ºÝºÝߣ

ºÝºÝߣShare a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI

Tarikh :10 Oktober 2012                                                                                     Hari : Rabu

Masa : 8.50 pagi hingga 10.10 pagi                                                                          Kelas : 2 Inovatif & 2 Dinamik

Bilangan pelajar : 35 orang

Tunjang Pembelajaran : Kemahiran

Tajuk pembelajaran : Bola Baling

Fokus Pembelajaran :menghantar, menangkap, mengacah, menggelecek

Objektif : Di akhir proses pengajaran,pelajar dapat:-

         Psikomotor

             a)Melakukan serangan dengan menggunakan kemahiran menghantar dan menangkap dengan betul.
             b) Menggunakan kemahiran mengelecek dan mengacah untuk menewaskan pihak lawan.

         Kognitif

             a)     Menjawab soalan yang dikemukan dengan betul soalan berkaitan kemahiran yang diajar.

         Afektif

              a) Menunjukkan semangat kesukanan semasa pengajaran dan pembelajaran dijalankan.
              b) Berusaha menjaringkan gol an mendapatkan jawapan kepada setiap soalan

Pengetahuan awal pelajar : pelajar pernah melihat permainan bola baling dimainkan

Strategi :Teaching games for understanding (TGFU)

Persediaan pelajar : Pakaian sukan yang sesuai dan pengetahuan awal mengenai bola baling

Persediaan guru : Bola, Bahan bantu mengajar, kon, maker, wisel, skitel, pita ukur, gelung, pakaian sukan
FASA/MASA           AKTIVITI                                   BUTIRAN P&P                                      ORGANISASI               CATATAN
Permulaan
Set induksi   Pelajar menjawab soalan     Antara soalan yang ditanya oleh guru ialah:                                      G
(10 minit)    yang dikemukan oleh guru
              mengenai bola baling.       1.Apakah tujuan utama permainan bola baling?                      P                        P
                                          Tujuan utama permainan bola baling adalah untuk
                                          menjaringkan gol sebanyak yang boleh sepanjang
                                          waktu permainan.                                                         P   P       P P

                                          2.Apakah kemahiran utama untuk mendapatkan mata/gol?         Petunjuk:
                                          Pemain perlu menggunakan teknik memperdaya pihak
                                          lawan, mengacah dan melakukan hantaran untuk
                                                                                                       G: guru
                                          serangan

                                          3.Namakan otot-otot utama dalam permainan bola baling        P: murid
                                          Quadriceps, gastrocnemius, biceps dan triceps

              Pelajar memanaskan          Hantaran dan larian                                          Lampiran 1                        -Skitel
              badan sambil diawasi oleh                                                                                                  -Bola
              guru.                       Objektif: Mengaplikasikan teknik hantaran dan larian dalam                                     -Wisel
                                          aktiviti memanaskan badan.

                                          Persediaan:
                                                  Terdapat dua bentuk digunakan dalam aktiviti
                                                  memanaskan badan bagi disesuaikan dengan
                                                  jumlah pelajar iaitu segi empat sama dan tiga segi
                                                  Bagi setiap bentuk, jarak antara skitel adalah 5
                                                  meter
                                                  Disetiap bucu, terdapat seorang pelajar kecuali di
                                                  tempat permulaan terdapat dua pelajar.

                                          Prosedur:
                                          Bentuk segi empat sama
                                                  Sebagai permulaan, pelajar A akan menghantar
                                                  bola kepada pelajar B dan pelajar A akan berlari
                                                  kearah tempat pelajar B.
                                                  Selepas iti, pelajar B yang menerima bola akan
                                                  menghantar kepada pelajar C dan Pelajar B akan
                                                  berlari kea rah pelajar C.
Pelajar C yang menerima bola akan menghantar
                                                kepada pelajar D dan berlari kea rah pelajar D.
                                                Pelajar D menerima bola dan menghantar kepada
                                                pelajar E dan berlari ke arah pelajar E. Pelajar E
                                                akan mengulangi pergerakan seperti di atas.
                                                Pergerakan ini menggunakan sebiji bola dan
                                                hendaklah dilakukan sepantas yang boleh.

