1. Урок біології у 9 класі
з теми: « Будова статевих органів»
Мета: прослідкувати еволюцію статевого розмноження в природі; вивчити
будову репродуктивної системи людини; розвивати в учнів критичне
мислення; здійснювати статеве та моральне виховання.
Основні поняття: статеві залози, яєчка, тестостерон, статевий член, мошонка,
яєчники, матка, маткова труба, піхва, клітор, соромітна ділянка.
Обладнання та матеріали: таблиці, на яких зображені внутрішні органи
риби, жаби, птаха, малюнки: «Чоловічі статеві органи», «Жіночі статеві
органи»; мультфільм «Звідки я взявся», фрагменти відеофільму
« Розмноження».
Хід уроку
I. Розминка «Знайомство»
Якщо порівняти всіх людей планети , то найбільше, чим вони
відрізняються, - це стать. І справді, жінки та чоловіки дуже різні. Різні не
тільки з фізіологічної точки зору, а й за поглядами, думками,сприйняттям
світу і , навіть за статевою хромосомою: у жінки – Х, у чоловіка – У.
Коли ви вперше відчули, що ви хлопчик (дівчинка)?
( діти відповідають, наприклад, коли у віці 3 років я хотіла зробити коротку
зачіску, мама сказала, що дівчатка повинні мати довге волосся, або, в
дитячому магазині я хотів взяти ляльку, а папа сказав, що хлопчики граються
машинками).
Спробуйте проаналізувати осіб протилежної статі і відшукати в них такі
риси, яких не вистачає вам.
(Хлопчики називають найкращі дівчачі риси: ніжність, терплячість,
вишуканість), а дівчатка – хлопчачі риси(мужність, сила, впевненість).)
II. Актуалізація опорних знань
1.) Розповідь вчителя
У індусів є розповідь про слонів та чотирьох незрячих. Кожен з них
хотів узнати, який з себе слон. Однак, один торкався тільки хобота, іншій
ноги, третій намагався обхватити величезний живіт слона, а четвертий ухватив
2. його за хвіст. Отже, у кожного з них склалося своєрідне уявлення про слона.
Той, хто тримався за хобот, порівнював тварину з канатом. Другий
стверджував, що слон - колона. Третій визначив, що слон схожий на діжку.
Четвертий був упевнений, що слон нагадує змію.
Щоб не опинитися в положенні незрячих з питання про статеве
розмноження людини, звернімось до еволюції його у тварин.
2.) Вправа « Пригадай»
Учитель зачитує запитання, а учні усно відповідають, заробляючи при
цьому бали.
1. Яку назву мають чоловічі статеві органи тварин?
2. Як називаються жіночі статеві органи тварин?
3. Як ще називають двостатевих тварин?
4. Наведіть приклади тварин – гермафродитів.
5. Подумайте і назвіть пару тварин, у якій би самка відрізнялася від
самця (явище статевого диморфізму).
6. Що таке запліднення?
7. Пригадайте, як і де відбувається запліднення у риб.
8. Як розмножуються птахи?
9. У чому особливості будови яйця птахів?
10. Як розмножуються плацентарні ссавці?
11. Що таке метаморфоз?
12. Які тварини розвиваються з метаморфозом, а які - без нього?
3.) Складання опорної схеми
Статеве розмноження хордових
↓ ↓
Анамнії Амніоти
Залежать від води та умов Поява яйцевих і зародкових
середовища оболонок
↓ ↓
Риби, земноводні Плазуни, птахи, ссавці
↓ ↓
Зовнішнє запліднення у воді Внутрішнє запліднення – копуляція
3. III. Мотивація навчальної діяльності
1) Розповідь учителя
Розмноження – відтворення собі подібних. У далекосхідному трактаті « Гілка
персика» сказано:
Три джерела мають потяги людини:
Душу, розум і тіло
Потяги душ народжують дружбу.
Потяги розуму народжують повагу,
Потяги тіла народжують бажання.
Поєднання трьох потягів народжують Кохання.
Кохання забарвлює статевий потяг людини, спрямовуючи його на конкретну
особу.
2) Перегляд презентації « Що таке кохання?»
3) Дискусія на тему « Що таке кохання ?»
