ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
Drahomíra Dvořáková vyhledavani.wordpress.com vzdelavani.informace@gmail.com
Vzdělávací program Rešerše a elektronické informační
zdroje
Zpracovala: Mgr. Drahomíra Dvořáková (vzdelavani.informace@gmail.com), 1. 9. 2015
Struktura vzdělávacího programu Rešerše a elektronické informační zdroje
Rozsah
Kurz je 10denní, rozdělený do 4 bloků po 2 dnech. Každý týden probíhá jeden dvoudenní blok, celkem
tedy 4 týdny. Každý den obsahuje 6 vyučovací hodiny po 45 minutách, mezi jednotlivými hodinami
jsou přestávky. Celková časová dotace kurzu je 48 vyučovacích hodin. Maximální počet účastníků je
15.
Cílová skupina
Kurz je určen pro:
 knihovníky a informační specialisty
 vědecké/akademické pracovníky
 studenty bakalářských a magisterských oborů
 pracovníky státní správy
 pracovníky v sektoru technologického vývoje
 pracovníky výrobního, průmyslového a farmaceutického průmyslu
Obsah kurzu
1. týden Úvod do zpracování rešerší
1. den Jak informace hledat - rešeršní strategie a techniky ve vyhledávání
2. den Kde informace hledat - volně dostupné odborné zdroje (databáze, institucionální
repozitáře, digitální archivy, webové platformy; databáze norem a patentů) a
licencované placené zdroje (zahraniční i české databáze)
2. týden Rešerše v elektronických informačních zdrojích (EIZ)
1. den Jak na rešerše - definování tématu a práce s tématem, tvorba klíčových slov
2. den Rešerše v licencovaných i volně dostupných odborných zdrojích
3. týden Vyhledávání na internetu a práce s dokumentem
1. den Vyhledávací nástroje pro internet (hluboký X povrchový web; znalostní vyhledávače;
metavyhledávače; příkazové vyhledávání)
2. den Práce s dokumentem; citování dle normy ČSN ISO 690 a další citační styly; referenční
manažery a plagiátorství
4. týden Technologie ve vzdělávání, odborná komunikace a metodika práce odborných prací
1. den Technologie ve vzdělávání (Open educational resources, OER)
2. den Odborná komunikace (ResearchGate, LinkedIn) a metodika práce odborných prací
Drahomíra Dvořáková vyhledavani.wordpress.com vzdelavani.informace@gmail.com
Cíle a kompetence
Po absolvování kurzu budou účastníci umět:
 uvědomit si a definovat informační potřebu
 orientovat se v elektronických informačních zdrojích
 umět používat adekvátní rešeršní strategie a vyhledávací techniky
 hodnotit informace a jejich zdroje
 umět aplikovat rešerše v praxi
 používat relevantní vzdělávací technologie a nástroje odborné komunikace
Motivace
V kurzu se účastníci naučí používat rešeršní strategie a techniky vyhledávání a získají ucelený přehled
o informačních zdrojích. Účastníci se naučí efektivně zpracovávat rešerše a využívat aktuální trendy
technologií ve vzdělávání.
Didaktické pomůcky
Flipchart, tabule, fixy, powerpointová prezentace, výukové materiály, kartičky s pojmy, odborná
literatura, internet, vlastní počítač
Vyučovací formy, metody
Frontální vyučování (výklad), diskuze, problémové vyučování, aktivizační metody, práce ve skupinách,
samostatná práce
Vstupní diagnostika
Pro vstup do kurzu je nutná znalost elektronických informačních zdrojů (databáze, katalogy aj.), jejich
použití v praxi a minimálně základní znalost zpracování rešerší. Vstupní diagnostika bude prováděna
formou dotazníku, který bude součástí přihlašovacího formuláře. Na začátku úvodní hodiny budou
zjištěna, prostřednictvím ústního pohovoru, očekávání od vzdělávacího kurzu.
Průběžná a výstupní diagnostika
Průběžná diagnostika je prováděna v každé vyučovací hodině formou diskuzí, modelových situací a
aktivizačních her.
Výstupní diagnostikou bude písemně zpracovaná rešerše dle zvoleného tématu. Podmínkou pro
úspěšné absolvování kurzu je osmdesáti procentní účast na kurzu a odevzdání písemně zpracované
rešerše dle parametrů zadání. Rešerše bude vyhodnocovat lektor, a to podle pravidel, které byly
účastníkům představeny na začátku vzdělávacího kurzu.