                                        Bentuk segi tiga
                                                Sebagai permulaan, pelajar A akan menghantar
                                                bola kepada pelajar B dan pelajar A kan berlari ke
                                                tempat pelajar B.
                                                Selepas iti, pelajar B yang menerima bola akan
                                                menghantar kepada pelajar C dan Pelajar B akan
                                                berlari kea rah pelajar C.
                                                Pelajar C yang menerima bola akan menghantar
                                                kepada pelajar D dan berlari kea rah pelajar D.
                                                Pelajar D akan mengulangi pergerakan tersebut.
                                                Pergerakan ini menggunakan sebiji bola dan
                                                hendaklah dilakukan sepantas yang boleh.

Perkembangan
Langkah 1      Pelajar dibahagikan      Nama permainan : Block Ball                                                           -Skitel
(20 minit)     kepada 6 kumpulan dan                                                                                          -Maker
               setiap kumpulan          Objektif permainan:                                                                   -bola
               mengandungi 4 pelajar.            Menyerang untuk mendapatkan mata
                                                 Mengunakan kemahiran menghantar dan
               Pelajar akan bermain              mengacah untuk mendapatkan mata
               permainan Block Ball
                                        Prosedur :
                                                Satu kon kecil akan diletakkan di dalam gelung
                                                untuk dijadikan sasaran.
                                                Pelajar akan bermain empat lawan empat dimana
                                                satu pasukan akan menyerang dan satu pasukan         Petunjuk :
                                                akan bertahan.                                          - Pelajar bertahan
                                                Pasukan bertahan akan cuba mempertahan kon              - Pelajar menyerang
                                                kecil sementara pasukan menyerang akan cuba             -
                                                mencari ruang untuk menyerang sasaran.
                                                                                                        - Bola
Murid akan bermain dalam kawasan seluas 15 x 15
                                     meter. Pasukan menyerang perlu bergerak ke
                                     setiap kawasan dan melakukan hantaran,
                                     menggelecek dan mengacah bagi meperdaya
                                     pertahanan pihak lawan.
                                     Masa yang diberikan adalah selama 3 minit untuk
                                     menyerang. Selepas waktu tersebut, pelajar akan
                                     bertukar peranan. Pasukan yang Berjaya
                                     menjatuhkan kon kecil paling banyak dalam masa
                                     tersebut dikira sebagai pemenang.


Pelajar menjawab soalan     Selepas bermain, guru akan bertanya beberapa soalan          Pelajar akan berbincang di
yang diberikan oleh guru.   kepada pelajar untuk menggalakkan pelajar berfikir. Antara   dalam kumpulan masing-
                            soalan yang ditanya ialah :                                  masing bagi mendapatkan
                                                                                         jawapan.
                                1.   Apakah cara paling terbaik untuk menyebabkan
                                     pasukan pertahanan terkeluar dari posisi dan
                                     meningkatkan peluang mendapatkan mata?
                                     Bola perlu dihantar dengan cepat dan tepat
                                     kepada rakan sepasukan supaya pasukan
                                     pertahanan tidak dapat membaca pergerakan
                                     bola. Rakan juga harus menangkap dengan
                                     baik untuk mengelakkan bola keluar.

                                2.   Bagaimanakah cara untuk meningkatkan lagi
                                     peluang mendapatkan mata?
                                     Pasukan menyerang perlu mengaplikasikan
                                     kemahiran menggelecek dan mengacah untuk
                                     menyebabkan pertahanan lawan keluar dari
                                     kedudukan bertahan dan seterusnya
                                     meningkatkan peluang mendapatkan gol.

                                3.   Apakah cara yang perlu dilakukan oleh pasukan
                                     pertahanan untuk mematikan strategi serangan
                                     pasukan menyerang?
                                     Pasukan bertahan harus sentiasa bersedia dan
                                     hampir dengan pasukan menyerang bagi
                                     menyukarkan lawan melakukan hantaran dan
                                     kemahiran lain.
Pelajar akan bermain        Pelajar akan melakuakn aktiviti di permainan 1. Pelajar
             semula.                     akan menunjukkan pergerakan dan hataran yang lebih baik
                                         setelah menjawab soalan yang diberikan oleh guru.


Aktiviti 2   Pelajar dibahagikan         Nama permainan : men in the orb                                                       -Skitel
(20 minit)   kepada 6 kumpulan dan                                                                                             -Maker
             setiap kumpulan             Objektif permainan :                                                                  -bola
             mengandungi 4 pelajar.               Menyerang untuk mendapatkan mata                                             -Gelung
                                                  Membentuk murid berfikir dan membuat
                                                  keputusan.

