2. Българинът обича не само да пее и играе, но и да свири. В миналото той е употребявал народните си музикални инструменти по-често,отколкото днес.
3. Оркестрантите са участвали на всяка сватба, седянка, хоро и народно увеселение. Ние сме наследили богата обичайно – празнична система, която е немислима без музика.
4. Видове инструменти Според начина, по който излиза звукът, нашите народни инструменти се разделят на три групи: Струнни Духови Ударни
5. Гъдулка Един от най-известните струнни инструменти е гъдулката. Тялото й има вид на прерязана круша. Изработва се от цял къс дърво,който се дълбае.
6. Гайда Гайдата е духов народен инструмент, получил голямо приложение в музикалния ни фолклор.В зависимост от размерите й гайдата се среща в две основни разновидности – голяма “каба” и малка “джура”.Мехът на гайдите е от малка коза или едро яре.При гайдата е най-характерен исовият тон.
7. Кавал Друг известен духов инструмент е кавалът.По време на изпълнение той се държи полунапречно, обикновено на дясно.Изработва се от дрян, слива, череша и клен.Върху средната цев се намират осемте пръстови отвора – седем на лицевата страна и един – на задната.
8. Тъпан Тъпанът е инструмент с неопределена височина на тона.При него чрез удар с двете палки се изпълняват разнообразни комбинации от ритмични фигури.Той се състои от дървен корпус, от двете страни на който са обтегнати кожени мембрани.Тъпанът се поставя на лявото рамо на изпълнителя чрез специална връв.
9. Днес се създават много оркестри от български народни инструменти.Те се изучават в многобройни музикални паралелки, специализирани училища и университети.
10. Със съпровод на гайда е и българската народна песен “Излел е Дельо хайдутин” в изпълнение на Валя Балканска.Тя лети в космоса, записана на златен диск, за да покаже, че на Земята има и българска народна музика.