ݺߣ

ݺߣShare a Scribd company logo
№2 Хромтау мектеп-гимназиясы
3 - класқа арналған
қазақ тілінен ашық сабақ жоспары
Лексикалық тақырыбы:Азық-түлік дүкенінде
Құрастырған:
Уразова Индира Алдамбергенқызы
№2 Хромтау гимназиясының
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалім
08.12.2014 ж.
3- класқа арналған қазақ тілінен сабақ жоспары
Құрастырған: Уразова Индира Алдамбергенқызы, №2 Хромтау гимназиясының
қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі.
Лексикалық тақырыбы: Азық-түлік дүкенінде.
Сабақтың мақсаты: Дүкендер туралы түсінік беру,дүкеннің түрлеріне тоқталу.Тақырып бойынша оқушылардың айтылым, сөйлесім,
жазылым, сөйлеу әрекетін дамыту арқылы тілдік тұлға қалыптастыру.
Міндеттері: 1. Білімділік: Оқушыларға дүкендер туралы мағұлмат беру,оның түрлеріне тоқталып,соның ішінде азық-түлік дүкенімен
таныстыру.
2. Дамытушылық: Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру,оқушылардың дүниетанымын кеңейту,ауызша сөйлеу мен ойлау
қабілетін дамыту,сөз тіркесін және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру.
3. Тәрбиелік:Тілге деген қызығушылықтарын арттыру,топтық жұмыс арқылы достық қарым –қатынасқа,сыпайы
болуға,әдептілікке тәрбиелеу.
Сабақтың әдістері: Сұрақ-жауап,сөйлесу,әңгімелесу,топпен жұмыс,мәтінмен жұмыс,жазбаша тапсырмалар.
Қолданылатын оқыту технологиялары: модільдік оқыту технологиясы, П.С. Гранкиннің концепциясы, И.П. Подласыйдың тиімді
педагогикалық технологиясы, Г. Левитастың цикл бойынша оқыту технологиясы, жобалау әдісі,ақпараттық
коммуникативтік технология (сын тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту технологиясының әдісі), интерактивтік технология.
Сабақтың түрі: Жаңа сабақ.
Сабақтың уақыты – 45мин.
Көрнекіліктер: суреттер, грамматикалық сызба, тірек кесте, таратпа қағаздар), бағалау парағы, интерактивтік тақта, , 3 классқа арналған
оқулық.
Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланыс.
САБАҚ ЖОСПАРЫ:
№
Сабақтың кезеңі № Жұмыс түрі Уақыты Мәселелі-дамыта оқыту
әдістері
Пайдаланылған
технологиялар, әдістер
I. Психологиялық сәт 1 «Шаттық көңілмен!» 2 мин. Тәрбиелеу, ұйымдастыру
кезеңі
Дәстүрлі әдіс
II. Пропедевтикалық
практика
2
«Чемпион» ойыны
5 мин. Зерттеу,іздену, репродуктивтік
әдістері
Сын тұрғыдан ойлау қабілетін
дамыту технологиясының әдісі
(стратегиясы - портфолио әдісі.)
ІІІ. Бағыттау
3
«Ой қозғау »
5 мин. Зерттеу,іздену,
репродуктивтік, алгоритмдік
әдістері
И.П. Подласыйдың тиімді
педагогикалық технологиясы
Пайымдау
4
«Анықтайық»
«Еш қиындықсыз»
7 мин.
6 мин
Диалогтік, эвристикалық,
көрнекілік, проблемалық
әдістері
И.П. Подласыйдың ТПТ-сы,
П.С. Гранкиннің концепциясы
III. Іс-жүзіндегі
практика
5 «Жоғалған сөздер»
6 мин
Көрнекілік, эвристикалық,
монологтік, диалогтік әдістер
Цикл бойынша оқыту
технологиясы,тиімді
педагогикалық технологиясы.
Жобалау әдісі
IV. Сергіту
жаттығулары
6 Бой сергіту. 2 мин
V. Меңгеру
практикасы
7 «Қиындық туғызбайды» 8 мин Диалогтік, зерттеу, көрнекілік,
эвристикалық әдістер
Жобалау әдісі
VI. Тәуелсіз практика. «Дүкенде» 3 мин Диалогтік, репродуктивтік
әдістері, өз бетімен зерттеу-
жаттығу жолымен жаңа
тақырыпты пысықтау әдісі
Цикл бойынша оқыту
технологиясы, С.П.Гранкинның
концепциясы
VII. Дербес үй жұмыс
парктикасы
8 Үйге тапсырма беру 1 мин Алгоритмдік, өзіндік, жұптық
жұмыс
Тиімді педагогикалық
технология, цикл бойынша
оқыту технологиясы.
