ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
ДҮРСИЙН ТАЛБАЙ БА ХҮРЭЭНИЙ УРТЫГ ОЛОХ БЗД-ийн 97-р сургуульБоловсруулсан багш Г.Наранчимэг
Ээлжит хичээлийн хөтөлбөр:ХҮРЭЭНИЙ УРТЫГ ОЛОХ
Хэрэгцээ:Ахуйн энгийн тооцоог хийж сурахЗорилго:Дүрсийн хүрээний уртыг энгийн аргаар бодож олох
Зорилт:Дүрсийг танихДүрсийг ялгах,ойлгох,бичихДүрсийг хэмжих,будах,тооцоолохАмьдрал практикт хэрэгжүүлэхЭргэн тойрондоо байгаа эд зүйлсийг хэмжих,харьцуулах
ХАМРАХ ХҮРЭЭ:Үндсэн дүрсүүдийг таньдаг,мэддэг,нэрлэдэг, нэмэх хасах үржих хуваах үйлдлийг мэддэг,математик хэллэгээр уншдаг,бичдэг,боддог,өөрийн бодсон бодлогоо тайлбарладаг суралцагчид
Өмнөхийг бататгах:Суралцагчдаар  дурын тэгш өнцөгт зуруулаад  уг тэгш өнцөгт дээр нь тулгууран харилцан ярилцаж тэгш өнцөгтийн тодорхойлолтыг  гаргана. Тодорхойлолт:Дөрвөн өнцөг нь тэнцүү хоёр богино тал нь тэнцүү,хоёр урт тал нь тэнцүү дүрсийг тэгш өнцөгт гэнэ.
Хариулт                             асуулт                                                  асуулт                               хариултАсуулт                                                   асуулт                                                              хариултХариулт                                                             асуулт                                                 асуултбагшсурагчхарилцаа
Сэдэлжүүлэх:                        4см ````             7 см  р=4см+7см+4см+7смр=28см     р=4см+4см+7см+7см=28смр =(4см+7см)*2=28см
а=уртв=өргөн гэж тэмдэглэеЭндээс харахад бидний гаргасан бодолт буюу тоо маань томъёо болж байна.а=7см,в=4смР=(а+в)*2
Жишээ бодлого бодоцгооё...1а=8смв=5см      хэн үүнийг бодох вэХэн түүнд туслах вэЭнэ хоёр бодлогыг бодоорой                                а=9см                                в=2см                                                              а=6см                                                                               в=3см
Жишээ бодлогын бодолтР=(а+в)*2=(8см+5см)*2=13см*2=26смР=(а+в)*2=(9см+2см)*2=11см*2=22смР=(а+в)*2=(6см+3см)*2=9см*2=18см
Бататгах:Хүүхэд бүрийн дунд хоёр хоёр ширхэг тарааж өгөх материал тараан бодлогыг бодуулна.Гэрийн даалгаварт:Хуудас 90    №2
Хичээлийн хэрэглэгдэхүүн:Сурах бичиг, дасгал ажлын ном,  дэвтэр,   үзэг, харандаа, баллуурБагшийн гарын авлага
Төрөл бүрийн биет дүрсүүд, савх, шагай
Хэрчмэл цифр, тоо,үйлдлийн тэмдэг бүхий   картуудЗурагт ба бичмэл үзүүлэн  Хичээл хоорондын холбоо:Монгол хэл – бичих, унших,нэрийг зөв бичих,  эр, эм үгээр ялгах Зураг, технологи– юмсыг том жижиг, ихбагаар харьцуулан зурах, цаасаар урлан бүтээх Биеийн тамир – бусадтай хамтран хийхХөгжим – хэмнэлээр унших
Дүгнэлт: Сурагчид “Хүрээний уртыг олох” ээлжит хичээлийг үзээд дууссаны дараа:Тэгш өнцөгтийг таньж, бичиж, тэмдэглэх

More Related Content

геометрийн ай