ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
ОЦЗ Тема.3-1 . Основніпринципи та завдання захисту населення в надзвичайних
ситуаціях. Інженерний захист населення.
Навчальна група: _____________
Час:__________________________
Місце:________________________
Мета:Розповістипро основніспособизахистунаселення в надзвичайних
ситуаціях.
Обладнання:підручник, методичніматеріали, схеми.
План уроку
1.Інженерний захист населення.
2. Класифікація , обладнання та порядоквикористання.
Хід уроку
I. Шикування. Привітання, огляд зовнішнього вигляду, захід у клас, розміщення
II. Оголошення теми, мети та завдань уроку
ІІІ. Відпрацювання основнихпитань.
IV. Контрольнеопитування.
V. Підведення підсумків.
VI. Домашнє завдання.
Розповідь вчителя.
1.Інженерний захистнаселеня.
Захист населення і територій - це створення необхідних умов для збереження
життя людей або зменшення втрат населення і завдання шкоди територіям при
надзвичайних ситуаціях у мирнийта воєнний час. До способів захисту населення
відносяться:
своєчаснеоповіщення населення;
заходи протирадіаційного та протихімічного захисту;
укриття в захисних спорудах;
використання засобів індивідуального захисту;
проведення заходів евакуації населення та матеріальних засобів.
Захист населення потребуєздійснення низки інженерних заходів заздалегідь та
при загрозінадзвичайної ситуації. До них можна віднести такі заходи:
- будівництво і накопичення захисних споруд у мирний час;
- швидке будівництво додатковихукриттів у воєнний час;
- переобладнання під укриття різних споруд;
- комплектування захисних споруд системамижиттєзабезпечення та необхідним
обладнанням;
- створення надійної системиповідомлення про загрозуаварій, катастроф,
стихійних лих нападу противника;
- захист запасів продуктів, води, господарськихтварин, рослин;
- накопичення засобів індивідуального захисту для всього населення держави.
Укриття в захисних спорудахє одним з основнихспособів захисту
населення.
Захисні споруди(мал. 191) призначені для захисту людей від наслідків аварій
(катастроф), стихійних лих, а також від вражаючих факторів зброї масового
ураження та звичайнихзасобів нападу дії вторинних вражаючих факторів.
2. Класифікація, обладнаннята порядок використання.
Захисні спорудиподіляються :
за місткістю- малої місткості (150—600 осіб), середньої місткості(600—2000
осіб),великої місткості (більше 2000 осіб);
призначенням-для захисту населення, для розміщення органів управління і
медичних установ;
місцем розташуванням - вбудовані, окремо розташовані, метрополітени;
у гірських виробках;
термінами будівництва - збудованізавчасно, швидко збудовані;
захисними властивостями-сховища, протирадіаційні укриття ,найпростіші
укриття - щілини (відкритіта перекриті).
Сховища забезпечують надійний захист людей від вражаючих факторів (високих
температур, шкідливих газів у зонах пожеж, вибухонебезпечних, радіоактивних і
сильнодіючихотруйних речовин, обвалів та уламків зруйнованихбудівель і
споруд та ін.), а також зброї масового ураження і звичайнихзасобів нападу
Протирадіаційніукриття, в основному, забезпечують захистлюдей від
радіоактивного зараження, світлового опромінення, а також зменшують дію
ударної хвилі і проникаючої радіації. Крім того, вони захищають від
крапельнорідинних отруйних речовині частково від хімічних та біологічних
аерозолів. (мал. 192).
Найпростішіукриття(мал. 193) зменшують радіуси ураження людей ударною
хвилею, послаблюють дію радіоактивних випромінювань та ураження світловим
випромінюванням
- забезпечувати безперервнеперебування у них людей не менше 2 діб;
- будуватися на ділянках, які не можуть бути затоплені;
- бути на відстані від мереж водостокуі каналізації;
- не дозволяється прокладання транзитнихінженерних комунікацій через
сховище (стислого повітря, гарячого водопостачання,газо-та паропроводів);
- прокладання трубопроводів каналізації та водопостачання допускаєтьсяпри
наявності виникаючих пристроїв;
- мати входиі виходи із тим ступенем захисту, що й основніприміщення; а на
випадок завалу
— мати аварійний вихід.
