ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Ķīmija pamatskolaiKontakti: andris_ziemelis@inbox.lv
Vielas un to īpašības: vielas un ķermeņi;Fizikālas un ķīmiskas pārvērtības;	Vielu īpašības;	Vielu daļiņveida uzbūve;kristāliskas un amorfas vielasVielu agregātstāvoklis un uzbūve.
Vielas un ķermeņiĶermenis – ar virsmu norobežota viela, piemēram, gaiss balonā, ūdens traukā, nagla, ūdens piliens;Cieti ķermeņi, ko izgatavo savām vajadzībām – priekšmeti jeb lietas;Vielas – no tām sastāv ķermeņi, aizņem noteiktu tilpumu un ir masa, piemēram, alumīnijs, dzelzs.
Fizikālās un ķīmiskās pārvērtībasPārmaiņas, kas notiek ar vielām ārējo apstākļu, cilvēka rīcības vai citu vielu klātbūtnes ietekmē sauc par pārvērtībām;Pārvērtības, kurās vielas maina agregātstāvokli, formu vai novietojumu telpā, bet to sastāvs nemainās, sauc par fizikālajām pārvērtībām;Pārvērtības, kurās vielas sastāvs un īpašības būtiski mainās un kurās rodas jaunas vielas ar citām īpašībām, sauc par ķīmiskajām pārvērtībām.
Ķīmiskās reakcijas pazīmesSiltuma un gāzes izdalīšanās;Vielu krāsu maiņa;Gāzes rašanās (dažām gāzēm raksturīga smarža, bet dažām tās nav);Nogulšņu veidošanās vai izzušana (par nogulsnēm sauc nešķīstošas vielas daļiņas, kas rodas šķīdumā).
Ķīmisko reakciju veiksmīgai izraisīšanai ir nepieciešams:Vielas rūpīgi sasmalcināt un sajukt;Vielas sakarsēt vai citādi bagātināt ar enerģiju.
Vielu īpašībasAgregātstāvoklis;Krāsa;Smarža (nosakot vielai smaržu, jāievēro piesardzība);Garša (nedrīkst garšot, bīstami dzīvībai);Blīvums;Metāliskais spīdums, siltumvadītspēja un elektrovadītspēja (metāli);Kušanas un viršanas temperatūras;Cietība;Ķīmiskās reakcijas īpašības, piemēram, šķist ūdenī
Vielu daļiņveida uzbūveVielas sastāv no molekulām un atomiem;Molekula ir mazākā vielas daļiņa, kuras nosaka vielas ķīmisko sastāvu un visas fizikālās īpašības, sastāv vairāk kā viena atoma, piemēram, O2Atoms ir mazākā vielas sastāvdaļa, kas saglabā vielas ķīmiskās īpašības, piemēram, skābeklis – O
Vielu daļiņveida uzbūveAtomus ar iztrūkstošiem vai pārlieku daudziem elektroniem sauc par joniem, piemēram, atoms nātrijs Na, kam ir viens iztrūkstošs elektrons rodas jons  Na+Elementu ārējā eleronu čaulā elektronu skaits tiecās būt 8NaCl – sāls (nātrija hlorīds)
Kristāliskas vielasVielas kurām ir noteikta ģeometriska forma – kristāli, piemēram, kubs, oktaedrs u.c.;Vārāmā sāls – kuba forma;Alauns – oktaedrs;Sniegpārsliņa – sarežģīta forma;
Amorfas vielasVielas ar nenoteiktu ģeometrisku formu;Gumijastikls;Līmesplastmasa
Vielu agregātstāvoklis un uzbūveKatra viela var pastāvēt 3 agregātstāvokļos: cietā, šķidrā un gāzveida.Katrs agregātstāvoklis atšķīrās pēc daļiņu izvietojums vielā
Vielas un to īpašības
Nākamā tēma:Tīras vielas un maisījumi

More Related Content

Vielas un to īpašības

  • 2. Vielas un to īpašības: vielas un ķermeņi;Fizikālas un ķīmiskas pārvērtības; Vielu īpašības; Vielu daļiņveida uzbūve;kristāliskas un amorfas vielasVielu agregātstāvoklis un uzbūve.
  • 3. Vielas un ķermeņiĶermenis – ar virsmu norobežota viela, piemēram, gaiss balonā, ūdens traukā, nagla, ūdens piliens;Cieti ķermeņi, ko izgatavo savām vajadzībām – priekšmeti jeb lietas;Vielas – no tām sastāv ķermeņi, aizņem noteiktu tilpumu un ir masa, piemēram, alumīnijs, dzelzs.
  • 4. Fizikālās un ķīmiskās pārvērtībasPārmaiņas, kas notiek ar vielām ārējo apstākļu, cilvēka rīcības vai citu vielu klātbūtnes ietekmē sauc par pārvērtībām;Pārvērtības, kurās vielas maina agregātstāvokli, formu vai novietojumu telpā, bet to sastāvs nemainās, sauc par fizikālajām pārvērtībām;Pārvērtības, kurās vielas sastāvs un īpašības būtiski mainās un kurās rodas jaunas vielas ar citām īpašībām, sauc par ķīmiskajām pārvērtībām.
  • 5. Ķīmiskās reakcijas pazīmesSiltuma un gāzes izdalīšanās;Vielu krāsu maiņa;Gāzes rašanās (dažām gāzēm raksturīga smarža, bet dažām tās nav);Nogulšņu veidošanās vai izzušana (par nogulsnēm sauc nešķīstošas vielas daļiņas, kas rodas šķīdumā).
  • 6. Ķīmisko reakciju veiksmīgai izraisīšanai ir nepieciešams:Vielas rūpīgi sasmalcināt un sajukt;Vielas sakarsēt vai citādi bagātināt ar enerģiju.
  • 7. Vielu īpašībasAgregātstāvoklis;Krāsa;Smarža (nosakot vielai smaržu, jāievēro piesardzība);Garša (nedrīkst garšot, bīstami dzīvībai);Blīvums;Metāliskais spīdums, siltumvadītspēja un elektrovadītspēja (metāli);Kušanas un viršanas temperatūras;Cietība;Ķīmiskās reakcijas īpašības, piemēram, šķist ūdenī
  • 8. Vielu daļiņveida uzbūveVielas sastāv no molekulām un atomiem;Molekula ir mazākā vielas daļiņa, kuras nosaka vielas ķīmisko sastāvu un visas fizikālās īpašības, sastāv vairāk kā viena atoma, piemēram, O2Atoms ir mazākā vielas sastāvdaļa, kas saglabā vielas ķīmiskās īpašības, piemēram, skābeklis – O
  • 9. Vielu daļiņveida uzbūveAtomus ar iztrūkstošiem vai pārlieku daudziem elektroniem sauc par joniem, piemēram, atoms nātrijs Na, kam ir viens iztrūkstošs elektrons rodas jons Na+Elementu ārējā eleronu čaulā elektronu skaits tiecās būt 8NaCl – sāls (nātrija hlorīds)
  • 10. Kristāliskas vielasVielas kurām ir noteikta ģeometriska forma – kristāli, piemēram, kubs, oktaedrs u.c.;Vārāmā sāls – kuba forma;Alauns – oktaedrs;Sniegpārsliņa – sarežģīta forma;
  • 11. Amorfas vielasVielas ar nenoteiktu ģeometrisku formu;Gumijastikls;Līmesplastmasa
  • 12. Vielu agregātstāvoklis un uzbūveKatra viela var pastāvēt 3 agregātstāvokļos: cietā, šķidrā un gāzveida.Katrs agregātstāvoklis atšķīrās pēc daļiņu izvietojums vielā