалиева Няйля Хамзиевна
жоғары санатты қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі
21.01.2016 жыл
Қазақ тілі 5 «В» сынып
Сабақтың тақырыбы:“Қысқы ойындар”Омоним.
Сабақтың мақсаты:оқушыларға омонимдер мен қысқы ойындар туралы
түсіндіріп, тақырыпбойынша берілген жаңа сөздердідұрыс қолданабілуге
машықтандыру, өз ойларынеркін жеткізе білуге дағдыландыру,спорттық
ойындарғасүйіспеншілігін арттыру .
Күтілетін нәтиже:оқушылар қысқы ойындарға байланысты алған
білімдерін жүзегеасырады, сөздікқоры молаяды,жаңасөздердідұрыс
қолдана біледі,өз ойларынеркін жеткізуге дағдыланады.
Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта, слайд – суреттер, деңгейлік
тапсырмалар .
Пәнаралық байланыс:қазақ әдебиеті, орыс тілі, дене
шынықтыру,информатика.
Сабақтың түрі: аралас сабақ
Сабақтың әдісі:баяндау, ой қозғау, сұрақ – жауап.
Сабақтың барысы:
I. Ұйымдастырукезеңі. Оқушылардыңсабаққаәзірлігін тексеру.
Сұрақ-жауап. Кезекшінің мәліметі.
- Сыныпта кім кезекші?
- Топта кім жоқ ?
- Қазір қай сабақ? (қазақ тілі)
- Қазақ тілі нешінші сабақ? (үшінші)
- Қазір қай ай? (қаңтар)
- Қаңтар қыстыңнешінші айы? (екінші)
- Бүгін қаңтардың нешесі? ( жиырмабірі)
- Қаңтардыңқай күні? (бейсенбі)
Сабақтың тақырыбын, мақсатынбаяндау.
Фонетикалықжаттығу
Ыс-ыс-ыс,келді қыс.
Ан-ан-ан, соқты боран.
Ар-ар-ар, үлпілдек қар.
Ты-ты-ты, аяз қатты.
III. Үй жұмысын тексеру.
Қыс туралы мәтін бойыншафронталдық сұрақтар. /3 топқа әр түрлі
тапсырмалар/
1. Қай мезгіл келді?
2. Не жауып тұр?
3. Ауа райы қандай?
І. Қызығушылық ояту
Слайд көрсетіледі/ жылдың төртмезгілі бейнеленген/
1. Ой қозғау.
- Бір жылда неше мезгіл бар? (төрт)
- Қыстакүн қандай болады?
- Қыс мезгілінде сендер қандай ойындар ойнайсыңдар?
ІІ. Мағынанытану
Жаңа сабақ “Қысқы ойындар”Омоним.
Мұғалімнің кіріспе сөзі /Слайд, бейне ролик/
Сөздік жұмысы
а) жаңа сөздердімәнерлеп оқиды, аудармасыментанысады.
ә) жаңа сөздерденсөз тіркестерін, сөйлемдер құрап айтады.
түрлері - виды
сырғанау- кататься
пайдалы - полезно
шынығу - закаляться
аязды - морозно
күн ұзағына-целый день
Дыбысталуы, жазылуы, естілуі бірдей ,мағыналары басқа-басқа сөздерді
омонимдер дейміз.
Мысалы: жаз- не?/зат есім/, жаз- не істейді? /етістік/
Мәтінмен жұмыс.
Қысқы ойындар
Қысқы ойындардыңтүрлерікөп. Олар: хоккей, шаңғы тебу,
шана және конькимен сырғанау.
Далада қар жауып тұр. Бүгін ауа райы жаман емес,
күн сәл аязды. Соғанқарамастан балалар далада ойнап жүр. Олар шаңғы,
коньки теуіп, бір-біріне қар лақтырысып жүр. Балалар күн ұзағына далада
ойнады.
Қыстыңаязындадалада біраз ойнап, серуендеу адамның
денсаулығына пайдалы.
Топтық жұмыс:
І топ- Тыңдалым «Спорттықойындар»
ІІ топ- «Қазақстандағы қысқы ойындар»
ІІІ топ- Сұхбаталу / 1. Қысқы АзиядаҚазақстан республикасындақай жылы
өтті? 2. Қысқы Азияда Қазақстанныңқай қаласында өтті? /
Сергіту.
Ой толғаныс
І топ- Венн диаграммасы
/Жазғы ойындар мен қысқы ойындарды салыстыру/
Қысқы ойындар Ортақ Жазғы ойындар
ойындар
ІІ топ- Омонимдердісәйкестендір /Жұппен жұмыс/
Омонимдердісәйкестендір
Жас өмір Су ақты
Ақты төкпе Жасыңды тый
Бос ыдыс Жүз кітап
Суда жүзу Босқаөткізбе
ІІІ топ- Мәтін бойыншадиалог құрастыру
Үйге тапсырма:
1. Мәтінді түсініп оқу
2. Ереже жаттау
3. “Мен спортшы болсам...”тақырыбынаэссе жазу.
