Осінь - окраса рокуНадвірнянський інформаційно - методичний центрВчити учнів бачити і розуміти прекрасне як в природі, так і в житті, на картині, в музиці, поезії; формувати вміння добирати на задану тему вірші, прислів`я, загадки, прикмети та виразно читати їх; розвивати вміння висловлювати свої почуття і захоплення, зв’язно, красиво та інтонаційно правильно говорити, розширювати словниковий запас учнів, розвивати образне і логічне мислення, творчу думку, спостережливість, уяву; прищеплювати любов до природи рідного краю, плекати естетичний смак, почуття прекрасного, любов до рідного слова.
І вкрились луки цвітом, вітаючись із літомНадвірнянський інформаційно - методичний центрПоглибити знання про літні зміни у природі; розвивати зв’язне мовлення, мислення, творчість, вміння робити висновки, висловлювати свою думку, презентувати свою роботу; сприяти у набутті комунікативних навичок; удосконалювати навички читання; розкриття особистих здібностей учнів; виховувати любов до природи.
Буду я природі другом. Весняні дива. Василь Чухліб «Повінь» - Кідалова В.П.brdschool20Конспект уроку читання у 2 класі
Кідалова Валентина Петрівна,
вчитель початкових класів ( кваліфікаційна категорія - вища, педагогічне звання - «Старший вчитель»)
ЗОШ № 20 м.Бердянська Запорізької області
Тема: «Буду я природі другом. Весняні дива. Василь Чухліб «Повінь».
Мета: удосконалювати навички свідомого та виразного читання, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мислення , мовлення, пам'ять, виховувати почуття бережливого ставлення і любові до природи.
Тип уроку: комбінований.
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...larisanishchykПисьмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з
елементами опису природи
( підготовча робота).
Буду я природі другом. Весняні дива. Василь Чухліб «Повінь» - Кідалова В.П.brdschool20Конспект уроку читання у 2 класі
Кідалова Валентина Петрівна,
вчитель початкових класів ( кваліфікаційна категорія - вища, педагогічне звання - «Старший вчитель»)
ЗОШ № 20 м.Бердянська Запорізької області
Тема: «Буду я природі другом. Весняні дива. Василь Чухліб «Повінь».
Мета: удосконалювати навички свідомого та виразного читання, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мислення , мовлення, пам'ять, виховувати почуття бережливого ставлення і любові до природи.
Тип уроку: комбінований.
Письмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з елементами оп...larisanishchykПисьмовий переказ художнього тексту розповідного характеру з
елементами опису природи
( підготовча робота).
А.Несвіт Англійська моваSemenukThis document is the introduction to an English language textbook for 4th grade students in Ukraine. It provides background information on the textbook, describing its communicative approach and topic-based structure. It also outlines the textbook's content, focusing on familiar characters and introducing a new British family, the Parkers. The introduction explains how the textbook aims to develop students' language skills while increasing their cultural awareness.
А. Несвіт Англійська моваSemenuk I'm Alex. I'm from Australia.
Dan: Nice to meet you, Alex!
Miss Alison: Children, this is our new friend Kim from China.
Say hello to Kim!
All: Hello, Kim!
Miss Alison: And this is Alex from Australia.
All: Hello, Alex!
Miss Alison: We're very happy to have new friends in our class this year. I hope you all will help Kim and Alex feel welcome. Now, let's start our first lesson!
All: Yay!
«Шевченкова весна під сонцем шани і любові»Бібліографи ОДБ ім. Т. Г. Шевченкавебмандрівка до 100-річчя заснування Шевченківського національного заповідника у Каневі
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...Чернівецька обласна бібліотека для дітейВидатний історик, етнограф, фольклорист, "чорнороб культури", правдивий подвижник - це все без перебільшення сказано про Миколу Антоновича Зінчука.
У 2025 році виповнюється 100 років з дня народження видатного фольклориста, який за 86 років свого життя пішки обійшов сотні гірських сіл, побував у кожному регіоні України, зустрічався з тисячами людей, які розповідали йому казки. Ця титанічна праця вилилась у сорокотомне видання "Українських народних казок".
Зінчук Микола Антонович народився 7 березня
1925 році в селі Кошелівка Червоноармійського
району Житомирської області.