Л.Н. Толстой називає любов до матері любов’ю до бога. Такою
прекрасною, завжди правою, безмежно ніжною вважається вона своїй дитині.
Коли замислюєшся над цим, захоплення та жах переповнюють серце! Чи є на
світі щось, що може зрівнятися з цим щастям? Це з одного боку, а з
іншого…Скільки ми знаємо людських трагедій: спаплюжена любов, венеричні
захворювання, безпліддя, скалічені долі… Найчастіше з неосвіченості. Щоб
вміти та мати, треба знати.
IV. Вивчення нового матеріалу
1. Розповідь вчителя
… Учитель дав завдання учням написати твір на інтригуючи тему: «Як
з’являються на світ діти?» Дівчинка прийшла додому і спросила маму: «Мама,
як ти з’явилася на світ?» Мама відповіла: « Мене знайшли в капусті». З цим
питанням дівчинка звернулася до бабусі. «Мене приніс лелека» , - відповіла
бабуся. Дівчинка сіла і написала: « Маму знайшли в капусті, бабусю приніс
лелека, тільки я народилася нормально».
2.Перегляд мультфільму « Звідки я взявся», або фрагменту відеофільму
«Розмноження».
4. Нам залишилося тільки взнати, яким чином природа створила статеві
органи чоловіка та жінки, які призначені для цього.
3. Складання опорних таблиць
Порівняльна характеристика чоловічих статевих органів
Статеві
органи
Будова Функції
Яєчка Утворення
сперматозоїдів,
синтез чоловічих
статевих гормонів
( тестостерони)
Сім’яні канальці Проходження
сперматозоїдів
Придаток яєчка Дозрівання
сперматозоїдів
Сім’яні міхурці Забезпечують
сперматозоїди
поживними
речовинами
Передміхурова
залоза(простата)
Секрет активізує
рухливість
сперматозоїдів
Цибулино -
сечівникова
залоза
Слизистий секрет
захищає стінки,
слизисту оболонку
сечівника від
подразнення сечею
Мошонка Сюди опускаються
яєчка відразу після
народження
дитини
Статевий член
(пеніс)
Слугує для
копуляції та
виводу
сперматозоїдів
назовні
5. Порівняльна характеристика жіночих статевих органів
Статеві
органи
Особливості будови Функції
Яєчники Утворення
яйцеклітин, синтез
жіночих статевих
гормонів
Маткові труби Транспорт яйцеклітин з
поверхні яєчника в
порожнину матки,
виділення речовин, які
підтримують
життєдіяльність
заплідненої яйцеклітини
Матка Менструальна,
внутрішньо-
секреторна(виділення
гормонів) і
генеративна( розвиток
заплідненої
яйцеклітини та
народження дитини)
функції
Піхва Приймає участь в
процесі
запліднення та
народження
дитини
Статеві губи:
великі соромітні
губи; малі
соромітні губи
Захист статевих
органів від впливу
зовнішнього
середовища
Клітор Здатний до
ерекції; чуттєва
функція
Переддвер’я
піхви
Секрет
бартолінових
залоз забезпечує
зволоження піхви
Дівоча пліва Точно не
встановлено,
можливо
гігієнічна функція
Молочні залози В них утворюється
молоко
V. Узагальнення знань
Евристична бесіда на тему « Відповідність будови та функцій чоловічих і
жіночих статевих органів».
VI. Підведення підсумків уроку
Метод « Прес»
- Я вважаю, що поява на Землі жінки була необхідною…
- Тому, що кожен з них несе свій початок, свою половину ознак…
- Наприклад, без Адама і Єви не зміг би початися людський рід…
6. - Отже, в природі завжди є гармонія – чоловік доповнює жінку, - а жінка –
чоловіка…
VII. Домашнє завдання
1) Вивчити §53 підручника
2) Творче завдання: скласти діаграму Вена « Порівняльна характеристика
розмноження роздільностатевих та гермафродитних тварин»
3) Розпочати роботу над творчими проектами( у групах) з тем:
- « Шкідливий вплив алкоголю, нікотину, наркотиків на організм підлітків».
- « Небезпечні наслідки ранніх сексуальних стосунків».
- « Проблема СНІДу в Україні, шляхи її розв’язання».