Τα φυτά στη διατροφή μαςEleni ChrisanthakopoulouΈνα σενάριο διδασκαλίας στη Μελέτη Περιβάλλοντος με τη χρήση λογισμικών. Οι μαθητές της Β'1 τάξης του 4ου Δημοτικού Σχολείου Αμαλιάδας συμμετείχαν στην υλοποίηση σεναρίου στη Μελέτη Περιβάλλοντος με τη χρήση διάφορων λογισμικών. Το σενάριο αποτελεί πρακτική άσκηση στα πλάισια των δραστηριοτήτων του β' επιπέδου.
ΕΥΗ ΚΟΥΣΙΔΟΥ, ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣkse30lykeioΣχέδιο μαθήματος και φύλλα εργασίας για την Ιστορία της Α' Γυμνασίου, Ενότητα: Η επέκταση της Μακεδονίας
διδακτικό σενάριο αρχαίων ελληνικώνgina zazaδιδακτική πρόταση για την ενότητα 11, Πλάτωνος, Νόμοι, 881b - e, " Ο σεβασμός προς τους γονείς μέλημα του νόμου"
ΕΥΗ ΚΟΥΣΙΔΟΥ, ΣΧΕΔΙΟ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣkse30lykeioΣχέδιο μαθήματος και φύλλα εργασίας για την Ιστορία της Α' Γυμνασίου, Ενότητα: Η επέκταση της Μακεδονίας
διδακτικό σενάριο αρχαίων ελληνικώνgina zazaδιδακτική πρόταση για την ενότητα 11, Πλάτωνος, Νόμοι, 881b - e, " Ο σεβασμός προς τους γονείς μέλημα του νόμου"
Γνωρίζοντας τον Εαυτό μου και τους Άλλους Makis TriantafillidisΤο συνεργατικό σενάριο που κέρδισε πρώτο βραβείο καλής πρακτικής στο διαγωνισμό για την ενσωμάτωση των Τ.Π.Ε. στην εκπαίδευση τον περασμένο Μάρτιο. Τον διαγωνισμό διοργάνωσε το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο Κύπρου.
1. ΣΕΝΑΡΙΟ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
ΜΑΘΗΜΑ : ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ A΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΕΝΟΤΗΤΑ : 4ΣΤ
Επιμέλεια : Στουγιαννούδης Γιώργος
Γυμνάσιο Πολυκάστρου
Υλοποίηση σεναρίου : 13/01/2012
1. Τίτλος : «Σταυρόλεξο με λέξεις της νέας ελληνικής».
2. Στόχοι : 1. Γνωστικοί στόχοι : Να κατανοήσουν οι μαθητές το λεξιλόγιο της
ενότητας 4ΣΤ, διαδικασία που θα τους βοηθήσει να εμπλουτίσουν το
λεξιλόγιό τους σε θέματα σχετικά με τη διατροφή.
2. Στόχοι σε σχέση με τον τεχνογραμματισμό : α) Να ασκηθούν οι
μαθητές στη χρήση του διαδικτύου, β) Να καταγράψουν οι μαθητές σε ένα
αρχείο επεξεργασίας κειμένου τη σημασία ορισμένων λέξεων της ενότητας
που σχετίζονται με τη διατροφή, γ) Να κατασκευάσουν οι μαθητές ένα
σταυρόλεξο με το λογισμικό hot potatoes αξιοποιώντας την ερμηνεία
ορισμένων λέξεων της ενότητας.
3. Παιδαγωγικοί στόχοι : α) Να ασκηθούν οι μαθητές στην ενεργό
συμμετοχή τους στο μάθημα και στην ανακάλυψη της γνώσης μέσω
συγκεκριμένων εργασιών – δραστηριοτήτων (διερευνητική – ανακαλυπτική
μάθηση Bruner), β) Να μπορέσουν οι μαθητές να συνεργάζονται και να
ανταλλάσσουν απόψεις προκειμένου να καταλήξουν σε κοινά συμπεράσματα
(συνεργατική μάθηση Bruner, Vygotsky), γ) Ο εκπαιδευτικός να αποτελέσει
αρωγό και συντονιστή της μαθησιακής διαδικασίας (Bruner, Vygotsky),
(κατευθυνόμενη διερεύνηση Bruner), δ) Να είναι σε θέση οι μαθητές να
γνωρίζουν τι γνωρίζουν και να χρησιμοποιούν τις προηγούμενες γνώσεις τους
στην οικοδόμηση νέων εννοιών (μεταγνωστικοί στόχοι), ε) Να τονώσουν οι
μαθητές την αυτοπεποίθηση και την αυτοεκτίμησή τους μέσα από
ομαδοσυνεργατικές δραστηριότητες, στ) Να αναπτύξουν κριτική και
δημιουργική σκέψη οδηγούμενοι σε ασφαλή συμπεράσματα, ζ) Να
αναπτύξουν ικανότητες διαλόγου και επιχειρηματολογίας.
3. Λογισμικό : Διαδίκτυο, επεξεργαστής κειμένου, hot potatoes.
