ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Тема. Цивільний захист. Дії населення під час надзвичайнихситуацій.
Мета. Дати початкові уявлення дітям про цивільну оборону (ЦЗ). Поглибити знання учнів щодо
надзвичайнихситуацій, їх типів, причин виникнення. Ознайомити з правилами поводження під час
надзвичайнихситуацій та способами захисту від надзвичайнихситуацій. Розвивати логічне мислення,
образну уяву. Виховувати дисциплінованість, відповідальність за свої дії, організованість.
Обладнання: ілюстрації з теми ЦЗ; засоби захисту людини (ватно-марлева пов’язка, респіратор);
аптечка; телефон; ноутбук
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку.
Вчитель:
- Сьогодні у нас, діти, незвичайний урок - урок з цивільної оборони.
Що таке ЦЗ? (Роздуми дітей)
Цивільий захист (ЦЗ ) – державна система органів управління, сил і засобів, що створюється для
організації і забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного,
екологічного, природного та військового характеру.
Вчитель:
- Один раз на рік в кожному навчальному закладі проводиться день ЦЗ. Щоб бути завжди
готовими та вміти правильно діяти. Тому кожен школяр повинен уміти діяти в таких умовах. І
ось сьогодні ми з вами узагальнимо наші знання про існуючі надзвичайні ситуації; згадаємо
правила користування індивідуальними засобами захисту.
- Які ви знаєте індивідуальні засоби захисту? (Протигази, ватно-марлеві пов’язки, респіратори,
захисні костюми).
ІІІ. Вивчення теми уроку.
1. Демонстрація засобів індивідуального захисту.
2. Практична робота.
(Одягання респіратору, марлевої пов’язки).
3. Лунає сирена.
Вчитель:
- Діти, що може означати цей сигнал? (Роздум дітей)
- Для звернення уваги населення в екстрених випадках (надзвичайних ситуаціях) для передачі
інформації включаються сирени, а також інші сигнальні засоби (гудки фабрик, заводів, кораблів),
які тривають 5 хвилин. Цей сигнал означає: «Увага всім!»
Бесіда
- Що таке надзвичайна ситуація?
(Це порушення нормальних умов життєдіяльності людей, що призводить до людських або
матеріальних збитків).
- Які надзвичайні ситуації ви знаєте?
(Стихійні лиха, катастрофи, епідемії, пожежі, аварії, озброєний напад, війна).
- Що таке стихійне лихо?
(Це катастрофічні процеси і явища природи, що носять надзвичайний характер, призводять до
порушення нормальної діяльності людини, загибелі; пошкодженню та знищенню матеріальних
цінностей).
- Які стихійні лиха ви знаєте?
(Землетрус, пожежа, повінь, буря (ураган, смерч), шторм (цунамі), зсуви, снігові замети
ожеледиця,виверження вулкана, обвали, посуха).
- Які завдання ЦЗ в обороні України?
(Запобігання виникненню надзвичайних ситуацій;
оповіщення населення про загрозу і виникнення надзвичайної ситуації; захист населення;
організація і проведення рятувальних робіт в районах лиха;
організація життєзабезпечення населення під час надзвичайних ситуацій; навчання населення діям в
надзвичайних ситуаціях).
- Як дізнатися, яка надзвичайна ситуація сталася?
(Після отримання звукового сигналу необхідно увімкнути телевізор або радіоприймач і уважно
прослухати інформацію про обстановку, що сталася, та вказівки штабу ЦЗ).
Висновок
Прослухавши інформацію штаба ЦЗ треба діяти без паніки у строгому порядку до рекомендацій штаба.
ІV. Фізкультхвилинка.
V. Продовження роботи над темою.
Дії населення в надзвичайних ситуаціях.
1.Дії при землетрусі.
Якщо землетрус застав вас у будинку, найкраще протягом 15-20 секунд
вибігти на відкриту місцевість. Не можна стояти поблизу будівель,
високих стін; не користуйтесь ліфтом. Якщо неможливо вибігти на
вулицю сховайтесь під стіл, в шафу або відчиніть двері і станьте у дверний
отвір. Обличчя закрийте руками, щоб не поранитися склом. Тримайтесь
подалі від вікон та скляних перегородок.
