ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Батлав: Сургалтын менежер ....................................../Р. Мөнгөнчимэг /
Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт
Анги: 6-р анги Хичээл: Уран зохиол Цаг 40 минут
Сэдэв: Д.Нацагдорж “Миний ээж” шүлэг
Зорилго: Шүлгийн утгыг ойлгож уран унших
Зорилт:
 Шүлгийг уран яруу айзам хэмнэлтэй унших
 Шүлгийн мөр бүрийн утгыг тайлбарлах
 Агуулгад дүгнэлт бичих
 Шүлэг зохион бичих, Хайрын мод бүтээх
Аргазүй, агуулга:
Хичээлийн явц: 1. Сэдэл үүсгэх, зорилгоо тодорхойлох үе шат (5 минут)
Сурагчдыг багаар ажиллуулах
 Ээжийн тухай дуу клип үзүүлэх
 Дууны агуулгыг харилцан ярилцах
 Юу мэдэхийг юу чаддаг болохыг хүсч байна?
 Таамаглал дэвшүүлэн харилцан ярилцах
 Багш таамаглалыг самбарт тэмдэглэн зорилгоо гаргах
2. Задлал хийх буюу , ухаарч ойлгох үе (10 минут)
 Шүлгийг хэн уран тод унших вэ?
 Ганцаарчлан болон анги нийтээрээ унших
 Шүлгийн аль үгэн дээр нь зогсоц хийвэл илүү гоё сонсголонтой сонсогдох
вэ?
 Ижил төстэй үг хэллэг холбоц байна уу?
 Шүлэгт эх хүний ачлал элбэрлийг үзүүлэхдээ ямар үг хэллэгийг онцолж
хэрэглэв
 Сарангоо, эгшгээрээ, гараараа, үгсээрээ зэрэг үгийн дараа зогсоц хийн
данхин унших.
3. Бататгал,задлан шинжлэх үе (10 минут)
Ажлын хуудас баг бүрт тараан өгч ажиллуулах, багууд даалгавраа
гүйцэтгэх харилцан ярилцах.
Ажлын хуудас 1
 Монголын үзэсгэлэнт сарангоо гэж нэрлэсний учрыг тайлбарла.
 Гадаад дүр байдал талаас нь
Ажлын хуудас 2
 Яруу сайхан эгшиг гэж юуг хэлсэн байна вэ?
 Яруу эгшиглэнтэй бүүвээлж өсгөсөн гэсэн талаас нь
Ажлын хуудас 3
 Эх хүний хүүхдээ өсгөх үүрэг
 Зүйрлэшгүй их ачлал, зөөлөн аальтай зэрэг талаас нь
Ажлын хуудас 4
 Ээжийн хэлсэн үгийг “зүйтэй” “уран” гэж хэлсэний учир юу вэ?
 Зөв сайхан хүн болгож хүмүүжүүлэх, зүйтэй ухаалаг үг гэдэг талаас нь
4. Дүгнэлт , зорилгоо нэгтгэн дүгнэх үе (15 минут)
 Шүлгийг уншихад ээжийнхээ ээжийнхээ юуг бодож ямар зан чанарыг
хүндэтгэж байна вэ?
 Эх хүн хүүхдээ төрүүлээд орхих биш харин...........үргэлжлүүлэн
эргэцүүлэмж бичих
 “Миний эжий” шүлэг зохион бичих
 Өөрсдийн бичсэн эргэцүүлэмж шүлэгээ ангийнхандаа уншиж өгөх
 “Хайрын мод” бүтээх энэ нь сурагчдын бичсэн шүлгийг навч цэцгэн дээр
бичүүлэн самбарт байрлуулсан модонд наан хайрын модоо бүтээх
болно.
 Хичээлийн зорилго биелэх нь сурагчдын зохиосон эргэцүүлэмж
болон шүлэг зэргээс харагдах болно.
5. Сурагчийг үнэлж дүгнэх
 Хичээлд оролцож байгаа явцыг багын гишүүн тэмдэглэл хөтлөх
 Багийн оролцоо сурагчдын оролцоог дүгнэх
 Хүүхэд нэг бүрийн оролцоог гаргах
Сурагчдын оролцоог дүгнэх хуудас нь баг бүрт тараагдан багийн нэг гишүүн
оролцоог тэмдэглэх замаар үнэлэнэ
6. Хэрэглэгдэхүүн
 Багшийн ном, сурах бичиг
 Эхийн тухай дуу клип
 Ажлын хуудас 4
 Мод бүтээх зурагт үзүүлэн 1
 Сурагчдад тараах нав цэцгийн хайчилбар
 Баг бүрт үнэлгээний хуудас 4
 Цахим хэрэглэгдэхүүн /зорилго, зорилт, эх зохиол/
7. Гэрийн даалгавар Зохиосон шүлгээ ээждээ уран яруу уншиж
сэтгэгдлийг нь бичүүлж ирээрэй
Сурагчдын нэрс Алхам
1
Алхам
2
Алхам
3
Алхам
4
Алхам
5
миний ээж