4. Διάρκεια : Το σενάριο αναμένεται να υλοποιηθεί σε μία [2] διδακτικές ώρες.
Η 1η διδακτική ώρα θα διατεθεί για την έρευνα στο διαδίκτυο, τον εντοπισμό
του υλικού και τη δημιουργία του σταυρόλεξου με το λογισμικό hot potatoes.
2. Η 2η ώρα θα αξιοποιηθεί για την παρουσίαση και την ανάρτηση των εργασιών
στην ιστοσελίδα του σχολείου.
5. Οργάνωση τάξης : Οργάνωση σε 6 ομάδες των τεσσάρων ατόμων
ετερογενείς ως προς την επίδοσή τους (σύνολο μαθητών τάξης : 24 άτομα) και
χρήση ενός υπολογιστή για κάθε ομάδα. Σε κάθε ομάδα ένα άτομο θα είναι ο
χειριστής του ποντικιού και του πληκτρολογίου του Η/Υ, ένα ο γραμματέας,
ένα ο συντονιστής και ένα ο παρουσιαστής. Οι ρόλοι θα κατανεμηθούν με τη
σύμφωνη γνώμη των μελών της ομάδας και σε περίπτωση που υπάρξουν
διαφωνίες με κλήρωση.
6. Απαιτούμενη υλικοτεχνική υποδομή : 6 υπολογιστές για τις αντίστοιχες
ομάδες των μαθητών και ένας διαδραστικός πίνακας για τον εκπαιδευτικό
συνδεδεμένος με φορητό υπολογιστή στη σχολική αίθουσα.
7. Διδακτικό υλικό : σχολικό εγχειρίδιο αρχαίας ελληνικής γλώσσας γ ΄
γυμνασίου σε έντυπη ή και ψηφιακή μορφή, φύλλο εργασίας.
8. Φύλλο εργασίας : 1 κοινό φύλλο εργασίας που θα δοθεί σε όλους τους
μαθητές κάθε ομάδας και θα περιέχει οδηγίες για την κατασκευή σταυρόλεξου
με το λογισμικό hot potatoes. Στόχος του φύλλου εργασίας (που
παρουσιάζεται στο τέλος του σεναρίου) είναι η ανακάλυψη, η εμπέδωση και η
παρουσίαση της νέας γνώσης με την αξιοποίηση των νέων τεχνολογιών.
9. Διδακτική προσέγγιση – μεθοδολογία :
1η διδακτική ώρα : Κάθε ομάδα μαθητών επιλέγει 10 λέξεις (ουσιαστικά,
ρήματα ή επίθετα) μέσα από τα κείμενα της ενότητας 4 που σχετίζονται με τη
διατροφή. Έπειτα καταγράφει σε ένα αρχείο επεξεργασίας κειμένου την
ερμηνεία των λέξεων αυτών. Στη συνέχεια, με τη βοήθεια του φύλλου
εργασίας και των διευκρινίσεων του εκπαιδευτικού κάθε ομάδα κατασκευάζει
με αυτές τις λέξεις με το λογισμικό hot potatoes ένα σταυρόλεξο που
στηρίζεται στην ερμηνεία τους.
2η διδακτική ώρα : Ένας μαθητής κάθε ομάδας παρουσιάζει στους
συμμαθητές του των άλλων ομάδων μέσω του διαδραστικού πίνακα της τάξης
το σταυρόλεξο που κατασκεύασε η ομάδα του. Οι υπόλοιποι μαθητές
προσπαθούν να το λύσουν. Στο τέλος, γίνεται ανάρτηση των σταυρόλεξων
στην ιστοσελίδα του σχολείου.
Ο εκπαιδευτικός θα αξιοποιήσει τη συνεργατική μάθηση και θα είναι αρωγός
και συντονιστής της μαθησιακής διαδικασίας. Το σενάριο υποστηρίζει την
ενεργό συμμετοχή των μαθητών στο μάθημα, την ανακάλυψη της γνώσης
μέσω συγκεκριμένων εργασιών – δραστηριοτήτων που αξιοποιούν τις ΤΠΕ
και την ολοκλήρωσή της με τη συμμετοχή των μαθητών σε ομάδες εργασίας.
3. ΦΥΛΛΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ
ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ
ΕΝΟΤΗΤΑ 4ΣΤ
ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΕΣ
1. Να αναζητήσετε την ερμηνεία 10 λέξεων της δικής σας επιλογής που
σχετίζονται με τη διατροφή (ουσιαστικά, ρήματα ή επίθετα) μέσα από τα
κείμενα της ενότητας 4 του σχολικού βιβλίου σε έντυπη ή και ψηφιακή
μορφή. http://digitalschool.minedu.gov.gr/
2. Να καταγράψετε τις λέξεις αυτές και τις ερμηνείες τους σε ένα αρχείο
επεξεργασίας κειμένου.
3. Να κατασκευάσετε με αυτές τις λέξεις με το λογισμικό hot potatoes ένα
σταυρόλεξο που στηρίζεται στην ερμηνεία τους.
4. Να αναρτήσετε το σταυρόλεξο στην ιστοσελίδα του σχολείου μας.