                                         Prosedur :
                                                 Satu gelung diletakkan di tengah kawasan seluas
                                                 15 x 15 meter.
                                                 Pelajar akan bermain empat lawan empat.
                                                 Satu pemain pasukan menyerang akan masuk ke          Petunjuk :
                                                 dalam gelung. Pasukan menyerang perlu mencari           - Pelajar bertahan
                                                 peluang untuk menghantar bola kepada pemain             - Pelajar menyerang
                                                 yang berada di dalam bulatan.
                                                 Setelah mendapat hantaran daripada rakan, pemain
                                                                                                         -
                                                 yang di dalam bulatan perlu menghantar kembali          - Bola
                                                 bola tersebut kepada rakannya yang berada di luar
                                                 bulatan.                                                   -Gelung
                                                 Pasukan bertahan harus cuba menghalang hantaran
                                                 dilakukan kepada pemain yang berada di dalam
                                                 bulatan.
                                                 Sekiranya bola dirampas, peranan kedua-dua
                                                 pasukan akan berubah serta merta. Hanya seorang
                                                 sahaja pemain menyerang dibenarkan berada di
                                                 dalam bulatan.
                                                 Masa permainan adalah 6 minit. Pasukan yang
                                                 Berjaya melakukan hantaran kepada rakan di
                                                 dalam bulatan paling banyak akan dikira sebagai
                                                 pemenang.

                                         Selepas 6 minit, guru akan bertanya beberapa soalan kepada
             Pelajar menjawab soalan
                                         pelajar untuk menggalakkan pelajar berfikir. Antara solan
             yang diberikan oleh guru.
                                         yang ditanya ialah :
1.Bagaimanakah cara untuk mengekalkan penguasaan dan
                                         mendapatkan mata?                                          Pelajar akan berbincang di
                                         Cara yang terbaik adalah dengan melakukan hantaran         dalam kumpulan masing-
                                         yang tepat dan pantas. Kemahiran mengacah dan              masing bagi mendapatkan
                                         menggelecek akan membantu menghasilkan ruang               jawapan.
                                         untuk membolehkan bola dihantar kepada pemain di
                                         dalam gelung.

                                         2. Bagaimanakah untuk mengelakkan pasukan bertahan
                                         mendapat penguasaan bola dan posisi menyerang?
                                         Kemahiran hantaran yang betul dan cara tangkapan
                                         yang betul akan membantu mengelakkan pasukan
                                         menyerang kehilangan bola kepada pasukan yang
                                         menyerang.

                                         3.Sekiranya percubaan kamu untuk menghantar bola
                                         kepada pihak lawan Berjaya dihalang, apakah yang harus
                                         dilakukan?
                                         Membawa bola kea rah lain dan menghantar kepada
                                         rakan sepasukan.

             Pelajar akan bermain        Perlakuan pelajar haruslah menunjukkan kemahiran dan
             semula                      aplikasi hasil jawapan terhadap persoalan yang diberikan
                                         oleh guru.


Aktiviti 3   Pelajar dibahagikan         Nama permainan : score the goal                                                         -Skitel
(20 minit)   kepada 6 kumpulan dan                                                                                               -Maker
             setiap kumpulan             Objektif permainan :                                                                    -bola
             mengandungi 4 pelajar                Mendapatkan mata sebanyak yang boleh.                                          -Gelung
                                                  Membantu pelajar berfikir cara untuk
             Pelajar bermain permainan            mendapatkan mata
             4 vs 4.
                                         Prosedur :

                                                 Pelajar akan bermain di dalam kawasan seluas 15
                                                 x 15 meter dan terdapat gol yang diperbuat
                                                 daripada gelung.
                                                 Pelajar akan bermain empat lawan empat di
                                                 kawasan ini.
Pelajar perlu memasukan bola ke dalam gelung
                                    yang disediakan. Pelajar perlu memasukkan bola
                                    ke dalam gelung sebanyak yang boleh.
                                                                                         Petunjuk :
                                    Pelajar perlu mencari strategi untuk memasukan
                                    bola ke dalam gelung yang disediakan.                     - gol
                                    Satu gelung lain akan diletakkan disetiap gelung           - murid
                                    yang dijadikan gawang gol untuk mengelakkan                - bola
                                    pasukan bertahan berada terlalu hampir dengan
                                    gelung untuk menjringkan gol.                               -Gelung
                                    Pasukan yang menjaringkan gol paling banyak
                                    dikira sebagai pemenang.