2.Дії при повенях.
Якщо вода застала вас у полі, лісі, треба вийти на підвищені місця або
вилізти на дерево. Можна використати всі предмети, які зможуть триматися
на воді (дошки, уламки дерев). Якщо ви знаходитеся у домі, треба перенести
необхідне майно на вищі поверхи або в ті місця, які не затоплюються
водою. Обов’язково вимкнути газ, електрику, взяти документи, теплі речі,
їжу.
3.Дії при пожежі.
Палаючий будинок залишають накрившись з
головою мокрою ковдрою або верхнім одягом. В
задимлених приміщеннях треба рухатися поповзом
або пригнувшись. Якщо пожежа застала вас в степу
або в лісі, кордон вогню слід переходити проти вітру,
прикривши обличчя та голову одягом.
- А це ще хто? (Заходять "Злий вогонь" і "Добрий вогонь").
Злий вогонь. Я — Злий вогонь! Малята, бавтеся з моїми друзями — сірниками щодня!
Добрий вогонь. Ні, з сірниками бавитися не можна, це
небезпечно.
Злий вогонь. Ввімкни телевізор, а сам засни.
Добрий вогонь. Електроприлади потрібно вчасно
вимикати.
Злий вогонь. Запаліть газ, поставте чайник і
вирушайте до школи.
Добрий вогонь. Не можна без догляду запалювати
вогонь на газових плитах.
Учитель.
- Вогонь, який же ти можеш бути злий. Ми тебе не будемо слухати. А щоб ти зник, наші учні
розкажуть усім правила протипожежної безпеки.
1 учень.
Для розваги і для гри сірників ти не бери,
Бо з вогнем погані жарти — жартувати з ним не варто.
2 учень.
Не розпалюй сам багаття ані в лісі, ані в хаті.
Легко вогник запалити — та не просто погасити.
3 учень.
3 грубки жару не беріть — жар в собі вогонь таїть.
Хоч маленькая жарина — для пожежі все ж причина.
4 учень.
Телевізор, плитку, праску умикати нам не слід!
Пам'ятайте це, будь ласка, бо від цього стільки бід.
5 учень.
Пам'ятайте кожен з вас: де бензин, мастило, газ —
Там вогонь не підпускай! Спалахне усе — і край!
Учитель.
Бачу, всі ви молодці, хлопчики й дівчата,
Все ж, як трапиться біда, що тоді робити?
6 учень.
Не ховатись у куток, а вогонь гасити.
Як вогонь іще малий, чашкою води залий.
7 учень.
Чи піском засип, накрий,
Щоб не міг ожити.
8 учень.
Ти виходь з вогнем на бій,
Подолать його зумій.
Учитель.
Щоб життя уберегти
від реальної біди,
полум'я помітив, дим -
подзвони на 101
4. Практична робота.
(Виклик пожежної служби за телефоном)
VI. Закріплення знань.
1. Гра «Шифрувальник»
Огнеаскивгни
гапрозити
есрпіратор
Овсхщаи
VIII. Підсумок уроку.
1. Тест.
- Як ти дізнаєшся про те, що сталася надзвичайна ситуація?
а) по книзі;
б) по телевізору;
в) почувши сирену;
г) з газети.
- У випадку надзвичайної ситуації ти будеш діяти згідно:
а) поради друзів;
б) вказівкам штабу ЦО;
в) нікого не буду слухати.
- У разі землетрусу ти:
а) будеш дивитися у вікно;
б) вийдеш на відкриту місцевість;
в) зайдеш у ліфт і спустишся вниз.
- У випадку пожежі ти:
а) залишиш приміщення;
б) сховаєшся у шафі.
- Які засоби захисту тобі відомі?
а) гарний одяг;
б) протигаз;
в) солодощі;
г) ватно-марлева пов’язка.
- Що необхідно взяти з собою у випадку надзвичайної ситуації?
а) іграшки;
б) документи;
в) одяг;
г) цукерки і печиво.
Вчитель.
- Добре! Молодці! А зараз послухайте і скажіть, що для людей є найбільшим багатством:
будинок, авто, коштовності, здоров’я, солодощі.