More Related Content

Similar to Vzdělávací program Rešerše a elektronické informační zdroje (20)

PDF
Na stopě vzdělávání uživatelů doktorského studia
Petra Dedicova
PPT
Elektronické informační zdroje pro obor pedagogika, citování a formální nále...
Ústřední knihovna FF MU
PPT
Jiří Kratochvíl: Dobrá a špatná praxe na KUK MU
KISK FF MU
PPT
EIZ pro pedagogiku - diplomový seminář (podzim2012)
Ústřední knihovna FF MU
PDF
Kurz prace s informacemi
CEINVE
DOCX
Elektronické informační zdroje: cesta ke kvalitním informacím
Ústřední knihovna FF MU
PDF
Nabidka workshopu
CEINVE
PPTX
Jak využít možností internetu
Drahomíra Dvořáková
PPT
Elektronické informační zdroje: cesta ke kvalitním informacím
Ústřední knihovna FF MU
PPT
Ple Lucie Bilosova Book
Lucikus
PPT
Budoucnost IV Landova
NAKLIV
PDF
Google: prostor nejen pro vyhledávání a vzdělávání
Drahomíra Dvořáková
PPTX
EIZ pro pedagogiku andragogiku
Ústřední knihovna FF MU
PDF
Webináře 2014: Lenka Navrátilová "Kooperace škol a knihoven při rozvoji infor...
KISK FF MU
PPT
Diplomový seminář pro pedagogiku II (jaro 2012)
Ústřední knihovna FF MU
PDF
On the path from Open Access to Open Education
Svetlana Hrabinova
PPT
Eiz pro pedagogiku (podzim2012)
Ústřední knihovna FF MU
PDF
Organizační informace a inforamční gramotnost v širším pojetí
KISK FF MU
PDF
Informace v mnoha podobách prostřednictvím Googlu
Drahomíra Dvořáková
PPTX
Jak se učí informační gramotnost na SOŠ
Míša Blažejová
Na stopě vzdělávání uživatelů doktorského studia
Petra Dedicova
Elektronické informační zdroje pro obor pedagogika, citování a formální nále...
Ústřední knihovna FF MU
Jiří Kratochvíl: Dobrá a špatná praxe na KUK MU
KISK FF MU
EIZ pro pedagogiku - diplomový seminář (podzim2012)
Ústřední knihovna FF MU
Kurz prace s informacemi
CEINVE
Elektronické informační zdroje: cesta ke kvalitním informacím
Ústřední knihovna FF MU
Nabidka workshopu
CEINVE
Jak využít možností internetu
Drahomíra Dvořáková
Elektronické informační zdroje: cesta ke kvalitním informacím
Ústřední knihovna FF MU
Ple Lucie Bilosova Book
Lucikus
Budoucnost IV Landova
NAKLIV
Google: prostor nejen pro vyhledávání a vzdělávání
Drahomíra Dvořáková
EIZ pro pedagogiku andragogiku
Ústřední knihovna FF MU
Webináře 2014: Lenka Navrátilová "Kooperace škol a knihoven při rozvoji infor...
KISK FF MU
Diplomový seminář pro pedagogiku II (jaro 2012)
Ústřední knihovna FF MU
On the path from Open Access to Open Education
Svetlana Hrabinova
Eiz pro pedagogiku (podzim2012)
Ústřední knihovna FF MU
Organizační informace a inforamční gramotnost v širším pojetí
KISK FF MU
Informace v mnoha podobách prostřednictvím Googlu
Drahomíra Dvořáková
Jak se učí informační gramotnost na SOŠ
Míša Blažejová

More from Drahomíra Dvořáková (13)

PDF
Huráá na informace aneb pracujeme na ročníkové práci
Drahomíra Dvořáková
PDF
Máme v tom systém! Informace ukládáme, třídíme a využíváme
Drahomíra Dvořáková
PDF
Vyhledáváme informace na internetu
Drahomíra Dvořáková
PDF
Online nástroje pro produktivitu
Drahomíra Dvořáková
PPTX
Referenční a informační služby
Drahomíra Dvořáková
PPTX
Přednáška o vyhledávání informací, informačních zdrojích, citacích...
Drahomíra Dvořáková
PDF
Pozvánka na kurz Vyhledáváme informace a zpracováváme rešerše
Drahomíra Dvořáková
PDF
Objednejte si resersi
Drahomíra Dvořáková
PDF
Vyhledavame s Google
Drahomíra Dvořáková
PPT
Práce s technickými informacemi
Drahomíra Dvořáková
PPT
Služby s přidanou hodnotou v Národní technické knihovně
Drahomíra Dvořáková
PPT
Model rešeršních služeb v Národní technické knihovně
Drahomíra Dvořáková
PPT
Referenční služby v kostce
Drahomíra Dvořáková
Huráá na informace aneb pracujeme na ročníkové práci
Drahomíra Dvořáková
Máme v tom systém! Informace ukládáme, třídíme a využíváme
Drahomíra Dvořáková
Vyhledáváme informace na internetu
Drahomíra Dvořáková
Online nástroje pro produktivitu
Drahomíra Dvořáková
Referenční a informační služby
Drahomíra Dvořáková
Přednáška o vyhledávání informací, informačních zdrojích, citacích...
Drahomíra Dvořáková
Pozvánka na kurz Vyhledáváme informace a zpracováváme rešerše
Drahomíra Dvořáková
Objednejte si resersi
Drahomíra Dvořáková
Vyhledavame s Google
Drahomíra Dvořáková
Práce s technickými informacemi
Drahomíra Dvořáková
Služby s přidanou hodnotou v Národní technické knihovně
Drahomíra Dvořáková
Model rešeršních služeb v Národní technické knihovně
Drahomíra Dvořáková
Referenční služby v kostce
Drahomíra Dvořáková
Ad