458549.pptx fhffujikgibhikfloflodlesdelsdekidjssuserfed972Презентація для супроводу уроку у 6 класі НУШ на тему «Як організми співіснують у середовищі. Як складати ланцюги живлення.» містить посилання на інтерактиву вправу для перевірки знань. Матеріал буде корисний для онлайн уроку та як доповнення до розповіді вчителя на уроці, зацікавить учнів при вивченні розділу «Пізнаємо взаємозв’язки у природі» озв’язки між живими організмами»).
Транспорт України 2.ppt івм ауаПМкписаипавJurgenstiX
Ознаки зими
1. 1
Тема: Ознаки зими.
Навчальний предмет: природознавство
Клас: 2-А
Вчитель: Семенюк І. С.
Джерела методичної інформації:
1.1 Марінюк Т.А. Природознавство. 2 клас: розробки уроків. – Х.:
Видавництво «Ранок», 2013.
1.2 Володарська М.О. Природознавство. 2 клас. (за підручником
Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак) – Х.: Вид. група «Основа», 2013
2.1 Фотографії зимових пейзажів та природних явищ.
2.2 Сайт: http://loippo.lviv.ua/
Джерела навчальної інформації:
3. Природознавство: підруч. для 2 – го кл. загальноосвіт. навч. закл. /
Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. – К.: Генеза, 2012.
4. Природознавство: зошит для 2 – го класу загальноосвіт. навч. закл. /
Т.Г. Гільберг, Т.В. Сак. – Т.: Богдан, 2015.
5. Додаткові навчальні матеріали
Назва Вид Номер додатків
Картки для групової
роботи
Друкований Додаток 1
Картки для роботи в
парах
Друкований Додаток 2
Картка для
індивідуальної роботи
Друкований Додаток 3
Мета уроку:
навчальна складова: ознайомити учнів з сезонними змінами у неживій
природі, зокрема взимку;
розвивальна складова: розвивати логічне мислення, пізнавальний інтерес,
пам’ять та мовлення учнів, уміння вести спостереження;
виховна складова: виховувати інтерес до природознавства, бажання бути
природі другом, досліджувати її явища.
Технічне обладнання та програмне забезпечення: Ноутбук, проектор, MS
Word, MS PowerPoint, презентація «Ознаки зими».
Тип уроку: засвоєння нових знань
2. 2
Хід уроку
I. Організаційний момент.
Доброго ранку, сніжинки привітні!
Доброго ранку, небо блакитне!
Доброго ранку у небі хмарки !
Доброго ранку тобі і мені. (Слайд2)
За вікном сніжинки закружляли.
До нас в клас гості завітали.
Ми до них повернулись,
Посміхнулись і привітались
1) Слово вчителя
Зараз у нас урок природознавства.
- Очікування від уроку. (Відповіді учнів)
Не просто слухати, а чути
Не просто дивитись, а бачити
Не просто відповідати, а міркувати
Дружно і плідно працювати. (Слайд 3)
II. Фенологічні спостереження.
- Яка температура повітря? (Інтернет ресурси)
- Який день, число?
- Який стан неба?
- Сила вітру?
- Опади?
- Інші явища природи?
III. Актуалізація опорних знань.
1. Щоб дізнатися, яку пору року ми будемо вивчати, послухайте і
відгадайте вірш-загадку.
Я розтрушую сніги,
Наганяю холоди,
Води сковую в льоди,
В дружбі з дітьми я всіма.
Здогадались?
Хто ж ц ВОНА?(Слайд 4)
- Розпочнемо працювати з поетичної хвилинки. ( Було завдання
додому)
Заплющте очі, та скажіть, які асоціації у вас викликає слово «зима».
Інтерактивна вправа «Асоціативний кущ» (Слайд 5)
3. 3
Після якої пори року настає зима?
Який настрій викликає у вас зима?
ІV. Мотивація навчальної діяльності.
- Саме зимі присвячено наш урок. Сьогодні ми навчимося визначати
ознаки цієї пори року, розширимо знання про сезонні зміни у неживій і
живій природі.
1) Бесіда за картинами Сергія Світославського «Зимовий пейзаж», Сергія
Шишко «Парк узимку» (Слайд 6)
o Яку пору року зображено?
o Які кольори переважають на картині?
Взимку на землю падає білий сніг, він укриває землю, кущі, водойми. Усе
навколо стає білим-білим, чистим, світлим. Отже, ознакою зими є випадання
снігу.
- Як утворюється сніг?
- Робота з підручником. Ст.64.у рубриці «Для допитливих».
(Слайд 7)
Висновок:Випаданняснігу – ознака зими. Сніжинки утворюються з
водяної пари високо над землею.
