ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Представяне и визия - Алианс за енергийна ефективност
Визия
Енергийна Ефективност - v. 2.0
Интегриран подход
Комплексни продукти и услуги
Пазарни модели
Дългосрочни отношения
Устойчиви резултати
2
Компетенции
Инженерни
Технологични
ФинансовиПравни
Методически
3
Членове
4
Пазар
Доставчик
на ЕЕ
продукти
и услуги
5
Практика
Структуриране на ЕЕ проекти
Нормативна рамка
Отчитане на гарантирания резултат
Плаващи компоненти
Собственост / Отговорности / Права
Предпоставки за надграждане
6
АЛИАНС ЗА ЕНЕРГИЙНА ЕФЕКТИВНОСТ
Кирил Райчев
Председател
бул. „Димитър Списаревски“ № 3, офис 203 / офис 301
София 1592
E: office@alliance-ee.bg
M: +359 894 602 249
www.alliance-ee.bg
7

More Related Content

Представяне и визия - Алианс за енергийна ефективност

Editor's Notes

  • #2: Слайд – 1: Встъпление 1) Добър ден и от мен! Благодаря на г-н Алексиев за отправената покана към АЕЕ да участва на днешния семинар! 2) Казвам се Кирил Райчев и съм Председател на Алианс за Енергийна Ефективност. Към днешна дата обединяваме 16 компании, опериращи както на българския, така и на международния пазар. Официалното публично представяне на Алианса го направихме през месец февруари тази година и оттогава броят на членовете ни се удвои. 3) Целта ни през следващите минути е да споделим нашия натрупан до момента опит, както и визията ни за посоката, в която искаме да развиваме бизнес в областта на енергийната ефективност. 4) По наше мнение портфолиото от енергоефективни продукти и услуги, налични в Алианса, би представлявало едно естествено надграждане към бизнеса на търговците на енергия. Със същата сила може да се твърди и за надграждане в обратна посока
  • #3: Слайд - 2: Визия 1) Интересите и компетенциите ни са основно насочени към съществуващия сграден фонд, в експлоатация от поне 10-15 години. Този пазар представлява достатъчно голям сегмент и предоставя възможности за правене на бизнес – през последните години все по активно в направление енергийна ефективност. 2) Опит в сектор индустрия. Пазар основно развит по линия на Оперативни програми за ЕЕ. Тенденция към намаляване/спиране на грантово финансиране. 3) По отношение на енергийната ефективност в ретро сградния фонд, към днешна дата, говорим предимно за статични енергоспестяващи мерки – подмяна на дограма, полагане на изолация, ретрофит на осветление, смяна на горивна база, както и за централно ниво на автоматизация в повечето случаи. 4) Това, към което се стремим и върху което развиваме нашия бизнес модел, е да интегрираме енергийната ефективност с осигуряване на необходимото финансиране на клиента за инвестиции в ЕСМ, с доставка на енергия, експлоатация и поддръжка, поемане на гаранция, че предвидените икономии от експлоатационни разходи и потребление на енергия ще се постигат през годините, чрез което ще се изплаща първоначално направената инвестиция, вторична търговия с икономии на енергия чрез бели сертификати 5) Някои от членовете ни експериментираме и с т. нар. поведенчески енергоспестяващи мерки. Тяхната реализация минава през осигуряване на интерактивност между физическата среда (зони в сградите) и нейните обитатели и ползватели. 6) Тук е налице една възможност за установяване на дългосрочни договорни отношения с клиента, което води до повишен комфорт за обитателите/ползвателите/работниците, повишена производителност, ниски експлоатационни разходи за ремонти и поддръжка, увеличаване на стойността на активите за собственика. 7) Конкурентни предимства за търговците на енергия чрез допълване на стойностното си предложение (доставка на енергия с EEv2.0). Ползите са органичен растеж и диверсификация върху разширено портфолио от услуги, респ. приходни канали.
