際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
TAHUN 2 (PLC)
Subjek : Bahasa Melayu
Tahun : Tahun 2
Masa : 9.00 pagi  10.00 pagi (1 jam)
Tema : Seni Dan Budaya
Tajuk : Anak Pembuat Songkak (m/s 74)
Standard Kandungan : 3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul.
Standard Pembelajaran : 3.3.3 Membina dan menulis jawapan dalam bentuk ayat mudah
dengan betul berdasarkan soalan.
Asas Literasi : Konstruk 5: Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata
tertutup.
Objektif : Pada akhir PdP, murid berupaya :
a) Menulis sekurang-kurangnya 5 ayat mudah berdasarkan perkataan yang
diberikan.(Murid Menguasai)
b) Menulis sekurang-kurangnya 5 perkataan suku kata tertutup.(Murid Tidak
Menguasai)
BBM : Rakaman video, teks cerita, lembaran kerja, sampul surat, kad perkataan, komputer
riba.
Langkah
dan Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran dan
Pengajaran
Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Tontonan Video:
- Songkak
Ayah
1. Guru memainkan rakaman video
dan meminta murid
memberikan perhatian yang
penuh.
2. Guru bersoal jawab dengan
murid tentang tayangan video.
Seni bahasa
Kecerdasan
Pelbagai (KP):
Ruang dan visual
Langkah 1
(15 minit)
1. Teks Cerita
(Buku teks m/s 74)
2. Suku kata
tertutup:
o Hasrat
o Lulus
o Bakat
o Warisan
o Harapan
1. Guru membaca teks cerita dan
murid mendengar.
2. Murid menguasai membaca
teks cerita secara:
Individu
kumpulan
3. Murid tidak menguasai
menjalani aktiviti mengisi tempat
kosong suku kata tertutup yang
disediakan pada papan tulis
secara kumpulan.
4. Jawapan murid tidak menguasai
menulis perkataan di papan tulis
disemak oleh guru.
BBM:
Teks Cerita
Tema : Seni Dan
Budaya
Aktiviti Kelas
Langkah 2
(20 minit) Hasrat
Lulus
Bakat
Warisan
Harapan
1. Murid menguasai diberikan
sampul surat yang mengandungi
perkataan yang perlu dibentuk
menjadi ayat mudah (bertulis)
secara berkumpulan.
BBM:
Sampul surat berisi
kad perkataan.
Penggabungjalinan:
Mendengar,
2. Murid tidak menguasai
menjalani aktiviti membaca suku
kata tertutup secara kumpulan.
3. Murid menguasai membacakan
jawapan yang telah ditulis dan
disemak oleh guru.
Bertutur, Membaca
dan Menulis
Aktiviti Kumpulan
Langkah 3
(15 minit)
Lembaran Kerja
(Rujuk Lampiran)
1. Murid menguasai
melengkapkapkan ayat dalam
lembaran yang diberikan oleh
guru.
2. Murid tidak menguasai
melengkapkan suku kata
tertutup dalam lembaran yang
diberikan oleh guru
.
Aktiviti Kendiri
Bridging
Penutup
(5 minit)
Rumusan
1.Kognitif
-Merumuskan
tentang teks cerita
2.Sosial
-Bersama-sama
menghargai warisan
 Murid membaca teks cerita
yang terpilih sahaja.
 Guru menekankan nilai
murni yang terdapat dalam
teks cerita.
Contoh: hormat, gigih, tekun
Nilai:
-Kepatuhan
-Kesabaran
-Bekerjasama
Aktiviti Kelas
Refleksi:
1. Kekuatan;
2. Kelemahan;
3. Penambahbaikan;

More Related Content

Rph utk panatia bm

  • 1. RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH) TAHUN 2 (PLC) Subjek : Bahasa Melayu Tahun : Tahun 2 Masa : 9.00 pagi 10.00 pagi (1 jam) Tema : Seni Dan Budaya Tajuk : Anak Pembuat Songkak (m/s 74) Standard Kandungan : 3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa dan ayat dengan betul. Standard Pembelajaran : 3.3.3 Membina dan menulis jawapan dalam bentuk ayat mudah dengan betul berdasarkan soalan. Asas Literasi : Konstruk 5: Keupayaan membaca dan menulis perkataan suku kata tertutup. Objektif : Pada akhir PdP, murid berupaya : a) Menulis sekurang-kurangnya 5 ayat mudah berdasarkan perkataan yang diberikan.(Murid Menguasai) b) Menulis sekurang-kurangnya 5 perkataan suku kata tertutup.(Murid Tidak Menguasai) BBM : Rakaman video, teks cerita, lembaran kerja, sampul surat, kad perkataan, komputer riba. Langkah dan Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran Catatan Set Induksi (5 minit) Tontonan Video: - Songkak Ayah 1. Guru memainkan rakaman video dan meminta murid memberikan perhatian yang penuh. 2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang tayangan video. Seni bahasa Kecerdasan Pelbagai (KP): Ruang dan visual Langkah 1 (15 minit) 1. Teks Cerita (Buku teks m/s 74) 2. Suku kata tertutup: o Hasrat o Lulus o Bakat o Warisan o Harapan 1. Guru membaca teks cerita dan murid mendengar. 2. Murid menguasai membaca teks cerita secara: Individu kumpulan 3. Murid tidak menguasai menjalani aktiviti mengisi tempat kosong suku kata tertutup yang disediakan pada papan tulis secara kumpulan. 4. Jawapan murid tidak menguasai menulis perkataan di papan tulis disemak oleh guru. BBM: Teks Cerita Tema : Seni Dan Budaya Aktiviti Kelas Langkah 2 (20 minit) Hasrat Lulus Bakat Warisan Harapan 1. Murid menguasai diberikan sampul surat yang mengandungi perkataan yang perlu dibentuk menjadi ayat mudah (bertulis) secara berkumpulan. BBM: Sampul surat berisi kad perkataan. Penggabungjalinan: Mendengar,
  • 2. 2. Murid tidak menguasai menjalani aktiviti membaca suku kata tertutup secara kumpulan. 3. Murid menguasai membacakan jawapan yang telah ditulis dan disemak oleh guru. Bertutur, Membaca dan Menulis Aktiviti Kumpulan Langkah 3 (15 minit) Lembaran Kerja (Rujuk Lampiran) 1. Murid menguasai melengkapkapkan ayat dalam lembaran yang diberikan oleh guru. 2. Murid tidak menguasai melengkapkan suku kata tertutup dalam lembaran yang diberikan oleh guru . Aktiviti Kendiri Bridging Penutup (5 minit) Rumusan 1.Kognitif -Merumuskan tentang teks cerita 2.Sosial -Bersama-sama menghargai warisan Murid membaca teks cerita yang terpilih sahaja. Guru menekankan nilai murni yang terdapat dalam teks cerita. Contoh: hormat, gigih, tekun Nilai: -Kepatuhan -Kesabaran -Bekerjasama Aktiviti Kelas Refleksi: 1. Kekuatan; 2. Kelemahan; 3. Penambahbaikan;