More Related Content

миний ээж

  • 1. Батлав: Сургалтын менежер ....................................../Р. Мөнгөнчимэг / Ээлжит хичээлийн төлөвлөлт Анги: 6-р анги Хичээл: Уран зохиол Цаг 40 минут Сэдэв: Д.Нацагдорж “Миний ээж” шүлэг Зорилго: Шүлгийн утгыг ойлгож уран унших Зорилт:  Шүлгийг уран яруу айзам хэмнэлтэй унших  Шүлгийн мөр бүрийн утгыг тайлбарлах  Агуулгад дүгнэлт бичих  Шүлэг зохион бичих, Хайрын мод бүтээх Аргазүй, агуулга: Хичээлийн явц: 1. Сэдэл үүсгэх, зорилгоо тодорхойлох үе шат (5 минут) Сурагчдыг багаар ажиллуулах  Ээжийн тухай дуу клип үзүүлэх  Дууны агуулгыг харилцан ярилцах  Юу мэдэхийг юу чаддаг болохыг хүсч байна?  Таамаглал дэвшүүлэн харилцан ярилцах  Багш таамаглалыг самбарт тэмдэглэн зорилгоо гаргах 2. Задлал хийх буюу , ухаарч ойлгох үе (10 минут)  Шүлгийг хэн уран тод унших вэ?  Ганцаарчлан болон анги нийтээрээ унших  Шүлгийн аль үгэн дээр нь зогсоц хийвэл илүү гоё сонсголонтой сонсогдох вэ?  Ижил төстэй үг хэллэг холбоц байна уу?  Шүлэгт эх хүний ачлал элбэрлийг үзүүлэхдээ ямар үг хэллэгийг онцолж хэрэглэв  Сарангоо, эгшгээрээ, гараараа, үгсээрээ зэрэг үгийн дараа зогсоц хийн данхин унших. 3. Бататгал,задлан шинжлэх үе (10 минут) Ажлын хуудас баг бүрт тараан өгч ажиллуулах, багууд даалгавраа гүйцэтгэх харилцан ярилцах. Ажлын хуудас 1  Монголын үзэсгэлэнт сарангоо гэж нэрлэсний учрыг тайлбарла.  Гадаад дүр байдал талаас нь Ажлын хуудас 2  Яруу сайхан эгшиг гэж юуг хэлсэн байна вэ?  Яруу эгшиглэнтэй бүүвээлж өсгөсөн гэсэн талаас нь
  • 2. Ажлын хуудас 3  Эх хүний хүүхдээ өсгөх үүрэг  Зүйрлэшгүй их ачлал, зөөлөн аальтай зэрэг талаас нь Ажлын хуудас 4  Ээжийн хэлсэн үгийг “зүйтэй” “уран” гэж хэлсэний учир юу вэ?  Зөв сайхан хүн болгож хүмүүжүүлэх, зүйтэй ухаалаг үг гэдэг талаас нь 4. Дүгнэлт , зорилгоо нэгтгэн дүгнэх үе (15 минут)  Шүлгийг уншихад ээжийнхээ ээжийнхээ юуг бодож ямар зан чанарыг хүндэтгэж байна вэ?  Эх хүн хүүхдээ төрүүлээд орхих биш харин...........үргэлжлүүлэн эргэцүүлэмж бичих  “Миний эжий” шүлэг зохион бичих  Өөрсдийн бичсэн эргэцүүлэмж шүлэгээ ангийнхандаа уншиж өгөх  “Хайрын мод” бүтээх энэ нь сурагчдын бичсэн шүлгийг навч цэцгэн дээр бичүүлэн самбарт байрлуулсан модонд наан хайрын модоо бүтээх болно.  Хичээлийн зорилго биелэх нь сурагчдын зохиосон эргэцүүлэмж болон шүлэг зэргээс харагдах болно. 5. Сурагчийг үнэлж дүгнэх  Хичээлд оролцож байгаа явцыг багын гишүүн тэмдэглэл хөтлөх  Багийн оролцоо сурагчдын оролцоог дүгнэх  Хүүхэд нэг бүрийн оролцоог гаргах Сурагчдын оролцоог дүгнэх хуудас нь баг бүрт тараагдан багийн нэг гишүүн оролцоог тэмдэглэх замаар үнэлэнэ 6. Хэрэглэгдэхүүн  Багшийн ном, сурах бичиг  Эхийн тухай дуу клип  Ажлын хуудас 4  Мод бүтээх зурагт үзүүлэн 1  Сурагчдад тараах нав цэцгийн хайчилбар  Баг бүрт үнэлгээний хуудас 4  Цахим хэрэглэгдэхүүн /зорилго, зорилт, эх зохиол/ 7. Гэрийн даалгавар Зохиосон шүлгээ ээждээ уран яруу уншиж сэтгэгдлийг нь бичүүлж ирээрэй Сурагчдын нэрс Алхам 1 Алхам 2 Алхам 3 Алхам 4 Алхам 5