Жобалау әдісі
VIII. Қорытындылау 9 Мен білемін, білдім, білгім
келеді, рефлексия
1 мин Моногологтік әдіс ТПТ-сы, дәстүрлі әдіс
САБАҚ БАРЫСЫ:
№ Сабақтың
кезеңдері
Уақы
ты
Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Күтілетін нәтиже
1. 1«Шаттық
көңілмен»
(Психологиялы
қ сәт)
2 мин. - Балалар сендер өздерің қандай болып
өскендеріңді тілер едіңдер?
- Жақсы, онда өлең жолдарындағы
тілекке келісесіңдер ме?
Келіссеңдер мына тілекті барлығымыз
бірге айтайық:
Ойға толып санамыз,
Бестік болып бағамыз.
Баласындай әр үйдің,
Тату болсын арамыз-деп осындай жақсы
көңіл- күймен сабағымызды бастаймыз
және де келесі кезеңімізге көшеміз.
- Білімді,
ақылды,өнегелі,өнерлі.
- Иә
Өлең жолдарын қайталап
айтады.
Сабақтың алғашқы
минуттынан бастап оқушылар
мен мұғалімнің арасында жылы,
сенімді қарым-қатынас
қалыптасады, оқушылар тілдік
ортаға бейімделеді. Оларды
мейірімділікке, еңбекқорлыққа,
ынтымақтастыққа баулу,
сабаққа жауапкершілікпен
қарауға тәрбиелеу,
қызығушылығын арттыру.
2.«Чемпион»
ойыны(Пропед
евтикалық
практика)
5 мин.
-Балалар , біздер қазір сіздермен
«Чемпион»ойынын ойнаймыз
алдарыңыздағы интерактивті тақтадағы
жалпы қазақ тіліне байланысты
сұрақтарға жауап береміз.
1.Қазақ тілінде қанша әріп бар?
2.Дыбыстар нешеге бөлінеді?
3. «редиска» сөзінің аудармасы.
4.Жуан дауысты дыбыстарды көрсет.
5.Буынның неше түрі бар?
6.Жемістер дегеніміз не?
7.Көкөніс дегеніміз не?
8. «Свекла» сөзінің аудармасы.
9.Көптік жалғаулары қанда?
Оқушылар интерактивті
тақтада жазылған
сұрақтарға ауызша жауап
береді.
Сабақтың әр кезеңінде
оқушылардың жұмысы,
жауаптары фишка арқылы
бағаланып тұрады.
Сабақтың басында мұғалім
бағалау шартымен
таныстырады, сол себептен
оқушылардың оқу жұмысына
ынтасы арыта түседі.
ТПТ-бойынша сабақтың
пропедевтикалық кезеңінде
мұғалім оқушылардың білім
деңгейін, үй жұмыстарын
бақылайды.
10. «Витамин» сөзінің аудармасы
11.Қандай витаминдердің түрлерін
білесіңдер?
12.Апельсинде,лимонда,мандаринде қандай
витмаминдер көп болады?
Әр оқушы өзінің білім деңгейін
анықтайды.
Бірін-бірі тексеру жұмысы
оқушыларды жұмыстың
сапасын аңықтауға үйретеді,
оқуға жауапкершілікпен
қарауды қалыптастырады.
Бірін-бірі тексеру жұмысы
оқушыларды жұмыстың
сапасын аңықтауға үйретеді,
оқуға жауапкершілікпен
қарауды қалыптастырады.
3.
«Ой қозғау»
(Бағыттау)
5 мин. - Балалар,тақтаға назар
аударайықшы.Тақтада «Сөзжұмбақ»
берілген.
1.Хлеб
2.соль
3.колбаса
4.сахар
5.мясо
6.молоко
7.пословица
8.сыр
9.конфета
-Ал,балалар шыққан сөзімізді оқып
шығайық.
-Дұрыс,балалар.Бүгінгі жаңа
сабақтың тақырыбы «Азық-түлік
дүкенінде».
-Балалар қалай ойлайсыздар,бүгінгі
сабағымызда азық-түлік дүкені
тақырыбы бойынша не білетін
Балалар сөзжұмбақты шешеді.
Оқушылар жоспарды мұқият
тыңдап , сабаққа қатысып
отырады.
Зерттеу танымдық әдіс
арқылы оқушылар әрдәйім өз
бетінше ізденеді.
боламыз?
-Иә,балалар.
-Енді сабағымыздың жұмыс
түрлерімен таныстырып
өтейін.Тақырып бойынша жасаған
жұмыстарыңды жұлдыздармен
бағалайтын боламын.
«Анықтайық»
(Пайымдау
кезеңі)
7 мин
- Балалар , біз жаңа сабағымыздың
тақырыбын анықтадық, яғни азық-
түлік дүкенінде.
- Енді сабағымыздың келесі кезеңі
«Анықтайық».
