際際滷

際際滷Share a Scribd company logo
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
PROIECT DIDACTIC
DATA: 21 OCTOMBRIE 2020
CLASA : a II-a
PROF.NV.PRIMAR : Bdicioiu Ana Maria
ARIA CURRICULAR: Comunicare n limba rom但n
DISCIPLINA: Comunicare n limba rom但n
UNITATEA TEMATIC: Toamna, doamn ruginie
SUBIECTUL LEC鄭IEI: *Cioc ! Cioc ! Cioc ! dupa Emil Girleanu*
TIPUL DE ACTIVITATE: de fixare, consolidare
FORMA DE REALIZARE: activitate integrat
DISCIPLINE INTEGRATE:
 Arte vizuale i abilitネi practice
 Matematic i explorarea mediului
SCOPUL:
 Dezvoltarea capacit釘ii de exprimare corect, oral i scris, consolidarea deprinderilor de citire fluent, corect, contient i
expresiv a textului;
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
COMPETENTE SPECIFICE:
Limb i literatura rom但n
1.2. Identificarea unor informaii variate dintr-un text audiat;
2.1. Formularea unor enunurii proprii n situaii concrete de comunicare;
3.1. Citirea unor mesaje scurte nt但lnite n mediul cunoscut;
4.1. Scrierea unor mesaje, n diverse context de comunicare.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
La sf但ritul leciei, elevii vor fi capabili:
O1 - s citeasc logic, expresiv fragmentul dat textul respectnd punctua釘ia i pauzele 樽ntre cuvinte;
O2  s identifice personaje din text, 樽n ordinea importan釘ei lor;
O3  s povesteasc pe scurt o secven釘 din text;
O4 - s formuleze i s rspund la 樽ntrebri pe baza lecturii;
O5  s caracterizeze personajele utiliznd 樽nsuiri i sinonime ale acestora.
STRATEGIA DIDACTICA:
 Tipuri de experiene de 樽nvare: active i interactive - de exersare, aplicare practic;
 Sistemul metodologic conversaia, explicaia, observaia, problematizarea, exerciiul, jocul didactic, explozia stelar,
brainstorming, clustering, pixurile 樽n pahar.
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
 Sistemul resurselor curriculare: planul de 樽nvm但nt, programa colar, documentele de proiectare curricular;
 Forme de organizare a activitii elevilor: frontal, individual, 樽n grup.
RESURSE:
 Umane: 16 elevi;
 Materiale: Plan, caiet, laptop, videoproiector, film PPT, tabla, fie, cret, pahar, pixuri.
 Spaiale: sala de clas;
 Temporale: 45 minute;
BIBLIOGRAFIE:
1. Programa colar pentru disciplina Limba i literatura rom但n (clasa pregtitoare, clasa I i clasa a II-a), aprobat prin
ordinul ministrului Nr. 3418 /19.03.2013;
2. Cleopatra Mihilescu, Tudora Pitil , Comunicare n limba rom但n - Manual pentru clasa a II-a, Editura Didactic i
pedagogic, Bucureti, 2019;
3. Molan Vasile, Didactica limbii i literaturii rom但ne 樽n 樽nvm但ntul primar , Editura Miniped, Bucureti, 2013;
4. Cojocaru Mihaela, Metodica predrii Limbii i Literaturii Rom但ne  Clasele primare, Editura UPG, Ploieti, 2005;
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
NR.
CRT.
MOMENTELE
LECTIEI
CON鄭INUTUL INFORMA鄭IONAL I
DEMERSUL DIDACTIC
ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTIC
EVALUARE
RESURSE
PROCEDURALE
RESURSE
MATERIALE
FORME DE
ORGANIZAR
E
1.
Moment
organizatoric
1 min.
 Se creeaz condi釘iile necesare pentru
desfurarea activit釘ii.
Conversa釘ia
Materiale
necesare
activit釘ii
Frontal
Observarea
comportamentului
elevilor
2. Verificarea
cunotin釘elor
anterioare
3 min
Se verific tema calitativ i cantitativ.
Se pun intrebri pe baza coninutului
fragmentului lecturat:
 Cine este autorul lec釘iei?
 Unde se petrece ac釘iunea?
 Cine a m但ncat alunele veveri釘ei?
 A pedepsit veveri釘a ho釘ul?