Pelajar menjawab soalan     Selepas 5 minit pelajar akan menjawab beberapa soalan        Pelajar akan berbincang dalam
yang diberikan oleh guru.   yang dikemukakan oleh guru untuk menggalakkan pelajar        kumpulan masing-masing.
                            berfikir. Antara soalan yang ditanya ialah :

                            1.Apakah yang perlu dilakukan apabila berada dihadapan
                            gol?
                            Membaling bola ke gawang untuk mendapatkan mata.
                            (menjaringkan gol)

                            2.Dimanakah perlu kamu sasarkan bola ketika hendak
                            menjaringkan gol sekiranya terdapat penjaga gol?
                            Jauh daripada jangkauan penjaga gol agar penjaga gol tidak
                            dapat menyelamatkan bola.

                            3.Bagaimanakah untuk memperdaya pihak lawan dan
                            penjaga gol untuk mendapatkan jaringan?
                            Dengan menggunakan teknik mengacah, menggelecek dan
                            hantaran yang tepat kepada rakan sepasukan yang lain.

Pelajar akan bermain        Pelajar akan cuba mengaplikasikan kemahiran yang lebih
semula.                     baik setelah menjawab soalan yang diberikan oleh guru
                            sebelum permainan kembali dijalankan.
Penutup
Menyejukkan   Pelajar akan melakukan     Tujuan melakukan aktiviti menyejukkan badan :
badan         aktiviti menyejukkan
(10 minit)    badan selepas bermain.         1.   Mengurangkan jumlah asid laktik yang terkumpul
                                             2.   Menurunkan suhu dan kadar denyutan jantung ke
                                                  tahap normal.

                                         Pelajar akan mengaplikasikan menyejukkan badan
                                         menggunakan kaedah proprioceptive neuromascular
                                         facilitation.                                             PETUNJUK

                                                                                                       Pelajar

                                                                                                      Guru




              Pelajar menjawab soalan    Soalan
              yang dikemukakan dan                                                                                     G
              mendengar refleksi guru.   1.Apakah kemahiran yang dipelajari?
                                         Hataran, menangkap, mengacah, menggelecek                      P                        P

                                         2.Apakah otot-otot yang terlibat dalam permainan bola
                                         baling?                                                               P   P       P P
                                         Biceps,triceps, quadriceps,gastroicnomeus
                                                                                                   Petunjuk:
                                         3.Bagaimanakah cara untuk mengelekkan pihak lawan
                                         mendapat bola?                                            G: guru
                                         Menghantar dengan tepat dan melakukan tangkapan
                                         dengan baik.
                                                                                                   P: murid
                                         Hantaran dan menangkap merupakan kemahiran paling asas
                                         yang perlu dikuasai untuk bermain bola baling. Hantaran
                                         dan tangkapan yang baik membolehkan pasukan menyerang
                                         dan bertahan dengan baik.Kemahiran menggelecek dan
                                         mengacah akan membantu untuk menewaskan atau
                                         memperdaya pihak lawan bagi mendapatkan ruang
                                         melakukan hantaran atau menjaringkan gol.
Refleksi Guru