Отже, діти, бережіть своє здоров’я!

More Related Content

День ЦЗ

  • 1. Тема. Цивільний захист. Дії населення під час надзвичайнихситуацій. Мета. Дати початкові уявлення дітям про цивільну оборону (ЦЗ). Поглибити знання учнів щодо надзвичайнихситуацій, їх типів, причин виникнення. Ознайомити з правилами поводження під час надзвичайнихситуацій та способами захисту від надзвичайнихситуацій. Розвивати логічне мислення, образну уяву. Виховувати дисциплінованість, відповідальність за свої дії, організованість. Обладнання: ілюстрації з теми ЦЗ; засоби захисту людини (ватно-марлева пов’язка, респіратор); аптечка; телефон; ноутбук Хід уроку І. Організація класу. ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку. Вчитель: - Сьогодні у нас, діти, незвичайний урок - урок з цивільної оборони. Що таке ЦЗ? (Роздуми дітей) Цивільий захист (ЦЗ ) – державна система органів управління, сил і засобів, що створюється для організації і забезпечення захисту населення від наслідків надзвичайних ситуацій техногенного, екологічного, природного та військового характеру. Вчитель: - Один раз на рік в кожному навчальному закладі проводиться день ЦЗ. Щоб бути завжди готовими та вміти правильно діяти. Тому кожен школяр повинен уміти діяти в таких умовах. І ось сьогодні ми з вами узагальнимо наші знання про існуючі надзвичайні ситуації; згадаємо правила користування індивідуальними засобами захисту. - Які ви знаєте індивідуальні засоби захисту? (Протигази, ватно-марлеві пов’язки, респіратори, захисні костюми). ІІІ. Вивчення теми уроку. 1. Демонстрація засобів індивідуального захисту. 2. Практична робота. (Одягання респіратору, марлевої пов’язки). 3. Лунає сирена. Вчитель: - Діти, що може означати цей сигнал? (Роздум дітей) - Для звернення уваги населення в екстрених випадках (надзвичайних ситуаціях) для передачі інформації включаються сирени, а також інші сигнальні засоби (гудки фабрик, заводів, кораблів), які тривають 5 хвилин. Цей сигнал означає: «Увага всім!» Бесіда - Що таке надзвичайна ситуація? (Це порушення нормальних умов життєдіяльності людей, що призводить до людських або матеріальних збитків). - Які надзвичайні ситуації ви знаєте? (Стихійні лиха, катастрофи, епідемії, пожежі, аварії, озброєний напад, війна). - Що таке стихійне лихо?
  • 2. (Це катастрофічні процеси і явища природи, що носять надзвичайний характер, призводять до порушення нормальної діяльності людини, загибелі; пошкодженню та знищенню матеріальних цінностей). - Які стихійні лиха ви знаєте? (Землетрус, пожежа, повінь, буря (ураган, смерч), шторм (цунамі), зсуви, снігові замети ожеледиця,виверження вулкана, обвали, посуха). - Які завдання ЦЗ в обороні України? (Запобігання виникненню надзвичайних ситуацій; оповіщення населення про загрозу і виникнення надзвичайної ситуації; захист населення; організація і проведення рятувальних робіт в районах лиха; організація життєзабезпечення населення під час надзвичайних ситуацій; навчання населення діям в надзвичайних ситуаціях). - Як дізнатися, яка надзвичайна ситуація сталася? (Після отримання звукового сигналу необхідно увімкнути телевізор або радіоприймач і уважно прослухати інформацію про обстановку, що сталася, та вказівки штабу ЦЗ). Висновок Прослухавши інформацію штаба ЦЗ треба діяти без паніки у строгому порядку до рекомендацій штаба. ІV. Фізкультхвилинка. V. Продовження роботи над темою. Дії населення в надзвичайних ситуаціях. 1.Дії при землетрусі. Якщо землетрус застав вас у будинку, найкраще протягом 15-20 секунд вибігти на відкриту місцевість. Не можна стояти поблизу будівель, високих стін; не користуйтесь ліфтом. Якщо неможливо вибігти на вулицю сховайтесь під стіл, в шафу або відчиніть двері і станьте у дверний отвір. Обличчя закрийте руками, щоб не поранитися склом. Тримайтесь подалі від вікон та скляних перегородок. 2.Дії при повенях. Якщо вода застала вас у полі, лісі, треба вийти на підвищені місця або вилізти на дерево. Можна використати всі предмети, які зможуть триматися на воді (дошки, уламки дерев). Якщо ви знаходитеся у домі, треба перенести необхідне майно на вищі поверхи або в ті місця, які не затоплюються водою. Обов’язково вимкнути газ, електрику, взяти документи, теплі речі, їжу.