Se citete lecia din manual.
(Anexa 1)
Conversa釘ia Caiete
Manualul
Frontal
Individual
Observarea
sistematic
Aprecieri verbale
3 Captarea
aten釘iei
Se capteaz aten釘ia elevilor cu un rebus care
presupune gsirea unor sinonime la cuvintele
scrise pe foaia de flipchart, iar pe vertical vor
Conversa釘ia Plan
Marker
Frontal Aprecieri verbale
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
3 min obine cuv但ntul Veveria.
Elevii vor ieii r但nd pe r但nd la tabl pentru a
complete rebusul.
(Anexa 2)
3. Anun釘area
temei
2 min.
Se anunt elevii c 樽n aceast or de limba
rom但n 樽i vor reaminti cunotin釘ele dob但ndite
lucrnd pe baza fragmentului din manual (s
citeasc cursiv i expresiv textul, formularea de
樽ntrebri i rspunsuri, s scrie corect cuvinte ce
con釘in vocalele 樽, 但 樽n diferite pozi釘ii ale
cuvintelor).
Se scrie pe tabl titlul leciei, Cioc ! Cioc !
Cioc ! dup Emil Grleanu, iar elevii 樽i
deschid caietul i noteaz.
Explica釘ia
Conversa釘ia Tabl
Cret
Caiete
Frontal Observarea
sistematic
4. Dirijarea
樽nv釘rii
20 min.
Pe tabl vor fi scrise dou coloane cu
rspunsuri i ntrebri.
Elevii va trebui s uneasc rspunsul potrivit
ntrebrii, apoi s le transcrie n caiete .
( Anexa 3 )
Exerciiul Plan Frontal Observarea
sistematic
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
Copacul ideilor  plan
Li se prezint elevilor o plan. Vor avea de
rezolvat mai multe cerine.
Pe frunze vor nota ntrebri despre textul citit.
Pe floricele vor nota:
 cuvinte care con釘in grupurile oa, ie, ia,
ea;
 anotimpurile care nu sunt 樽nt但lnite 樽n
lec釘ie;
 cuvinte care con釘in vocalele 但, 樽;
 vie釘uitoarele 樽nt但lnite 樽n lec釘ie;
 cuvinte care con釘in consoana m
樽naintea lui p i b
Joc de rol  Li se propune elevilor s citeasc
pe roluri textul ,,Ciocnitoarea dup Emil
Grleanu, expus cu ajutorul unei prezentri
Power Point.
La finalul prezentrii, se pun ntrebri pe baza
textului.
Explicaia
Exerciiul
Joc de rol
Manual
Laptop
Videoproiector
Prezentare
Power Point
Individual
Frontal
Aprecieri verbale
Aprecieri verbale
Aprecieri Verbale
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
5.
Ob釘inerea
performan釘ei
i asigurarea
feed-back-
ului
10
Joc Cvintetul : Scrie釘i un personaj din
textul studiat, dou 樽nsuiri, trei ac釘iuni i o
propozi釘ie format din 4 cuvinte!
Se citete poezia format.
Conversa釘ia
Explicaia
Exerci釘iul
Caiete Individual Evaluare
formativ(scris)
6. Activitate
recreativ
5 min
Joc didactic: Cum m simt?
Se vor expune trei seturi de imagini :
 vesel
 trist
 樽nv釘但nd
Se propune elevilor s numeasc c但te o
imagine din cele trei, care ar caracteriza cum s-
a simit pe parcursul leciei.
Conversaia
Explica釘ia
Joc didactic
Imagini Frontal Observarea
comportamentelor
elevilor
7.
ncheierea i
evaluarea
activit釘ii
1 min
 Pentru rezolvarea sarcinilor i a modului
樽n care s-au comportat pe parcursul zilei, elevii
sunt apreciai.
 Tem exerciiul 4 pag 29 (Lucrm n
echip).
Conversaia Frontal Aprecieri verbale
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
Anexa 1
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
Verificarea cunotinelor anterioare
 Cine este autorul lec釘iei?
 Unde se petrece ac釘iunea?
 Cine a m但ncat alunele veveri釘ei?
 A pedepsit veveri釘a ho釘ul?