- -Балалар тақтаға назар
аударайық.тақтадан азық-түлік
дүкеніне байланысты презентация
көрсетіледі.
- Қандай дүкендерді көріп
отырсыңдар?
- Дүкендердің түрлері көп.
- Олар:ойыншық,кітап,шаруашылық,киі
м және азық-түлік дүкендері.
- Ал,біздің бүгінгі тоқталатын
дүкеніміз азық-түлік дүкені.Азық-
түліктің адамға маңызы зор.Біз
күнде-күнде азық-түлік дүкеніне
барамыз.Біздің деніміз сау болу үшін
жақсы,құнарлы тамақтануымыз
керек.
- Ал,енді балалар қандай азық-түлік
білесіздер?
Шұжық-колбаса тұз-соль
Май-масло балық-рыба
Зейін
қойып,қарайды.Дүкендердің
түрлерін орысша-қазақша
айтады.
Азық-түлік түрлерін
білгендерінше орысша-қазақша
айтып шығады.
Бұл жұмыс арқылы оқушылар
өз беттерімен ізденуге, жұмыс
жасауға үйренеді және
грамматикалық
тақырыптарды қайталайды,
бекітеді, пысықтайды.
Жаңа тақырыппен таныстыру
барысында бар мүмкіншіліті
пайдалануы тиіс. Әсіресе,
көрнекіліктерді негізге ала
отырып, сабақты толық
меңгеруге мүмкіншілік
жасайды. Сонымен қатар
мұғалім оқушылардың бұрынғы
алған білімдеріне сүйенеді,
олардың белсенділіктерін
арттырады.
Лексикалық тақырып бойынша
оқушылар мәлімет алады. Бұл
кезеңде мұғалім қосымша,
оқулықта берілмеген мәліметті
оқушыларға ұсынады. Олардың
өзге тіл саласында біліктері
арта түседі. Осы мәлімет
Қаймақ-сметана
Нан-хлеб
Ет-мясо
Ірімшік-сыр
Қант-сахар
арқылы оқушылардың
көзқарасы қалыптасады.
5
6.
7.
«Еш
қиындықсыз»
(Үлгі бойынша
практика).
«Жоғалған
сөзді
табайық»
(Іс-жүзіндегі
практика)
«Бой сергіту»
6 мин
6 мин.
2 мин
-Балалар , біздің келесі кезеңіміз «Еш
қиындықсыз» деп аталады.Бұл тапсырма
қазіргі уақытта кез-келген адам полиглот
болу керек,сондықтан 3 тілді меңгеру
мақсатында мына суреттегі сөздерді үш
тілде айтайық.
-Өте жақсы , жарайсыздар.
-Біздің келесі кезеңіміз «Жоғалған сөзді
табайық» деп аталады. Мұнда сіздерге
сөйлемдер берілген. Бірақ кейбір сөздер
сіздерге жетемін дегенше жолда адасып
қалыпты, ал сіздер мына станциядан
керекті сөздерді тауып алып,
толықтырып жазуларыңыз керек.
1.Біздің үйдің қасында ... - .... дүкені
бар.2.Мен ..... анаммен бардым.3.Анам
екеуміз дүкеннен ..., ..., ..., ..., ..., ...,, сатып
алдық.4.Дүкеннің іші ... және .... .
Жоғалған
сөздер:май,дүкенге,жарық,шекер,нан,кең,
кәмпит,шұжық.
Нан,сүт,май,шекер,жұмырт-
қа.
Оқушыларға кеспе қағаздары
таратылады.Мәтінге керекті
сөздерді қойып жазып шығады.
Оқушылар сергіту
тапсырмасын орындайды
Бұл жұмыс барысы өте жедел
жүргізіледі, интерактивтік
тақта тиімді қолданылады,
пәнаралық
( орыс тілі және ағылшын
тілдері) байланыстар
ұйымдастырылады.
Мұғалімнің жеке дидактикалық
үрдісінде қолданылатын
жобалау әдісі жүзеге
асырылады.
Бұл жұмыс түрі оқушыларды
шапшаңдыққа,уақытты тиімді
«Қиындық
туғызбайды»
(меңгеру
практикасы)
«Дүкенде»
(тәуелсіз
практика)
Бағалау.
8мин.
3 мин
1 мин.
-Жақсы , балалар жарайсыңдар сөздерді
дұрыс таптыңдар , енді келесі кезеңге
көшеміз, ол-Өзіңді тексер, яғни сіздерге 3
топқа 3 суреттің біреуін таңдау арқылы
сол суреттегі сөздерге талдау
жасайсыздар.Суреттегі жасырылған
сөздер:қант,май,сүт.
Ал,енді балалар мына жерде «Азық-
түлік»дүкені бар екен.
-Қанеки кім дүкенге барып,сауда жасап
келеді.