  • #4: Слайд – 3: Компетенции 1) Съвременните решения в областта на енергийната ефективност изискват широк кръг от експертизи, каквито сме се опитали да съберем в Алианса за енергийна ефективности и продължаваме да търсим/приобщаваме. 2) Влизането в дългогодишно взаимоотношение с клиент, за период от 7-10 години, изисква предварителен и вариативен технико-икономически анализ; оценка на риска (финансов, технически); комплексен договор с дългогодишни ангажименти от двете страни; качествен подбор на системни интегратори и технологични партньори, за които е приоритет дългогодишното и устойчиво партньорство с клиента.
  • #5: Слайд – 4: Членове на АЕЕ
  • #6: Слайд – 5: Пазар 1) От една страна на пазара се реализират ЕЕ продукти и услуги на свободен/нерегулиран принцип => инвестиции срещу намаляване на разходите, респ. повишаване степента на комфорт. 2) От друга страна е в сила и нормативна рамка, която допълнително се опитва да подкрепи участниците на пазара да инвестират и реализират проекти в областта на ЕЕ. 3) Като примери в тази посока може да се дадат: -> вменяване на задължения на търговците на енергия да отчитат икономии на годишна база; -> задължения на собствениците на сгради за обществено ползване с РЗП > 250 кв. м. да имат енергийно обследване; -> предписаните в енергийните обследване енергоспестяващи мерки да се реализират в рамките на 3 години; -> задължения за ежегодно подобрение на държавния сграден фонд. 4) Все още публичния сграден фонд е неоптимизиран в енергийно и експлоатационно отношение -> 20 млн. РЗП; -> условия за постигане на мащабни ефекти: създаване на супер-ЕСКО; ПЧП модел; ретрофит + експлоатация и поддръжка на пулове от сгради
  • #7: Слайд – 6: Важни моменти от практиката 1) От съществена важност е изначалното правилно структуриране на дългогодишните договорни взаимоотношения с клиента. Всички основни елементи на двустранните ангажименти и отговорности, рискове, начини на отчитане на постигнатите резултати, хипотези на бонификация/санкция и други подобни трябва прозрачно да са комуникирани и разбрани. 2) Базирането на договорните отношения на съществуващата нормативна рамка – енергийно обследване, специализирана методика за оценка на енергийни спестявания, би позволило вторична търговия с икономии на енергия (бели сертификати). 3) Обикновено едно от големите предизвикателства е начинът на отчитане на гарантирания резултат – дали е постигната гарантираната икономия на енергия от страна на изпълнителя. Тук често се използва IPMVP стандарта, като трябва да се намери златното сечение между степен на сложност/цена на реализация на системата за мониторинг/степен на разбиране от страна на клиента, респ. възможност и за самоконтрол. 4) За период от ранга на 7-10 години трябва да се заложат механизми, които да отчитат промени в икономическата и ситуационна среда, както и мотивационни компоненти: -> Начин на разпределяне на постигната свръхикономия – бонификация, респ. удръжка при непостигане – санкция -> Обвързване на плащания към цената на енергията -> Обвързване на плащания към базов лихвен %, примерно по отношение на частта от инвестицията, привлечена от трета страна -> Инфлация, индекс на цената на труда по отношение на плащания, свързани с постигнати икономии от експлоатация и поддръжка 5) Специално внимание трябва да се обърне на регламентирането на собствеността на инсталациите за срока на договора, както и достъпа до тях от страна на изпълнителя. Това често е пряко свързано и пропорционално на поетата от него степен на отговорност и риск 6) Поради задължението на клиента, в случай на сключен дългогодишен договор с гарантиран резултат, да съгласува всякакви промени по сградата с изпълнителя (ЕСКО), то последното представлява отлично предпоставка за фирмата да реализира допълнителни продукти и услуги. С други думи, тя вече познава сградата/обекта по-добре и от нейния собственик и ползватели, поради което може да предлага и „изпреварващо“ постоянни подобрения и оптимизации: cross-sell/up-sell.
  • #8: Благодаря за вниманието!