Бағалау
Шаңғы тебу
Мәнерлеп сырғанау
Коньки тебу
Шорт-трек
Футбол
Велоспорт
Ұзындыққа секіру
Кермеге секіру
Қысқы ойындар
Қысқы ойындардың түрлері көп. Олар: хоккей, шаңғы тебу,
шана және конькимен сырғанау.
Далада қар жауып тұр. Бүгін ауа райы жаман емес,
күн сәл аязды. Соған қарамастан балалар далада ойнап жүр. Олар
шаңғы, коньки теуіп, бір-біріне қар лақтырысып жүр. Балалар күн
ұзағына далада ойнады.
Қыстың аязында далада біраз ойнап, серуендеу адамның
денсаулығына пайдалы.
Қысқы ойындар
Қысқы ойындардың түрлері көп. Олар: хоккей, шаңғы тебу,
шана және конькимен сырғанау.
Далада қар жауып тұр. Бүгін ауа райы жаман емес,
күн сәл аязды. Соған қарамастан балалар далада ойнап жүр. Олар
шаңғы, коньки теуіп, бір-біріне қар лақтырысып жүр. Балалар күн
ұзағына далада ойнады.
Қыстың аязында далада біраз ойнап, серуендеу адамның
денсаулығына пайдалы.
Қысқы ойындар
Қысқы ойындардың түрлері көп. Олар: хоккей, шаңғы тебу,
шана және конькимен сырғанау.
Далада қар жауып тұр. Бүгін ауа райы жаман емес,
күн сәл аязды. Соған қарамастан балалар далада ойнап жүр. Олар
шаңғы, коньки теуіп, бір-біріне қар лақтырысып жүр. Балалар күн
ұзағына далада ойнады.
Қыстың аязында далада біраз ойнап, серуендеу адамның
денсаулығына пайдалы.
ІІ топ- Омонимдердісәйкестендір /Жұппен жұмыс/
Омонимдердісәйкестендір
Жас өмір Су ақты
Ақты төкпе Жасыңды тый
Бос ыдыс Жүз кітап
Суда жүзу Босқаөткізбе
ІІ топ- Омонимдердісәйкестендір /Жұппен жұмыс/
Омонимдердісәйкестендір
Жас өмір Су ақты
Ақты төкпе Жасыңды тый
Бос ыдыс Жүз кітап
Суда жүзу Босқаөткізбе
ІІ топ- Омонимдердісәйкестендір /Жұппен жұмыс/
Омонимдердісәйкестендір
Жас өмір Су ақты
Ақты төкпе Жасыңды тый
Бос ыдыс Жүз кітап
Суда жүзу Босқаөткізбе
“Қысқы ойындар” Омоним

More Related Content

“Қысқы ойындар” Омоним

  • 1. БҚО Орал қаласындағы № 20 ОЖББМ Мергалиева Няйля Хамзиевна жоғары санатты қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімі 21.01.2016 жыл Қазақ тілі 5 «В» сынып Сабақтың тақырыбы:“Қысқы ойындар”Омоним. Сабақтың мақсаты:оқушыларға омонимдер мен қысқы ойындар туралы түсіндіріп, тақырыпбойынша берілген жаңа сөздердідұрыс қолданабілуге машықтандыру, өз ойларынеркін жеткізе білуге дағдыландыру,спорттық ойындарғасүйіспеншілігін арттыру . Күтілетін нәтиже:оқушылар қысқы ойындарға байланысты алған білімдерін жүзегеасырады, сөздікқоры молаяды,жаңасөздердідұрыс қолдана біледі,өз ойларынеркін жеткізуге дағдыланады. Сабақтың көрнекілігі:интерактивті тақта, слайд – суреттер, деңгейлік тапсырмалар . Пәнаралық байланыс:қазақ әдебиеті, орыс тілі, дене шынықтыру,информатика. Сабақтың түрі: аралас сабақ Сабақтың әдісі:баяндау, ой қозғау, сұрақ – жауап. Сабақтың барысы: I. Ұйымдастырукезеңі. Оқушылардыңсабаққаәзірлігін тексеру. Сұрақ-жауап. Кезекшінің мәліметі. - Сыныпта кім кезекші? - Топта кім жоқ ? - Қазір қай сабақ? (қазақ тілі) - Қазақ тілі нешінші сабақ? (үшінші) - Қазір қай ай? (қаңтар) - Қаңтар қыстыңнешінші айы? (екінші) - Бүгін қаңтардың нешесі? ( жиырмабірі) - Қаңтардыңқай күні? (бейсенбі) Сабақтың тақырыбын, мақсатынбаяндау. Фонетикалықжаттығу Ыс-ыс-ыс,келді қыс. Ан-ан-ан, соқты боран. Ар-ар-ар, үлпілдек қар. Ты-ты-ты, аяз қатты. III. Үй жұмысын тексеру. Қыс туралы мәтін бойыншафронталдық сұрақтар. /3 топқа әр түрлі тапсырмалар/ 1. Қай мезгіл келді?
