2. В древността, името Венера се свързвало с римската богиня на любовта и красотата .
3. Венера е една от най-ярките планети. На Земята тя може да се наблюдава само преди изгрев и след залез.
4. Венера е втората по ред планета от Слънчевата система . Тя е земеподобна планета, с много близка по големина и общи качества до Земята; понякога е наричана „планетата-сестра на Земята“.
5. Венера има най-малък орбитален ексцентрицитет равен на 0,7%. Понеже Венера е по-близко до Слънцето спрямо Земята, тя винаги се наблюдава близко до него .
6. Интересно !!! Денят на Венера е по – дълъг от годината на Венера. Скоростта, с която планетата се върти около оста си е 6.5 км/ч Венера е единствената планета, която се върти в обратна посока – от изток на запад.
7. Венера има атмосфера, съдържаща главно въглероден диоксид и малко количество азот. Налягането на повърхността на планетата е огромно — 90 пъти по-високо от това на земното морско равнище или еквивалентно на налягането в земните океани на около 1 km дълбочина. Атмосферата, богата на CO2, поражда силен парников ефект
8. Без наличието на парников ефект температурата на Венера би била много близка до температурата на повърхността на Земята. В горните слоеве на атмосферата преобладават силни ветрове със скорост 350 km/h, докато на повърхността ветровете са много слаби — само няколко километра в час.
9. Венера има два основни „континента“, които са по-високи от заобикалящите ги обширни равнини. В южното полукълбо е по-голямата Aphrodite Terra („Земя на Афродита“), която е голяма приблизително колкото Южна Америка. С единственото изключение на Maxwell Montes, всички обекти и забележителности на повърхността на Венера носят имена на жени от историята или митологията . Името на северния континент е Ishtar Terra („Земя на Ищар“) и на него се намира една от най-високите планински вериги — Maxwell Montes („Максуелски планини“), която е приблизително 2 km по-висока от Еверест и носи името на Джеймс Максуел. Ishtar Terra е голяма приблизително колкото Австралия.
10. Гъстата атмосфера на Венера успешно „омекотява“ сблъсъците на метеорити с повърхността; метеоритни кратери с диаметър по-малък от 3,2 km не могат да се формират. Почти 90% от повърхността на Венера се състои от сравнително скорошно изстинала базалтова лава и много малко метеоритни кратери. Предполага се, че причината за това са интензивни вулканични изригвания.
11. За Венера се е считало, че има естествен спътник — Нейт — мит, породен от наблюденията на Джовани Доменико Касини през 1672 г. Спорадичните съобщения за наблюдаван естествен спътник на Венера продължават чак до 1892 г. В днешно време е потвърдено, че Венера няма естествени спътници и че всички предишни съобщения са били породени от бледи звезди, случайно попаднали на малко ъглово разстояние до планетата.
12. Исторически изследвания ... Един от най-старите запазени астрономически документи от Вавилонската библиотека на Ашурбанипал от 1600 пр.н.е. представлява 21-годишни записки на небесните явления на Венера (която ранните вавилонци са наричали Ниндарана ). В Акад тя е била олицетворение на майката-богиня Ищар (чието име взаимства континента Ishtar Terra). В китайската митология тя е била наричана Дзин син или планетата на елемента метáл .
13. Исторически изследвания... В ранния период на Древна Гърция сутрешните и вечерните явления на Венера са считани за две различни светила. Древните гърци са наричали сутрешното явление на Венера фосфор , а вечерното — хеспер . Предполага се, че Питагор първи е установил, че става въпрос за един и същи обект. За живелия през 4 век пр.н.е. Хераклид Понтийски пък се знае, че е осъзнал факта, че Венера и Меркурий обикалят около Слънцето, а не около Земята.
14. Поради това, че орбитата на Венера е разположена по-близко до Слънцето от тази на Земята, тя преминава през различни фази по начин, подобен на Луната. Първият човек наблюдавал фазите на Венера, е Галилео Галилей с помощта на неговия саморъчно направен телескоп. Това наблюдение потвърждава хелиоцентричната система за организацията на Слънчевата система предложена от Николай Коперник. Подобно на Луната ...