Сховище має основніта допоміжні приміщення
До основних відносяться:відсіки для тих, хто укривається, пункти управління,
медичні кімнати.
До допоміжнихвідносяться:тамбур-шлюзи, фільтровентиляційні приміщення,
санітарні вузли, приміщення для зберігання водита продуктів харчування та
інші.
Відсіки для тих, хто укривається обладнуються місцями для сидіння та спання
згідно з нормами
У сховищах у необхідній кількості розміщуються обладнання, меблі, прилади,
інструменти, ремонтні матеріали, протипожежнеі медичне майно.
Входи повинні забезпечувати можливість швидкого та безпечного заповнення
сховища. Кожнесховище повинно мати не менше двох входів, один з яких
обладнується як аварійний.
Система постачання повітря забезпечує вентиляцію приміщень захисної
спорудита очисткузовнішнього повітря від радіоактивних, отруйних речовині
бактеріальних засобів.
Електропостачання та опалення здійснюється від зовнішніх джерел постачання.
Для аварійного забезпечення великих захисних споруд передбачається
автономне електропостачання. У невеликих захисних спорудахпередбачається
аварійне освітлення ( переносні електричні ліхтарі та інші джерела).
Опалення проектується від загальної системиопалення. У неопалювальних
приміщеннях слід передбачитиустановку опалювальних засобів. При заповненні
сховища системи опалення вимикаються.
Запасхарчів у сховищах передбачається на 2 доби. Для розміщення продуктів
обладнується приміщення.
У протирадіаційних укриттях при вході передбачається приміщення для
зберігання забрудненого одягу.
При недостатній місткості завчасно побудованихукриттів будуються швидко
споруджувані укриття. Під укриття можуть також пристосовуватисярізні
приміщення та споруди. У сучасних містах є багато підземних споруд різного
призначення, які можна використатияк сховище після деякого дообладнання. До
них відносяться метрополітени, транспортніта пішохідні тунелі, заглиблені
частини будівель.
У заміській зоні під протирадіаційні укриття в першу чергупристосовуються
підпілля і підвали житлових будинків та будівель різного призначення,
овочесховища, приміщення будинків, природніпечери, гірські виробки.
Найпростіші укриття будуються у місцях скупчення людей, на маршруті
евакуації та тимчасово у заміській зоні, коли кількість наявних сховищ не
забезпечує укриття людей, а оскільки найпростіші укриття зменшують радіус
ураження людей ударною хвилею і послаблюють дію радіоактивного
випромінювання та ураження світловим випромінюванням, але не забезпечують
захист від отруйних речовинта бактеріальних засобів, то при наявностічасу
вони поступово переобладнуються упротирадіаційні укриття .
IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО
Питання для закріплення знань.
1. Які заходи включає захист населення в надзвичайних ситуаціях?
2. Назвіть приміщення які є у сховищах за призначенням?
3. Чим відрізняються протирадіаційні укриття від найпростіших укрить?
V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Самостійно відпрацювати та закріпити викладений матеріал.