Ортаға Артем мен Яна шығады.Олар
өздеріне керекті азық-түлікті атап
айтып,сатып алады.
Мен айран мен сүт сатып аламын.
Сен не аласың?
Мен қаймақ пен нан сатып аламын.
-Балалар, біз бүгінгі сабағымызда не
туралы айттық?
-Нені білдік?
-Сабағымыз өздеріңізге ұнады ма?
-Қандай әсер алдыңыздар?- соны білу үшін
мына тақтада жазулы тұрған
өздеріңіздің аттарыңыздың тұсына көңіл-
күйлеріңізді білдіретін смайликті
Балалар сөздерді тездетіп
тәуелдеп,дыбыстық талдау
жасап шығады.
Ортаға бір-екі оқушы
шығып,сауда жасайды.
Азық-түлік дүкені және азық-
түліктердің түрлерімен
таныстық.
пайдалануға,топтық жқмыс
арқылы достық қарым-
қатынасқа,сыпайы болуға
тәрбиелейді.
жапсыруға болады.
-Жақсы балалар енді үй тапсырмасын
жазып алыңыз.
№2 тапсырма әтінді оқып, мазмұнын
айту.
№7 тапсырма жазбаша жұмыс.
-Енді бағаларыңызды тыңдаңыз.
(фишка арқылы бағалаймыз)
- Балалар ,бүгін міне бізге қонақтар
келді, қазақ халқы өте қонақжай
халық.Бүгін біз тек қана жақсы
сөздер мен тілектер оқып , айттық.
- Сабағымыз аяқталды, барлығыңызға
рахмет.
- Сау болыңыздар.
Өте жақсы әсер алдық
Тақтадағы сөмкені бағалармен
толтырады.
.

More Related Content

Viewers also liked (13)

Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagic
Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagicЗачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagic
Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagic
CoMagic
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээ
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээхэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээ
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээ
tsluvsandorj
Activitats d’ estiu 2012
Activitats d’ estiu 2012Activitats d’ estiu 2012
Activitats d’ estiu 2012
JesusFernandezParera
RO Pretreatment System Chemistry
RO Pretreatment System Chemistry RO Pretreatment System Chemistry
RO Pretreatment System Chemistry
umar farooq
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)
Jargal Jambal
Preparations of Broiler House
Preparations of Broiler HousePreparations of Broiler House
Preparations of Broiler House
afnanzaib
AFTER CATION CONDUCTIVITY
AFTER CATION CONDUCTIVITYAFTER CATION CONDUCTIVITY
AFTER CATION CONDUCTIVITY
Dilip Kumar
Презентація Жолубак О.А
Презентація Жолубак О.АПрезентація Жолубак О.А
Презентація Жолубак О.А
Іра Кушнір
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 раза
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 разаДополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 раза
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 раза
CoMagic
Bpcl kochi refinery
Bpcl  kochi refineryBpcl  kochi refinery
Bpcl kochi refinery
Jeevan P George
Как мы в TemplateMonster с клиентами на одном языке разговаривали.
Как мы в TemplateMonster с клиентами на одном языке разговаривали.Как мы в TemplateMonster с клиентами на одном языке разговаривали.
Как мы в TemplateMonster с клиентами на одном языке разговаривали.
Академия интернет-маркетинга «WebPromoExperts»
Секреты пользователей. Прорисовка персонажей
Секреты пользователей. Прорисовка персонажейСекреты пользователей. Прорисовка персонажей
Секреты пользователей. Прорисовка персонажей
Академия интернет-маркетинга «WebPromoExperts»
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”
Dakiry
Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagic
Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagicЗачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagic
Зачем и как настраивать интеграцию вашей CRM с CoMagic
CoMagic
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээ
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээхэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээ
хэмжилтийн математик боловсруулалт, шинжилгээ
tsluvsandorj
RO Pretreatment System Chemistry
RO Pretreatment System Chemistry RO Pretreatment System Chemistry