Anexa 2
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
Rebus
Gsii sinonimele urmtoarelor cuvinte:
1. Dorin
2. Greeal
3. C但tig
4. colrie
5. Iui
6. T但rg de altdat
7. Urlet
8. Prieten
V I S
E R O A R E
V E N I T
E L E V E
R A P I Z I
I A R M A R O C
鄭 I P  T
A M I C
Anexa 3
ntrebri i rspunsuri
coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc
coala Gimnazial Rachieri  structur
ntrebri Rspunsuri
n ce anotimp s-a petrecut 樽nt但mplarea? Veveri釘a 樽i adun provizii pentru a avea ce
m但nca toat iarna.
Care sunt personajele povestirii? Pomul cu roada rotund , tare i miezul dulce
se numete alun.
Ce a gsit veveri釘a 樽ntr-o bun zi? nt但mplarea se petrece 樽n anotimpul toamna.
Cum se numete pomul cu roada rotund, tare
i cu miezul dulce?
Personajele povestirii sunt: veveri釘a i
ciocnitoarea.
De ce 樽i adun veveri釘a provizii de cu toamn? Veveri釘a a gsit 樽ntr-o bun zi c cineva 樽i fur
alunele.
Ad

Recommended

l._rom._gr._ii.docx
l._rom._gr._ii.docx
CeciliaDragomir1
Proiect romana puiul
Proiect romana puiul
bongojazmin
Proiect romana puiul
Proiect romana puiul
pogaceanrucsana
PLD-VIII.docx
PLD-VIII.docx
TatianaVntu1
lecie de rom但n 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111...
lecie de rom但n 111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111...
macariion87
Structuri_textuale -proiect didactic clasa a 7 a
Structuri_textuale -proiect didactic clasa a 7 a
CopotoiuBianca
Evaluare initiala clr 2 2015
Evaluare initiala clr 2 2015
drotmo
Ppt comsa+ david
Ppt comsa+ david
Calina Comsa
Proiectul didactic
Proiectul didactic
Marius Pintilii
planificare_llr_clasa_a_iiia_booklet.docx
planificare_llr_clasa_a_iiia_booklet.docx
GortoescuVasileCrist
Test 2 recapitulativ ciprian
Test 2 recapitulativ ciprian
Ana Maria Nestor
Comunicare limba romana cls ii
Comunicare limba romana cls ii
omcf
Creu Daniela, CM.docx
Creu Daniela, CM.docx
ssuser5e1fc6
Creu Daniela, CM.docx
Creu Daniela, CM.docx
ssuser5e1fc6
Clasa a 5-a
Clasa a 5-a
Corinaurcanu1
Interdisciplinaritatea
Interdisciplinaritatea
guesta032e1
Proiect didactic Limba si literatura romana
Proiect didactic Limba si literatura romana
AlexandraDaniela23
126247646 cul-l-rom-cls-iv-sem-i
126247646 cul-l-rom-cls-iv-sem-i
lcosteiu2005
Foaie-concurs-comunicare_Clasa-2_Etapa-finala.pdf
Foaie-concurs-comunicare_Clasa-2_Etapa-finala.pdf
GeorgianaVju1
Organ. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docx
NicolaeCuciuc
Clasa IV Parti de vorbire prezentare sintezainteract.ppt
Clasa IV Parti de vorbire prezentare sintezainteract.ppt
toprudy
Activitatea de povestire prezentare
Activitatea de povestire prezentare
Antoneta Anica Oruna
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-krigan-2021-2
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-krigan-2021-2
kreidaros1
ppt-lectura.pptx
ppt-lectura.pptx
PolianaSimizStefanes
Proiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandeza
adelina245
17.01.17
17.01.17
MarianaSusan4
Strategii didactice, jocuri i activiti pentru creterea competenelor de c...
Strategii didactice, jocuri i activiti pentru creterea competenelor de c...