Vzdělávací program Rešerše a elektronické informační zdroje

  • 1. Drahomíra Dvořáková vyhledavani.wordpress.com vzdelavani.informace@gmail.com Vzdělávací program Rešerše a elektronické informační zdroje Zpracovala: Mgr. Drahomíra Dvořáková (vzdelavani.informace@gmail.com), 1. 9. 2015 Struktura vzdělávacího programu Rešerše a elektronické informační zdroje Rozsah Kurz je 10denní, rozdělený do 4 bloků po 2 dnech. Každý týden probíhá jeden dvoudenní blok, celkem tedy 4 týdny. Každý den obsahuje 6 vyučovací hodiny po 45 minutách, mezi jednotlivými hodinami jsou přestávky. Celková časová dotace kurzu je 48 vyučovacích hodin. Maximální počet účastníků je 15. Cílová skupina Kurz je určen pro:  knihovníky a informační specialisty  vědecké/akademické pracovníky  studenty bakalářských a magisterských oborů  pracovníky státní správy  pracovníky v sektoru technologického vývoje  pracovníky výrobního, průmyslového a farmaceutického průmyslu Obsah kurzu 1. týden Úvod do zpracování rešerší 1. den Jak informace hledat - rešeršní strategie a techniky ve vyhledávání 2. den Kde informace hledat - volně dostupné odborné zdroje (databáze, institucionální repozitáře, digitální archivy, webové platformy; databáze norem a patentů) a licencované placené zdroje (zahraniční i české databáze) 2. týden Rešerše v elektronických informačních zdrojích (EIZ) 1. den Jak na rešerše - definování tématu a práce s tématem, tvorba klíčových slov 2. den Rešerše v licencovaných i volně dostupných odborných zdrojích 3. týden Vyhledávání na internetu a práce s dokumentem 1. den Vyhledávací nástroje pro internet (hluboký X povrchový web; znalostní vyhledávače; metavyhledávače; příkazové vyhledávání) 2. den Práce s dokumentem; citování dle normy ČSN ISO 690 a další citační styly; referenční manažery a plagiátorství 4. týden Technologie ve vzdělávání, odborná komunikace a metodika práce odborných prací 1. den Technologie ve vzdělávání (Open educational resources, OER) 2. den Odborná komunikace (ResearchGate, LinkedIn) a metodika práce odborných prací
  • 2. Drahomíra Dvořáková vyhledavani.wordpress.com vzdelavani.informace@gmail.com Cíle a kompetence Po absolvování kurzu budou účastníci umět:  uvědomit si a definovat informační potřebu  orientovat se v elektronických informačních zdrojích  umět používat adekvátní rešeršní strategie a vyhledávací techniky  hodnotit informace a jejich zdroje  umět aplikovat rešerše v praxi  používat relevantní vzdělávací technologie a nástroje odborné komunikace Motivace V kurzu se účastníci naučí používat rešeršní strategie a techniky vyhledávání a získají ucelený přehled o informačních zdrojích. Účastníci se naučí efektivně zpracovávat rešerše a využívat aktuální trendy technologií ve vzdělávání. Didaktické pomůcky Flipchart, tabule, fixy, powerpointová prezentace, výukové materiály, kartičky s pojmy, odborná literatura, internet, vlastní počítač Vyučovací formy, metody Frontální vyučování (výklad), diskuze, problémové vyučování, aktivizační metody, práce ve skupinách, samostatná práce Vstupní diagnostika Pro vstup do kurzu je nutná znalost elektronických informačních zdrojů (databáze, katalogy aj.), jejich použití v praxi a minimálně základní znalost zpracování rešerší. Vstupní diagnostika bude prováděna formou dotazníku, který bude součástí přihlašovacího formuláře. Na začátku úvodní hodiny budou zjištěna, prostřednictvím ústního pohovoru, očekávání od vzdělávacího kurzu. Průběžná a výstupní diagnostika Průběžná diagnostika je prováděna v každé vyučovací hodině formou diskuzí, modelových situací a aktivizačních her. Výstupní diagnostikou bude písemně zpracovaná rešerše dle zvoleného tématu. Podmínkou pro úspěšné absolvování kurzu je osmdesáti procentní účast na kurzu a odevzdání písemně zpracované rešerše dle parametrů zadání. Rešerše bude vyhodnocovat lektor, a to podle pravidel, které byly účastníkům představeny na začátku vzdělávacího kurzu.