RO Pretreatment System Chemistry
umar farooq
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)
улс төрийн санхүүжилтэд тавих хяналт, хариуцлагын тогтолцоо (1)
Jargal Jambal
Preparations of Broiler House
Preparations of Broiler HousePreparations of Broiler House
Preparations of Broiler House
afnanzaib
AFTER CATION CONDUCTIVITY
AFTER CATION CONDUCTIVITYAFTER CATION CONDUCTIVITY
AFTER CATION CONDUCTIVITY
Dilip Kumar
Презентація Жолубак О.А
Презентація Жолубак О.АПрезентація Жолубак О.А
Презентація Жолубак О.А
Іра Кушнір
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 раза
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 разаДополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 раза
Дополнительные каналы коммуникаций как способ увеличения лидов в 2 раза
CoMagic
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”
Bohdana Muzyka “GUI and Usability Testing: Becoming User Advocate”
Dakiry

Similar to открытый урок 3 класс (20)

урок уразова и.а
урок уразова и.аурок уразова и.а
урок уразова и.а
Asem Sarsembayeva
Қос сөздер
Қос сөздерҚос сөздер
Қос сөздер
Айбек Қуандықұлы
30 әдіс тәсілдері.pdf
30 әдіс тәсілдері.pdf30 әдіс тәсілдері.pdf
30 әдіс тәсілдері.pdf
AyaulymAlymbek
4568
45684568
4568
Nurlan Abilhanov
5 сынып 1 то сан1217641201333141
5 сынып 1 то  сан12176412013331415 сынып 1 то  сан1217641201333141
5 сынып 1 то сан1217641201333141
Вспомогательный образовательный сайт
сб данияровой 2я
сб данияровой  2ясб данияровой  2я
сб данияровой 2я
Вспомогательный образовательный сайт
абишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыабишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосы
almnbtzh
623
623623
623
Nurlan Abilhanov
жануарлар сабақ жоспары
жануарлар сабақ жоспарыжануарлар сабақ жоспары
жануарлар сабақ жоспары
Вспомогательный образовательный сайт
84r4r4
84r4r484r4r4
84r4r4
nurlan93kz
Әдіс.ٳ
Әдіс.ٳӘдіс.ٳ
Әдіс.ٳ
ssuser418207
222222222222222
222222222222222222222222222222
222222222222222
Nurlan Abilhanov
озин ози тану4сынып
 озин ози тану4сынып озин ози тану4сынып
озин ози тану4сынып
Вспомогательный образовательный сайт
Кітапханада
КітапханадаКітапханада
Кітапханада
Айбек Қуандықұлы
400
400400
400
Nurlan Abilhanov
Df(2)fd
Df(2)fdDf(2)fd
Df(2)fd
Nurlan Abilhanov
Kou4ing222
Kou4ing222Kou4ing222
Kou4ing222
Nurlan Abilhanov
Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)
Nurlan Abilhanov
сейтмаганбетова ш.ж. мақала
сейтмаганбетова ш.ж.   мақаласейтмаганбетова ш.ж.   мақала
сейтмаганбетова ш.ж. мақала
Вспомогательный образовательный сайт
сейтмаганбетова ш.ж. ма -ала
сейтмаганбетова ш.ж.   ма -аласейтмаганбетова ш.ж.   ма -ала
сейтмаганбетова ш.ж. ма -ала
oquzaman
30 әдіс тәсілдері.pdf
30 әдіс тәсілдері.pdf30 әдіс тәсілдері.pdf
30 әдіс тәсілдері.pdf
AyaulymAlymbek
абишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосыабишева и.о портфолиосы
абишева и.о портфолиосы
almnbtzh
Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)Ғажайып бақ (ертегі)
Ғажайып бақ (ертегі)
Nurlan Abilhanov
сейтмаганбетова ш.ж. ма -ала
сейтмаганбетова ш.ж.   ма -аласейтмаганбетова ш.ж.   ма -ала
сейтмаганбетова ш.ж. ма -ала
oquzaman

More from Вспомогательный образовательный сайт (20)

методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.методическое пособие от филатовой а. н.
методическое пособие от филатовой а. н.
Вспомогательный образовательный сайт
пед.чтение ижанара
пед.чтение ижанарапед.чтение ижанара
пед.чтение ижанара
Вспомогательный образовательный сайт
этноград работа
этноград   работаэтноград   работа
этноград работа
Вспомогательный образовательный сайт

открытый урок 3 класс

  • 1. №2 Хромтау мектеп-гимназиясы 3 - класқа арналған қазақ тілінен ашық сабақ жоспары Лексикалық тақырыбы:Азық-түлік дүкенінде Құрастырған: Уразова Индира Алдамбергенқызы №2 Хромтау гимназиясының қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалім 08.12.2014 ж.