______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________



Refleksi Penyelia

______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________________________________________

More Related Content

Tgfu hnball

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI Tarikh :10 Oktober 2012 Hari : Rabu Masa : 8.50 pagi hingga 10.10 pagi Kelas : 2 Inovatif & 2 Dinamik Bilangan pelajar : 35 orang Tunjang Pembelajaran : Kemahiran Tajuk pembelajaran : Bola Baling Fokus Pembelajaran :menghantar, menangkap, mengacah, menggelecek Objektif : Di akhir proses pengajaran,pelajar dapat:- Psikomotor a)Melakukan serangan dengan menggunakan kemahiran menghantar dan menangkap dengan betul. b) Menggunakan kemahiran mengelecek dan mengacah untuk menewaskan pihak lawan. Kognitif a) Menjawab soalan yang dikemukan dengan betul soalan berkaitan kemahiran yang diajar. Afektif a) Menunjukkan semangat kesukanan semasa pengajaran dan pembelajaran dijalankan. b) Berusaha menjaringkan gol an mendapatkan jawapan kepada setiap soalan Pengetahuan awal pelajar : pelajar pernah melihat permainan bola baling dimainkan Strategi :Teaching games for understanding (TGFU) Persediaan pelajar : Pakaian sukan yang sesuai dan pengetahuan awal mengenai bola baling Persediaan guru : Bola, Bahan bantu mengajar, kon, maker, wisel, skitel, pita ukur, gelung, pakaian sukan
  • 2. FASA/MASA AKTIVITI BUTIRAN P&P ORGANISASI CATATAN Permulaan Set induksi Pelajar menjawab soalan Antara soalan yang ditanya oleh guru ialah: G (10 minit) yang dikemukan oleh guru mengenai bola baling. 1.Apakah tujuan utama permainan bola baling? P P Tujuan utama permainan bola baling adalah untuk menjaringkan gol sebanyak yang boleh sepanjang waktu permainan. P P P P 2.Apakah kemahiran utama untuk mendapatkan mata/gol? Petunjuk: Pemain perlu menggunakan teknik memperdaya pihak lawan, mengacah dan melakukan hantaran untuk G: guru serangan 3.Namakan otot-otot utama dalam permainan bola baling P: murid Quadriceps, gastrocnemius, biceps dan triceps Pelajar memanaskan Hantaran dan larian Lampiran 1 -Skitel badan sambil diawasi oleh -Bola guru. Objektif: Mengaplikasikan teknik hantaran dan larian dalam -Wisel aktiviti memanaskan badan. Persediaan: Terdapat dua bentuk digunakan dalam aktiviti memanaskan badan bagi disesuaikan dengan jumlah pelajar iaitu segi empat sama dan tiga segi Bagi setiap bentuk, jarak antara skitel adalah 5 meter Disetiap bucu, terdapat seorang pelajar kecuali di tempat permulaan terdapat dua pelajar. Prosedur: Bentuk segi empat sama Sebagai permulaan, pelajar A akan menghantar bola kepada pelajar B dan pelajar A akan berlari kearah tempat pelajar B. Selepas iti, pelajar B yang menerima bola akan menghantar kepada pelajar C dan Pelajar B akan berlari kea rah pelajar C.
  • 3. Pelajar C yang menerima bola akan menghantar kepada pelajar D dan berlari kea rah pelajar D. Pelajar D menerima bola dan menghantar kepada pelajar E dan berlari ke arah pelajar E. Pelajar E akan mengulangi pergerakan seperti di atas. Pergerakan ini menggunakan sebiji bola dan hendaklah dilakukan sepantas yang boleh. Bentuk segi tiga Sebagai permulaan, pelajar A akan menghantar bola kepada pelajar B dan pelajar A kan berlari ke tempat pelajar B. Selepas iti, pelajar B yang menerima bola akan menghantar kepada pelajar C dan Pelajar B akan berlari kea rah pelajar C. Pelajar C yang menerima bola akan menghantar kepada pelajar D dan berlari kea rah pelajar D. Pelajar D akan mengulangi pergerakan tersebut. Pergerakan ini menggunakan sebiji bola dan hendaklah dilakukan sepantas yang boleh. Perkembangan Langkah 1 Pelajar dibahagikan Nama permainan : Block Ball -Skitel (20 minit) kepada 6 kumpulan dan -Maker setiap kumpulan Objektif permainan: -bola mengandungi 4 pelajar. Menyerang untuk mendapatkan mata Mengunakan kemahiran menghantar dan Pelajar akan bermain mengacah untuk mendapatkan mata permainan Block Ball Prosedur : Satu kon kecil akan diletakkan di dalam gelung untuk dijadikan sasaran. Pelajar akan bermain empat lawan empat dimana satu pasukan akan menyerang dan satu pasukan Petunjuk : akan bertahan. - Pelajar bertahan Pasukan bertahan akan cuba mempertahan kon - Pelajar menyerang kecil sementara pasukan menyerang akan cuba - mencari ruang untuk menyerang sasaran. - Bola