  • 2. 2. Не жауып тұр? 3. Ауа райы қандай? І. Қызығушылық ояту Слайд көрсетіледі/ жылдың төртмезгілі бейнеленген/ 1. Ой қозғау. - Бір жылда неше мезгіл бар? (төрт) - Қыстакүн қандай болады? - Қыс мезгілінде сендер қандай ойындар ойнайсыңдар? ІІ. Мағынанытану Жаңа сабақ “Қысқы ойындар”Омоним. Мұғалімнің кіріспе сөзі /Слайд, бейне ролик/ Сөздік жұмысы а) жаңа сөздердімәнерлеп оқиды, аудармасыментанысады. ә) жаңа сөздерденсөз тіркестерін, сөйлемдер құрап айтады. түрлері - виды сырғанау- кататься пайдалы - полезно шынығу - закаляться аязды - морозно күн ұзағына-целый день Дыбысталуы, жазылуы, естілуі бірдей ,мағыналары басқа-басқа сөздерді омонимдер дейміз. Мысалы: жаз- не?/зат есім/, жаз- не істейді? /етістік/ Мәтінмен жұмыс. Қысқы ойындар Қысқы ойындардыңтүрлерікөп. Олар: хоккей, шаңғы тебу, шана және конькимен сырғанау. Далада қар жауып тұр. Бүгін ауа райы жаман емес, күн сәл аязды. Соғанқарамастан балалар далада ойнап жүр. Олар шаңғы, коньки теуіп, бір-біріне қар лақтырысып жүр. Балалар күн ұзағына далада ойнады. Қыстыңаязындадалада біраз ойнап, серуендеу адамның денсаулығына пайдалы. Топтық жұмыс: І топ- Тыңдалым «Спорттықойындар» ІІ топ- «Қазақстандағы қысқы ойындар» ІІІ топ- Сұхбаталу / 1. Қысқы АзиядаҚазақстан республикасындақай жылы өтті? 2. Қысқы Азияда Қазақстанныңқай қаласында өтті? / Сергіту. Ой толғаныс І топ- Венн диаграммасы /Жазғы ойындар мен қысқы ойындарды салыстыру/ Қысқы ойындар Ортақ Жазғы ойындар
  • 3. ойындар ІІ топ- Омонимдердісәйкестендір /Жұппен жұмыс/ Омонимдердісәйкестендір Жас өмір Су ақты Ақты төкпе Жасыңды тый Бос ыдыс Жүз кітап Суда жүзу Босқаөткізбе ІІІ топ- Мәтін бойыншадиалог құрастыру Үйге тапсырма: 1. Мәтінді түсініп оқу 2. Ереже жаттау 3. “Мен спортшы болсам...”тақырыбынаэссе жазу. Бағалау Шаңғы тебу Мәнерлеп сырғанау Коньки тебу Шорт-трек Футбол Велоспорт Ұзындыққа секіру Кермеге секіру
  • 4. Қысқы ойындар Қысқы ойындардың түрлері көп. Олар: хоккей, шаңғы тебу, шана және конькимен сырғанау. Далада қар жауып тұр. Бүгін ауа райы жаман емес, күн сәл аязды. Соған қарамастан балалар далада ойнап жүр. Олар шаңғы, коньки теуіп, бір-біріне қар лақтырысып жүр. Балалар күн ұзағына далада ойнады. Қыстың аязында далада біраз ойнап, серуендеу адамның денсаулығына пайдалы. Қысқы ойындар Қысқы ойындардың түрлері көп. Олар: хоккей, шаңғы тебу, шана және конькимен сырғанау. Далада қар жауып тұр. Бүгін ауа райы жаман емес, күн сәл аязды. Соған қарамастан балалар далада ойнап жүр. Олар шаңғы, коньки теуіп, бір-біріне қар лақтырысып жүр. Балалар күн ұзағына далада ойнады. Қыстың аязында далада біраз ойнап, серуендеу адамның денсаулығына пайдалы. Қысқы ойындар Қысқы ойындардың түрлері көп. Олар: хоккей, шаңғы тебу, шана және конькимен сырғанау. Далада қар жауып тұр. Бүгін ауа райы жаман емес, күн сәл аязды. Соған қарамастан балалар далада ойнап жүр. Олар шаңғы, коньки теуіп, бір-біріне қар лақтырысып жүр. Балалар күн ұзағына далада ойнады. Қыстың аязында далада біраз ойнап, серуендеу адамның денсаулығына пайдалы.
  • 5. ІІ топ- Омонимдердісәйкестендір /Жұппен жұмыс/ Омонимдердісәйкестендір Жас өмір Су ақты Ақты төкпе Жасыңды тый Бос ыдыс Жүз кітап Суда жүзу Босқаөткізбе ІІ топ- Омонимдердісәйкестендір /Жұппен жұмыс/ Омонимдердісәйкестендір Жас өмір Су ақты Ақты төкпе Жасыңды тый Бос ыдыс Жүз кітап Суда жүзу Босқаөткізбе ІІ топ- Омонимдердісәйкестендір /Жұппен жұмыс/ Омонимдердісәйкестендір Жас өмір Су ақты Ақты төкпе Жасыңды тый Бос ыдыс Жүз кітап Суда жүзу Босқаөткізбе