Вчитель предмету «Захист Вітчизни»

More Related Content

More from Ковпитська ЗОШ (20)

Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Ковпитська ЗОШ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
Ковпитська ЗОШ
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Ковпитська ЗОШ
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
Ковпитська ЗОШ
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічіMorning meeting - Ранкові зустрічі
Morning meeting - Ранкові зустрічі
Ковпитська ЗОШ
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ковпитська ЗОШ
Ранкова зустріч
Ранкова зустрічРанкова зустріч
Ранкова зустріч
Ковпитська ЗОШ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
Ковпитська ЗОШ
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
Ковпитська ЗОШ
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Ковпитська ЗОШ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
Ковпитська ЗОШ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
Ковпитська ЗОШ
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Ковпитська ЗОШ
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Ковпитська ЗОШ
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
Ковпитська ЗОШ
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Ковпитська ЗОШ
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Ковпитська ЗОШ
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
Ковпитська ЗОШ
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Ковпитська ЗОШ
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Ковпитська ЗОШ
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Анкета для батьків учнів 1-х класів (бланки)
Ковпитська ЗОШ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВАНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
АНКЕТА ДЛЯ БАТЬКІВ УЧНІВ 1 КЛАСІВ
Ковпитська ЗОШ
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класуАнкета для батьків учнів 1-го класу
Анкета для батьків учнів 1-го класу
Ковпитська ЗОШ
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
АДАПТАЦІЯ ДІТЕЙ У 1,5,10 КЛАСАХ (Шкільний СВІТ)
Ковпитська ЗОШ
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантностіРанкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ранкова зустріч розвиток взаємоповаги та толерантності
Ковпитська ЗОШ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ (біографія)
Ковпитська ЗОШ
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
СПАДЩИНА В. О. СУХОМЛИНСЬКОГО ЯК СКЛАДОВА МОРАЛЬНОГО ВИХОВАННЯ ПІДРОСТАЮЧОГО ...
Ковпитська ЗОШ
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. СухомлинськогоПедагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Педагогічна спадщина В. О. Сухомлинського
Ковпитська ЗОШ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
ВАСИЛЬ ОЛЕКСАНДРОВИЧ СУХОМЛИНСЬКИЙ
Ковпитська ЗОШ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
ІСТОРИКО-ПЕДАГОГІЧНИЙ АЛЬМАНАХ В.О. СУХОМЛИНСЬКИЙ У ДІАЛОЗІ З СУЧАСНІСТЮ
Ковпитська ЗОШ
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Витоки передшкільної освіти в педагогічному вимірі В.Сухомлинського реалії і ...
Ковпитська ЗОШ
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за СухомлинськимВиховання любові до природи за Сухомлинським
Виховання любові до природи за Сухомлинським
Ковпитська ЗОШ
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014План виховної роботи  на  ІІ семестр гімназія 2014
План виховної роботи на ІІ семестр гімназія 2014
Ковпитська ЗОШ
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищіВикористання QR-кодів у освітньому середовищі
Використання QR-кодів у освітньому середовищі
Ковпитська ЗОШ
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів  JI. М. ...
Методика навчання мистецтва у початковій школі Посібник для вчителів JI. М. ...
Ковпитська ЗОШ
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
ВЧИМОСЯ ЖИТИ РАЗОМ. Посібник для вчителя З РОЗВИТКУ СОЦІАЛЬНИХ НАВИЧОК у курс...
Ковпитська ЗОШ
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника враженьОрієнтовні теми для Щоденника вражень
Орієнтовні теми для Щоденника вражень
Ковпитська ЗОШ
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Інтегроване заняття Я досліджую світ. Теми тижня (вибірково)
Ковпитська ЗОШ

Recently uploaded (13)

«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
«ЧАРІВНА СКРИНЬКА КАЗОК МИКОЛИ ЗІНЧУКА»: віртуальна книжкова виставка до 100-...
Чернівецька обласна бібліотека для дітей
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptxКРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
ssusercc73e0
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdfФінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Назарій Середа
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptxОсобливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
JurgenstiX
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptx
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptxПрезентація. Стадії психологічного стресу.pptx
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptx
ssusercc73e0
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdfФінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Назарій Середа
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptxРумунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
dedkenzo
Безпека дитини в мережі інтернет_презентація
Безпека дитини в мережі інтернет_презентаціяБезпека дитини в мережі інтернет_презентація
Безпека дитини в мережі інтернет_презентація
ssusercc73e0
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресії
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресіїТретя річниця національного спротиву російській збройній агресії
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресії
ostrovskogo1898
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛППрезентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Anatoliy13
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгуМи проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
ssusercc73e0
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptxКРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
КРИК ПРО ДОПОМОГУ Презентація (тренінг).pptx
ssusercc73e0
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdfФінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Назарій Середа
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptxОсобливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
Особливості економіки країн Америки. Первинний сектор економіки..pptx
JurgenstiX
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptx
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptxПрезентація. Стадії психологічного стресу.pptx
Презентація. Стадії психологічного стресу.pptx
ssusercc73e0
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdfФінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Фінансовий звіт станом на січень 2025 року.pdf
Назарій Середа
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptxРумунія у міжвоєнний дададад період.pptx
Румунія у міжвоєнний дададад період.pptx
dedkenzo
Безпека дитини в мережі інтернет_презентація
Безпека дитини в мережі інтернет_презентаціяБезпека дитини в мережі інтернет_презентація
Безпека дитини в мережі інтернет_презентація
ssusercc73e0
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресії
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресіїТретя річниця національного спротиву російській збройній агресії
Третя річниця національного спротиву російській збройній агресії
ostrovskogo1898
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
Дослідження № 4. Традиційні продукти харчування в Україні та країнах-сусідах....