  • 4. Murid akan bermain dalam kawasan seluas 15 x 15 meter. Pasukan menyerang perlu bergerak ke setiap kawasan dan melakukan hantaran, menggelecek dan mengacah bagi meperdaya pertahanan pihak lawan. Masa yang diberikan adalah selama 3 minit untuk menyerang. Selepas waktu tersebut, pelajar akan bertukar peranan. Pasukan yang Berjaya menjatuhkan kon kecil paling banyak dalam masa tersebut dikira sebagai pemenang. Pelajar menjawab soalan Selepas bermain, guru akan bertanya beberapa soalan Pelajar akan berbincang di yang diberikan oleh guru. kepada pelajar untuk menggalakkan pelajar berfikir. Antara dalam kumpulan masing- soalan yang ditanya ialah : masing bagi mendapatkan jawapan. 1. Apakah cara paling terbaik untuk menyebabkan pasukan pertahanan terkeluar dari posisi dan meningkatkan peluang mendapatkan mata? Bola perlu dihantar dengan cepat dan tepat kepada rakan sepasukan supaya pasukan pertahanan tidak dapat membaca pergerakan bola. Rakan juga harus menangkap dengan baik untuk mengelakkan bola keluar. 2. Bagaimanakah cara untuk meningkatkan lagi peluang mendapatkan mata? Pasukan menyerang perlu mengaplikasikan kemahiran menggelecek dan mengacah untuk menyebabkan pertahanan lawan keluar dari kedudukan bertahan dan seterusnya meningkatkan peluang mendapatkan gol. 3. Apakah cara yang perlu dilakukan oleh pasukan pertahanan untuk mematikan strategi serangan pasukan menyerang? Pasukan bertahan harus sentiasa bersedia dan hampir dengan pasukan menyerang bagi menyukarkan lawan melakukan hantaran dan kemahiran lain.
  • 5. Pelajar akan bermain Pelajar akan melakuakn aktiviti di permainan 1. Pelajar semula. akan menunjukkan pergerakan dan hataran yang lebih baik setelah menjawab soalan yang diberikan oleh guru. Aktiviti 2 Pelajar dibahagikan Nama permainan : men in the orb -Skitel (20 minit) kepada 6 kumpulan dan -Maker setiap kumpulan Objektif permainan : -bola mengandungi 4 pelajar. Menyerang untuk mendapatkan mata -Gelung Membentuk murid berfikir dan membuat keputusan. Prosedur : Satu gelung diletakkan di tengah kawasan seluas 15 x 15 meter. Pelajar akan bermain empat lawan empat. Satu pemain pasukan menyerang akan masuk ke Petunjuk : dalam gelung. Pasukan menyerang perlu mencari - Pelajar bertahan peluang untuk menghantar bola kepada pemain - Pelajar menyerang yang berada di dalam bulatan. Setelah mendapat hantaran daripada rakan, pemain - yang di dalam bulatan perlu menghantar kembali - Bola bola tersebut kepada rakannya yang berada di luar bulatan. -Gelung Pasukan bertahan harus cuba menghalang hantaran dilakukan kepada pemain yang berada di dalam bulatan. Sekiranya bola dirampas, peranan kedua-dua pasukan akan berubah serta merta. Hanya seorang sahaja pemain menyerang dibenarkan berada di dalam bulatan. Masa permainan adalah 6 minit. Pasukan yang Berjaya melakukan hantaran kepada rakan di dalam bulatan paling banyak akan dikira sebagai pemenang. Selepas 6 minit, guru akan bertanya beberapa soalan kepada Pelajar menjawab soalan pelajar untuk menggalakkan pelajar berfikir. Antara solan yang diberikan oleh guru. yang ditanya ialah :