ciuleiflorentina3
proiect parteneriat.docx
proiect parteneriat.docx
NISTORMARIA6

More Related Content

Similar to clr_21_octombrie.docx (20)

Proiectul didactic
Proiectul didactic
Marius Pintilii
planificare_llr_clasa_a_iiia_booklet.docx
planificare_llr_clasa_a_iiia_booklet.docx
GortoescuVasileCrist
Test 2 recapitulativ ciprian
Test 2 recapitulativ ciprian
Ana Maria Nestor
Comunicare limba romana cls ii
Comunicare limba romana cls ii
omcf
Creu Daniela, CM.docx
Creu Daniela, CM.docx
ssuser5e1fc6
Creu Daniela, CM.docx
Creu Daniela, CM.docx
ssuser5e1fc6
Clasa a 5-a
Clasa a 5-a
Corinaurcanu1
Interdisciplinaritatea
Interdisciplinaritatea
guesta032e1
Proiect didactic Limba si literatura romana
Proiect didactic Limba si literatura romana
AlexandraDaniela23
126247646 cul-l-rom-cls-iv-sem-i
126247646 cul-l-rom-cls-iv-sem-i
lcosteiu2005
Foaie-concurs-comunicare_Clasa-2_Etapa-finala.pdf
Foaie-concurs-comunicare_Clasa-2_Etapa-finala.pdf
GeorgianaVju1
Organ. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docx
NicolaeCuciuc
Clasa IV Parti de vorbire prezentare sintezainteract.ppt
Clasa IV Parti de vorbire prezentare sintezainteract.ppt
toprudy
Activitatea de povestire prezentare
Activitatea de povestire prezentare
Antoneta Anica Oruna
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-krigan-2021-2
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-krigan-2021-2
kreidaros1
ppt-lectura.pptx
ppt-lectura.pptx
PolianaSimizStefanes
Proiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandeza
adelina245
17.01.17
17.01.17
MarianaSusan4
Strategii didactice, jocuri i activiti pentru creterea competenelor de c...
Strategii didactice, jocuri i activiti pentru creterea competenelor de c...
ciuleiflorentina3
proiect parteneriat.docx
proiect parteneriat.docx
NISTORMARIA6
planificare_llr_clasa_a_iiia_booklet.docx
planificare_llr_clasa_a_iiia_booklet.docx
GortoescuVasileCrist
Test 2 recapitulativ ciprian
Test 2 recapitulativ ciprian
Ana Maria Nestor
Comunicare limba romana cls ii
Comunicare limba romana cls ii
omcf
Creu Daniela, CM.docx
Creu Daniela, CM.docx
ssuser5e1fc6
Creu Daniela, CM.docx
Creu Daniela, CM.docx
ssuser5e1fc6
Interdisciplinaritatea
Interdisciplinaritatea
guesta032e1
Proiect didactic Limba si literatura romana
Proiect didactic Limba si literatura romana
AlexandraDaniela23
126247646 cul-l-rom-cls-iv-sem-i
126247646 cul-l-rom-cls-iv-sem-i
lcosteiu2005
Foaie-concurs-comunicare_Clasa-2_Etapa-finala.pdf
Foaie-concurs-comunicare_Clasa-2_Etapa-finala.pdf
GeorgianaVju1
Organ. textul. scr. 07.11.docx
Organ. textul. scr. 07.11.docx
NicolaeCuciuc
Clasa IV Parti de vorbire prezentare sintezainteract.ppt
Clasa IV Parti de vorbire prezentare sintezainteract.ppt
toprudy
Activitatea de povestire prezentare
Activitatea de povestire prezentare
Antoneta Anica Oruna
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-krigan-2021-2
Rumunska mova-ta-chytannia-4-klas-krigan-2021-2
kreidaros1
Proiect didactic scoala finlandeza
Proiect didactic scoala finlandeza
adelina245
Strategii didactice, jocuri i activiti pentru creterea competenelor de c...
Strategii didactice, jocuri i activiti pentru creterea competenelor de c...