JurgenstiX
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛППрезентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Презентація Інституту геодезії 2025 НУЛП
Anatoliy13
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгуМи проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
Ми проти насилля. Презентація до тижня протидії булінгу
ssusercc73e0

Основні принципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситуаціях. Інженерний захист населення

  • 1. ОЦЗ Тема.3-1 . Основніпринципи та завдання захисту населення в надзвичайних ситуаціях. Інженерний захист населення. Навчальна група: _____________ Час:__________________________ Місце:________________________ Мета:Розповістипро основніспособизахистунаселення в надзвичайних ситуаціях. Обладнання:підручник, методичніматеріали, схеми. План уроку 1.Інженерний захист населення. 2. Класифікація , обладнання та порядоквикористання. Хід уроку I. Шикування. Привітання, огляд зовнішнього вигляду, захід у клас, розміщення II. Оголошення теми, мети та завдань уроку ІІІ. Відпрацювання основнихпитань. IV. Контрольнеопитування. V. Підведення підсумків. VI. Домашнє завдання. Розповідь вчителя. 1.Інженерний захистнаселеня. Захист населення і територій - це створення необхідних умов для збереження життя людей або зменшення втрат населення і завдання шкоди територіям при надзвичайних ситуаціях у мирнийта воєнний час. До способів захисту населення відносяться: своєчаснеоповіщення населення; заходи протирадіаційного та протихімічного захисту; укриття в захисних спорудах; використання засобів індивідуального захисту; проведення заходів евакуації населення та матеріальних засобів. Захист населення потребуєздійснення низки інженерних заходів заздалегідь та при загрозінадзвичайної ситуації. До них можна віднести такі заходи: - будівництво і накопичення захисних споруд у мирний час; - швидке будівництво додатковихукриттів у воєнний час;
  • 2. - переобладнання під укриття різних споруд; - комплектування захисних споруд системамижиттєзабезпечення та необхідним обладнанням; - створення надійної системиповідомлення про загрозуаварій, катастроф, стихійних лих нападу противника; - захист запасів продуктів, води, господарськихтварин, рослин; - накопичення засобів індивідуального захисту для всього населення держави. Укриття в захисних спорудахє одним з основнихспособів захисту населення. Захисні споруди(мал. 191) призначені для захисту людей від наслідків аварій (катастроф), стихійних лих, а також від вражаючих факторів зброї масового ураження та звичайнихзасобів нападу дії вторинних вражаючих факторів. 2. Класифікація, обладнаннята порядок використання. Захисні спорудиподіляються : за місткістю- малої місткості (150—600 осіб), середньої місткості(600—2000 осіб),великої місткості (більше 2000 осіб); призначенням-для захисту населення, для розміщення органів управління і медичних установ; місцем розташуванням - вбудовані, окремо розташовані, метрополітени; у гірських виробках; термінами будівництва - збудованізавчасно, швидко збудовані; захисними властивостями-сховища, протирадіаційні укриття ,найпростіші укриття - щілини (відкритіта перекриті). Сховища забезпечують надійний захист людей від вражаючих факторів (високих температур, шкідливих газів у зонах пожеж, вибухонебезпечних, радіоактивних і сильнодіючихотруйних речовин, обвалів та уламків зруйнованихбудівель і споруд та ін.), а також зброї масового ураження і звичайнихзасобів нападу Протирадіаційніукриття, в основному, забезпечують захистлюдей від радіоактивного зараження, світлового опромінення, а також зменшують дію ударної хвилі і проникаючої радіації. Крім того, вони захищають від крапельнорідинних отруйних речовині частково від хімічних та біологічних аерозолів. (мал. 192). Найпростішіукриття(мал. 193) зменшують радіуси ураження людей ударною хвилею, послаблюють дію радіоактивних випромінювань та ураження світловим випромінюванням - забезпечувати безперервнеперебування у них людей не менше 2 діб;