  • 6. 1.Bagaimanakah cara untuk mengekalkan penguasaan dan mendapatkan mata? Pelajar akan berbincang di Cara yang terbaik adalah dengan melakukan hantaran dalam kumpulan masing- yang tepat dan pantas. Kemahiran mengacah dan masing bagi mendapatkan menggelecek akan membantu menghasilkan ruang jawapan. untuk membolehkan bola dihantar kepada pemain di dalam gelung. 2. Bagaimanakah untuk mengelakkan pasukan bertahan mendapat penguasaan bola dan posisi menyerang? Kemahiran hantaran yang betul dan cara tangkapan yang betul akan membantu mengelakkan pasukan menyerang kehilangan bola kepada pasukan yang menyerang. 3.Sekiranya percubaan kamu untuk menghantar bola kepada pihak lawan Berjaya dihalang, apakah yang harus dilakukan? Membawa bola kea rah lain dan menghantar kepada rakan sepasukan. Pelajar akan bermain Perlakuan pelajar haruslah menunjukkan kemahiran dan semula aplikasi hasil jawapan terhadap persoalan yang diberikan oleh guru. Aktiviti 3 Pelajar dibahagikan Nama permainan : score the goal -Skitel (20 minit) kepada 6 kumpulan dan -Maker setiap kumpulan Objektif permainan : -bola mengandungi 4 pelajar Mendapatkan mata sebanyak yang boleh. -Gelung Membantu pelajar berfikir cara untuk Pelajar bermain permainan mendapatkan mata 4 vs 4. Prosedur : Pelajar akan bermain di dalam kawasan seluas 15 x 15 meter dan terdapat gol yang diperbuat daripada gelung. Pelajar akan bermain empat lawan empat di kawasan ini.
  • 7. Pelajar perlu memasukan bola ke dalam gelung yang disediakan. Pelajar perlu memasukkan bola ke dalam gelung sebanyak yang boleh. Petunjuk : Pelajar perlu mencari strategi untuk memasukan bola ke dalam gelung yang disediakan. - gol Satu gelung lain akan diletakkan disetiap gelung - murid yang dijadikan gawang gol untuk mengelakkan - bola pasukan bertahan berada terlalu hampir dengan gelung untuk menjringkan gol. -Gelung Pasukan yang menjaringkan gol paling banyak dikira sebagai pemenang. Pelajar menjawab soalan Selepas 5 minit pelajar akan menjawab beberapa soalan Pelajar akan berbincang dalam yang diberikan oleh guru. yang dikemukakan oleh guru untuk menggalakkan pelajar kumpulan masing-masing. berfikir. Antara soalan yang ditanya ialah : 1.Apakah yang perlu dilakukan apabila berada dihadapan gol? Membaling bola ke gawang untuk mendapatkan mata. (menjaringkan gol) 2.Dimanakah perlu kamu sasarkan bola ketika hendak menjaringkan gol sekiranya terdapat penjaga gol? Jauh daripada jangkauan penjaga gol agar penjaga gol tidak dapat menyelamatkan bola. 3.Bagaimanakah untuk memperdaya pihak lawan dan penjaga gol untuk mendapatkan jaringan? Dengan menggunakan teknik mengacah, menggelecek dan hantaran yang tepat kepada rakan sepasukan yang lain. Pelajar akan bermain Pelajar akan cuba mengaplikasikan kemahiran yang lebih semula. baik setelah menjawab soalan yang diberikan oleh guru sebelum permainan kembali dijalankan.
  • 8. Penutup Menyejukkan Pelajar akan melakukan Tujuan melakukan aktiviti menyejukkan badan : badan aktiviti menyejukkan (10 minit) badan selepas bermain. 1. Mengurangkan jumlah asid laktik yang terkumpul 2. Menurunkan suhu dan kadar denyutan jantung ke tahap normal. Pelajar akan mengaplikasikan menyejukkan badan menggunakan kaedah proprioceptive neuromascular facilitation. PETUNJUK Pelajar Guru Pelajar menjawab soalan Soalan yang dikemukakan dan G mendengar refleksi guru. 1.Apakah kemahiran yang dipelajari? Hataran, menangkap, mengacah, menggelecek P P 2.Apakah otot-otot yang terlibat dalam permainan bola baling? P P P P Biceps,triceps, quadriceps,gastroicnomeus Petunjuk: 3.Bagaimanakah cara untuk mengelekkan pihak lawan mendapat bola? G: guru Menghantar dengan tepat dan melakukan tangkapan dengan baik. P: murid Hantaran dan menangkap merupakan kemahiran paling asas yang perlu dikuasai untuk bermain bola baling. Hantaran dan tangkapan yang baik membolehkan pasukan menyerang dan bertahan dengan baik.Kemahiran menggelecek dan mengacah akan membantu untuk menewaskan atau memperdaya pihak lawan bagi mendapatkan ruang melakukan hantaran atau menjaringkan gol.
  • 9. Refleksi Guru ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ Refleksi Penyelia ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________ ______________________________________________________________________________________________________________________