Який сніг за кольором?
Чи має запах?
Який на дотик?
Якщо покласти на долоню, що станеться?.
Сніг є не тільки окрасою зими, вкриваючи землю, він захищає рослини
від морозу.
Проводимо дослід. У склянку з водою кидаємо грудочку снігу…
2.Відгадайте загадки і дізнаєтесь, яке ще явища можна спостерігати взимку.
Сріблястою бахромою на гілках висить зимою. Іній. (Слайд 8)
Іній утворюється тоді, коли температура повітря вища, ніж температури
об’єктів природи. Тодікраплинки водяної пари, що знаходяться у повітрі, на
поверхні цих об’єктів перетворюються в кришталики льоду.
Загадка
Зроду рук своїх не має, а узори вишиває. Мороз. (Слайд 9)
Морозиє ще однією ознакою зими. Вони заковують водойми в лід, будуючи
крижані мости.
Робота з підручником ст.63. Розглядаємо малюнки. Читаємо вірш.
4. 4
Метелиця – це коли випадає сніг при сильному вітрі, або дме сильний вітер і
піднімає з зелі сніг, круть його і переносить на великі відстані. Тоді майже
нічого не видно в повітрі. Метелицю ще називають заметіль, сніговиця,
хуртовина, хурделиця, завірюха, віхола.
Отже, метелиця – ознака зими. (Слайд 10)
Загадка
Летять , летять сніжинки
на поле, ліс і сад,
веселий свій таночок
танцює…
снігопад. (Слайд 11) , Ожеледиця ( Слайд 12)
3. Завдання для спостережень за природою взимку:
У неживій природі взимку спостерігай:
За зміною висоти сонця;
За погодою (температурою, вітром, опадами)
Дні взимку коротші, ночі довші. (Слайд 13,14)
У живій природі спостерігай:
За рослинами: станом кори у дерев, станом бруньок, станом
шишок.
За тваринами, зимуючими птахами
Отже, ознаки зими: іній, мороз, метелиця, снігопад, ожеледиця,утворення
льоду на водоймах, дні коротші, ночі довші.
Фізкультхвилинка
На дерева,на будинки
Тихо падають сніжинки.
За вікном вони гуляють
У своїм танку кружляють
Хочуть в небо полетіти,
Та їх тут чекають діти
Будуть з ними танцювати
Радо зиму зустрічати
IV. Закріплення знань, умінь і навичок.
1 Робота з карточками. (Лежать на партах)
Під снігом рослинам___________. Між сніжинками є ______________.
Сонце взимку знаходиться ________ над землею . Рано темніє, бо дні_______ ,
а ночі _______. Небо часто вкрите ________. Замерзають _______.
Опади випадають у вигляді _______.
5. 5
Слова длядовідки:тепло, повітря, нижче, коротші, довші, хмарами, водойми,
снігу.
Фізкультхвилинка для очей
Маятник(очі рухаються вліво-вправо)
Стовпчик(рух очей вертикально з гори вниз)
Катання з гірки(рух по діагоналі класної дошки)
Прямокутник(рух очей по контуру класної дошки)
Тут-там(діти дивляться у центр своєї долонькиі переводять погляд за вікно
кудись далеко - кілька разів)
2. Зимові місяці «Спіймай слово на гачок» (Плескають в долоньки)
- Назвати зимові місяці.
- А зараз попрацюємо в групах.
I група - грудень.
- Прочитайте текст.
Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається
найнижче над горизонтом, днінайкоротші. 22 грудня – день зимового
сонцестояння: найдовша ніч і найкоротший день. Після цього день
збільшується, а ніч зменшується.
- Знайдіть в тексті ознаки першого місяця зими. Обговоріть
інформацію. Підготуйтеся розказатипрогрудень своїми словами.
II група - січень.
- Прочитайте текст.
Січень – середина зими. У цьому місяці дні довшають, більше
сонячного світла ллється на Землю. У січні земля врешті-решт
укривається суцільною сніговою ковдрою. А ще його величають
царем морозів, володарем і серцем зими, бо він найхолодніший
місяць.
- Знайдіть в тексті ознаки другого місяця зими. Обговоріть
інформацію. Підготуйтеся розказати про січень своїми
словами.
6. 6
III група -лютий.
- Прочитайте текст.
Місяць лютий завершує зиму. Усе частіше на небі з’являється
Сонце. Усе вище і вище воно піднімається, більше тепла посилає на
Землю. Майже на дві години збільшилась тривалість дня. Небо стає
ясним і блакитним.