ciuleiflorentina3
proiect parteneriat.docx
proiect parteneriat.docx
NISTORMARIA6

clr_21_octombrie.docx

  • 1. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur PROIECT DIDACTIC DATA: 21 OCTOMBRIE 2020 CLASA : a II-a PROF.NV.PRIMAR : Bdicioiu Ana Maria ARIA CURRICULAR: Comunicare n limba rom但n DISCIPLINA: Comunicare n limba rom但n UNITATEA TEMATIC: Toamna, doamn ruginie SUBIECTUL LEC鄭IEI: *Cioc ! Cioc ! Cioc ! dupa Emil Girleanu* TIPUL DE ACTIVITATE: de fixare, consolidare FORMA DE REALIZARE: activitate integrat DISCIPLINE INTEGRATE: Arte vizuale i abilitネi practice Matematic i explorarea mediului SCOPUL: Dezvoltarea capacit釘ii de exprimare corect, oral i scris, consolidarea deprinderilor de citire fluent, corect, contient i expresiv a textului;
  • 2. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur COMPETENTE SPECIFICE: Limb i literatura rom但n 1.2. Identificarea unor informaii variate dintr-un text audiat; 2.1. Formularea unor enunurii proprii n situaii concrete de comunicare; 3.1. Citirea unor mesaje scurte nt但lnite n mediul cunoscut; 4.1. Scrierea unor mesaje, n diverse context de comunicare. OBIECTIVE OPERATIONALE: La sf但ritul leciei, elevii vor fi capabili: O1 - s citeasc logic, expresiv fragmentul dat textul respectnd punctua釘ia i pauzele 樽ntre cuvinte; O2 s identifice personaje din text, 樽n ordinea importan釘ei lor; O3 s povesteasc pe scurt o secven釘 din text; O4 - s formuleze i s rspund la 樽ntrebri pe baza lecturii; O5 s caracterizeze personajele utiliznd 樽nsuiri i sinonime ale acestora. STRATEGIA DIDACTICA: Tipuri de experiene de 樽nvare: active i interactive - de exersare, aplicare practic; Sistemul metodologic conversaia, explicaia, observaia, problematizarea, exerciiul, jocul didactic, explozia stelar, brainstorming, clustering, pixurile 樽n pahar.
  • 3. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur Sistemul resurselor curriculare: planul de 樽nvm但nt, programa colar, documentele de proiectare curricular; Forme de organizare a activitii elevilor: frontal, individual, 樽n grup. RESURSE: Umane: 16 elevi; Materiale: Plan, caiet, laptop, videoproiector, film PPT, tabla, fie, cret, pahar, pixuri. Spaiale: sala de clas; Temporale: 45 minute; BIBLIOGRAFIE: 1. Programa colar pentru disciplina Limba i literatura rom但n (clasa pregtitoare, clasa I i clasa a II-a), aprobat prin ordinul ministrului Nr. 3418 /19.03.2013; 2. Cleopatra Mihilescu, Tudora Pitil , Comunicare n limba rom但n - Manual pentru clasa a II-a, Editura Didactic i pedagogic, Bucureti, 2019; 3. Molan Vasile, Didactica limbii i literaturii rom但ne 樽n 樽nvm但ntul primar , Editura Miniped, Bucureti, 2013; 4. Cojocaru Mihaela, Metodica predrii Limbii i Literaturii Rom但ne Clasele primare, Editura UPG, Ploieti, 2005;
  • 4. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur
  • 5. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur NR. CRT. MOMENTELE LECTIEI CON鄭INUTUL INFORMA鄭IONAL I DEMERSUL DIDACTIC ELEMENTE DE STRATEGIE DIDACTIC EVALUARE RESURSE PROCEDURALE RESURSE MATERIALE FORME DE ORGANIZAR E 1. Moment organizatoric 1 min. Se creeaz condi釘iile necesare pentru desfurarea activit釘ii. Conversa釘ia Materiale necesare activit釘ii Frontal Observarea comportamentului elevilor 2. Verificarea cunotin釘elor anterioare 3 min Se verific tema calitativ i cantitativ. Se pun intrebri pe baza coninutului fragmentului lecturat: Cine este autorul lec釘iei? Unde se petrece ac釘iunea? Cine a m但ncat alunele veveri釘ei? A pedepsit veveri釘a ho釘ul? Se citete lecia din manual. (Anexa 1) Conversa釘ia Caiete Manualul Frontal Individual Observarea sistematic Aprecieri verbale 3 Captarea aten釘iei Se capteaz aten釘ia elevilor cu un rebus care presupune gsirea unor sinonime la cuvintele scrise pe foaia de flipchart, iar pe vertical vor Conversa釘ia Plan Marker Frontal Aprecieri verbale
