1. //
UNITAT
DIDÀCTICA: El cos
humà
Alfabetització digital
Bloc A
Curs 2014-2015
Nora Rodríguez Caballero
Patricia Toro Sibina
Grup 6A
04/12/2014
2. 1. Anàlisis i reflexió de com integrar les TIC en el procés didàctic
El fet d’introduir les TIC dins l’aula serà quelcom molt significatiu per l’aprenentatge
dels infants enfront aquesta unitat didàctica, ja que aprendran amb activitats més
dinàmiques, interactives i estimulants que, a més d’aprendre el cos humà, els faran
desenvolupar capacitats tecnològiques.
Tot i que els continguts en sí no són molt difícils de treballar, amb la introducció de les
TIC trobarem noves formes de presentar-ho i explicar-ho. A més, coneixeran les parts
del cos a través de recursos més dinàmics i d’una manera més activa.
Per dur a terme les activitats que presentarem a continuació, les TIC no han tingut un
paper de “reforç” de l’activitat, sinó que són l’activitat en sí. Com hem dit, d’aquesta
manera treballaren altres àmbits com són les noves tecnologies, la participació, el
respecte, etc.
Introduirem les TIC com a mitjà per treballar una altra activitat aporta un doble
coneixement al infant, per una banda se’l alfabetitza digitalment i per l’altre aprenen les
diferents parts del cos humà.
2. Presentació de la unitat didàctica
La unitat didàctica que presentarem a continuació es titula “El cos humà”.
Per contextualitzar l’activitat hem decidit crear un centre educatiu d’Educació Infantil
imaginari basat en els centres que coneixem. Aquest centre educatiu està ubicat al
barri de Gràcia, a Barcelona.
Degut a la familiartzació i l’ interès d’aquest, proposem ubicar-lo en el segon cicle
d’Educació Infantil, concretament en el primer trimestre d’una classe de P-3 formada
per 18 infants. El curs de P-3 està format per dues línies educatives, així que les dues
classes treballaran la unitat didàctica presentada.
La durada de la unitat didàctica serà de tot un trimestre, però nosaltres només ens
centrarem en dues sessions de classe en el seu conjunt. Per la qual cosa, presentem
una activitat inicial i dues activitats concretes per dur a terme; una a cada sessió.
Pensem que un cop els infants hagin assimilat els conceptes, podran relacionar-los
amb altres continguts de la mateixa unitat o d’altres activitats anteriors o posteriors.
Per exemple, conceptes espacials (davant/darrera, sobre/sota, etc.), conceptes
temporals (abans, ara, després), conceptes numèrics, etc. D’aquesta manera, ells
mateixos seran conscients de les seves pròpies possibilitats i limitacions corporals.
Objectius
Adquirir un vocabulari adequat a l’edat dins la temàtica de la unitat.
Reconèixer i identificar determinades parts del cos i les seves funcions
bàsiques.
Utilitzar el llenguatge oral i audiovisual com a instrument lúdic.
3. Iniciar l’aprenentatge del llenguatge escrit relacionant-lo amb la temàtica de la
unitat.
Iniciar-se en l’alfabetització digital i reconèixer-lo com a quelcom diari i habitual.
Descobrir i utilitzar les pròpies possibilitats motrius, sensitives i expressives del
cos humà.
Adquirir una actitud de respecte en base a les característiques i qualitats de les
altres persones; acceptant i valorant la varietat (sexe, ètnia, creença, etc.).
Adquirir hàbits relacionats amb la higiene i la salut, l’ordre, el respecte,etc.
ACTIVITATS
3. Activitat inicial
Conte: “El país dels cinc sentits” (funcions bàsiques) i cançó: “En Joan Petit
quan balla” (+ pluja d’idees)
-Objectius:
Progressar en el coneixement i domini del seu cos, en el moviment i
la coordinació, tot adonant-se de les seves possibilitats.
Aprendre les parts del cos a través de la canço
Treballar les diferents parts del cos amb el suport visual de la pissarra digital.
-Continguts:
Identificació d’algunes parts del cos.
Identificació dels trets físics propis, establint semblances i diferències amb la
resta de nens i nenes.
Identificació de la imatge corporal global.
Memorització de cançons, endevinalles…
Plasmació en paper del dibuix del cos.
Acceptació del propi cos i respecte als altres.
Participació en la cancó i la dança amb iniciativa i presició de moviments. Valorar la
importancia de la comunicació per establir relacions amb els membres de la societat,
respectant les intenciones comunicatives de la resta.
- Materials i recursos: un conte, un radiocasset, un cd.
- Organització:
Espai: A la pròpia aula -temporalització: 25min aproximadament.
-Coneixements previs
-Avaluació Inicial:
Indicadors SI NO
Ha mostrat interès per les
activitats?
4. Ha col·laborat alhora de
realitzar la tasca?
Ha reconegut amb facilitat
la cançó?
4. Activitat 1
Aquesta primera activitat consistirà en fer una presentació del cos i que, a partir del
que se’ls ha explicat a l’activitat inicial i dels continguts previs de cada nen, identifiquin
les diferents parts del cos humà.
Presentarem una imatge d’un nen i d’una nena (per tal de que puguin participar tots) i
individualment hauran de dirigir-se a la pissarra digital i col·locar el nom corresponent
a cada part del cos. També hauran de relacionar-la amb la funció que compleix
(presentat al conte de l’activitat inicial).
-Objectius:
Treballa la Técnica oculo-manual i la motricitat fina
Identificar als companys i a un mateix en les imatges
Saber relacionar les imatges
- Materials i recursos:
Un conte, un bolígraf, una pissarra digital, diferents imatges.
- Organització:
- espai: A l’aula -temporalització: 40min aprox.
-Avaluació (alumnat i pràctica docent)
Indicadors SI NO
Ha tingut dificultat alhora
de col·locar el nom
corresponent a cada part
del cos?
Ha realitzat l’activitat amb
èxit?
Ha identificat les diferents
parts del seu cos sense
ajuda?
5. Activitat 2
La segona activitat, que es durà a terme durant la segona sessió de la unitat didàctica,
consistirà en fer una fotografia de cos sencer de cada nen i portar-la impresa pel dia
de l’activitat.
5. Un cop que cada nen tingui la seva imatge, haurà de dibuixar-se a un full, tal com ells
es veuen i senten.
Quan els dibuixos estiguin acabats, la professora els escanejarà i els companys
hauran de relacionar a la pissarra digital quin dibuix correspon a cada fotografia.
-Objectius:
Conèixer i identificar les diferents parts més importants del seu cos
Treballar la Técnica oculo-manual i la creativitat
Treballar la motricitat fina i gruixuda
Saber dibuixar el seu cos
- Materials i recursos
Càmara de fotos, paper, colors, pantalla digital
- Organitació:
- espai: A l’aula de psicomotricitat -temporalització: 30min aprox.
-Avaluació (alumnat i pràctica docent)
Indicadors SI NO
Assenyala i anomena les
diferents parts del cos en
si mateix i en els altres?
Ha tingut dificultat per
relacionar Ha tingut
dificultat per relacionar el
dibuix amb la fotografia?
Ha participat de manera
adequada en l’activitat?
Reconeix els colors en els
objectes.
http://yoprofesor.ecuadorsap.org/118-actividades-del-cuerpo-humano-para-estudiantes/
http://www.clicatic.org/recursos/educacion-infantil/
infantil_conocimiento_de_uno_mismo
http://www.tudiscoverykids.com/juegos/cuerpo-humano/
http://www.rena.edu.ve/nivelInicial/cuerpoHumano/act02.html