  • 2. 3- класқа арналған қазақ тілінен сабақ жоспары Құрастырған: Уразова Индира Алдамбергенқызы, №2 Хромтау гимназиясының қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі. Лексикалық тақырыбы: Азық-түлік дүкенінде. Сабақтың мақсаты: Дүкендер туралы түсінік беру,дүкеннің түрлеріне тоқталу.Тақырып бойынша оқушылардың айтылым, сөйлесім, жазылым, сөйлеу әрекетін дамыту арқылы тілдік тұлға қалыптастыру. Міндеттері: 1. Білімділік: Оқушыларға дүкендер туралы мағұлмат беру,оның түрлеріне тоқталып,соның ішінде азық-түлік дүкенімен таныстыру. 2. Дамытушылық: Ауызекі сөйлеу дағдысын жетілдіру,оқушылардың дүниетанымын кеңейту,ауызша сөйлеу мен ойлау қабілетін дамыту,сөз тіркесін және сөйлем құрау дағдысын қалыптастыру. 3. Тәрбиелік:Тілге деген қызығушылықтарын арттыру,топтық жұмыс арқылы достық қарым –қатынасқа,сыпайы болуға,әдептілікке тәрбиелеу. Сабақтың әдістері: Сұрақ-жауап,сөйлесу,әңгімелесу,топпен жұмыс,мәтінмен жұмыс,жазбаша тапсырмалар. Қолданылатын оқыту технологиялары: модільдік оқыту технологиясы, П.С. Гранкиннің концепциясы, И.П. Подласыйдың тиімді педагогикалық технологиясы, Г. Левитастың цикл бойынша оқыту технологиясы, жобалау әдісі,ақпараттық коммуникативтік технология (сын тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту технологиясының әдісі), интерактивтік технология. Сабақтың түрі: Жаңа сабақ. Сабақтың уақыты – 45мин. Көрнекіліктер: суреттер, грамматикалық сызба, тірек кесте, таратпа қағаздар), бағалау парағы, интерактивтік тақта, , 3 классқа арналған оқулық. Пәнаралық байланыс: орыс тілі, ағылшын тілі пәндерімен байланыс.
  • 3. САБАҚ ЖОСПАРЫ: № Сабақтың кезеңі № Жұмыс түрі Уақыты Мәселелі-дамыта оқыту әдістері Пайдаланылған технологиялар, әдістер I. Психологиялық сәт 1 «Шаттық көңілмен!» 2 мин. Тәрбиелеу, ұйымдастыру кезеңі Дәстүрлі әдіс II. Пропедевтикалық практика 2 «Чемпион» ойыны 5 мин. Зерттеу,іздену, репродуктивтік әдістері Сын тұрғыдан ойлау қабілетін дамыту технологиясының әдісі (стратегиясы - портфолио әдісі.) ІІІ. Бағыттау 3 «Ой қозғау » 5 мин. Зерттеу,іздену, репродуктивтік, алгоритмдік әдістері И.П. Подласыйдың тиімді педагогикалық технологиясы Пайымдау 4 «Анықтайық» «Еш қиындықсыз» 7 мин. 6 мин Диалогтік, эвристикалық, көрнекілік, проблемалық әдістері И.П. Подласыйдың ТПТ-сы, П.С. Гранкиннің концепциясы III. Іс-жүзіндегі практика 5 «Жоғалған сөздер» 6 мин Көрнекілік, эвристикалық, монологтік, диалогтік әдістер Цикл бойынша оқыту технологиясы,тиімді педагогикалық технологиясы. Жобалау әдісі IV. Сергіту жаттығулары 6 Бой сергіту. 2 мин V. Меңгеру практикасы 7 «Қиындық туғызбайды» 8 мин Диалогтік, зерттеу, көрнекілік, эвристикалық әдістер Жобалау әдісі VI. Тәуелсіз практика. «Дүкенде» 3 мин Диалогтік, репродуктивтік әдістері, өз бетімен зерттеу- жаттығу жолымен жаңа тақырыпты пысықтау әдісі Цикл бойынша оқыту технологиясы, С.П.Гранкинның концепциясы VII. Дербес үй жұмыс парктикасы 8 Үйге тапсырма беру 1 мин Алгоритмдік, өзіндік, жұптық жұмыс Тиімді педагогикалық технология, цикл бойынша оқыту технологиясы. Жобалау әдісі VIII. Қорытындылау 9 Мен білемін, білдім, білгім келеді, рефлексия 1 мин Моногологтік әдіс ТПТ-сы, дәстүрлі әдіс