  • 3. 3.Дії при пожежі. Палаючий будинок залишають накрившись з головою мокрою ковдрою або верхнім одягом. В задимлених приміщеннях треба рухатися поповзом або пригнувшись. Якщо пожежа застала вас в степу або в лісі, кордон вогню слід переходити проти вітру, прикривши обличчя та голову одягом. - А це ще хто? (Заходять "Злий вогонь" і "Добрий вогонь"). Злий вогонь. Я — Злий вогонь! Малята, бавтеся з моїми друзями — сірниками щодня! Добрий вогонь. Ні, з сірниками бавитися не можна, це небезпечно. Злий вогонь. Ввімкни телевізор, а сам засни. Добрий вогонь. Електроприлади потрібно вчасно вимикати. Злий вогонь. Запаліть газ, поставте чайник і вирушайте до школи. Добрий вогонь. Не можна без догляду запалювати вогонь на газових плитах. Учитель. - Вогонь, який же ти можеш бути злий. Ми тебе не будемо слухати. А щоб ти зник, наші учні розкажуть усім правила протипожежної безпеки. 1 учень. Для розваги і для гри сірників ти не бери, Бо з вогнем погані жарти — жартувати з ним не варто. 2 учень. Не розпалюй сам багаття ані в лісі, ані в хаті. Легко вогник запалити — та не просто погасити. 3 учень. 3 грубки жару не беріть — жар в собі вогонь таїть. Хоч маленькая жарина — для пожежі все ж причина. 4 учень. Телевізор, плитку, праску умикати нам не слід! Пам'ятайте це, будь ласка, бо від цього стільки бід. 5 учень. Пам'ятайте кожен з вас: де бензин, мастило, газ — Там вогонь не підпускай! Спалахне усе — і край! Учитель. Бачу, всі ви молодці, хлопчики й дівчата, Все ж, як трапиться біда, що тоді робити? 6 учень. Не ховатись у куток, а вогонь гасити. Як вогонь іще малий, чашкою води залий. 7 учень. Чи піском засип, накрий, Щоб не міг ожити. 8 учень. Ти виходь з вогнем на бій,
  • 4. Подолать його зумій. Учитель. Щоб життя уберегти від реальної біди, полум'я помітив, дим - подзвони на 101 4. Практична робота. (Виклик пожежної служби за телефоном) VI. Закріплення знань. 1. Гра «Шифрувальник» Огнеаскивгни гапрозити есрпіратор Овсхщаи VIII. Підсумок уроку. 1. Тест. - Як ти дізнаєшся про те, що сталася надзвичайна ситуація? а) по книзі; б) по телевізору; в) почувши сирену; г) з газети. - У випадку надзвичайної ситуації ти будеш діяти згідно: а) поради друзів; б) вказівкам штабу ЦО; в) нікого не буду слухати. - У разі землетрусу ти: а) будеш дивитися у вікно; б) вийдеш на відкриту місцевість; в) зайдеш у ліфт і спустишся вниз. - У випадку пожежі ти: а) залишиш приміщення; б) сховаєшся у шафі. - Які засоби захисту тобі відомі? а) гарний одяг; б) протигаз; в) солодощі; г) ватно-марлева пов’язка. - Що необхідно взяти з собою у випадку надзвичайної ситуації? а) іграшки; б) документи; в) одяг; г) цукерки і печиво.
  • 5. Вчитель. - Добре! Молодці! А зараз послухайте і скажіть, що для людей є найбільшим багатством: будинок, авто, коштовності, здоров’я, солодощі. Отже, діти, бережіть своє здоров’я!