  • 3. - будуватися на ділянках, які не можуть бути затоплені; - бути на відстані від мереж водостокуі каналізації; - не дозволяється прокладання транзитнихінженерних комунікацій через сховище (стислого повітря, гарячого водопостачання,газо-та паропроводів); - прокладання трубопроводів каналізації та водопостачання допускаєтьсяпри наявності виникаючих пристроїв; - мати входиі виходи із тим ступенем захисту, що й основніприміщення; а на випадок завалу — мати аварійний вихід. Сховище має основніта допоміжні приміщення До основних відносяться:відсіки для тих, хто укривається, пункти управління, медичні кімнати. До допоміжнихвідносяться:тамбур-шлюзи, фільтровентиляційні приміщення, санітарні вузли, приміщення для зберігання водита продуктів харчування та інші. Відсіки для тих, хто укривається обладнуються місцями для сидіння та спання згідно з нормами У сховищах у необхідній кількості розміщуються обладнання, меблі, прилади, інструменти, ремонтні матеріали, протипожежнеі медичне майно. Входи повинні забезпечувати можливість швидкого та безпечного заповнення сховища. Кожнесховище повинно мати не менше двох входів, один з яких обладнується як аварійний. Система постачання повітря забезпечує вентиляцію приміщень захисної спорудита очисткузовнішнього повітря від радіоактивних, отруйних речовині бактеріальних засобів. Електропостачання та опалення здійснюється від зовнішніх джерел постачання. Для аварійного забезпечення великих захисних споруд передбачається автономне електропостачання. У невеликих захисних спорудахпередбачається аварійне освітлення ( переносні електричні ліхтарі та інші джерела). Опалення проектується від загальної системиопалення. У неопалювальних приміщеннях слід передбачитиустановку опалювальних засобів. При заповненні сховища системи опалення вимикаються. Запасхарчів у сховищах передбачається на 2 доби. Для розміщення продуктів обладнується приміщення. У протирадіаційних укриттях при вході передбачається приміщення для зберігання забрудненого одягу.
  • 4. При недостатній місткості завчасно побудованихукриттів будуються швидко споруджувані укриття. Під укриття можуть також пристосовуватисярізні приміщення та споруди. У сучасних містах є багато підземних споруд різного призначення, які можна використатияк сховище після деякого дообладнання. До них відносяться метрополітени, транспортніта пішохідні тунелі, заглиблені частини будівель. У заміській зоні під протирадіаційні укриття в першу чергупристосовуються підпілля і підвали житлових будинків та будівель різного призначення, овочесховища, приміщення будинків, природніпечери, гірські виробки. Найпростіші укриття будуються у місцях скупчення людей, на маршруті евакуації та тимчасово у заміській зоні, коли кількість наявних сховищ не забезпечує укриття людей, а оскільки найпростіші укриття зменшують радіус ураження людей ударною хвилею і послаблюють дію радіоактивного випромінювання та ураження світловим випромінюванням, але не забезпечують захист від отруйних речовинта бактеріальних засобів, то при наявностічасу вони поступово переобладнуються упротирадіаційні укриття . IV. ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО Питання для закріплення знань. 1. Які заходи включає захист населення в надзвичайних ситуаціях? 2. Назвіть приміщення які є у сховищах за призначенням? 3. Чим відрізняються протирадіаційні укриття від найпростіших укрить? V. ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ Самостійно відпрацювати та закріпити викладений матеріал. Вчитель предмету «Захист Вітчизни»