  • 4. САБАҚ БАРЫСЫ: № Сабақтың кезеңдері Уақы ты Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушылардың іс-әрекеті Күтілетін нәтиже 1. 1«Шаттық көңілмен» (Психологиялы қ сәт) 2 мин. - Балалар сендер өздерің қандай болып өскендеріңді тілер едіңдер? - Жақсы, онда өлең жолдарындағы тілекке келісесіңдер ме? Келіссеңдер мына тілекті барлығымыз бірге айтайық: Ойға толып санамыз, Бестік болып бағамыз. Баласындай әр үйдің, Тату болсын арамыз-деп осындай жақсы көңіл- күймен сабағымызды бастаймыз және де келесі кезеңімізге көшеміз. - Білімді, ақылды,өнегелі,өнерлі. - Иә Өлең жолдарын қайталап айтады. Сабақтың алғашқы минуттынан бастап оқушылар мен мұғалімнің арасында жылы, сенімді қарым-қатынас қалыптасады, оқушылар тілдік ортаға бейімделеді. Оларды мейірімділікке, еңбекқорлыққа, ынтымақтастыққа баулу, сабаққа жауапкершілікпен қарауға тәрбиелеу, қызығушылығын арттыру. 2.«Чемпион» ойыны(Пропед евтикалық практика) 5 мин. -Балалар , біздер қазір сіздермен «Чемпион»ойынын ойнаймыз алдарыңыздағы интерактивті тақтадағы жалпы қазақ тіліне байланысты сұрақтарға жауап береміз. 1.Қазақ тілінде қанша әріп бар? 2.Дыбыстар нешеге бөлінеді? 3. «редиска» сөзінің аудармасы. 4.Жуан дауысты дыбыстарды көрсет. 5.Буынның неше түрі бар? 6.Жемістер дегеніміз не? 7.Көкөніс дегеніміз не? 8. «Свекла» сөзінің аудармасы. 9.Көптік жалғаулары қанда? Оқушылар интерактивті тақтада жазылған сұрақтарға ауызша жауап береді. Сабақтың әр кезеңінде оқушылардың жұмысы, жауаптары фишка арқылы бағаланып тұрады. Сабақтың басында мұғалім бағалау шартымен таныстырады, сол себептен оқушылардың оқу жұмысына ынтасы арыта түседі. ТПТ-бойынша сабақтың пропедевтикалық кезеңінде мұғалім оқушылардың білім деңгейін, үй жұмыстарын бақылайды.
  • 5. 10. «Витамин» сөзінің аудармасы 11.Қандай витаминдердің түрлерін білесіңдер? 12.Апельсинде,лимонда,мандаринде қандай витмаминдер көп болады? Әр оқушы өзінің білім деңгейін анықтайды. Бірін-бірі тексеру жұмысы оқушыларды жұмыстың сапасын аңықтауға үйретеді, оқуға жауапкершілікпен қарауды қалыптастырады. Бірін-бірі тексеру жұмысы оқушыларды жұмыстың сапасын аңықтауға үйретеді, оқуға жауапкершілікпен қарауды қалыптастырады. 3. «Ой қозғау» (Бағыттау) 5 мин. - Балалар,тақтаға назар аударайықшы.Тақтада «Сөзжұмбақ» берілген. 1.Хлеб 2.соль 3.колбаса 4.сахар 5.мясо 6.молоко 7.пословица 8.сыр 9.конфета -Ал,балалар шыққан сөзімізді оқып шығайық. -Дұрыс,балалар.Бүгінгі жаңа сабақтың тақырыбы «Азық-түлік дүкенінде». -Балалар қалай ойлайсыздар,бүгінгі сабағымызда азық-түлік дүкені тақырыбы бойынша не білетін Балалар сөзжұмбақты шешеді. Оқушылар жоспарды мұқият тыңдап , сабаққа қатысып отырады. Зерттеу танымдық әдіс арқылы оқушылар әрдәйім өз бетінше ізденеді.
  • 6. боламыз? -Иә,балалар. -Енді сабағымыздың жұмыс түрлерімен таныстырып өтейін.Тақырып бойынша жасаған жұмыстарыңды жұлдыздармен бағалайтын боламын. «Анықтайық» (Пайымдау кезеңі) 7 мин - Балалар , біз жаңа сабағымыздың тақырыбын анықтадық, яғни азық- түлік дүкенінде. - Енді сабағымыздың келесі кезеңі «Анықтайық». - -Балалар тақтаға назар аударайық.тақтадан азық-түлік дүкеніне байланысты презентация көрсетіледі. - Қандай дүкендерді көріп отырсыңдар? - Дүкендердің түрлері көп. - Олар:ойыншық,кітап,шаруашылық,киі м және азық-түлік дүкендері. - Ал,біздің бүгінгі тоқталатын дүкеніміз азық-түлік дүкені.Азық- түліктің адамға маңызы зор.Біз күнде-күнде азық-түлік дүкеніне барамыз.Біздің деніміз сау болу үшін жақсы,құнарлы тамақтануымыз керек. - Ал,енді балалар қандай азық-түлік білесіздер? Шұжық-колбаса тұз-соль Май-масло балық-рыба Зейін қойып,қарайды.Дүкендердің түрлерін орысша-қазақша айтады. Азық-түлік түрлерін білгендерінше орысша-қазақша айтып шығады. Бұл жұмыс арқылы оқушылар өз беттерімен ізденуге, жұмыс жасауға үйренеді және грамматикалық тақырыптарды қайталайды, бекітеді, пысықтайды. Жаңа тақырыппен таныстыру барысында бар мүмкіншіліті пайдалануы тиіс. Әсіресе, көрнекіліктерді негізге ала отырып, сабақты толық меңгеруге мүмкіншілік жасайды. Сонымен қатар мұғалім оқушылардың бұрынғы алған білімдеріне сүйенеді, олардың белсенділіктерін арттырады. Лексикалық тақырып бойынша оқушылар мәлімет алады. Бұл кезеңде мұғалім қосымша, оқулықта берілмеген мәліметті оқушыларға ұсынады. Олардың өзге тіл саласында біліктері арта түседі. Осы мәлімет