  • 6. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur 3 min obine cuv但ntul Veveria. Elevii vor ieii r但nd pe r但nd la tabl pentru a complete rebusul. (Anexa 2) 3. Anun釘area temei 2 min. Se anunt elevii c 樽n aceast or de limba rom但n 樽i vor reaminti cunotin釘ele dob但ndite lucrnd pe baza fragmentului din manual (s citeasc cursiv i expresiv textul, formularea de 樽ntrebri i rspunsuri, s scrie corect cuvinte ce con釘in vocalele 樽, 但 樽n diferite pozi釘ii ale cuvintelor). Se scrie pe tabl titlul leciei, Cioc ! Cioc ! Cioc ! dup Emil Grleanu, iar elevii 樽i deschid caietul i noteaz. Explica釘ia Conversa釘ia Tabl Cret Caiete Frontal Observarea sistematic 4. Dirijarea 樽nv釘rii 20 min. Pe tabl vor fi scrise dou coloane cu rspunsuri i ntrebri. Elevii va trebui s uneasc rspunsul potrivit ntrebrii, apoi s le transcrie n caiete . ( Anexa 3 ) Exerciiul Plan Frontal Observarea sistematic
  • 7. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur Copacul ideilor plan Li se prezint elevilor o plan. Vor avea de rezolvat mai multe cerine. Pe frunze vor nota ntrebri despre textul citit. Pe floricele vor nota: cuvinte care con釘in grupurile oa, ie, ia, ea; anotimpurile care nu sunt 樽nt但lnite 樽n lec釘ie; cuvinte care con釘in vocalele 但, 樽; vie釘uitoarele 樽nt但lnite 樽n lec釘ie; cuvinte care con釘in consoana m 樽naintea lui p i b Joc de rol Li se propune elevilor s citeasc pe roluri textul ,,Ciocnitoarea dup Emil Grleanu, expus cu ajutorul unei prezentri Power Point. La finalul prezentrii, se pun ntrebri pe baza textului. Explicaia Exerciiul Joc de rol Manual Laptop Videoproiector Prezentare Power Point Individual Frontal Aprecieri verbale Aprecieri verbale Aprecieri Verbale
  • 8. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur 5. Ob釘inerea performan釘ei i asigurarea feed-back- ului 10 Joc Cvintetul : Scrie釘i un personaj din textul studiat, dou 樽nsuiri, trei ac釘iuni i o propozi釘ie format din 4 cuvinte! Se citete poezia format. Conversa釘ia Explicaia Exerci釘iul Caiete Individual Evaluare formativ(scris) 6. Activitate recreativ 5 min Joc didactic: Cum m simt? Se vor expune trei seturi de imagini : vesel trist 樽nv釘但nd Se propune elevilor s numeasc c但te o imagine din cele trei, care ar caracteriza cum s- a simit pe parcursul leciei. Conversaia Explica釘ia Joc didactic Imagini Frontal Observarea comportamentelor elevilor 7. ncheierea i evaluarea activit釘ii 1 min Pentru rezolvarea sarcinilor i a modului 樽n care s-au comportat pe parcursul zilei, elevii sunt apreciai. Tem exerciiul 4 pag 29 (Lucrm n echip). Conversaia Frontal Aprecieri verbale
  • 9. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur Anexa 1
  • 10. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur Verificarea cunotinelor anterioare Cine este autorul lec釘iei? Unde se petrece ac釘iunea? Cine a m但ncat alunele veveri釘ei? A pedepsit veveri釘a ho釘ul? Anexa 2
  • 11. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur Rebus Gsii sinonimele urmtoarelor cuvinte: 1. Dorin 2. Greeal 3. C但tig 4. colrie 5. Iui 6. T但rg de altdat 7. Urlet 8. Prieten V I S E R O A R E V E N I T E L E V E R A P I Z I I A R M A R O C 鄭 I P T A M I C Anexa 3 ntrebri i rspunsuri
  • 12. coala Gimnazial Ion Ionescu Valea Clugreasc coala Gimnazial Rachieri structur ntrebri Rspunsuri n ce anotimp s-a petrecut 樽nt但mplarea? Veveri釘a 樽i adun provizii pentru a avea ce m但nca toat iarna. Care sunt personajele povestirii? Pomul cu roada rotund , tare i miezul dulce se numete alun. Ce a gsit veveri釘a 樽ntr-o bun zi? nt但mplarea se petrece 樽n anotimpul toamna. Cum se numete pomul cu roada rotund, tare i cu miezul dulce? Personajele povestirii sunt: veveri釘a i ciocnitoarea. De ce 樽i adun veveri釘a provizii de cu toamn? Veveri釘a a gsit 樽ntr-o bun zi c cineva 樽i fur alunele.