- Знайдіть в тексті ознаки третього місяця зими. Обговоріть
інформацію. Підготуйтеся розказати про лютий своїми
словами.
3. Довідкове бюро (Розглядаємо таблицю на дошці)
Послухаємо як у народі називають кожен зимовий місяць.
Перший зимовий місяць грудень ще називали «мостовик»,
«стужайло», «вітровик», «зимник», «хмурень».
Січень теж мав чимало народних назв: «сніжень», «сніговик»,
«льодовик», «щипун», «тріскун».
Лютий називали: «зимобор», «криводоріг», «громник»,
«бокогрій».
4. Народні прикмети. Робота в парах.
1 пара. З’єднай стрілочками частини прикмет. Поясни їх зміст.
Грудень землю грудить, хурделиці та замети.
Лютневі прикмети - а господар дрова із лісу возить.
Січень січе та морозить, а хату студить.
2 пара.
Підкреслити зимові явища природи
Мороз, хуртовина, туман, снігопад, ожеледиця, роса, блискавка,веселка, буря.
3 пара.
Віднови прислів’я
-рік, Грудень, зиму, кінчає, а, починає.
-снігу, Багато, хліба, багато.
-зима, Яка, й літо, таке.
V. Узагальнення і систематизація знань. ( Заповнимо кросворд.)( Усно)
1. Природні явища взимку.
1.В небі хмарка пролітала, білий пух порозсипала.
Він на землю міцно ліг, називають його (сніг)
2.На зимові віти сіли білі квіти. (іній)
7. 7
3.Прозорий, як скло, та не вставиш у вікно.(лід)
4. Дві дощечки, дві сестри несуть мене з гори. (лижі)
5.У зимову веселу пору, ми кращі друзі дітвори
Вивозять діти нас на гору, а ми їх звозимо з гори(сани)
6.Взимку яскраво світить, а не гріє.(сонце)
7.Що зимою росте вниз головою?(бурулька)
8. Хто вночі у лісі, полі, побілив усе довкола?
Хто смереку і ялину вбрав у сніжну кожушину (Зима)
VІ. Підсумок уроку.
Гра «Мікрофон»
- Про яку пору року ми говорили?
- Які ознаки зими ви запам’ятали?
- Які завдання найбільш сподобались?
Зима багата святами…
Птахам голодно і холодно. Допоможемо їм!
V.Домашнє завдання. Поділитися враженнями від уроку вдома
Ст. 62-64.
(Слайд 11)
8. 8
Додаток 1
I група - грудень.
Зиму розпочинає грудень. У цьому місяці Сонце рухається
найнижче над горизонтом, дні найкоротші.
22 грудня – день зимового сонцестояння: найдовша ніч і
найкоротший день. Після цього день збільшується, а ніч
зменшується.
__________________________________________________________
II група - січень.
Січень – середина зими. У цьому місяці дні довшають, більше
сонячного світла ллється на Землю. У січні земля врешті-решт
укривається суцільною сніговою ковдрою.
А ще його величають царем морозів, володарем і серцем зими, бо він
найхолодніший місяць.
_________________________________________________________
III група - лютий.
Місяць лютий завершує зиму. Усе частіше на небі з’являється
Сонце. Усе вище і вище воно піднімається, більше тепла посилає на
Землю.
Майже на дві години збільшилась тривалість дня. Небо стає ясним
і блакитним.
____________________________________________________________
З’єднати стрілочками народні прикмети
Грудень землю грудить, хурделиці та замети.
Лютневі прикмети - а господар дрова із лісу возить.
Січень січе та морозить, а хату студить.
9. 9
1 пара.
Підкреслити зимові явища природи
Мороз, хуртовина, туман, снігопад, ожеледиця, роса, блискавка,веселка, буря.
2 пара.
Віднови прислів’я
-рік, Грудень, зиму, кінчає, а, починає.
3 пара
Віднови прислів’я
-снігу, Багато, хліба, багато.
4 пара
Віднови прислів’я
-зима, Яка, й літо, таке.
Робота з карточками. (Лежать на партах)
Під снігом рослинам___________. Між сніжинками є
______________. Сонце взимку знаходиться ________ над землею .
Рано темніє, бо дні_______ , а ночі _______. Небо часто вкрите
________. Замерзають _______. Опади випадають у вигляді
_______.
Слова для довідки: тепло, повітря, нижче, коротші, довші,
хмарами, водойми, снігу.