  • 7. Қаймақ-сметана Нан-хлеб Ет-мясо Ірімшік-сыр Қант-сахар арқылы оқушылардың көзқарасы қалыптасады. 5 6. 7. «Еш қиындықсыз» (Үлгі бойынша практика). «Жоғалған сөзді табайық» (Іс-жүзіндегі практика) «Бой сергіту» 6 мин 6 мин. 2 мин -Балалар , біздің келесі кезеңіміз «Еш қиындықсыз» деп аталады.Бұл тапсырма қазіргі уақытта кез-келген адам полиглот болу керек,сондықтан 3 тілді меңгеру мақсатында мына суреттегі сөздерді үш тілде айтайық. -Өте жақсы , жарайсыздар. -Біздің келесі кезеңіміз «Жоғалған сөзді табайық» деп аталады. Мұнда сіздерге сөйлемдер берілген. Бірақ кейбір сөздер сіздерге жетемін дегенше жолда адасып қалыпты, ал сіздер мына станциядан керекті сөздерді тауып алып, толықтырып жазуларыңыз керек. 1.Біздің үйдің қасында ... - .... дүкені бар.2.Мен ..... анаммен бардым.3.Анам екеуміз дүкеннен ..., ..., ..., ..., ..., ...,, сатып алдық.4.Дүкеннің іші ... және .... . Жоғалған сөздер:май,дүкенге,жарық,шекер,нан,кең, кәмпит,шұжық. Нан,сүт,май,шекер,жұмырт- қа. Оқушыларға кеспе қағаздары таратылады.Мәтінге керекті сөздерді қойып жазып шығады. Оқушылар сергіту тапсырмасын орындайды Бұл жұмыс барысы өте жедел жүргізіледі, интерактивтік тақта тиімді қолданылады, пәнаралық ( орыс тілі және ағылшын тілдері) байланыстар ұйымдастырылады. Мұғалімнің жеке дидактикалық үрдісінде қолданылатын жобалау әдісі жүзеге асырылады. Бұл жұмыс түрі оқушыларды шапшаңдыққа,уақытты тиімді
  • 8. «Қиындық туғызбайды» (меңгеру практикасы) «Дүкенде» (тәуелсіз практика) Бағалау. 8мин. 3 мин 1 мин. -Жақсы , балалар жарайсыңдар сөздерді дұрыс таптыңдар , енді келесі кезеңге көшеміз, ол-Өзіңді тексер, яғни сіздерге 3 топқа 3 суреттің біреуін таңдау арқылы сол суреттегі сөздерге талдау жасайсыздар.Суреттегі жасырылған сөздер:қант,май,сүт. Ал,енді балалар мына жерде «Азық- түлік»дүкені бар екен. -Қанеки кім дүкенге барып,сауда жасап келеді. Ортаға Артем мен Яна шығады.Олар өздеріне керекті азық-түлікті атап айтып,сатып алады. Мен айран мен сүт сатып аламын. Сен не аласың? Мен қаймақ пен нан сатып аламын. -Балалар, біз бүгінгі сабағымызда не туралы айттық? -Нені білдік? -Сабағымыз өздеріңізге ұнады ма? -Қандай әсер алдыңыздар?- соны білу үшін мына тақтада жазулы тұрған өздеріңіздің аттарыңыздың тұсына көңіл- күйлеріңізді білдіретін смайликті Балалар сөздерді тездетіп тәуелдеп,дыбыстық талдау жасап шығады. Ортаға бір-екі оқушы шығып,сауда жасайды. Азық-түлік дүкені және азық- түліктердің түрлерімен таныстық. пайдалануға,топтық жқмыс арқылы достық қарым- қатынасқа,сыпайы болуға тәрбиелейді.
  • 9. жапсыруға болады. -Жақсы балалар енді үй тапсырмасын жазып алыңыз. №2 тапсырма әтінді оқып, мазмұнын айту. №7 тапсырма жазбаша жұмыс. -Енді бағаларыңызды тыңдаңыз. (фишка арқылы бағалаймыз) - Балалар ,бүгін міне бізге қонақтар келді, қазақ халқы өте қонақжай халық.Бүгін біз тек қана жақсы сөздер мен тілектер оқып , айттық. - Сабағымыз аяқталды, барлығыңызға рахмет. - Сау болыңыздар. Өте жақсы әсер алдық Тақтадағы сөмкені бағалармен толтырады. .